Pokazywanie postów oznaczonych etykietą gaz łupkowy. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą gaz łupkowy. Pokaż wszystkie posty

środa, 6 maja 2015

Polski sen o gazie łupkowym oddala się

Chevron rezygnuje


PGNiG poinformował o rozwiązaniu umowy współpracy w sprawie poszukiwania i wydobywania gazu łupkowego z koncernem Chevron Polska Energy Resources. Umowa była ważna tylko 13 miesięcy. Ta zmiana planów to poważny cios w polski sen o byciu potęgą gazową, przynajmniej w skali europejskiej.
W ramach współpracy wykonano odwiertu Majdan Sopocki oraz prac sejsmicznych. Rozwiązanie umowy jest zaś wynikiem wykonania zadań oraz decyzji Chevronu o zakończeniu współpracy. Powodem może być brak konkurencyjności Polski w porównaniu do innych państw. Decyzja koncernu ma jednak dość poważne znaczenie i może zachwiać pewnością mniejszych uczestników inwestycji. 

Za mało gazu


Do tej pory Polska wydała aż 100 pozwoleń na odwierty różnych koncernów w poszukiwaniu gazu łupkowego. Jednak prace okazały się nieskuteczne, a wydobyta ilość gazu jest zbyt mała w stosunku do przewidywań i nie przyniesie pożądanych korzyści ekonomicznych. Może to być spowodowane odmienną budową złóż gazonośnych w Polsce. Głębokość, na której znajduje się gaz, jest znacznie większa niż np. w USA, a to generuje dodatkowe koszty. Na zmiany wpływa również sytuacja rynkowa, gaz tanieje, a firmy ponownie analizują, czy jego wydobycie może przynieść korzyści.
Prawdopodobnie sytuacja polskiego gazu łupkowego nie poprawi się i kolejne firmy będą powoli wycofywać się z inwestycji.

Źróło: wnp.pl

piątek, 16 stycznia 2015

Gaz łupkowy w Polsce – stan na styczeń 2015

Spadek liczby koncesji


Ministerstwo środowiska podało najnowsze informacje dotyczące koncesji poszukiwawczych gazu łupkowego na terenie naszego kraju. Liczba koncesji nieco spadła i według stanu na 1 stycznia 2015 wynosiła 53. Najwięcej koncesji, aż 12, posiada PGNiG SA. Orlen Upstream Sp. z o.o. ma 9 koncesji, natomiast Lotos Petrobaltic SA – 7 koncesji, które obejmują morskie obszary wydobycia. Od ostatniego miesiąca jest to o 3 koncesje mniej, ponieważ z 2 koncesji zrezygnowała firma Chevron (Kraśnik oraz Frampol), a z jednej – Lotos Petrobaltic SA (Sambia W, również obejmująca obszary morskie).


Pojawią się nowe otwory na wydobycie gazu


Od roku 2010 wykonano w Polsce już 68 otworów z gazem łupkowym. Obecnie w trakcie wiercenia są dwa otwory: Pęclin-OU1 (woj. mazowieckie) oraz Rawicz 12-SL-1 (woj. wielkopolskie). Jednak w najbliższym czasie planuje się wykonanie czterech nowych otworów: Lubocino-4H, Jackowo LEp-1, Lewino-2H, które znajdują się na Pomorzu oraz Zwierzyniec-2, zlokalizowany na Lubelszczyźnie.

piątek, 11 lipca 2014

Gaz łupkowy ważny dla brytyjskiej gospodarki


Brytyjski operator National Grid szacuje, że gaz łupkowy będzie wstanie zaspokoić popyt brytyjskiej gospodarki na gaz ziemny, nawet w 41 proc. Ocenia się, że wartość ta zostanie osiągnięta do 2035 roku. W raporcie pracownicy National Grid ocenili, że jeżeli prace poszukiwawcze krajowych złóż gazu ziemnego i łupkowego nie będą satysfakcjonujące, to w 2035 roku uzależnienie od importu błękitnego paliwa, może wynieść nawet 91 proc. konsumowanych zasobów. Następnie w analizie przedstawiono, że w 2035 roku po brytyjskich drogach może jeździć nawet 5 milionów samochodów z napędem elektrycznym. W dalszej perspektywie już wszystkie samochody mają posiadać silnik elektryczny bądź hybrydowy. Miałoby to mieć miejsce w 2050 roku. Autorzy dokumentu sugerują też, że do 2030 roku, sześć milionów gospodarstw domowych ma być samowystarczalnych pod względem wytwarzania energii cieplnej, za sprawą upowszechnienia się pomp ciepła. Jest to związane z planami dekarbonizacji gospodarki, czyli porzucenie wykorzystywania węgla na potrzeby energetyki, czego symbolem ma być zamknięcie ostatnich elektrowni węglowych już w 2023 roku.
Źródło: wnp.pl.

wtorek, 25 marca 2014

Amerykański gaz na europejskim rynku

Ze względu na rewolucję łupkową, ceny gazu na rynku w Stanach Zjednoczonych są wielokrotnie niższe niż w Europie. Coraz głośniej mówi się o tym, że Ameryka mogłaby zacząć eksportować swoje błękitne paliwo na Stary Kontynent, za pomocą tankowców. Nim rozpoczął się boom na łupki, to z powodu importu gazu ziemnego, pobudowano w USA szereg terminali LNG które teraz są niewykorzystywane. Gdyby je zmodernizować, to nadawałyby się do wykorzystania w celach eksportowych.


Kwestią otwartą pozostaje cena amerykańskiego gazu na rynkach europejskich. O ile w samej Ameryce cena gazu oscyluje wokół 200 dolarów za 1 tys. metrów sześc, to sam transport przez Ocean Atlantycki dołoży do tej sumy kolejne 200 dolarów. Pomysł budzi też sprzeciw amerykańskiego przemysłu chemicznego, ze względu na obawę, że mniejsza podaż gazu ziemnego na rynku w Stanach Zjednoczonych spowoduje wzrost cen, co zwiększy koszt prowadzenia działalności gospodarczej i przełoży się na niższą konkurencyjność amerykańskiego biznesu. Zdaniem Dave'a Schryvera wiceszefa American Public Gas Association, inne państwa powinny zacząć inwestować we własne, krajowe wydobycie gazu łupkowego. Przede wszystkim wymagana jest zgoda FERC (Federal Energy Regulatory Commission) na eksport gazu, który to odpowiada za regulacje amerykańskiej energetyki. Na chwilę obecną wydano sześć takich pozwoleń.
Po aneksji Krymu przez Rosję, sprawa międzynarodowego handlu gazem ziemnym, stała się kwestią polityczną. W Europie coraz popularniej wyrażany jest pogląd, że kraje Unii Europejskiej powinny zacząć dywersyfikować swoje dostawy gazu ziemnego, by móc pozostać niezależnymi. Z końcem 2014 roku powinien zostać ukończony terminal gazowy w Kłajpedzie, na Litwie. Będzie on mógł odbierać gaz w skroplonej postaci m.in. z Ameryki.

środa, 19 marca 2014

Rozpoczęto odwierty gazu łupkowego w Syczuanie

China National Petroleum Corp. (CNPC) uruchomiło wstępne odwierty na Syczuanie, w południowo-zachodnich Chinach, gdzie spodziewane się bogate pokłady gazu łupkowego. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach joint venture powołanego w grudniu 2013 r. - Sichuan Changning Natural Gas Development Co, które składa się z krajowych firm takich jak CNPC, Sichuan Energy Investment Co, Yibin State Assets Operation Co i Pekińskiego Funduszu Inwestycyjnego. Oczekuje się, że wiercenia zajmą 70 dni.

CNPC zamierza dokonać 50 odwiertów na przestrzeni 2013 r. i wydobyć do końca 2015 r. 1 mld metrów sześc. gazu łupkowego z syczuańskiej koncesji. W ubiegłym roku całkowite, chińskie wydobycie gazu z łupków wyniosło 200 mln metrów sześc. Rząd chiński planuje zwiększyć rozmiar wydobycia w 2015 r. do poziomu 6,5 mld metrów sześc.  

W Chinach panuje przekonanie, że posiadają największe na świecie złoża gazu łupkowego, ale powtórzenie rewolucji łupkowej jaka nastąpiła w USA, jest trudne ze względu na geologię i braki w zasobach wody, niezbędnej do wykonania szczelinowania hydraulicznego.

Źródło: rigzone.com.

poniedziałek, 10 marca 2014

Państwa z Grupy Wyszehradzkiej apelują do Kongresu USA o ułatwienia w eksporcie LNG

Kryzys dyplomatyczny na Ukrainie, aneksja Krymu przez Rosję i eskalacja przemocy pomiędzy wojskami rządowymi a wspieranymi przez Rosję separatystami, odbija się echem w światowej opinii publicznej i powoduje chęć poprawy niezależności energetycznej sąsiadów Rosji i państw Unii Europejskiej, ze względu na import rosyjskiego gazu ziemnego. Brak dywersyfikacji źródeł z których pozyskiwane są paliwa na potrzeby wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, przekłada się na dyplomację która ulega naciskom.

Jednym z elementów nowej polityki energetycznej, jest wspólna deklaracja państw Grupy Wyszehradzkiej, w której zadeklarowano chęć rozmów z nowymi dostawcami. Ambasadorowie Polski, Czech, Słowacji i Węgier, wystosowali wspólny list intencjonalny w którym apelują do Kongresu Stanów Zjednoczonych, o umożliwienie importu węglowodorów z Ameryki. Petycja została przyjęta przez republikańskiego kongresmena Johna Boehnera, oraz demokratycznego senatora Harry’ego Reida. Niedawno John Boehner wzywał administrację prezydenta Baracka Obamy, by przygotowała ułatwienia w wydawaniu zezwoleń na eksport gazu ziemnego do państw, które nie mają podpisanej umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi, a są zagrożone rosyjską polityką. Jednym z możliwych rozwiązań są zmiany w amerykańskim prawie, zapewniające eksport do wszystkich krajów które są członkami NATO. Drugi sposób opiera się na umowie o wolnym handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską, nazywanej Transatlantyckim Parterstwem w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP), o której podpisanie zabiega amerykańska dyplomacja, ponieważ usunie ona wiele barier dla biznesu z USA na unijnym rynku.

Źródło: gazlupkowy.pl

poniedziałek, 3 marca 2014

Chińskie inwestycje w łupki

Chiny cieszą się opinią kraju, w którym najprawdopodobniej znajdują się największe w skali globu pokłady gazu łupkowego, szacowane nawet na 134 mld metrów sześc. Z czego według chińskich badań do eksploatacji ma nadawać się 25 mld, a amerykańskie dane sugerują większą liczbę – 34 mld metrów sześc. Poważnym mankamentem jest geologia Państwa Środka i dostępna technologia dla tamtejszych przedsiębiorstw. Jeżeli chińskie starania o rodzime źródła dywersyfikacji dostaw gazu powiodą się, to można oczekiwać, że tamtejsze firmy będą chciały wejść z własnymi rozwiązaniami na zagraniczne rynki, w tym do Polski.


Chiny zmagają się z coraz większym, krajowym popytem na gaz. Dlatego przyjęto pięcioletni plan w którym określono, że w latach 2011–2015 nastąpi rozwój w wydobyciu gazu łupkowego, by w roku 2015 osiągnąć wartość rzędu 6,5 mld metrów sześc. Współcześnie chińska gospodarka konsumuje 130 mld metrów sześc. gazu ziemnego w skali roku, a przewiduje się, że do 2035 roku zużycie pogłębi się do 545 mld metrów sześc. Chińscy planiści zakładają, że roczne wydobycie gazu łupkowego w Chinach, w roku 2020 wyniesie już 60 mld metrów sześc.
 

środa, 26 lutego 2014

Światowe rezerwy ropy naftowej a rosnąca demografia

Eksperci z ExxonMobil oszacowali, że prawdopodobny wzrost globalnej populacji z 7 do 9 mld ludzi do czwartej dekady XXI wieku, przełoży się na 35 proc. wzrost użycia energii elektrycznej. Ale nie należy obawiać się wyczerpania surowców (tzw. peak oil). Pozyskiwanie węglowodorów z niekonwencjonalnych źródeł m.in. z łupków, może tylko rosnąć, ze względu na prognozy dotyczące zasobów w krajach takich jak Rosja, Algieria, Argentyna i kilkunastu innych spoza Ameryki Północnej, których zasobność złóż została oszacowana przez przedsiębiorstwo analityczne IHS, na 175 mld baryłek. 
 

Pracownicy ExxonMobil sugerują, że w ciągu najbliższych 30 lat, samo wydobycie ropy naftowej w USA powinno wzrosnąć o 40 proc. W Ameryce Południowej dwukrotnie, ze szczególnym uwzględnieniem Wenezueli i Brazylii. Afryka może spodziewać się 10 proc. wzrostu, jeżeli sięgnie się do zasobów głębinowych. Bliski Wschód dzięki polom naftowym Iraku i kolejnym inwestycjom w wydobycie gazu ziemnego, powinien zaliczyć 35 proc. przyrost eksploatacji. Świetlana przyszłość maluje się też Kazachstanowi, za sprawą obfitego w węglowodory pola Kashagan. Jego ostateczne wyzyskanie spowoduje zwiększenie wydobycia w 2020 r. do 120 mln ton rocznie.

Źródło: cire.pl (BiznesAlert).

środa, 12 lutego 2014

Odkrycie nowego złoża gazu ziemnego na Podkarpaciu

PGNiG, polski potentat naftowy i gazowy, poinformował o odkryciu nowych pokładów gazu ziemnego w Polsce, na Podkarpaciu. Złoża zostały oszacowane na kilka miliardów metrów sześciennych.

Zaskakującego odkrycia dokonano na podkarpackiej koncesji Zalesie-Jodłówka-Skopów. Całość krajowych zasobów jest szacowana na 140 mld m3 gazu ziemnego. Co przy wstępnych szacunkach wartości nowego złoża na kilka mld m3, jest sporą ilością. Jest to gaz wysokometanowy, pozbawiony substancji toksycznych, przez co uniknie się wysokich kosztów jego oczyszczenia. Złoże może zacząć być eksploatowane już w drugiej połowie 2015 roku.

O ile ze wzmiankowanego rejonu wydobyto już w przeszłości kilkanaście mln ton ropy i gazu, to pomyślność w odnalezieniu nowych zasobów wzięła się z tego, że rejon Karpat poniżej 1200 m głębokości jest słabo przebadany, ze względu na trudną geologię. PGNiG spodziewa się, że po uruchomieniu wydobycia, gaz będzie pozyskiwany w liczbie 100 000 m3 dziennie.

Źródło: onet.pl (PAP), wnp.pl

poniedziałek, 3 lutego 2014

Zasoby gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii będą poznane za 5 lat

Lord John Browne, prezes rady nadzorczej Cuadrilla Resources, w wywiadzie dla gazety The Guardian poinformował, że ze względu na restrykcyjne prawo w Wielkiej Brytanii dotyczące wydawania pozwoleń na koncesje poszukiwawcze, oszacowanie krajowych zasobów gazu łupkowego, potrwa co najmniej pięć lat i będzie wymagało wykonania do 40, ale nie mniej jak 20 odwiertów.

Cuadrilla Resources jest jedynym przedsiębiorstwem jakie przedsięwzięło próby zidentyfikowania brytyjskiego potencjału w wydobyciu gazu łupkowego. W ich toku doszło do wstrząsów sejsmicznych o niewielkiej skali. W wyniku czego wprowadzono moratorium na poszukiwania gazu łupkowego, następnie zniesiono je, ale zaostrzono prawo związane z wydawaniem licencji i przebiegiem odwiertów.

Rząd Wielkie Brytanii stara się przekonać lokalne społeczności tym, że wydobycie gazu z łupków jest jednak bezpieczne i oferuje zadośćuczynienie za każdy zabieg szczelinowania w wysokości 100 tys. funtów. Jeżeli zostanie uruchomione komercyjne wydobycie gazu, to mieszkańcy regionu otrzymają 1% rocznych zysków. W parze z rekompensatami będzie szła liberalizacja przepisów regulujących rynek gazu łupkowego, aby przyśpieszyć proces poszukiwania i uruchomienia wydobycia.

Źródło: cire.pl (PAP).

piątek, 17 stycznia 2014

W styczniu już 52 odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego

Ministerstwo Środowiska poinformowało, że do 10 stycznia br. na terytorium Polski wykonano 52 odwierty, związane z poszukiwaniem złóż gazu łupkowego. W większości zostały wykonane przez krajowe firmy – PGNiG i Orlen Upstream. Jednakże znaczna część koncesji nie została podjęta i są one realizowane przez państwowe spółki. Z polskiego rynku na rzecz ukraińskich złóż, powoli wycofuje się włoska korporacja ENI, której dwie z trzech przyznanych licencji już wygasły. W ocenie firmy pokłady na zachodniej Ukrainie w porównaniu do województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego (koncesje „Młynary” i „Malbork”), mają zapewnić wyższy zwrot nakładów. Trzecie koncesja „Elbląg”wciąż jest w mocy. Były wiceminister środowiska Piotr Woźniak ocenił, że kooperacja z zagranicznym inwestorem przebiegała wzorcowo.


Obecnie przedsiębiorstwa posiadają łącznie 93 koncesje, przyznane na zidentyfikowanie polskich złóż gazu łupkowego. Zostały one rozdzielone na 34 podmioty. Z polski wycofały się już koncerny Exxon, Talisman i Marathon Oil. Ministerstwo Środowiska odpiera zarzuty o nieprzyjazne prawo i problemy związane z biurokracją, tłumacząc dotychczasowe efekty trudną budową geologiczną Polski. Wraz z kolejnymi wierceniami i zabiegami szczelinowania, poprawniej zostaną oszacowane złoża gazu w skałach. Za czym pójdą stosowne rozwiązania prawne.