Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ENI. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ENI. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Odkryto złoże gazu w Egipcie

Odkrycie włoskiego koncernu

Włoski koncern paliwowy Eni poinformował, że na północy Egiptu dowiercił się do dużych złóż gazu. Uważa się, że są to największe złoża gazu należąca do Egiptu oraz jakie kiedykolwiek odkryto na dnie Morze Śródziemnego.

Pole Zohr


Pole gazowe o nazwie Zohr ma 100 kilometrów kwadratowych i szacuje się, że 850 milionów kilometrów sześciennych gazu. Specjaliści oceniają, że taka ilość gazu starczyłaby naszemu krajowi nawet na pół wieku! Jednak złoże jest istotne nie tylko dla Egiptu, jego waga wyrasta też poza kraj, ponieważ ten kraj zużywa stosunkowo niewiele gazu. Mówi się, że znaczna cześć surowca trafi do Izraela, a Kair i Tel Awiw od dawna współpracują. jednak współpraca nie układała się bezkonfliktowo ze względu na ataki islamskich terrorystów na instalacja gazowe i przemysłowe.

Bezpieczeństwo


Jednak bezpieczeństwo transportowania gazu może być bezpieczniejsze niż do tej pory ze względu na położenia złoża gazu, które znajduje się na dnia morza. Według specjalistów oznacza to, że transport gazu będzie znacznie mniej narażony na ataki, co pozwoli na płynniejsza i spokojniejsza współpracę między państwami.

Źródło: wnp.pl

piątek, 17 stycznia 2014

W styczniu już 52 odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego

Ministerstwo Środowiska poinformowało, że do 10 stycznia br. na terytorium Polski wykonano 52 odwierty, związane z poszukiwaniem złóż gazu łupkowego. W większości zostały wykonane przez krajowe firmy – PGNiG i Orlen Upstream. Jednakże znaczna część koncesji nie została podjęta i są one realizowane przez państwowe spółki. Z polskiego rynku na rzecz ukraińskich złóż, powoli wycofuje się włoska korporacja ENI, której dwie z trzech przyznanych licencji już wygasły. W ocenie firmy pokłady na zachodniej Ukrainie w porównaniu do województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego (koncesje „Młynary” i „Malbork”), mają zapewnić wyższy zwrot nakładów. Trzecie koncesja „Elbląg”wciąż jest w mocy. Były wiceminister środowiska Piotr Woźniak ocenił, że kooperacja z zagranicznym inwestorem przebiegała wzorcowo.


Obecnie przedsiębiorstwa posiadają łącznie 93 koncesje, przyznane na zidentyfikowanie polskich złóż gazu łupkowego. Zostały one rozdzielone na 34 podmioty. Z polski wycofały się już koncerny Exxon, Talisman i Marathon Oil. Ministerstwo Środowiska odpiera zarzuty o nieprzyjazne prawo i problemy związane z biurokracją, tłumacząc dotychczasowe efekty trudną budową geologiczną Polski. Wraz z kolejnymi wierceniami i zabiegami szczelinowania, poprawniej zostaną oszacowane złoża gazu w skałach. Za czym pójdą stosowne rozwiązania prawne.