Pokazywanie postów oznaczonych etykietą UE. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą UE. Pokaż wszystkie posty

piątek, 1 maja 2015

Wznowienie negocjacji z Iranem

Negocjacje zostają wznowione

 

Unijni przedstawiciele dyplomacji ogłosili, że już 2 maja mają zostać wznowione negocjacje pomiędzy przedstawicielami Unii Europejskiej a Iranu w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Natomiast trzy dni później do rozmów dołączą jeszcze przedstawiciele sześciu mocarstw, czyli Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Chin i Niemiec.

Sankcje dla Iranu


Rozmowy były prowadzone już wcześniej. Na początku kwietnia w Lozannie osiągnięto ramowe porozumienie w sprawie irańskiego program nuklearnego, który ma zawierać kluczowe ustalenia. Cały plan ma zostać uzgodniony do 30 czerwca. Celem ostatecznego porozumienia ma być ograniczenie potencjału nuklearnego Iranu, a dokładniej – o pozbawienie zdolności wyprodukowania broni jądrowej. Zachód podejrzewa, że Teheran wciąż podejmuje konkretne działania w tym kierunku. W zamian przedstawiciele mocarstw proponują władzom Iranu złagodzenie sankcji, które negatywnie wpływają na irańską gospodarkę, hamując jej rozwój.

Źródło: wnp.pl

piątek, 17 kwietnia 2015

Gaz najważniejszy w negocjacjach UE z USA

Umowa handlowa między potęgami


Możliwość importu gazu z USA to dla Polski najważniejsza cześć w TTIP, czyli w umowie handlowej pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Według wiceministra gospodarki, Andrzeja Dychy, ma to duży wpływ na konkurencyjność naszego przemysłu chemicznego. Najistotniejsze są kwestie związane z energią, a dokładniej – z możliwością odblokowania eksportu amerykańskiego gazu do Europy. Jest on znacznie tańszy, głównie dzięki rosnącej popularności gazu łupkowego. Polsce zależy na zniesiony blokad administracyjnych, które blokują eksport z USA. Nie ma obecnie globalnego rynku gazu, jednak umowa TTIP może to zmienić.

Negocjacje i protesty


Od czerwca 2013 roku odbyło się już osiem rund negocjacji, a kolejna ma się odbyć w tym miesiącu w Waszyngtonie. Jednak nie wszyscy popierają umowę TTIPo wolnym handlu. 18 kwietnia mają się odbyć protesty, w których wezmą udział także organizacje z Polski. Główna polska demonstracja odbędzie się w Warszawie pod przedstawicielstwem Komisji Europejskiej.

Źródło: wnp.pl

wtorek, 17 marca 2015

Europa traci zainteresowanie rosyjskim gazem

Koniec dominacji rosyjskiego gazu


Do nie tak dawna wydawało się, że gaz sprowadzany z Rosji jest najlepszą „czystą” alternatywą dla Unii Europejskiej. Tymczasem Unia Europejska coraz bardziej skłania się ku odnawialnym źródłom energii (OZE), jednocześnie rezygnując ze współpracy z Rosją.
Gaz niewątpliwie posiada wiele zalet, zwłaszcza w porównaniu z węglem. Jego dostawa przez gazociąg jest czystsza i łatwiejsza, dodatkowo emituje dużo mniej zanieczyszczeń. Surowiec ten bardzo odpowiadał Unii Europejskiej i jej polityce klimatycznej. Jedynym mankamentem jest kwestia dostaw – ponad połowa całego wykorzystywanego gazu pochodzi z importu. Największym dostawcą jest Rosja, inni ważni importerzy to Norwegia, kraje arabskie i te znajdujące się na terenie Północnej Afryki.
Jednak dostawy z Rosji są ściśle powiązane ze strategią polityczną tego państwa, a wpływ stosunków unijno-rosyjskich wpływa w pewnej części na bezpieczeństwo gazowe Unii.

Po narastającym konflikcie na Ukrainie coraz wyraźniej można usłyszeć głosy domagające się uniezależnienia od rosyjskiego gazu. Komisja Europejska zaproponowała, by każdy dostawca gazu korzystał z co najmniej trzech źródeł, żadne nie powinno mieć więcej niż 50 procent udziału. Dywersyfikacja dostawców ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne krajów, może też korzystnie wpłynąć na obniżenie cen surowca. 

Wzrost zainteresowania OZE


Znaczenie odnawialnych źródeł energii wzrasta, w Niemczech odpowiadały one za 25,8 procent dostaw, czyli o 2 procent więcej w porównaniu do roku 2013. W tym samym czasie można zauważyć spadek znaczenia dostaw gazu: z 10,7 procent w 2013 roku do 9,6 procent w 2014. To wskazuje na tendencję rezygnacji z dostaw rosyjskiego gazu. Zmiany te mogą się pogłębiać wraz z rozwojem alternatywnych źródeł energii. 

Źródło: wnp.pl

sobota, 28 lutego 2015

Stan rynku CO2 w lutym

Zmiany na rynku carbon


Dom maklerski Consus poinformował w komentarzu dotyczącym rynku carbon, że w tym miesiącu ceny transakcyjne uprawnień do emisji CO2 (EUA) zmieniały się w przedziale 4,06-5,17 euro na rynkach spotowych. Najniższe wartości zostały odnotowane na początku miesiąca, najwyższe zaś w połowie miesiąca. Wolumen handlowanych jednostek wyniósł 67,05 mln, co jest wynikiem wyższym o 12 procent w porównaniu do stycznia 2013 roku. 


Niepewność wpłynęła za wzrost cen


Głównym czynnikiem cenotwórczym była niepewność na rynku związana z pomysłem wycofania części uprawnień z rynku. To spowodowało wzrost zakupów dokonywanych przez użytkowników, którzy chcieli się w ten sposób zabezpieczyć przed możliwym dynamicznym wzrostem wartości jednostek. Napięcie rosło w miarę zbliżania się terminu rozmów Komisji ds. Środowiska. Jednak obecnie już wiadomo, że wycofanie uprawnień może zostać zrealizowane jedynie po aprobacie trzech instytucji: Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz Rady Europejskiej. Te mogą mieć jednak problemy z dojściem do pełnego porozumienia.

Źródło: wnp.pl

czwartek, 26 lutego 2015

Komisja Europejska zatwierdza unię energetyczną

Integracja rynku europejskiego


Komisja Europejska przyjęła strategię budowy unii energetycznej, która ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne krajów Unii Europejskiej. Oznacza to też większą solidarność pomiędzy państwami oraz bardziej zintegrowany rynek i przejrzyste umowy. To porozumienie traktowane jest za jedno z najbardziej istotnych od czasów utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Całkowita integracja wszystkich krajów w jeden system energetyczny powinna się stać się faktem do końca kadencji obecnej Komisji Europejskiej.


Korzyści z unii energetycznej


Strategia integracji obejmuje bardzo konkretne działania, m.in. budowę połączeń energetycznych, dywersyfikację źródeł energii i drogi przesyłuopracowanie planów europejskich i regionalnych na wypadek kryzysu energetycznego, zmianę zasad dotyczących zawarcia umów z dostawcami energii. Ponadto, ma zostać zwiększona przejrzystość kontraktów komercyjnych.
Zapowiedziano też opracowanie planu strategicznego dotyczącego gazu LNG (czyli gazu skroplonego), co ułatwiłoby dostawy tego surowca do krajów Unii. Pozwoliłoby to na obniżenie cen. Komisja Europejska pragnie też współpracować z państwami członkowskimi nad umożliwieniem dostępu do alternatywnych dostawców. Takie państwa, jak Algieria, Turcja, Azerbejdżan, a także kraje Afryki i Bliskiego Wschodu miałyby szansę stać się partnerami energetycznymi Unii Europejskiej. Podkreślono także potrzebę stopniowej rezygnacji z węgla w sektorze transportowym i zwiększenie wykorzystania alternatywnego paliwaJeszcze w tym roku Komisja Europejska ma zamiar przedstawić raport dotyczący postępu nad pracami. Kolejne raporty mają się ukazywać co 12 miesięcy. 

Źródło: wpolityce.pl

poniedziałek, 24 listopada 2014

Niemcy zamkną małe elektrociepłownie węglowe

Ambitne plany niemieckiego Ministerstwa Gospodarki związane z redukcją emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. by osiągnąć poziom z 1990 r. w 2020 r. Będą wiązały się z likwidacją małych i nieefektywnych elektrociepłowni opalanych węglem. Wymiernym efektem tak radykalnego kroku będzie zmniejszenie rocznej emisji CO2 o 20 mln ton. Aktualnie wskazano już 50 tego typu obiektów do zamknięcia. Niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel będzie rozmawiał w tej sprawie z krajowymi przedsiębiorstwami energetycznymi. Jeżeli nowe prawo stanie się obowiązujące, wymusi to duże nakłady finansowe na firmach i instytucjach, jakie będą musiały być zainwestowane w nowoczesne ciepłownictwo. Najprawdopodobniej w miejsce starych elektrociepłowni zostaną zastosowane nowoczesne bloki gazowe, bądź źródła ciepła oparte o odnawialną energię (OZE). Niemiecka administracja w dalekosiężnych planach przewiduje, że do 2025 r. od 45 do 50 proc. energii elektrycznej będzie uzyskiwanych z OZE. A dekadę później od 55 do 60 proc. Najprawdopodobniej niemieckie państwo będzie zmuszone do wypłacenia rekompensat.

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 10 listopada 2014

Amerykański Departament Energii współpracuje z przemysłem

Amerykański Departament Energii (DoE) współpracuje z przemysłem w celu opracowania nowych technologii związanych z gazyfikacją węgla, aby go przetworzyć w chemikalia i paliwa, w tym wodór, niezbędne dla przemysłu. Wraz z produkcją energii elektrycznej, w trakcie trwania procesu syntezy. W ramach rządowego przedsięwzięcie, DoE rozdysponuje 16 mln dolarów pomiędzy przedsiębiorstwa, chcące rozwijać niskoemisyjne i wysokowydajne metody syntezy węgla. Głównym celem DoE jest zwiększenie innowacyjności amerykańskiej gospodarki i przemysłowe wykorzystanie węgla, bez obciążeń dla środowiska naturalnego. Zdaniem DoE dzięki montażowi instalacji wychwytu CO2 i gazyfikacji, zredukuje się emisję CO2 pochodzącego ze spalania węgla, o nawet 90 proc. Departament Energii kładzie szczególny nacisk na obniżenie rynkowej ceny gazu syntetycznego. Priorytetowe są też technologie umożliwiające uzyskanie paliw płynnych z syntezy węgla. Stany Zjednoczone od 2009 r. kierują się ambicją zredukowania emisji gazów cieplarnianych, przy czym nie nakładają na siebie obligatoryjnych postanowień tak, jak to czyni Europa. Lecz USA dzięki zastąpieniu węgla tanim gazem pochodzącym m.in. z łupków, osiąga lepsze wyniki na tym polu od Unii Europejskiej. Ponadto DoE finansuje przedsięwzięcia służące wychwytywaniu i magazynowaniu CO2, jaki później jest stosowany do przepełniania wyczerpujących się pokładów ropy naftowej. Powoduje to radykalny wzrost wydajności pola naftowego.

Źródło: wnp.pl.

wtorek, 28 października 2014

Najniższy poziom emisji CO2 od 1990 r. w UE

Raport Komisji Europejskiej zaświadcza, że w 2013 r. poziom emisji gazów cieplarnianych z terytorium Unii Europejskiej, był najniższy od 1990 r. Względem ubiegłego roku udało obniżyć się emisję gazów cieplarnianych o 1,8 proc. Przy czym kraje takie jak Niemcy, Polska i Luksemburg wyemitowały więcej gazów cieplarnianych niż przewidywały cele dla tych państw. Unia Europejska ambitnie planuje, by w 2020 r. poziom emisji gazów cieplarnianych był niższy o 20 proc. w porównaniu do roku 1990. Kolejny plan zakłada analogiczną redukcję o 40 proc. w 2030 r. Ponadto aukcje w Europejskim Systemie Handlu Emisjami (ETS), przyniosły budżetom państw członkowskich, całkowity przychód na poziomie 3,6 mld euro. Z czego 800 mln euro zarobiły Niemcy. Polska jest na piątym miejscu, z przychodem równym 250 mln euro. Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) szacuje, że powinno udać się osiągnąć zamierzany cel w 2020 r. Ze względu na to, że już w 2012 r. Unia Europejska uzyskiwała z odnawialnych źródeł energii (OZE), 14 proc. energii.

Źródło: wnp.pl.

wtorek, 9 września 2014

Polska jednym z czołowych wytwórców biomasy

Raport UE Biopaliwa 2014 autorstwa Komisji Europejskiej przedstawia, że Polska jest siódmym co do wielkości wytwórcą biomasy w skali Unii Europejskiej. Zdaniem autorów dokumentu w 2020 roku ciepłownictwo i produkcja elektryczności z biomasy, będzie stanowić 45 proc. całości potencjału odnawialnych źródeł energii (OZE), na rynku unijnym. Eksperci sugerują, że import pelletu drzewnego z USA w 2020 roku osiągnie wartość miliarda dolarów. Konsumpcja pelletu w Unii Europejskiej rośnie z roku na rok. W bieżącym roku zapotrzebowanie na pellet powinno zatrzymać się na 20 mln ton, w porównaniu do 17,5 mln ton z minionego roku. Europejska produkcja pelletu drzewnego w 2014 roku według szacunków będzie równała się 12,5 mln ton, co stanowi 62,5 proc. tegorocznego zapotrzebowania. Popyt na pellet drzewny w 2015 roku ma wynieść 21 mln ton. Największy odbiorcą pelletu w Unii Europejskiej jest Wielka Brytania, która w obecnym roku skonsumuje 5 mln ton. Pozostałymi, dużymi odbiorcami są Włochy, Dania, Niemcy i Szwecja. Bieżący import względem 2013 roku wzrośnie o 20 proc. i będzie wynosić 7,5 mln ton. Największymi dostawcami pelletu drzewnego spoza Unii Europejskiej są Stany Zjednoczone (2,77 mln ton), Kanada (1,92 mln) i Rosja (702 tys. ton). 

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 11 sierpnia 2014

60 mln zł na dotacje z NFOŚiGW


Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), posiada 60 mln zł do rozdysponowania na dotacje dla przedsiębiorstw, chcących inwestować w zielone technologie energetyczne i w energooszczędność urządzeń. NFOŚiGW zawiązał umowy z czterema bankami: Bankiem Ochrony Środowiska, BNP Paribas, IDEA Bank oraz Bankiem Polskiej Spółdzielczości, na dofinansowanie spłaty zaciągniętych kredytów w ramach „Poprawa efektywności energetycznej Część 4) Inwestycje energooszczędne w małych i średnich przedsiębiorstwach”. Polega to na zaciągnięciu kredytu przez firmę chcącą rozwinąć własne linie technologiczne i oferować energooszczędne produkty, bądź poprawić sprawność energetyczną w istniejących budynkach instytucji publicznych, lub będących w rękach prywatnych. Kredyt z dotacją pokryje 100 proc. kosztów kwalifikowanych (są to koszty refundowane z funduszów unijnych), ale nie może przekroczyć 1 mln euro. Dotacja nie przekroczy 15 proc. wartości zaciągniętego kredytu. Pieniądze zostaną wypłacone przez Fundusz za pomocą wzmiankowanych banków. Zainteresowane podmioty gospodarcze muszą podpisać umowy do 31 grudnia 2015 r. a dopłaty będą zużytkowane do 31 grudnia 2016 r. 

Źródło: wnp.pl.

środa, 2 lipca 2014

Nowe, energetyczne wytyczne dla budownictwa od Unii Europejskiej

Komisja Europejska 2 lipca bieżącego roku, uchwaliła nowe wytyczne i zalecenia dla budownictwa, mające na celu poprawę energooszczędności, by zmniejszyć wpływ człowieka na środowisko. Wolą Komisji Europejskiej jest racjonalniejsze zarządzanie zasobami i oszczędności w eksploatacji nowo powstałych i remontowanych budynków. Ocenia się, że ponad 30 proc. wody i 50 proc. wydobytych surowców i energii końcowej na terenie Unii Europejskiej, tj. zużywanej do ogrzewania, klimatyzowania i przygotowania ciepłej wody, jest konsumowanych przez budownictwo i użytkowanie budynków. Według danych unijnych instytucji, sektor budowlany generuje 10 proc. PKB państw zrzeszonych w Unii Europejskiej i zapewnia pracę dla 20 mln osób. Opracowanie nowych wytycznych umożliwi instytucjom publicznym i prywatnemu biznesowi, prawidłowe przeprowadzanie inwestycji, aby więcej budynków mogło uzyskać zielone certyfikaty świadczące o energooszczędności.

Źródło: wnp.pl.

piątek, 20 czerwca 2014

44 miliony euro na program LIFE

Unia Europejska w ramach programu LIFE wyasygnuje ok. 44 miliony euro w 2014 roku, na dofinansowanie firm, które są zainteresowane rozwojem technologii związanych z poprawą negatywnego wpływu człowieka na klimat, w tym technologie niskoemisyjne. Dodatkowym celem unijnej inicjatywy, jest zwiększenie skali wykorzystania dotychczasowych technologii w działalności prywatnego biznesu. Ostateczny termin na złożenie wniosków przez przedsiębiorstwa upływa 16 października br. W latach 2014-2020 unijne instytucje zamierzają przeznaczyć ok. 864 milionów euro, na przedsięwzięcia mające na celu rozwój zielonych technologii, jakie złagodzą oddziaływanie gospodarek państw zrzeszonych w Unii Europejskiej, na klimat Ziemi. Firmy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów demonstracyjnych i pilotażowych, także rozwiązań poprawiających świadomość niebezpieczeństw zmian klimatycznych u przedsiębiorców. Program LIFE funkcjonuje od 1992 roku i w jego ramach przeznaczono środki pieniężne, na wdrożenie ponad 4000 innowacyjnych projektów klimatycznych.


Źródło: wnp.pl.

czwartek, 22 maja 2014

Nowoczesna spalarnia w Poznaniu

W Poznaniu rozpoczęto budowę nowoczesnej spalarni odpadów. Koszt inwestycji oszacowano na 725 mln zł. Spalarnia zostanie uruchomiona w drugim półroczu 2016 roku. Przedsięwzięcie jest przeprowadzane przez Sita Zielona Energia, które jest konsorcjum złożonym z przedsiębiorstw SITA Polska i Marguerite Waste Polska i zostało założone w celu wygrania przetargu. Obie firmy posiadają po 50 proc. udziałów. Realizacja projektu została opłacona z własnych funduszy udziałowców i grupy trzech banków - Pekao SA, PKO BP i Banku Gospodarstwa Krajowego, jakie udzieliły kredytu o wartości 260 mln zł. Dodatkowo wyasygnowano dotację w wysokości 352 mln zł, z Funduszu Spójności pochodzącego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Spalarnia będzie w stanie zutylizować 210 tys. ton odpadów rocznie, jakie powstają w samym Poznaniu i 9 okolicznych gminach. Wartym wzmianki jest fakt, że Komisja Europejska stawia budowę spalarni odpadów w Poznaniu, za wzór do naśladowania podczas realizacji inwestycji finansowanych z unijnych dotacji.

Źródło: wnp.pl, SITA Polska.

piątek, 9 maja 2014

6 mld euro dla OZE w 2013 r. dzięki inwestycjom EBI

Na przestrzeni 2013 r. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zainwestował w odnawialne źródła energii (OZE) 6 mld euro. W bieżącym roku wysokość nakładów na kredyty przeznaczone na zwiększenie udziału OZE, w gospodarkach państw członkowskich Unii Europejskiej, powinna wynieść podobną wartość, a może nawet przekroczyć.

W trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Piotr Michałowski z Europejskiego Banku Inwestycyjnego powiedział, że suma 6 mld euro jest dwa razy większa od kwoty wydanej w 2012 r. na inwestycje związane z OZE, bez względu na mniejsze projekty inwestycyjne firm prowadzących działalność gospodarczą na rynku OZE. Niższa skala inwestycji prywatnego biznesu w OZE, wynika ze zmian w prawodawstwach poszczególnych krajów Unii Europejskiej, jakie ograniczają wsparcie państwa dla zielonej energetyki. Negatywnie odbija się to na stopie zwrotu z elektrowni słonecznych i wiatrowych, kiedy występują mniej wietrzne i słoneczne dni. W niektórych przypadkach może oznaczać to stratę.

Źródło: wnp.pl.

piątek, 18 kwietnia 2014

W Krakowie przyjęto plan energetyki niskoemisyjnej

W Krakowie zakończono przetarg na Program Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN). Rozstrzygnięto, że opracowaniem PGN zajmie się konsorcjum złożone z dwóch firm - Consus Carbon Engineering i Projektowanie Systemów Grzewczych Andrzej Łazęcki.

PGN jest dokumentem w jakim będą nakreślone zasady wdrożenia polityki związanej z gospodarką niskoemisyjną, tj. poprawą czystości powietrza i przebiegiem kolejnych inwestycji związanych z transportem publicznym, budownictwem i zagospodarowaniem przestrzennym dla miasta Krakowa. Początek prac będzie polegał na zbadaniu jakości powietrza i ilości emitowanych gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń do atmosfery. Gotowa dokumentacja stanie się podstawą do podjęcia konkretnych decyzji przez władze miasta, w latach 2014-2020. Ostatecznym terminem zakończenia prac nad programem jest październik 2015 r. Zaistnienie dokumentu umożliwi wystaranie się o środki pochodzące z Unii Europejskiej, jakie będą przeznaczone na modernizację infrastruktury miejskiej. PGN zacznie obowiązywać dopiero po uchwale Rady Miasta Krakowa.
Źródło: wnp.pl.

środa, 9 kwietnia 2014

Sukces w sprawie ograniczenia irańskiego programu atomowego

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif, obwieścił, że osiągnięto porozumienie w 60 proc. postanowień dotyczących ograniczenia irańskiego programu atomowego, pomiędzy Iranem a państwami Zachodu. Zainteresowane strony negocjacji powrócą do kolejnych rozmów, już 13 maja br. Odbędą się one w Wiedniu, zgodnie ze słowami Catherine Ashton, szefowej dyplomacji Unii Europejskiej. Minister Zarif i przedstawiciel Chin są zdania, że rozmowy będą mogły z powodzeniem zakończyć się już 20 lipca. Odmienną opinię wyraził negocjator ze Stanów Zjednoczonych sugerując, że są spore rozbieżności w poglądach pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami, a Iranem. Teheran zobowiązał się do zaprzestania wzbogacania uranu powyżej 5 proc. i zredukowania zapasów już wzbogaconego uranu do 20 proc. Ponadto Iran zobligował się do niemontowania kolejnych wirówek służących do wzbogacania uranu i zapewni dostęp niezależnym ekspertom z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). W zamian za osłabienie sankcji gospodarczych.

Źródło: wnp.pl.

wtorek, 25 marca 2014

Amerykański gaz na europejskim rynku

Ze względu na rewolucję łupkową, ceny gazu na rynku w Stanach Zjednoczonych są wielokrotnie niższe niż w Europie. Coraz głośniej mówi się o tym, że Ameryka mogłaby zacząć eksportować swoje błękitne paliwo na Stary Kontynent, za pomocą tankowców. Nim rozpoczął się boom na łupki, to z powodu importu gazu ziemnego, pobudowano w USA szereg terminali LNG które teraz są niewykorzystywane. Gdyby je zmodernizować, to nadawałyby się do wykorzystania w celach eksportowych.


Kwestią otwartą pozostaje cena amerykańskiego gazu na rynkach europejskich. O ile w samej Ameryce cena gazu oscyluje wokół 200 dolarów za 1 tys. metrów sześc, to sam transport przez Ocean Atlantycki dołoży do tej sumy kolejne 200 dolarów. Pomysł budzi też sprzeciw amerykańskiego przemysłu chemicznego, ze względu na obawę, że mniejsza podaż gazu ziemnego na rynku w Stanach Zjednoczonych spowoduje wzrost cen, co zwiększy koszt prowadzenia działalności gospodarczej i przełoży się na niższą konkurencyjność amerykańskiego biznesu. Zdaniem Dave'a Schryvera wiceszefa American Public Gas Association, inne państwa powinny zacząć inwestować we własne, krajowe wydobycie gazu łupkowego. Przede wszystkim wymagana jest zgoda FERC (Federal Energy Regulatory Commission) na eksport gazu, który to odpowiada za regulacje amerykańskiej energetyki. Na chwilę obecną wydano sześć takich pozwoleń.
Po aneksji Krymu przez Rosję, sprawa międzynarodowego handlu gazem ziemnym, stała się kwestią polityczną. W Europie coraz popularniej wyrażany jest pogląd, że kraje Unii Europejskiej powinny zacząć dywersyfikować swoje dostawy gazu ziemnego, by móc pozostać niezależnymi. Z końcem 2014 roku powinien zostać ukończony terminal gazowy w Kłajpedzie, na Litwie. Będzie on mógł odbierać gaz w skroplonej postaci m.in. z Ameryki.

wtorek, 11 marca 2014

37 GW więcej mocy elektrycznej w 2013 r. dzięki fotowoltaice

W komunikacie Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Fotowoltaicznego (EPIA) podano, że w ubiegłym roku, w skali globu, przybyło 37 GW więcej mocy elektrycznej dzięki farmom słonecznym i panelom czerpiących energię ze Słońca, montowanych przez klientów indywidualnych m.in. na dachach domów. Na całym świecie pozyskuje się już 136,7 GW energii elektrycznej za sprawą fotowoltaiki. Jest to 35 proc. wzrost w porównaniu do 2012 r. Rozwój nastąpił przede wszystkim w Azji. W 2013 r. w samych Chinach zainstalowano paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 11,3 GW. Na drugim miejscu uplasowała się Japonia, z wynikiem 6,9 GW. W Europie nastąpiło spowolnienie dynamiki wobec lat ubiegłych. Jeszcze w 2011 r. 70 proc. globalnej fotowoltaiki zostało umieszczone w Europie. W 2012 było to już 59 proc. W 2013 r. w Europie wytworzono 10 GW energii więcej ze światła słonecznego, co odpowiadaj za 28 proc. globalnego udziału. W 2008 r. fotowoltaika pokrywała tylko 0,8 proc. europejskiego zapotrzebowania na prąd, a w 2013 r. było to już 3 proc.

Źródło: reo.pl.

poniedziałek, 10 marca 2014

Państwa z Grupy Wyszehradzkiej apelują do Kongresu USA o ułatwienia w eksporcie LNG

Kryzys dyplomatyczny na Ukrainie, aneksja Krymu przez Rosję i eskalacja przemocy pomiędzy wojskami rządowymi a wspieranymi przez Rosję separatystami, odbija się echem w światowej opinii publicznej i powoduje chęć poprawy niezależności energetycznej sąsiadów Rosji i państw Unii Europejskiej, ze względu na import rosyjskiego gazu ziemnego. Brak dywersyfikacji źródeł z których pozyskiwane są paliwa na potrzeby wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, przekłada się na dyplomację która ulega naciskom.

Jednym z elementów nowej polityki energetycznej, jest wspólna deklaracja państw Grupy Wyszehradzkiej, w której zadeklarowano chęć rozmów z nowymi dostawcami. Ambasadorowie Polski, Czech, Słowacji i Węgier, wystosowali wspólny list intencjonalny w którym apelują do Kongresu Stanów Zjednoczonych, o umożliwienie importu węglowodorów z Ameryki. Petycja została przyjęta przez republikańskiego kongresmena Johna Boehnera, oraz demokratycznego senatora Harry’ego Reida. Niedawno John Boehner wzywał administrację prezydenta Baracka Obamy, by przygotowała ułatwienia w wydawaniu zezwoleń na eksport gazu ziemnego do państw, które nie mają podpisanej umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi, a są zagrożone rosyjską polityką. Jednym z możliwych rozwiązań są zmiany w amerykańskim prawie, zapewniające eksport do wszystkich krajów które są członkami NATO. Drugi sposób opiera się na umowie o wolnym handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską, nazywanej Transatlantyckim Parterstwem w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP), o której podpisanie zabiega amerykańska dyplomacja, ponieważ usunie ona wiele barier dla biznesu z USA na unijnym rynku.

Źródło: gazlupkowy.pl

środa, 5 marca 2014

Europejscy politycy o przyszłości unijnego przemysłu

Brak implementacji w skali świata globalnej umowy o redukcji emisji CO2, może negatywnie odbić się na unijnych gospodarkach, jeżeli europejskie prawodawstwo będzie ciągle zaostrzane, zdaniem komisarza Unii Europejskiej ds. przemysłu Antonio Tajaniego. Jerzy Buzek, m.in. eurodeputowany i przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, określił obecną politykę jako nierealistyczną.


Zdaniem polityków nie powinno wycofywać się kolejnych paliw z rynku, ale zacząć mocniej finansować opracowanie nowych i zielonych technologii wykorzystania obecnych paliw. Przemysł obawia się, że chęć poprawy czystości środowiska i przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu może sprawić, że krajowe gospodarki Unii Europejskiej będą niekonkurencyjne, ze względu na koszty wdrażania kolejnych dyrektyw i w efekcie przedsiębiorstwa przeniosą swoją produkcję do państw o liberalniejszej polityce ekologicznej, co jedynie zwiększy emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń do atmosfery. Politycy zapewniają o przeznaczeniu następnych środków finansowych na cel poprawy efektywności europejskiej energetyki, w tym technologie związane z niską emisją toksycznych substancji związanych ze spalaniem węgla, a także z wydobyciem gazu z łupków. W budżecie Unii Europejskiej przewidziano na lata 2014-2020 6 mld euro, na nowoczesne przedsięwzięcia energetyczne.

Źródło: cire.pl (PAP), wnp.pl.