Pokazywanie postów oznaczonych etykietą koncesja. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą koncesja. Pokaż wszystkie posty

piątek, 16 stycznia 2015

Gaz łupkowy w Polsce – stan na styczeń 2015

Spadek liczby koncesji


Ministerstwo środowiska podało najnowsze informacje dotyczące koncesji poszukiwawczych gazu łupkowego na terenie naszego kraju. Liczba koncesji nieco spadła i według stanu na 1 stycznia 2015 wynosiła 53. Najwięcej koncesji, aż 12, posiada PGNiG SA. Orlen Upstream Sp. z o.o. ma 9 koncesji, natomiast Lotos Petrobaltic SA – 7 koncesji, które obejmują morskie obszary wydobycia. Od ostatniego miesiąca jest to o 3 koncesje mniej, ponieważ z 2 koncesji zrezygnowała firma Chevron (Kraśnik oraz Frampol), a z jednej – Lotos Petrobaltic SA (Sambia W, również obejmująca obszary morskie).


Pojawią się nowe otwory na wydobycie gazu


Od roku 2010 wykonano w Polsce już 68 otworów z gazem łupkowym. Obecnie w trakcie wiercenia są dwa otwory: Pęclin-OU1 (woj. mazowieckie) oraz Rawicz 12-SL-1 (woj. wielkopolskie). Jednak w najbliższym czasie planuje się wykonanie czterech nowych otworów: Lubocino-4H, Jackowo LEp-1, Lewino-2H, które znajdują się na Pomorzu oraz Zwierzyniec-2, zlokalizowany na Lubelszczyźnie.

wtorek, 29 lipca 2014

Inwestycje w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku

Przedsiębiorstwo Polish Energy Partners (PEP) ogłosiło, że z bliżej niesprecyzowanym inwestorem z branży energetyki morskiej, zamierzają przedsięwziąć budowę wiatrowych elektrowni morskich na Bałtyku. Łączna moc farm wiatrowych na pełnym morzu, ma wynieść 1200 MW. Inwestycja została zaprezentowana na specjalnym pokazie dla inwestorów, zorganizowanym z okazji nabycia aktywów Polenergii Holding i wyemitowania akcji dla funduszu CEE Equity Partners. Pierwsza elektrownia wiatrowa ma być zbudowana na koncesji Bałtyk Środkowy III, znajdować się 22 km od polskiego wybrzeża, osiągnąć szczytową moc 600 MW i będzie kosztować 2,46 mld euro. Turbiny wiatrowe zostaną ulokowane na obszarze 116,6 km2. Druga morska farma wiatrowa znajdzie się 37 km od brzegu, będzie miała powierzchnię 122 km2 (koncesja Bałtyk Środkowy II), z podobną mocą 600 MW. Koszt instalacji oceniono na 2,35 mld euro. Pozwolenia z oceną ryzyka dla środowiska, powinny zostać wydane przez stosowne instytucje, do końca trzeciego kwartału 2016 roku. W każdej z elektrowni wiatrowych znajdzie się ok. 100 turbin. Spodziewa się, że pierwsza elektrownia zostanie uruchomiona w 2022 r. a druga w 2026 r.

Źródło: wnp.pl.

środa, 12 lutego 2014

Odkrycie nowego złoża gazu ziemnego na Podkarpaciu

PGNiG, polski potentat naftowy i gazowy, poinformował o odkryciu nowych pokładów gazu ziemnego w Polsce, na Podkarpaciu. Złoża zostały oszacowane na kilka miliardów metrów sześciennych.

Zaskakującego odkrycia dokonano na podkarpackiej koncesji Zalesie-Jodłówka-Skopów. Całość krajowych zasobów jest szacowana na 140 mld m3 gazu ziemnego. Co przy wstępnych szacunkach wartości nowego złoża na kilka mld m3, jest sporą ilością. Jest to gaz wysokometanowy, pozbawiony substancji toksycznych, przez co uniknie się wysokich kosztów jego oczyszczenia. Złoże może zacząć być eksploatowane już w drugiej połowie 2015 roku.

O ile ze wzmiankowanego rejonu wydobyto już w przeszłości kilkanaście mln ton ropy i gazu, to pomyślność w odnalezieniu nowych zasobów wzięła się z tego, że rejon Karpat poniżej 1200 m głębokości jest słabo przebadany, ze względu na trudną geologię. PGNiG spodziewa się, że po uruchomieniu wydobycia, gaz będzie pozyskiwany w liczbie 100 000 m3 dziennie.

Źródło: onet.pl (PAP), wnp.pl

piątek, 17 stycznia 2014

W styczniu już 52 odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego

Ministerstwo Środowiska poinformowało, że do 10 stycznia br. na terytorium Polski wykonano 52 odwierty, związane z poszukiwaniem złóż gazu łupkowego. W większości zostały wykonane przez krajowe firmy – PGNiG i Orlen Upstream. Jednakże znaczna część koncesji nie została podjęta i są one realizowane przez państwowe spółki. Z polskiego rynku na rzecz ukraińskich złóż, powoli wycofuje się włoska korporacja ENI, której dwie z trzech przyznanych licencji już wygasły. W ocenie firmy pokłady na zachodniej Ukrainie w porównaniu do województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego (koncesje „Młynary” i „Malbork”), mają zapewnić wyższy zwrot nakładów. Trzecie koncesja „Elbląg”wciąż jest w mocy. Były wiceminister środowiska Piotr Woźniak ocenił, że kooperacja z zagranicznym inwestorem przebiegała wzorcowo.


Obecnie przedsiębiorstwa posiadają łącznie 93 koncesje, przyznane na zidentyfikowanie polskich złóż gazu łupkowego. Zostały one rozdzielone na 34 podmioty. Z polski wycofały się już koncerny Exxon, Talisman i Marathon Oil. Ministerstwo Środowiska odpiera zarzuty o nieprzyjazne prawo i problemy związane z biurokracją, tłumacząc dotychczasowe efekty trudną budową geologiczną Polski. Wraz z kolejnymi wierceniami i zabiegami szczelinowania, poprawniej zostaną oszacowane złoża gazu w skałach. Za czym pójdą stosowne rozwiązania prawne.