Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Polska. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Polska. Pokaż wszystkie posty

sobota, 12 września 2015

Budowa mostu energetycznego Polska-Litwa

Most energetyczny


Oddano do użytku dwie stacje energetyczne wchodzące w skład mostu energetycznego między Polska a Litwą. To zmodernizowana stacja Ostrołęka oraz nowo wybudowana stacja Stanisławów. most energetyczny Polska-Litwa to połączenie o strategicznym zasięgu, który umożliwi wymianę połączeń energetycznych między krajami bałtyckimi. Zapewni to bezpieczeństwo dostaw, ale i nowe możliwości handlowe.

Inwestycje


Inwestycja szacowana jest na około 1,8 mld złotych, a Unia Europejska uznała ją za priorytetową. Unijne dofinansowanie wynosi około 725 mln zł, natomiast inwestorami są operatorzy systemów przesyłowych obu krajów: PSE i Litgrid. Modernizacja stacji Ostrołęka trwała 35 miesięcy, jej koszt wynosił 190 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej liczyło 94,9 mln. Natomiast stacja w Stanisławowie jest zupełnie nowa. Ma zapewnić bezpieczny przesył energii na wschód w kierunku Białegostoku oraz na północ w kierunku Ostrołęki. Od momentu zawarcia umowy aż do początku eksploatacji stacji minęło 35 miesięcy. koszt budowy stacji to około 59 mln złotych, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło około 33,55 mln złotych.

Bezpieczeństwo energetyczne


Wiceszef Ministerstwa Gospodarki, Jerzy Pietrewicz, mówił, że obie stacje mają bardzo ważne znaczenie dla krajowego systemu energetycznego. "Ich znaczenie ma wymiar zarówno krajowy jak i regionalny. Poprzez wzmocnienie i rozbudowę sieci daje szanse na stabilizację energetyczną Polski północno-wschodniej. "To jest bardzo ważne w tym relatywnie mniej uzbrojonym infrastrukturalnie regionie Polski" - dodał Pietrewicz. 

Źródło: wnp.pl

środa, 19 sierpnia 2015

Ministerstwo Gospodarki przedstawia projekt polityki energetycznej

Energetyka do 2050 roku


Ministerstwo Gospodarki opublikowało projekt Polityki Energetycznej Polski do 2050 roku. Ma on ukazać finalny kształt polskiej wizji dotyczącej energetyki. Konsultacje międzyresortowe i społeczne mają potrwać około miesiąca. Ostateczna wersja dokumentu ma zostać przyjęta 18 września, choć będzie to w głównej mierze zależne od ilości uwag dotyczących projektu.

Projekt z wizją


Podkreśla się fakt, że projekt polityki energetycznej do 2050 roku jest bardzo istotnym dokumentem. ma on jednak wciąż bardziej charakter opisowy niż konkretny, nie ma w nim zbyt wielu cyfr, ponieważ polski rząd dopiero zamówił prognozę na zapotrzebowanie na energię i paliwo do 2050 roku. Pod znakiem zapytania stoi też stosunek do projektu następnego rządu. Być może zmiany w parlamencie przyniosą też zmiany w polityce energetycznej. Zdaniem specjalistów, Polska pragnie zrealizować wszystkie trendy dotyczące polityki energetycznej. Najważniejsze z nich to: szybki rozwój i osiąganie konkurencyjności ekonomicznej odnawialnych źródeł energii, rozwój mikroinstalacji, wzrost znaczenia samochodów elektrycznych i magazynowania energii, rozwój sieci inteligentnych, liberalizację handlu gazem dzięki transportowi LNG drogą morską oraz ograniczanie wpływu energetyki węglowej na środowisko i klimat. 

Źródło: wnp.pl

środa, 1 lipca 2015

Ile powinien kosztować gaz dla Polski?

Kalkulacje Rosjan


Rosjanie obliczyli, ile powinno kosztować 1000m3 gazu dla Ukrainy. Według nich cena powinna wynosić około 247 dolarów. Jest to ważna informacja, ponieważ sugeruje, ile za gaz powinna płacić Polska. 
PGNiG pozostaje w sporze o ceny z Gazpromem. Rosjanie zwlekali z wyjaśnieniem sprawy, dlatego sprawa skończyła się w Sztokholmie. PGNiG domaga się obniżenia cen gazu, co spotkało się ze sprzeciwem Gazpromu. PGNiG pomimo duzych zakupów gazu, jest zmuszone płacić więcej w porównaniu do zachodnich odbiorców gazu z Gazpromu. niedawno prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, powiedział że Ukraina powinna płacić za gaz tyle co Polska. A cena dla Kijowa to bez dyskonta 287,15 dolarów.

Ropa wpływa na ceny gazu


Problemy oraz spory z cenami gazu maja swoje źródło w spadku cen ropy. W ubiegłym roku baryłka surowca (159 litrów) potaniała z ponad 100 do mniej niż 50 dolarów. Ropa znacznie potania w porównaniu do cen z przeszłości. Natomiast ceny gazu indeksowane są według cen ropy, dlatego polski koncern domaga się obniżenia ceny gazu. Rosja jednak gra na czas, ponieważ obniżenie cen dla Polski znacznie ugodziłoby w rosyjski rynek. To również w pewnej części wpłynęło na decyzje o budowie gazoportu. Jego rozbudowa równocześnie umacnia pozycję Polski w sporze z Rosją.

Źródło: wnp.pl

środa, 6 maja 2015

Polski sen o gazie łupkowym oddala się

Chevron rezygnuje


PGNiG poinformował o rozwiązaniu umowy współpracy w sprawie poszukiwania i wydobywania gazu łupkowego z koncernem Chevron Polska Energy Resources. Umowa była ważna tylko 13 miesięcy. Ta zmiana planów to poważny cios w polski sen o byciu potęgą gazową, przynajmniej w skali europejskiej.
W ramach współpracy wykonano odwiertu Majdan Sopocki oraz prac sejsmicznych. Rozwiązanie umowy jest zaś wynikiem wykonania zadań oraz decyzji Chevronu o zakończeniu współpracy. Powodem może być brak konkurencyjności Polski w porównaniu do innych państw. Decyzja koncernu ma jednak dość poważne znaczenie i może zachwiać pewnością mniejszych uczestników inwestycji. 

Za mało gazu


Do tej pory Polska wydała aż 100 pozwoleń na odwierty różnych koncernów w poszukiwaniu gazu łupkowego. Jednak prace okazały się nieskuteczne, a wydobyta ilość gazu jest zbyt mała w stosunku do przewidywań i nie przyniesie pożądanych korzyści ekonomicznych. Może to być spowodowane odmienną budową złóż gazonośnych w Polsce. Głębokość, na której znajduje się gaz, jest znacznie większa niż np. w USA, a to generuje dodatkowe koszty. Na zmiany wpływa również sytuacja rynkowa, gaz tanieje, a firmy ponownie analizują, czy jego wydobycie może przynieść korzyści.
Prawdopodobnie sytuacja polskiego gazu łupkowego nie poprawi się i kolejne firmy będą powoli wycofywać się z inwestycji.

Źróło: wnp.pl

poniedziałek, 22 grudnia 2014

Elektrociepłownia w Uniejowie

W Uniejowie, w województwie łódzkim, uruchomiono prace budowlane nad nowoczesną elektrociepłownią hybrydową. Elektrociepłownia będzie posiadała moc 2,4 MW, zostanie zasilona gazem, biomasą, a także skorzysta z wód termalnych. Przedsięwzięcie władz miasta wyceniono na 20 mln zł, a rozpoczęcie działalności zakładu przewiduje się na czerwiec 2015 roku. Ukończenie inwestycji pozwoli miastu na niezależność względem wahań cen ciepła i elektryczności na rynku. Wody termalne zostaną pozyskane z odwiertów wykonanych na głębokości 2 tys. metrów. Dzięki temu wzrośnie temperatura wody służącej do ogrzewania budynków, przede wszystkim tych należących do miasta, z obecnych 60 st. C. do 90 st. C. Jeżeli miasto zdecyduje się na kolejny odwiert i sięgnie on 2,8 tys. metrów, to wtedy rurociągami popłynie woda o temperaturze 100 st. C. i pozwoli to na wytwarzanie energii tylko w ten sposób. Następną inicjatywą miejskiej administracji powinna być własna biogazownia, co zdaniem Józefa Kaczmarka, burmistrza Uniejowa, pozwoli na uniezależnienie się od dostaw gazu z zewnątrz, na potrzeby elektrociepłowni.

Źródło: wnp.pl.

niedziela, 21 grudnia 2014

Farma wiatrowa Przykona

Zainteresowane podmioty gospodarcze mogą składać swojego wnioski, do 23 stycznia 2015 roku, w przetargu na budowę farmy wiatrowej Przykona, w Wielkopolsce. Nowa farma wiatrowa powstanie na zrekultywowanym terenie odkrywkowej Kopalni Węgla Brunatnego Adamów. Za nadzór nad pracami odpowiada Energa Invest. Elektrownia wiatrowa będzie posiadać moc 30 MW. Do przetargu zostanie dopuszczonych maksimum 5 przedsiębiorstw, a głównym kryterium służącym do wyłonienia zwycięscy będzie cena. Pierwotnie elektrownia miała cechować się mocą 40 MW, ale w trakcie prac koncepcyjnych i badań środowiskowych obniżono zakładaną moc o 10 MW. Kolejnym zamówieniem jest dostarczenie, montaż i świadczenie usługi gwarancyjnej dla turbin wiatrowych. W tym przypadku przetarg będzie miał analogiczne kryteria, ale termin złożenia wniosków upływa 16 stycznia 2015 roku. Energa obecnie zarządza trzema farmami wiatrowymi, cechującymi się całkowitą mocą 165 MW. Są to elektrownie Bystra, Karcino i Karścino, ponadto Energa jest w trakcie realizacji dwóch innych farm wiatrowych - Myślino i Parsówek.

Źródło: wnp.pl, rynekinfrastruktury.pl.

środa, 17 grudnia 2014

Polski reaktor jądrowy „Maria” obchodzi 40 urodziny

17 grudnia przypadły 40 urodziny polskiego reaktora jądrowego „Maria”. Jedyny taki reaktor w kraju znajduje się w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), w Świerku. Jądrowy reaktor badawczy „Maria” osiągnął stan krytyczny (normalne warunki pracy reaktora) 17 grudnia 1974 roku. I ten dzień uznaje się za chwilę jego uruchomienia. Pierwotnie reaktor miał służyć polskim naukowcom i inżynierom, do badań niezbędnych dla budowy niepowstałej elektrowni atomowej w Żarnowcu. Pomimo tego reaktor znajduje wiele zastosowań. Ośrodek w Świerku słynie na międzynarodowej arenie z produkcji izotopów dla zastosowań medycznych. Pracownicy NCBJ naświetlają tarcze uranowe aby uzyskać stosowne izotopy. Pozyskuję się m.in. molibden 99 który jest niezbędny w terapiach onkologicznych. NCBJ był w minionym roku odpowiedzialny za 18 proc. globalnych dostaw tego radioizotopu. Wystarczy 7 dni funkcjonowania polskiego reaktora, aby pomóc 100 000 pacjentów. Aktualnie reaktor jest też pomocny fizykom dzięki temu, że jest źródłem wysokich strumieni neutronów.

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 15 grudnia 2014

Chińczycy zainteresowani zlokalizowaniem fabryki elektrycznych autobusów w Polsce

Niemiecki wortal o tematyce samochodowej – automobil-produktion.de, uzyskał informację od menedżera chińskiego koncernu BYD, Isbranda Ho, że ich przedsiębiorstwo jest zainteresowane uruchomieniem dwóch fabryk swoich autobusów elektrycznych, z tego jedna z nich miałaby dostarczać autobusy na rynek Europy Zachodniej i zostałaby ulokowana w Wielkiej Brytanii. Druga fabryka powinna być uruchomiona w Polsce i obsługiwać rynki Europy Wschodniej, w tym Rosję i Bałkany. Przy czym pierwotna lokalizacja była wyznaczona na Słowacji, w Preszowie. Lecz Polska w swoich atutach posiada m.in. dostęp do morza, połączenia z Rosją i o wiele większy rynek wewnętrzny. Dwa autobusy elektryczne marki BYD jeżdżą już po ulicach Londynu. A 35 sztuk zamówiło amsterdamskie lotnisko Schiphol. Testowano je także w Paryżu, Bremie, Bonn, Madrycie i Salzburgu. Pojazdy z napędem elektrycznym firmy BYD mają 12 metrów długości i posiadają zasięg do 250 km.

Źródło: wnp.pl.

wtorek, 9 grudnia 2014

Polska obecnie jest zieloną gospodarką

Według danych Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE), Polska zajmuje 10 miejsce pod względem emisji gazów cieplarnianych, w przeliczeniu na obywatela. Ponadto stale zwiększa się liczba krajowych, odnawialnych źródeł energii (OZE) i zmniejsza się emisyjność polskiego przemysłu i energetyki. Komitet informuje też, że w latach 2009-2013, o 100 proc. wzrosła zainstalowana moc uzyskiwana z OZE. Przez ostatnie ćwierć wieku Polska obniżyła emitowanie CO2 o 30 proc. Ponadto zdaniem ekspertów PKEE Polska jest niezależna energetycznie, jedynie 30 proc. krajowej produkcji energetycznej musi być pokrywane z importu spoza Unii Europejskiej. Polska odpowiada za 9 proc. unijnej emisji CO2, a udział sektora energetycznego wynosi 3 proc. W opinii PKEE polska emisja gazów cieplarnianych w skali globu jest szczątkowa, a wdrażanie kolejnych programów klimatycznych będzie dla Polski kosztowne. PKEE zwraca także uwagę, że nowoczesne bloki energetyczne opalane węglem brunatnym, cechują się o 25 proc. mniejszą emisyjnością, a rodzime firmy energetyczne stale inwestuję w nowoczesne rozwiązania.

Źródło: wnp.pl.

czwartek, 4 grudnia 2014

Energetyka gazowa w Polsce

W Polsce trwają obecnie masowej inwestycje w energetykę gazową. Planowane przedsięwzięcia związane z elektrowniami i elektrociepłowniami, posiadają łączną moc ok. 5729 MW. Eksperci komentujący zjawisko ostatnich inwestycji oceniają, że realną wartością jest ukończeniu projektów o całkowitej mocy ok. 4083,6 MW.
 
 
W Stalowej Woli Tauron Polska Energia i PGNiG wspólnie finansują uruchomienie bloku gazowo-parowego o deklarowanej mocy 450 MWe i 240 MWt. Następny blok gazowo-parowy powstaje we Włocławku, z inicjatywy PKN Orlen, posiada on moc 463 MW. Ponadto PKN Orlen zawiązał umowę z konsorcjum Siemens AG i Siemens sp. z o.o. na dostarczenie bloku gazowo-parowego dla elektrociepłowni w Płocku i jego kompleksową obsługę, przez okres 12 lat. Powyższe bloki gazowo-parowe zostaną oddane do użytku w 2015 roku. W listopadzie tego roku, Tauron Wytwarzanie ogłosiło przetarg na wykonawcę nowoczesnego bloku gazowo-parowego w Elektrowni Łagisza, znajdującej się w Będzinie. Nowy blok powinien cechować się wydajnością na poziomie 400 - 500 MWe i ok. 250 MWt. Prognozuje się, że zostanie on uruchomiony w 2017 roku. Analogicznie PGNiG Termika szuka dostawcy bloku gazowo-parowego dla Elektrociepłowni Żerań w Warszawie, o mocy 420-490 MWe i 250 MWt.
 
Jest to tylko część trwających i planowanych inwestycji w polską energetykę gazową, jednakże wymienione przykłady oddają swym opisem skalę podjętych przedsięwzięć, dotyczących rozwoju i modernizacji krajowej energetyki.
 
Urząd Regulacji Energetyki (URE) informuje, że na podstawie istniejących planów i prognoz, w latach 2014-2028, zostaną oddane do użytku instalacje gazowe o łącznej mocy 4083,6 MW. Koszt inwestycji będzie wynosił ok. 13,44 mld zł.

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 1 grudnia 2014

Nowe leki na raka opracowane w NCBJ

Polskie Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), może poszczycić się wynalezieniem nowych lekarstw na raka, jakie posłużą na krajowych oddziałach onkologicznych. Prace nad lekami ItraPol i LutaPol trwały od 2007 roku. Naukowcy z NCBJ w pełni samodzielnie opracowali lekarstwa pomagające chorym na raka i pierwsze partie są już wykorzystywane w szpitalach. ItraPol i LutaPol są preparatami izotopowymi i kiedy znajdą się we krwiobiegu, to lgną do receptorów określonych komórek rakowych (guzy neuroendokrynne), jakie zostają następnie zniszczone. Nowe lekarstwa są w pełni bezpieczne dla zdrowia pacjentów. Ponadto zaprezentowano, że izotopy otrzymywane w niewielkich ilościach w eksperymentalnych reaktorach izotopowych, wspólnie ze substancją czynną mogą stanowić bardzo skuteczne lekarstwa. Prace nad projektem medycznym trwały trzy lata i kosztowały 7,8 mln zł. Badania otrzymały dofinansowanie z Programu Innowacyjna Gospodarka Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 3 listopada 2014

KGHM uruchamia dwa bloki gazowe

KGHM, spółka z branży wydobywczej, uruchomiła dwa blogi gazowe w Głogowie i Polkowicach. Oba bloki cechują się mocą 45 MWe i 40 MWt. KGHM jest największym, indywidualnym odbiorcą energii elektrycznej w Polsce – odpowiada za 2% całego, rocznego zużycia. KGHM było zmuszone zainwestować w bloki gazowe ze względu na potrzebę korzystania z taniej energii. Przy czym do 2018 roku zużycie elektryczności przez KGHM wzrośnie z dzisiejszych 2,5 do 3,2 TWh. Jest to spowodowane sięganiem po coraz głębsze pokłady miedzi. Wraz z głębokością rośnie temperatura i obecnie trzeba klimatyzować wyrobiska, inaczej ludzie nie byliby w stanie przeprowadzić żadnych prac. Sama klimatyzacja pobiera 23 MW. Energia pozyskana z bloków gazowych pozwoli zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 40 proc. względem skorzystania z kotłów opalanych węglem. Ponadto we wrześniu Polska Grupa Energetyczna (PGE), Tauron, Enei i KGHM zawarły umowę w celu nabycia udziałów w spółce PGE EJ1, która zajmuje się budową pierwszej, polskiej elektrowni jądrowej jaka będzie miała moc 3000 MW.

Źródło: wnp.pl.

wtorek, 28 października 2014

Najniższy poziom emisji CO2 od 1990 r. w UE

Raport Komisji Europejskiej zaświadcza, że w 2013 r. poziom emisji gazów cieplarnianych z terytorium Unii Europejskiej, był najniższy od 1990 r. Względem ubiegłego roku udało obniżyć się emisję gazów cieplarnianych o 1,8 proc. Przy czym kraje takie jak Niemcy, Polska i Luksemburg wyemitowały więcej gazów cieplarnianych niż przewidywały cele dla tych państw. Unia Europejska ambitnie planuje, by w 2020 r. poziom emisji gazów cieplarnianych był niższy o 20 proc. w porównaniu do roku 1990. Kolejny plan zakłada analogiczną redukcję o 40 proc. w 2030 r. Ponadto aukcje w Europejskim Systemie Handlu Emisjami (ETS), przyniosły budżetom państw członkowskich, całkowity przychód na poziomie 3,6 mld euro. Z czego 800 mln euro zarobiły Niemcy. Polska jest na piątym miejscu, z przychodem równym 250 mln euro. Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) szacuje, że powinno udać się osiągnąć zamierzany cel w 2020 r. Ze względu na to, że już w 2012 r. Unia Europejska uzyskiwała z odnawialnych źródeł energii (OZE), 14 proc. energii.

Źródło: wnp.pl.

piątek, 24 października 2014

Setki tysięcy złotych oszczędności w Kętrzynie dzięki wymianie oświetlenia

W Kętrzynie, w województwie warmińsko-mazurskim, zmodernizowano 80 proc. oświetlenia ulicznego. Stare lampy zostały zastąpione 1155 oprawami Selenium LED firmy Philips. Pozwoliło to na zredukowanie zużycia energii elektrycznej o 55 proc. Przełożyło się to bezpośrednio na 345 tys. zł rocznych oszczędności z tytułu opłat za elektryczność. Nowy system oświetlenia został opracowany i wytworzony w lokalnej fabryce Philipsa. Nowa iluminacja miasta może być sterowana i poziom oświetlenia będzie dostosowywał się do ruchu ulicznego. Moc elektryczna oświetlenia została obniżona z 217,8 kW do 117,7 kW. Ponadto zmniejszono także koszt obsługi iluminacji o 18 tys. zł. Poza tym emisja dwutlenku węgla do atmosfery spadnie o 550 ton rocznie. Dodatkowym atutem jest zwiększenie widzialności ludzkich twarzy i kolorów po zmroku, o ok. 20- 30 proc. przez co polepszy się wydajność miejskiego monitoringu.

Źródło: wnp.pl.

piątek, 10 października 2014

3200 MW JWCD zostanie wyłączonych do 2020

Z komunikatu Polskich Sieci Energetycznych (PSE) wynika, że do 2020 roku zostanie wyłączonych szereg Jednostek Wytwórczych Centralnie Dysponowanych (JWCD), o łącznej mocy 3200 MW. Głównym powodem wycofania JWCD jest ich wyeksploatowanie i wysokie koszty utrzymania. Z czego 2400 MW już w 2015 roku. Z niektórymi operatorami PSE podpisało umowy, dotyczące świadczenie rezerw energetycznych w okresach zimowych, w latach 2016-2017, z możliwością przedłużenia do 2019 roku. Z tego powodu 813 MW będzie utrzymywanych w pełnej gotowości i nie zostanie wycofanych z funkcjonowania przed upływem terminu. Do 2020 roku powinny zostać zakończone nowe inwestycje, w zastępstwie wycofywanych JWCD, o sumarycznej mocy 5900 MW. Dodatkowo zostaną wyłączone z operowania elektrociepłownie (nJWCD), o całkowitej mocy 1100 MW, ale ich bloki zostaną odbudowane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Źródło: wnp.pl.

środa, 8 października 2014

10 mld zł z NFOŚiGW na inwestycje do 2020 r.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), przedstawił projekt finansowania inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE). Zgodnie z nowym planem do 2020 roku, ma zostać wydatkowane 10 mld zł. NFOŚiGW 3,7 mld zł przeznaczy na dotacje, a 6,3 mld zł będzie przekazanych w ramach niskoprocentowych kredytów. O finansowanie będą mogły starać się wszelkie podmioty gospodarcze i samorządy, mające na celu proekologiczne przedsięwzięcia. Fundusz będzie wspierał projekty takie jak gospodarka wodnokanalizacyjna, zwiększenie jakości powietrza, budownictwo energooszczędne, odnawialne źródła energii (OZE), przeciwdziałanie klęskom żywiołowym, recykling i utylizacja odpadów, szeroko pojęta ochrona środowiska. Korzystne warunki przy składaniu wniosków otrzymają gminy, których co najmniej połowa obszaru posiada atrakcyjne walory przyrodnicze, jakie są chronione przez prawo tzn. parki narodowe i tereny objęte programem Natura 2000. Urzędnicy z NFOŚiGW obiecują polepszenie komunikacji z wnioskodawcami i dogłębne usprawnienie całej procedury związanej z oceną ryzyka i przekazywaniem środków.

Źródło: wnp.pl.

piątek, 3 października 2014

Samochody elektryczne w Polsce

Przez 2013 rok i połowę 2014 roku, w Polsce sprzedano zaledwie 63 samochody z napędem elektrycznym. Przy czym w samym 2013 roku z salonów wyjechało 35 samochodów elektrycznych, a do jesieni 2014 roku, 28 tego typu pojazdów. Pomimo tego, że koszt przejechania 100 km bywa mniejszy nawet 7 razy i oscyluje w przedziale 6-10 zł, w porównaniu do samochodów z silnikami konwencjonalnymi, to główną przeszkodą w ich upowszechnieniu się w Polsce, jest słabo rozwinięta infrastruktura. W obecnej technologi przeciętny samochód elektryczny posiada niski zasięg, średnio do 150 km na pełnym akumulatorze. Wymaga to rozbudowanej sieci stacji ładowania i miejskich punktów z ładowarkami, by mobilność była w odpowiedni sposób zapewniona. Obecnie takich punktów w skali kraju jest tylko kilka, znajdują się one wyłącznie w większych miastach. Sytuację może poprawić pojawienie się krajowego programu, mającego na celu promocję samochodów elektrycznych, m.in. dzięki systemowi dopłat dla zakupu pojazdów mechanicznych z elektryczną jednostką napędową.

Źródło: wnp.pl.

wtorek, 30 września 2014

Farma słoneczna w Gubinie

Przedsiębiorstwo Energetyczne Gubin (PEG) ogłosiło w oficjalnym komunikacie, że największa polska i kosztująca 10 mln zł farma słoneczna, została uruchomiona w Gubinie. Nowa elektrownia fotowoltaiczna została ulokowana na obszarze 2,6 ha i jej moc będzie wynosić 1,5 MW. Na chwilę obecną farma słoneczna zasila w elektryczność ok. 800 gospodarstw domowych. Docelowo powierzchnia elektrowni wyniesie 7 ha i zapewni 4 MW produkcji prądu elektrycznego. Sprzedaż elektryczności na wolnym rynku energii nie nastąpi przed zakończeniem inwestycji. Do tego momentu odbiorcą pozostanie firma Enea. Analogiczna elektrownia korzystająca z paliw kopalnych, wyemitowałaby do atmosfery ok. 3,5 tys. ton dwutlenku węgla rocznie. Ponadto PEG ma w planach budowę kopalni węgla brunatnego i uruchomienie konwencjonalnej elektrowni węglowej. Farmę słoneczną wybudowano w ramach poprawy wizerunku i dowiedzenia opinii publicznej, że dla lokalnego samorządu i PEG, bardzo ważne jest dbanie o środowisko naturalne.

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 29 września 2014

Francuskie standardy atomistyczne dla polskich instytucji

Polskie instytucje odpowiadające z bezpieczeństwo i nadzór energetyczny, otrzymały w Ambasadzie Francji od swoich francuskich odpowiedników, szereg dokumentów opisujących budowę, funkcjonowanie i nadzór elektrowni jądrowych. Stanowi to cenny prezent ponieważ Francja posiada wieloletnie doświadczenie związane z energetyką jądrową i znacząco podniesie to jakość polskich procedur. Uroczyste przekazanie dokumentacji ze strony Francji dokonało przedstawicielstwo AFCEN, które gromadzi francuskie instytucje i firmy odpowiadające za działalność energetyki jądrowej. Beneficjentami zostały: Ministerstwo Gospodarki, Państwowa Agencja Atomistyki, Politechnika Warszawska, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, Instytut Spawalnictwa i PGE EJ1 – przedsiębiorstwo jakie jest odpowiedzialne za budowę pierwszej, polskiej elektrowni atomowej. Dokumentacja uwzględnia nie tylko parametry techniczne niezbędne do bezpiecznego operowania elektrownią atomową, ale też stosowną metodykę, która tłumaczy w jaki sposób to osiągnąć. Polska posiada własne prawo związane z energetyką jądrową, a polscy inżynierowie władają wiedzą niezbędna do budowy instalacji atomowych, lecz w Polsce nikt nie posiada stosownego doświadczenia. Francuskie kodeksy dostarczają szczegółowe informacje, dzięki czemu ta luka zostanie wypełniona. Przewiduje się, że prace budowlane zostaną rozpoczęte w 2020 roku, a pierwszy blok polskiej elektrowni atomowej zacznie pracować w 2024 roku. Polska w 2030 roku powinna posiadać dwie elektrownie jądrowe.

Źródło: wnp.pl.

wtorek, 9 września 2014

Polska jednym z czołowych wytwórców biomasy

Raport UE Biopaliwa 2014 autorstwa Komisji Europejskiej przedstawia, że Polska jest siódmym co do wielkości wytwórcą biomasy w skali Unii Europejskiej. Zdaniem autorów dokumentu w 2020 roku ciepłownictwo i produkcja elektryczności z biomasy, będzie stanowić 45 proc. całości potencjału odnawialnych źródeł energii (OZE), na rynku unijnym. Eksperci sugerują, że import pelletu drzewnego z USA w 2020 roku osiągnie wartość miliarda dolarów. Konsumpcja pelletu w Unii Europejskiej rośnie z roku na rok. W bieżącym roku zapotrzebowanie na pellet powinno zatrzymać się na 20 mln ton, w porównaniu do 17,5 mln ton z minionego roku. Europejska produkcja pelletu drzewnego w 2014 roku według szacunków będzie równała się 12,5 mln ton, co stanowi 62,5 proc. tegorocznego zapotrzebowania. Popyt na pellet drzewny w 2015 roku ma wynieść 21 mln ton. Największy odbiorcą pelletu w Unii Europejskiej jest Wielka Brytania, która w obecnym roku skonsumuje 5 mln ton. Pozostałymi, dużymi odbiorcami są Włochy, Dania, Niemcy i Szwecja. Bieżący import względem 2013 roku wzrośnie o 20 proc. i będzie wynosić 7,5 mln ton. Największymi dostawcami pelletu drzewnego spoza Unii Europejskiej są Stany Zjednoczone (2,77 mln ton), Kanada (1,92 mln) i Rosja (702 tys. ton). 

Źródło: wnp.pl.