Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Bliski Wschód. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Bliski Wschód. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Odkryto złoże gazu w Egipcie

Odkrycie włoskiego koncernu

Włoski koncern paliwowy Eni poinformował, że na północy Egiptu dowiercił się do dużych złóż gazu. Uważa się, że są to największe złoża gazu należąca do Egiptu oraz jakie kiedykolwiek odkryto na dnie Morze Śródziemnego.

Pole Zohr


Pole gazowe o nazwie Zohr ma 100 kilometrów kwadratowych i szacuje się, że 850 milionów kilometrów sześciennych gazu. Specjaliści oceniają, że taka ilość gazu starczyłaby naszemu krajowi nawet na pół wieku! Jednak złoże jest istotne nie tylko dla Egiptu, jego waga wyrasta też poza kraj, ponieważ ten kraj zużywa stosunkowo niewiele gazu. Mówi się, że znaczna cześć surowca trafi do Izraela, a Kair i Tel Awiw od dawna współpracują. jednak współpraca nie układała się bezkonfliktowo ze względu na ataki islamskich terrorystów na instalacja gazowe i przemysłowe.

Bezpieczeństwo


Jednak bezpieczeństwo transportowania gazu może być bezpieczniejsze niż do tej pory ze względu na położenia złoża gazu, które znajduje się na dnia morza. Według specjalistów oznacza to, że transport gazu będzie znacznie mniej narażony na ataki, co pozwoli na płynniejsza i spokojniejsza współpracę między państwami.

Źródło: wnp.pl

środa, 26 lutego 2014

Światowe rezerwy ropy naftowej a rosnąca demografia

Eksperci z ExxonMobil oszacowali, że prawdopodobny wzrost globalnej populacji z 7 do 9 mld ludzi do czwartej dekady XXI wieku, przełoży się na 35 proc. wzrost użycia energii elektrycznej. Ale nie należy obawiać się wyczerpania surowców (tzw. peak oil). Pozyskiwanie węglowodorów z niekonwencjonalnych źródeł m.in. z łupków, może tylko rosnąć, ze względu na prognozy dotyczące zasobów w krajach takich jak Rosja, Algieria, Argentyna i kilkunastu innych spoza Ameryki Północnej, których zasobność złóż została oszacowana przez przedsiębiorstwo analityczne IHS, na 175 mld baryłek. 
 

Pracownicy ExxonMobil sugerują, że w ciągu najbliższych 30 lat, samo wydobycie ropy naftowej w USA powinno wzrosnąć o 40 proc. W Ameryce Południowej dwukrotnie, ze szczególnym uwzględnieniem Wenezueli i Brazylii. Afryka może spodziewać się 10 proc. wzrostu, jeżeli sięgnie się do zasobów głębinowych. Bliski Wschód dzięki polom naftowym Iraku i kolejnym inwestycjom w wydobycie gazu ziemnego, powinien zaliczyć 35 proc. przyrost eksploatacji. Świetlana przyszłość maluje się też Kazachstanowi, za sprawą obfitego w węglowodory pola Kashagan. Jego ostateczne wyzyskanie spowoduje zwiększenie wydobycia w 2020 r. do 120 mln ton rocznie.

Źródło: cire.pl (BiznesAlert).