Pokazywanie postów oznaczonych etykietą PGNiG. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą PGNiG. Pokaż wszystkie posty

środa, 1 lipca 2015

Ile powinien kosztować gaz dla Polski?

Kalkulacje Rosjan


Rosjanie obliczyli, ile powinno kosztować 1000m3 gazu dla Ukrainy. Według nich cena powinna wynosić około 247 dolarów. Jest to ważna informacja, ponieważ sugeruje, ile za gaz powinna płacić Polska. 
PGNiG pozostaje w sporze o ceny z Gazpromem. Rosjanie zwlekali z wyjaśnieniem sprawy, dlatego sprawa skończyła się w Sztokholmie. PGNiG domaga się obniżenia cen gazu, co spotkało się ze sprzeciwem Gazpromu. PGNiG pomimo duzych zakupów gazu, jest zmuszone płacić więcej w porównaniu do zachodnich odbiorców gazu z Gazpromu. niedawno prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, powiedział że Ukraina powinna płacić za gaz tyle co Polska. A cena dla Kijowa to bez dyskonta 287,15 dolarów.

Ropa wpływa na ceny gazu


Problemy oraz spory z cenami gazu maja swoje źródło w spadku cen ropy. W ubiegłym roku baryłka surowca (159 litrów) potaniała z ponad 100 do mniej niż 50 dolarów. Ropa znacznie potania w porównaniu do cen z przeszłości. Natomiast ceny gazu indeksowane są według cen ropy, dlatego polski koncern domaga się obniżenia ceny gazu. Rosja jednak gra na czas, ponieważ obniżenie cen dla Polski znacznie ugodziłoby w rosyjski rynek. To również w pewnej części wpłynęło na decyzje o budowie gazoportu. Jego rozbudowa równocześnie umacnia pozycję Polski w sporze z Rosją.

Źródło: wnp.pl

czwartek, 25 czerwca 2015

Rosnie konkurencja na rynku LNG

Nowa konkurencja


Peru i Boliwia chcą eksportować skroplony gaz ziemny do Azji, co oznacza wzrost konkurencji na rynku. Podczas spotkania rządów obu krajów, przedstawiciele przyznali, że posiadają największe zapasu gazu w Ameryce Południowej. Oznacza to, że warto stworzyć spójną i jasną politykę energetyczną oby państw, co pozwoliłoby na eksport i określone zyski.
Obie strony uzgodniły, że niezbędne są badania nad wykonalnością projektu. Już teraz budowany jest gazociąg, który w 2017 roku ma połączyć stolice obu państw, tj. Limę i La Paz. Kolejnym krokiem byłaby budowa gazociągu przesyłającego surowiec do wybranego portu.

Korzyści PGiNG 


Jednak ta wiadomość jest również korzystna dla PGiNG, która posiada kontrakt z Katarczykami. Katar i inni arabscy dostawcy dominują azjatycki rynek energetyczny, a pojawienie się konkurencji z Ameryki Południowej może zachwiać tym stanem. Konkurencja może spowodować spadek cen i obniżki wśród arabskich producentów LNG, co właśnie byłoby bardzo korzystna dla PGiNG.

Źródło: wnp.pl

środa, 6 maja 2015

Polski sen o gazie łupkowym oddala się

Chevron rezygnuje


PGNiG poinformował o rozwiązaniu umowy współpracy w sprawie poszukiwania i wydobywania gazu łupkowego z koncernem Chevron Polska Energy Resources. Umowa była ważna tylko 13 miesięcy. Ta zmiana planów to poważny cios w polski sen o byciu potęgą gazową, przynajmniej w skali europejskiej.
W ramach współpracy wykonano odwiertu Majdan Sopocki oraz prac sejsmicznych. Rozwiązanie umowy jest zaś wynikiem wykonania zadań oraz decyzji Chevronu o zakończeniu współpracy. Powodem może być brak konkurencyjności Polski w porównaniu do innych państw. Decyzja koncernu ma jednak dość poważne znaczenie i może zachwiać pewnością mniejszych uczestników inwestycji. 

Za mało gazu


Do tej pory Polska wydała aż 100 pozwoleń na odwierty różnych koncernów w poszukiwaniu gazu łupkowego. Jednak prace okazały się nieskuteczne, a wydobyta ilość gazu jest zbyt mała w stosunku do przewidywań i nie przyniesie pożądanych korzyści ekonomicznych. Może to być spowodowane odmienną budową złóż gazonośnych w Polsce. Głębokość, na której znajduje się gaz, jest znacznie większa niż np. w USA, a to generuje dodatkowe koszty. Na zmiany wpływa również sytuacja rynkowa, gaz tanieje, a firmy ponownie analizują, czy jego wydobycie może przynieść korzyści.
Prawdopodobnie sytuacja polskiego gazu łupkowego nie poprawi się i kolejne firmy będą powoli wycofywać się z inwestycji.

Źróło: wnp.pl

piątek, 6 marca 2015

Sposoby ogrzewania domu – wady i zalety

Technologia ogrzewania


Rośnie ilość sposobów ogrzewania budynków. Nowoczesne technologie są stopniowo rozwijane i wdrażane, nie ograniczają się jednak tylko do dużych przedsiębiorstw, ale coraz częściej trafiają do prywatnych użytkowników. Ci dbają przede wszystkim o korzyści ekonomiczne. Ceny zależą od rodzaju zużytego paliwa, jednak niekiedy droga z początku inwestycja może okazać się bardziej opłacalna w prognozie długoterminowej od tymczasowo tańszych rozwiązań.
Jednym z wciąż popularnych i rozprzestrzenionych sposobów opalania domów jest węgiel. Główną zaletą jest niska cena tego surowca. Wadą jest jego zróżnicowana jakość – im mniejsza wartość opałowa, tym większą ilość węgla trzeba spalić, by ogrzać dom lub mieszkanie. Problematyczne może się okazać przechowywanie i uzupełnianie zapasów węgla. Znany jest również jego negatywny wpływ na środowisko.

Nie tylko węgiel


Alternatywą dla węgla jest przede wszystkim gaz. Jest on łatwiejszy w przechowywaniu, ponadto emituje znacznie mniej zanieczyszczeń w porównaniu do węgla. Można wyróżnić dwa rodzaje gazu: ziemny i płynny. Ten pierwszy jest tańszy, zwykle opłaty wynoszą około 0,24 zł za 1 kWh. Obecnie dominującym dystrybutorem gazu ziemnego w Polsce jest PGNiG, wydobywający go z własnych źródeł. Z kolei gaz płynny jest nieco droższym rozwiązaniem, ale i stosunkowo wygodnym. Pozwala na zainstalowanie własnego zbiornika, dzięki czemu może być używany przy braku sieci gazowej, które nie wszędzie są dostępne. Firmy dostarczające gaz, np. BAŁTYKGAZ Sp. z o.o. oferują także instalację bądź dzierżawę zbiornika. Cena za 1 kWh wynosi około 0,5 zł. Jego wartość opałowa jest wyższa od wartości opałowej gazu ziemnego. Innym rozwiązaniem jest olej opałowy, 1 kWh może kosztować około 0,4 zł


Źródło: equi-therm.com

piątek, 16 stycznia 2015

Gaz łupkowy w Polsce – stan na styczeń 2015

Spadek liczby koncesji


Ministerstwo środowiska podało najnowsze informacje dotyczące koncesji poszukiwawczych gazu łupkowego na terenie naszego kraju. Liczba koncesji nieco spadła i według stanu na 1 stycznia 2015 wynosiła 53. Najwięcej koncesji, aż 12, posiada PGNiG SA. Orlen Upstream Sp. z o.o. ma 9 koncesji, natomiast Lotos Petrobaltic SA – 7 koncesji, które obejmują morskie obszary wydobycia. Od ostatniego miesiąca jest to o 3 koncesje mniej, ponieważ z 2 koncesji zrezygnowała firma Chevron (Kraśnik oraz Frampol), a z jednej – Lotos Petrobaltic SA (Sambia W, również obejmująca obszary morskie).


Pojawią się nowe otwory na wydobycie gazu


Od roku 2010 wykonano w Polsce już 68 otworów z gazem łupkowym. Obecnie w trakcie wiercenia są dwa otwory: Pęclin-OU1 (woj. mazowieckie) oraz Rawicz 12-SL-1 (woj. wielkopolskie). Jednak w najbliższym czasie planuje się wykonanie czterech nowych otworów: Lubocino-4H, Jackowo LEp-1, Lewino-2H, które znajdują się na Pomorzu oraz Zwierzyniec-2, zlokalizowany na Lubelszczyźnie.

czwartek, 4 grudnia 2014

Energetyka gazowa w Polsce

W Polsce trwają obecnie masowej inwestycje w energetykę gazową. Planowane przedsięwzięcia związane z elektrowniami i elektrociepłowniami, posiadają łączną moc ok. 5729 MW. Eksperci komentujący zjawisko ostatnich inwestycji oceniają, że realną wartością jest ukończeniu projektów o całkowitej mocy ok. 4083,6 MW.
 
 
W Stalowej Woli Tauron Polska Energia i PGNiG wspólnie finansują uruchomienie bloku gazowo-parowego o deklarowanej mocy 450 MWe i 240 MWt. Następny blok gazowo-parowy powstaje we Włocławku, z inicjatywy PKN Orlen, posiada on moc 463 MW. Ponadto PKN Orlen zawiązał umowę z konsorcjum Siemens AG i Siemens sp. z o.o. na dostarczenie bloku gazowo-parowego dla elektrociepłowni w Płocku i jego kompleksową obsługę, przez okres 12 lat. Powyższe bloki gazowo-parowe zostaną oddane do użytku w 2015 roku. W listopadzie tego roku, Tauron Wytwarzanie ogłosiło przetarg na wykonawcę nowoczesnego bloku gazowo-parowego w Elektrowni Łagisza, znajdującej się w Będzinie. Nowy blok powinien cechować się wydajnością na poziomie 400 - 500 MWe i ok. 250 MWt. Prognozuje się, że zostanie on uruchomiony w 2017 roku. Analogicznie PGNiG Termika szuka dostawcy bloku gazowo-parowego dla Elektrociepłowni Żerań w Warszawie, o mocy 420-490 MWe i 250 MWt.
 
Jest to tylko część trwających i planowanych inwestycji w polską energetykę gazową, jednakże wymienione przykłady oddają swym opisem skalę podjętych przedsięwzięć, dotyczących rozwoju i modernizacji krajowej energetyki.
 
Urząd Regulacji Energetyki (URE) informuje, że na podstawie istniejących planów i prognoz, w latach 2014-2028, zostaną oddane do użytku instalacje gazowe o łącznej mocy 4083,6 MW. Koszt inwestycji będzie wynosił ok. 13,44 mld zł.

Źródło: wnp.pl.

środa, 12 lutego 2014

Odkrycie nowego złoża gazu ziemnego na Podkarpaciu

PGNiG, polski potentat naftowy i gazowy, poinformował o odkryciu nowych pokładów gazu ziemnego w Polsce, na Podkarpaciu. Złoża zostały oszacowane na kilka miliardów metrów sześciennych.

Zaskakującego odkrycia dokonano na podkarpackiej koncesji Zalesie-Jodłówka-Skopów. Całość krajowych zasobów jest szacowana na 140 mld m3 gazu ziemnego. Co przy wstępnych szacunkach wartości nowego złoża na kilka mld m3, jest sporą ilością. Jest to gaz wysokometanowy, pozbawiony substancji toksycznych, przez co uniknie się wysokich kosztów jego oczyszczenia. Złoże może zacząć być eksploatowane już w drugiej połowie 2015 roku.

O ile ze wzmiankowanego rejonu wydobyto już w przeszłości kilkanaście mln ton ropy i gazu, to pomyślność w odnalezieniu nowych zasobów wzięła się z tego, że rejon Karpat poniżej 1200 m głębokości jest słabo przebadany, ze względu na trudną geologię. PGNiG spodziewa się, że po uruchomieniu wydobycia, gaz będzie pozyskiwany w liczbie 100 000 m3 dziennie.

Źródło: onet.pl (PAP), wnp.pl

piątek, 17 stycznia 2014

W styczniu już 52 odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego

Ministerstwo Środowiska poinformowało, że do 10 stycznia br. na terytorium Polski wykonano 52 odwierty, związane z poszukiwaniem złóż gazu łupkowego. W większości zostały wykonane przez krajowe firmy – PGNiG i Orlen Upstream. Jednakże znaczna część koncesji nie została podjęta i są one realizowane przez państwowe spółki. Z polskiego rynku na rzecz ukraińskich złóż, powoli wycofuje się włoska korporacja ENI, której dwie z trzech przyznanych licencji już wygasły. W ocenie firmy pokłady na zachodniej Ukrainie w porównaniu do województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego (koncesje „Młynary” i „Malbork”), mają zapewnić wyższy zwrot nakładów. Trzecie koncesja „Elbląg”wciąż jest w mocy. Były wiceminister środowiska Piotr Woźniak ocenił, że kooperacja z zagranicznym inwestorem przebiegała wzorcowo.


Obecnie przedsiębiorstwa posiadają łącznie 93 koncesje, przyznane na zidentyfikowanie polskich złóż gazu łupkowego. Zostały one rozdzielone na 34 podmioty. Z polski wycofały się już koncerny Exxon, Talisman i Marathon Oil. Ministerstwo Środowiska odpiera zarzuty o nieprzyjazne prawo i problemy związane z biurokracją, tłumacząc dotychczasowe efekty trudną budową geologiczną Polski. Wraz z kolejnymi wierceniami i zabiegami szczelinowania, poprawniej zostaną oszacowane złoża gazu w skałach. Za czym pójdą stosowne rozwiązania prawne.