Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Litwa. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Litwa. Pokaż wszystkie posty

sobota, 12 września 2015

Budowa mostu energetycznego Polska-Litwa

Most energetyczny


Oddano do użytku dwie stacje energetyczne wchodzące w skład mostu energetycznego między Polska a Litwą. To zmodernizowana stacja Ostrołęka oraz nowo wybudowana stacja Stanisławów. most energetyczny Polska-Litwa to połączenie o strategicznym zasięgu, który umożliwi wymianę połączeń energetycznych między krajami bałtyckimi. Zapewni to bezpieczeństwo dostaw, ale i nowe możliwości handlowe.

Inwestycje


Inwestycja szacowana jest na około 1,8 mld złotych, a Unia Europejska uznała ją za priorytetową. Unijne dofinansowanie wynosi około 725 mln zł, natomiast inwestorami są operatorzy systemów przesyłowych obu krajów: PSE i Litgrid. Modernizacja stacji Ostrołęka trwała 35 miesięcy, jej koszt wynosił 190 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej liczyło 94,9 mln. Natomiast stacja w Stanisławowie jest zupełnie nowa. Ma zapewnić bezpieczny przesył energii na wschód w kierunku Białegostoku oraz na północ w kierunku Ostrołęki. Od momentu zawarcia umowy aż do początku eksploatacji stacji minęło 35 miesięcy. koszt budowy stacji to około 59 mln złotych, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło około 33,55 mln złotych.

Bezpieczeństwo energetyczne


Wiceszef Ministerstwa Gospodarki, Jerzy Pietrewicz, mówił, że obie stacje mają bardzo ważne znaczenie dla krajowego systemu energetycznego. "Ich znaczenie ma wymiar zarówno krajowy jak i regionalny. Poprzez wzmocnienie i rozbudowę sieci daje szanse na stabilizację energetyczną Polski północno-wschodniej. "To jest bardzo ważne w tym relatywnie mniej uzbrojonym infrastrukturalnie regionie Polski" - dodał Pietrewicz. 

Źródło: wnp.pl

środa, 2 kwietnia 2014

Most energetyczny pomiędzy Polską a Litwą

Z początkiem maja ruszy budowa mostu energetycznego pomiędzy Polską a Litwą. Połączenie energetyczne będzie posiadało moc 500 MW. Za przedsięwzięcia odpowiada spółka LitPol Link powołana w 2008 r. 50 proc. akcji w przedsiębiorstwie posiada polskie PSE S.A., a drugą połowę udziałów litewska Litgrid AB.


Zadaniem LitPol Link jest opracowanie dokumentacji technicznej związanej z budową nowego połączenia elektroenergetycznego, określenie jej przebiegu i wpływu na środowisko naturalne, rozwiązanie kwestii majątkowych, pozyskanie wymaganych zezwoleń i zrealizowanie wszelkich innych niezbędnych prac w celu powodzenia przedsięwzięcia. Most energetyczny powstanie pomiędzy Ełkiem a litewskim miastem Alytus. Miasta zostaną połączone dwutorową, napowietrzną linią elektroenergetyczną o napięciu 400 kV. W samym Alytus spółka uruchomi stację elektroenergetyczną. Połączenie energetyczne pomiędzy Polską a Litwą, pozwoli państwom bałtyckim na włączenie się do europejskiego systemu przesyłowego i uniezależnienie od importu prądu z Rosji. Koszt inwestycji został oszacowany na 1,8 mld zł, z czego Unia Europejska przekazała dofinansowanie w wysokości 725 mlz zł.

Źródło: litpol-link.com, wnp.pl.