Pokazywanie postów oznaczonych etykietą bezpieczeństwo energetyczne Polski. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą bezpieczeństwo energetyczne Polski. Pokaż wszystkie posty

sobota, 12 września 2015

Budowa mostu energetycznego Polska-Litwa

Most energetyczny


Oddano do użytku dwie stacje energetyczne wchodzące w skład mostu energetycznego między Polska a Litwą. To zmodernizowana stacja Ostrołęka oraz nowo wybudowana stacja Stanisławów. most energetyczny Polska-Litwa to połączenie o strategicznym zasięgu, który umożliwi wymianę połączeń energetycznych między krajami bałtyckimi. Zapewni to bezpieczeństwo dostaw, ale i nowe możliwości handlowe.

Inwestycje


Inwestycja szacowana jest na około 1,8 mld złotych, a Unia Europejska uznała ją za priorytetową. Unijne dofinansowanie wynosi około 725 mln zł, natomiast inwestorami są operatorzy systemów przesyłowych obu krajów: PSE i Litgrid. Modernizacja stacji Ostrołęka trwała 35 miesięcy, jej koszt wynosił 190 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej liczyło 94,9 mln. Natomiast stacja w Stanisławowie jest zupełnie nowa. Ma zapewnić bezpieczny przesył energii na wschód w kierunku Białegostoku oraz na północ w kierunku Ostrołęki. Od momentu zawarcia umowy aż do początku eksploatacji stacji minęło 35 miesięcy. koszt budowy stacji to około 59 mln złotych, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło około 33,55 mln złotych.

Bezpieczeństwo energetyczne


Wiceszef Ministerstwa Gospodarki, Jerzy Pietrewicz, mówił, że obie stacje mają bardzo ważne znaczenie dla krajowego systemu energetycznego. "Ich znaczenie ma wymiar zarówno krajowy jak i regionalny. Poprzez wzmocnienie i rozbudowę sieci daje szanse na stabilizację energetyczną Polski północno-wschodniej. "To jest bardzo ważne w tym relatywnie mniej uzbrojonym infrastrukturalnie regionie Polski" - dodał Pietrewicz. 

Źródło: wnp.pl

piątek, 9 stycznia 2015

Plan konsolidacji energetyki ma się ukazać do końca stycznia

Minister zapowiada zmiany


Minister skarbu państwa, Włodzimierz Karpiński, powiedział, że prace dotyczące planu konsolidacji polskiego przemysłu energetycznego powoli dobiegają końca. Wyniki mają zostać przedstawione do końca stycznia. W komunikacie prasowym minister podkreśla, że celem konsolidacji jest zwiększenie znaczenia polskiej energetyki na rynku europejskim. Chodzi o możliwość konsolidacji spółek, które nadzorowane są przez ministra skarbu, czyli PGE, Enea, Tauron czy Energia.

Konsolidacja szansą na nowe inwestycje


Jak twierdzi minister Karpiński, konsolidacja energetyki to głównie szansa na zwiększenie możliwości inwestycyjnych. Ponadto zapewnia, że jedynie firmy posiadające odpowiedni kapitał i możliwość pozyskania tańszego kredytu mogą zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski. Dlatego na krajowym rynku powinny działać firmy, które mogą sprostać konkurencji.
– Przyszłość energii to konkurencja w wymiarze europejskim, gdzie liczy się skala działania i duże możliwości. Dzisiaj polskie firmy energetyczne są małe w porównaniu do największych graczy europejskich – dodaje minister.

Źródło: wnp.pl