Montaż przydomowego zbiornika może wydawać się rzeczą skomplikowaną oraz trudną do osiągnięcia, skomplikowane wydają się też kwestia prawne. Nie jest to jednak do końca prawda. Znając krok po kroku działania, które należy podjąć, można szybko i bezpiecznie zainstalować przydomowy zbiornik.
Zgodnie z art. 29 ust 1. pkt 19 Prawa budowlanego budowa instalacji na gaz płynny, która ma pojedynczy zbiornik o pojemności do 7 metrów sześciennych i jest przeznaczona do ogrzewania domu jednorodzinnego nie wymaga pozwolenia
na budowę. Jednak niezbędne jest zgłoszenie inwestycji w starostwie
powiatowym (na formularzu, który można pobrać w urzędzie lub z jego strony
internetowej). Trzeba pamiętać o formalnościach oraz legalnej budowie instalacji tego typu, ponieważ legalizacja takiej samowoli budowlanej kosztuje około 5 tysięcy złotych.
Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a także projekt zagospodarowania działki wraz z opisem technicznym
instalacji wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie
uprawnienia budowlane. Projekt musi być uzgodniony z rzeczoznawcą. Ich wykaz można znaleźć tu. Musimy również zlecić geodecie wykonanie odpowiedniej mapy do celów projektowych. Wiele informacji można także znaleźć na stronach dostawców, np. Bałtykgazu, gdzie istnieje także baza wiedzy.
Źródło: muratordom.pl
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą gaz. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą gaz. Pokaż wszystkie posty
czwartek, 3 września 2015
poniedziałek, 31 sierpnia 2015
Odkryto złoże gazu w Egipcie
Odkrycie włoskiego koncernu
Włoski koncern paliwowy Eni poinformował, że na północy Egiptu dowiercił się do dużych złóż gazu. Uważa się, że są to największe złoża gazu należąca do Egiptu oraz jakie kiedykolwiek odkryto na dnie Morze Śródziemnego.
Pole Zohr
Pole gazowe o nazwie Zohr ma 100 kilometrów kwadratowych i szacuje się, że 850 milionów kilometrów sześciennych gazu. Specjaliści oceniają, że taka ilość gazu starczyłaby naszemu krajowi nawet na pół wieku! Jednak złoże jest istotne nie tylko dla Egiptu, jego waga wyrasta też poza kraj, ponieważ ten kraj zużywa stosunkowo niewiele gazu. Mówi się, że znaczna cześć surowca trafi do Izraela, a Kair i Tel Awiw od dawna współpracują. jednak współpraca nie układała się bezkonfliktowo ze względu na ataki islamskich terrorystów na instalacja gazowe i przemysłowe.
Bezpieczeństwo
Jednak bezpieczeństwo transportowania gazu może być bezpieczniejsze niż do tej pory ze względu na położenia złoża gazu, które znajduje się na dnia morza. Według specjalistów oznacza to, że transport gazu będzie znacznie mniej narażony na ataki, co pozwoli na płynniejsza i spokojniejsza współpracę między państwami.
Źródło: wnp.pl
środa, 26 sierpnia 2015
Gaz płynny ze zbiornika - jak go zdobyć?
Instrukcja zakładania gazu
Gdy podejmiemy już decyzję o ogrzewaniu domu gazem płynnym, warto sprawdzić, jak cały proces będzie przebiegał. Instalacja gazowa musi spełniać szereg określonych warunków. To właśnie dzięki nim zostanie zachowane bezpieczeństwo domowników. Oto, jak przebiega zakładanie gazu krok po kroku.
Jakie są zadania klienta, czyli przyszłego użytkownika gazu:
- zlecenie wykonania projektu technicznego instalacji gazowej, który może wykonać tylko osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia
- zgłoszenie zamiaru budowy instalacji w starostwie
- wykonanie wykopu w miejscu, gdzie ma się znajdować instalacja gazowa
- wykonanie płyty fundamentowej pod zbiornik na gaz
- zlecenie wykonania wewnętrznej instalacji gazowej
Po wykonaniu tych czynności, następują etapy, za które odpowiedzialny jest dostawca gazu:
- dostarczenie i zamontowanie zbiornika oraz wykonanie instalacji gazowej. Wielu dostawców pozwala na kupno lub dzierżawę zbiornika, np. firma Bałtykgaz
- zorganizowanie odbioru instalacji oraz sprawdzenia jej przez inspektora Urzędu Dozoru Technicznego
- poinformowanie klienta o zasadach BHP, ochronie przeciwpożarowej oraz sposobie eksploatacji i użytkowania instalacji
- napełnienie zbiornika i uruchomienie instalacji
Źródło: muratordom.pl
środa, 19 sierpnia 2015
Ministerstwo Gospodarki przedstawia projekt polityki energetycznej
Energetyka do 2050 roku
Ministerstwo Gospodarki opublikowało projekt Polityki Energetycznej Polski do 2050 roku. Ma on ukazać finalny kształt polskiej wizji dotyczącej energetyki. Konsultacje międzyresortowe i społeczne mają potrwać około miesiąca. Ostateczna wersja dokumentu ma zostać przyjęta 18 września, choć będzie to w głównej mierze zależne od ilości uwag dotyczących projektu.
Projekt z wizją
Podkreśla się fakt, że projekt polityki energetycznej do 2050 roku jest bardzo istotnym dokumentem. ma on jednak wciąż bardziej charakter opisowy niż konkretny, nie ma w nim zbyt wielu cyfr, ponieważ polski rząd dopiero zamówił prognozę na zapotrzebowanie na energię i paliwo do 2050 roku. Pod znakiem zapytania stoi też stosunek do projektu następnego rządu. Być może zmiany w parlamencie przyniosą też zmiany w polityce energetycznej. Zdaniem specjalistów, Polska pragnie zrealizować wszystkie trendy dotyczące polityki energetycznej. Najważniejsze z nich to: szybki rozwój i
osiąganie konkurencyjności ekonomicznej odnawialnych źródeł energii,
rozwój mikroinstalacji, wzrost znaczenia samochodów elektrycznych i
magazynowania energii, rozwój sieci inteligentnych,
liberalizację handlu gazem dzięki transportowi LNG drogą morską oraz
ograniczanie wpływu energetyki węglowej na środowisko i klimat.
Źródło: wnp.pl
czwartek, 30 lipca 2015
2015 może być najgorszy dla Gazpromu w historii
Wydobycie gazu ze złóż dla Gazpromu wyniesie w tym roku 414 mld metrów sześciennych. Oznacza to, że dla Gazpromu byłby to najgorszy wynik w historii. W czerwcu Gazprom zapowiadał wydobycie na poziomie 450 mld metrów sześciennych. Moce wydobywcze rosyjskiego koncernu wynoszą 617 mld metrów sześciennych gazu rocznie. To oznacza ponad 200 mld metrów sześciennych w
2015 roku pozostanie niewykorzystana. Dodatkowo oznacza to, że zostanie niewykorzystana też część infrastruktury przemysłowej.
Analityk Sbierbanku Walerij Niestierow podejrzewa, że "dopuszczono
się błędów przy ocenie popytu, jednak w czasie, gdy podejmowano decyzje o
zwiększeniu wydobycia,
trudno było przewidzieć, że tak wiele negatywnych czynników wystąpi
jednocześnie". Jak donoszą największej rosyjskie gazety, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku wydobycie gazu w Gazpromie
spadło o 13,1 proc. - do 209 mld metrów sześciennych, a eksport surowca zmalał o 12,9 proc. - do 88,5 mld metrów sześciennych.Prasa zgodnie twierdzi, że może to być najsłabszy wynik koncernu w jego historii.
Natomiast Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego przewiduje, że w 2015 roku udział
Gazpromu w wydobyciu gazu w Rosji spadnie do 66 proc. Dla porównania, udział wynosił 69,5 proc. w
2014 i 74,5 proc. w 2012.
Źródło: wnp.pl
piątek, 5 czerwca 2015
Gaz płynny - zbiornik nad czy pod ziemią?
Wybór zbiornika
Jeśli ktoś zdecyduje się już na konkretny sposób ogrzewania, i jest nim gaz płynny w przydomowym zbiorniku, to staje przed kolejną decyzją: czy zbiornik powinien znajdować się nad ziemią czy też pod? Czy jednej jest lepszy od drugiego? Jakie znaczenie ma wybór?
Za i przeciw
Zbiornik podziemny - jest estetyczniejszy od zbiornika nadziemnego, zajmuje mniej miejsca i normy pozwalają go umieścić bliżej domu, co również jest ważne w przypadku niewielkich działek. Jest jednak niestety droższy od zbiornika naziemnego. Co kilka lat wymagana jest kontrola wnętrza zbiornika, co oznacza dodatkowe kłopoty z wykopywaniem go i niszczeniem ogrodu.
Zbiornik nadziemny - jest tańszy od zbiornika podziemnego i jego użytkowanie nie wymaga rozkopywania ogrodu. Zajmuje jednak więcej miejsca, co może stanowić problem przy niewielkich działkach, i musi być postawiony w większej odległości według norm. Obniża też znacznie estetykę ogrodu. jednak dostęp do niego jest łatwiejszy w przypadku nieprzewidzianych awarii.
Warto rozważyć obie opcje i sprawdzić, która będzie najlepsza oraz najbardziej komfortowa. Dostawcy dysponują zwykle zarówno zbiornikiem nadziemnym, jak i podziemnym.
czwartek, 28 maja 2015
Chiny i Rosja osiągnęły porozumienie w sprawie gazu
Podpisanie umowy
Przedstawiciele
Rosji ostatecznie zatwierdzili porozumienie w sprawie dostaw gazy do
Chin przez tzw. drogę wschodnią.
Pierwszy transport przewidywany
jest na koniec roku 2018. Gazociąg początkowo będzie mógł
przesyłać około 5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Jednak
wraz z jego rozbudową, ilość gazu może wzrosnąć aż do 38 mld
metrów sześciennych. Natomiast bazę dostaw gazu będą stanowić
dwa syberyjskie złoża.
„Siła Syberii”
Jeśli
chodzi o samo porozumienie to zostało ono podpisane 13 października
2014 roku i określa ono podstawowe warunki współpracy, projekt,
budowę i eksploatację. Po rosyjskiej stronie odpowiedzialność za
gazociąg ponosi Gazprom, a po chińskiej – chiński koncern CNPC. Umowa
na dostawy gazu gazociągiem „Siła Syberii” będzie ważna 30
lat; szacuje się, że wartość tego porozumienia będzie wynosić
około 400 mld dolarów.
Dla
Rosji jest to niezwykle ważna inwestycja ze względu na spadająca
sprzedaż gazu na tereny Unii Europejskiej. Jednak zdobycie rynku i
zdominowanie konkurencji nie będzie łatwym zadaniem, ponieważ
Chiny są zainteresowane także innymi dostawcami gazu. Oprócz drogi
wschodniej planowana jest również druga trasa dostaw, szczegóły
jednak nie są jeszcze znane, a rozmowy dopiero trwają.
Źródło: wnp.pl
piątek, 17 kwietnia 2015
Gaz najważniejszy w negocjacjach UE z USA
Umowa handlowa między potęgami
Możliwość
importu gazu z USA to dla Polski najważniejsza cześć w TTIP, czyli
w umowie handlowej pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.
Według wiceministra gospodarki, Andrzeja Dychy, ma to duży wpływ na
konkurencyjność naszego przemysłu chemicznego. Najistotniejsze są
kwestie związane z energią, a dokładniej – z możliwością
odblokowania eksportu amerykańskiego gazu do Europy. Jest on
znacznie tańszy, głównie dzięki rosnącej popularności gazu
łupkowego. Polsce zależy na zniesiony blokad administracyjnych,
które blokują eksport z USA. Nie ma obecnie globalnego rynku gazu,
jednak umowa TTIP może to zmienić.Negocjacje i protesty
Od
czerwca 2013 roku odbyło się już osiem rund negocjacji, a kolejna
ma się odbyć w tym miesiącu w Waszyngtonie. Jednak nie wszyscy
popierają umowę TTIPo wolnym handlu. 18 kwietnia mają się odbyć
protesty, w których wezmą udział także organizacje z Polski. Główna polska demonstracja odbędzie się w Warszawie pod przedstawicielstwem Komisji Europejskiej.
Źródło: wnp.pl
czwartek, 4 grudnia 2014
Energetyka gazowa w Polsce
W Polsce trwają obecnie masowej inwestycje w energetykę gazową. Planowane przedsięwzięcia związane z elektrowniami i elektrociepłowniami, posiadają łączną moc ok. 5729 MW. Eksperci komentujący zjawisko ostatnich inwestycji oceniają, że realną wartością jest ukończeniu projektów o całkowitej mocy ok. 4083,6 MW.
W Stalowej Woli Tauron Polska Energia i PGNiG wspólnie finansują uruchomienie bloku gazowo-parowego o deklarowanej mocy 450 MWe i 240 MWt. Następny blok gazowo-parowy powstaje we Włocławku, z inicjatywy PKN Orlen, posiada on moc 463 MW. Ponadto PKN Orlen zawiązał umowę z konsorcjum Siemens AG i Siemens sp. z o.o. na dostarczenie bloku gazowo-parowego dla elektrociepłowni w Płocku i jego kompleksową obsługę, przez okres 12 lat. Powyższe bloki gazowo-parowe zostaną oddane do użytku w 2015 roku. W listopadzie tego roku, Tauron Wytwarzanie ogłosiło przetarg na wykonawcę nowoczesnego bloku gazowo-parowego w Elektrowni Łagisza, znajdującej się w Będzinie. Nowy blok powinien cechować się wydajnością na poziomie 400 - 500 MWe i ok. 250 MWt. Prognozuje się, że zostanie on uruchomiony w 2017 roku. Analogicznie PGNiG Termika szuka dostawcy bloku gazowo-parowego dla Elektrociepłowni Żerań w Warszawie, o mocy 420-490 MWe i 250 MWt.
Jest to tylko część trwających i planowanych inwestycji w polską energetykę gazową, jednakże wymienione przykłady oddają swym opisem skalę podjętych przedsięwzięć, dotyczących rozwoju i modernizacji krajowej energetyki.
Urząd Regulacji Energetyki (URE) informuje, że na podstawie istniejących planów i prognoz, w latach 2014-2028, zostaną oddane do użytku instalacje gazowe o łącznej mocy 4083,6 MW. Koszt inwestycji będzie wynosił ok. 13,44 mld zł.
Źródło: wnp.pl.
Etykiety:
elektrociepłownie,
energetyka,
gaz,
gaz ziemny,
inwestycje,
PGNiG,
PGNiG Termika,
Polska,
Siemens AG,
Siemens sp. z o.o.,
Tauron,
Tauron Polska Energia
poniedziałek, 25 sierpnia 2014
Popyt na LNG rośnie
Rynki finansowe spodziewają się, że w nadciągających latach, popyt na skroplony gaz ziemny (LNG) powinien stale rosnąć. Jest to spowodowane dynamicznym rozwojem państw azjatyckich. Przykładowo w Chinach konsumpcja płynnego błękitnego paliwa wzrosła o 27 proc. w 2013 r. względem 2012 r. Głównym eksporterem LNG jest Katar, ale na rynek dystrybucji LNG zaczynają wkraczać USA i Kanada, w jakich budowane są nowe terminale, będące w stanie obsłużyć dystrybucję skroplonego gazu ziemnego i dodatkowo zamawiane są kolejne tankowce. Rosną też udziały Australii. Według danych International Group of LNG Importers (GIIGNL ), to właśnie Azja konsumuje 75 proc. światowych dostaw LNG. Niedawno do głównych importerów LNG dołączyła Japonia, w celu dywersyfikacji metod wytwarzania elektryczności. Jest to efektem wyłączenia elektrowni atomowej w Fukushimie, w następstwie awarii do jakiej tam doszło. Na drugim biegunie globalnych obrotów LNG znajduje się Europa, w której spada konsumpcja LNG, ze względu na wysokie ceny energii elektrycznej i osłabiające się euro.
Źródło: wnp.pl.
wtorek, 25 marca 2014
Amerykański gaz na europejskim rynku
Ze względu na rewolucję łupkową, ceny gazu na rynku w Stanach Zjednoczonych są wielokrotnie niższe niż w Europie. Coraz głośniej mówi się o tym, że Ameryka mogłaby zacząć eksportować swoje błękitne paliwo na Stary Kontynent, za pomocą tankowców. Nim rozpoczął się boom na łupki, to z powodu importu gazu ziemnego, pobudowano w USA szereg terminali LNG które teraz są niewykorzystywane. Gdyby je zmodernizować, to nadawałyby się do wykorzystania w celach eksportowych.
Kwestią otwartą pozostaje cena amerykańskiego gazu na rynkach europejskich. O ile w samej Ameryce cena gazu oscyluje wokół 200 dolarów za 1 tys. metrów sześc, to sam transport przez Ocean Atlantycki dołoży do tej sumy kolejne 200 dolarów. Pomysł budzi też sprzeciw amerykańskiego przemysłu chemicznego, ze względu na obawę, że mniejsza podaż gazu ziemnego na rynku w Stanach Zjednoczonych spowoduje wzrost cen, co zwiększy koszt prowadzenia działalności gospodarczej i przełoży się na niższą konkurencyjność amerykańskiego biznesu. Zdaniem Dave'a Schryvera wiceszefa American Public Gas Association, inne państwa powinny zacząć inwestować we własne, krajowe wydobycie gazu łupkowego. Przede wszystkim wymagana jest zgoda FERC (Federal Energy Regulatory Commission) na eksport gazu, który to odpowiada za regulacje amerykańskiej energetyki. Na chwilę obecną wydano sześć takich pozwoleń.
Po aneksji Krymu przez Rosję, sprawa międzynarodowego handlu gazem ziemnym, stała się kwestią polityczną. W Europie coraz popularniej wyrażany jest pogląd, że kraje Unii Europejskiej powinny zacząć dywersyfikować swoje dostawy gazu ziemnego, by móc pozostać niezależnymi. Z końcem 2014 roku powinien zostać ukończony terminal gazowy w Kłajpedzie, na Litwie. Będzie on mógł odbierać gaz w skroplonej postaci m.in. z Ameryki.
środa, 19 marca 2014
Rozpoczęto odwierty gazu łupkowego w Syczuanie
China National Petroleum Corp. (CNPC) uruchomiło wstępne odwierty na Syczuanie, w południowo-zachodnich Chinach, gdzie spodziewane się bogate pokłady gazu łupkowego. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach joint venture powołanego w grudniu 2013 r. - Sichuan Changning Natural Gas Development Co, które składa się z krajowych firm takich jak CNPC, Sichuan Energy Investment Co, Yibin State Assets Operation Co i Pekińskiego Funduszu Inwestycyjnego. Oczekuje się, że wiercenia zajmą 70 dni.
CNPC zamierza dokonać 50 odwiertów na przestrzeni 2013 r. i wydobyć do końca 2015 r. 1 mld metrów sześc. gazu łupkowego z syczuańskiej koncesji. W ubiegłym roku całkowite, chińskie wydobycie gazu z łupków wyniosło 200 mln metrów sześc. Rząd chiński planuje zwiększyć rozmiar wydobycia w 2015 r. do poziomu 6,5 mld metrów sześc.
W Chinach panuje przekonanie, że posiadają największe na świecie złoża gazu łupkowego, ale powtórzenie rewolucji łupkowej jaka nastąpiła w USA, jest trudne ze względu na geologię i braki w zasobach wody, niezbędnej do wykonania szczelinowania hydraulicznego.
Źródło: rigzone.com.
poniedziałek, 10 marca 2014
Państwa z Grupy Wyszehradzkiej apelują do Kongresu USA o ułatwienia w eksporcie LNG
Kryzys dyplomatyczny na Ukrainie, aneksja Krymu przez Rosję i eskalacja przemocy pomiędzy wojskami rządowymi a wspieranymi przez Rosję separatystami, odbija się echem w światowej opinii publicznej i powoduje chęć poprawy niezależności energetycznej sąsiadów Rosji i państw Unii Europejskiej, ze względu na import rosyjskiego gazu ziemnego. Brak dywersyfikacji źródeł z których pozyskiwane są paliwa na potrzeby wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, przekłada się na dyplomację która ulega naciskom.
Jednym z elementów nowej polityki energetycznej, jest wspólna deklaracja państw Grupy Wyszehradzkiej, w której zadeklarowano chęć rozmów z nowymi dostawcami. Ambasadorowie Polski, Czech, Słowacji i Węgier, wystosowali wspólny list intencjonalny w którym apelują do Kongresu Stanów Zjednoczonych, o umożliwienie importu węglowodorów z Ameryki. Petycja została przyjęta przez republikańskiego kongresmena Johna Boehnera, oraz demokratycznego senatora Harry’ego Reida. Niedawno John Boehner wzywał administrację prezydenta Baracka Obamy, by przygotowała ułatwienia w wydawaniu zezwoleń na eksport gazu ziemnego do państw, które nie mają podpisanej umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi, a są zagrożone rosyjską polityką. Jednym z możliwych rozwiązań są zmiany w amerykańskim prawie, zapewniające eksport do wszystkich krajów które są członkami NATO. Drugi sposób opiera się na umowie o wolnym handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską, nazywanej Transatlantyckim Parterstwem w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP), o której podpisanie zabiega amerykańska dyplomacja, ponieważ usunie ona wiele barier dla biznesu z USA na unijnym rynku.
Źródło: gazlupkowy.pl.
poniedziałek, 3 marca 2014
Chińskie inwestycje w łupki
Chiny cieszą się opinią kraju, w którym najprawdopodobniej znajdują się największe w skali globu pokłady gazu łupkowego, szacowane nawet na 134 mld metrów sześc. Z czego według chińskich badań do eksploatacji ma nadawać się 25 mld, a amerykańskie dane sugerują większą liczbę – 34 mld metrów sześc. Poważnym mankamentem jest geologia Państwa Środka i dostępna technologia dla tamtejszych przedsiębiorstw. Jeżeli chińskie starania o rodzime źródła dywersyfikacji dostaw gazu powiodą się, to można oczekiwać, że tamtejsze firmy będą chciały wejść z własnymi rozwiązaniami na zagraniczne rynki, w tym do Polski.
Chiny
zmagają się z coraz większym, krajowym popytem na gaz. Dlatego
przyjęto pięcioletni plan w którym określono, że w latach
2011–2015 nastąpi
rozwój w wydobyciu gazu łupkowego, by w roku 2015 osiągnąć
wartość rzędu 6,5 mld metrów sześc. Współcześnie chińska
gospodarka konsumuje 130 mld metrów sześc. gazu ziemnego w skali
roku, a przewiduje się, że do 2035 roku zużycie pogłębi się do
545 mld metrów sześc. Chińscy planiści zakładają, że roczne
wydobycie gazu łupkowego w Chinach, w roku 2020 wyniesie już 60 mld
metrów sześc.
Źródło: gazlupkowy.pl, cire.pl (PAP).
środa, 26 lutego 2014
Światowe rezerwy ropy naftowej a rosnąca demografia
Eksperci
z ExxonMobil oszacowali, że prawdopodobny wzrost globalnej populacji
z 7 do 9 mld ludzi do czwartej dekady XXI wieku, przełoży się na
35 proc. wzrost użycia energii elektrycznej. Ale
nie należy obawiać się wyczerpania surowców (tzw. peak oil).
Pozyskiwanie węglowodorów z niekonwencjonalnych źródeł
m.in. z łupków, może tylko rosnąć, ze względu na prognozy
dotyczące zasobów w krajach takich jak Rosja, Algieria,
Argentyna i kilkunastu innych spoza Ameryki Północnej, których
zasobność złóż została oszacowana przez przedsiębiorstwo
analityczne IHS, na 175 mld baryłek.
Pracownicy ExxonMobil sugerują, że w ciągu najbliższych 30 lat, samo wydobycie ropy naftowej w USA powinno wzrosnąć o 40 proc. W Ameryce Południowej dwukrotnie, ze szczególnym uwzględnieniem Wenezueli i Brazylii. Afryka może spodziewać się 10 proc. wzrostu, jeżeli sięgnie się do zasobów głębinowych. Bliski Wschód dzięki polom naftowym Iraku i kolejnym inwestycjom w wydobycie gazu ziemnego, powinien zaliczyć 35 proc. przyrost eksploatacji. Świetlana przyszłość maluje się też Kazachstanowi, za sprawą obfitego w węglowodory pola Kashagan. Jego ostateczne wyzyskanie spowoduje zwiększenie wydobycia w 2020 r. do 120 mln ton rocznie.
Źródło: cire.pl (BiznesAlert).
Etykiety:
Algieria,
Ameryka,
Argentyna,
Bliski Wschód,
Brazylia,
ExxonMobil,
gaz,
gaz łupkowy,
gaz ziemny,
IHS,
inwestycje,
Kashagan,
Kazachstan,
peak oil,
raport,
ropa naftowa,
Rosja,
Wenezuela,
węglowodory,
wydobycie
środa, 12 lutego 2014
Odkrycie nowego złoża gazu ziemnego na Podkarpaciu
PGNiG,
polski potentat naftowy i gazowy, poinformował o odkryciu nowych
pokładów gazu ziemnego w Polsce, na Podkarpaciu. Złoża zostały
oszacowane na kilka miliardów metrów sześciennych.
Zaskakującego
odkrycia dokonano na podkarpackiej koncesji Zalesie-Jodłówka-Skopów.
Całość krajowych
zasobów jest szacowana na 140 mld m3 gazu ziemnego. Co przy
wstępnych szacunkach wartości nowego złoża na kilka mld m3, jest
sporą ilością. Jest to gaz wysokometanowy, pozbawiony substancji
toksycznych, przez co uniknie się wysokich kosztów jego
oczyszczenia. Złoże może zacząć być eksploatowane już w
drugiej połowie 2015 roku.
O
ile ze wzmiankowanego rejonu wydobyto już w przeszłości
kilkanaście mln ton ropy i gazu, to pomyślność w odnalezieniu
nowych zasobów wzięła się z tego, że rejon Karpat poniżej
1200 m głębokości jest słabo przebadany, ze względu na
trudną geologię. PGNiG
spodziewa się, że po uruchomieniu wydobycia, gaz będzie
pozyskiwany w liczbie 100 000 m3 dziennie.
Źródło: onet.pl (PAP), wnp.pl.
poniedziałek, 3 lutego 2014
Zasoby gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii będą poznane za 5 lat
Lord
John Browne,
prezes rady
nadzorczej Cuadrilla Resources, w wywiadzie dla gazety
The Guardian poinformował, że ze względu na restrykcyjne prawo w
Wielkiej Brytanii dotyczące wydawania pozwoleń na koncesje
poszukiwawcze, oszacowanie krajowych zasobów gazu łupkowego, potrwa
co najmniej pięć lat i będzie wymagało wykonania do 40, ale nie
mniej jak 20 odwiertów.
Cuadrilla Resources jest jedynym przedsiębiorstwem jakie przedsięwzięło próby zidentyfikowania brytyjskiego potencjału w wydobyciu gazu łupkowego. W ich toku doszło do wstrząsów sejsmicznych o niewielkiej skali. W wyniku czego wprowadzono moratorium na poszukiwania gazu łupkowego, następnie zniesiono je, ale zaostrzono prawo związane z wydawaniem licencji i przebiegiem odwiertów.
Rząd Wielkie Brytanii stara się przekonać lokalne społeczności tym, że wydobycie gazu z łupków jest jednak bezpieczne i oferuje zadośćuczynienie za każdy zabieg szczelinowania w wysokości 100 tys. funtów. Jeżeli zostanie uruchomione komercyjne wydobycie gazu, to mieszkańcy regionu otrzymają 1% rocznych zysków. W parze z rekompensatami będzie szła liberalizacja przepisów regulujących rynek gazu łupkowego, aby przyśpieszyć proces poszukiwania i uruchomienia wydobycia.
Źródło: cire.pl (PAP).
Subskrybuj:
Posty (Atom)










