Pokazywanie postów oznaczonych etykietą bezpieczeństwo energetyczne. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą bezpieczeństwo energetyczne. Pokaż wszystkie posty

sobota, 12 września 2015

Budowa mostu energetycznego Polska-Litwa

Most energetyczny


Oddano do użytku dwie stacje energetyczne wchodzące w skład mostu energetycznego między Polska a Litwą. To zmodernizowana stacja Ostrołęka oraz nowo wybudowana stacja Stanisławów. most energetyczny Polska-Litwa to połączenie o strategicznym zasięgu, który umożliwi wymianę połączeń energetycznych między krajami bałtyckimi. Zapewni to bezpieczeństwo dostaw, ale i nowe możliwości handlowe.

Inwestycje


Inwestycja szacowana jest na około 1,8 mld złotych, a Unia Europejska uznała ją za priorytetową. Unijne dofinansowanie wynosi około 725 mln zł, natomiast inwestorami są operatorzy systemów przesyłowych obu krajów: PSE i Litgrid. Modernizacja stacji Ostrołęka trwała 35 miesięcy, jej koszt wynosił 190 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej liczyło 94,9 mln. Natomiast stacja w Stanisławowie jest zupełnie nowa. Ma zapewnić bezpieczny przesył energii na wschód w kierunku Białegostoku oraz na północ w kierunku Ostrołęki. Od momentu zawarcia umowy aż do początku eksploatacji stacji minęło 35 miesięcy. koszt budowy stacji to około 59 mln złotych, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło około 33,55 mln złotych.

Bezpieczeństwo energetyczne


Wiceszef Ministerstwa Gospodarki, Jerzy Pietrewicz, mówił, że obie stacje mają bardzo ważne znaczenie dla krajowego systemu energetycznego. "Ich znaczenie ma wymiar zarówno krajowy jak i regionalny. Poprzez wzmocnienie i rozbudowę sieci daje szanse na stabilizację energetyczną Polski północno-wschodniej. "To jest bardzo ważne w tym relatywnie mniej uzbrojonym infrastrukturalnie regionie Polski" - dodał Pietrewicz. 

Źródło: wnp.pl

sobota, 11 lipca 2015

Rozmowy z Iranem potrwają jeszcze przez weekend

Negocjacje kontynuowane


Choć w rozmowach z Iranem na temat jego planu atomowego widoczne są postępy, rozmowy zostają przedłużone i najprawdopodobniej będą trwać jeszcze w weekend. Szef irańskiej dyplomacji zakomunikował, że zostały poczynione pewne postępy, jednak nie osiągnięto jeszcze ostatecznego porozumienia. W związku z tym tymczasowe porozumienie z Iranem będzie przedłużone do poniedziałku. Tymczasowe porozumienie oznacza ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części międzynarodowych sankcji gospodarczych oraz niewprowadzanie nowych przez sześć miesięcy.

Wielka niewiadoma


Sekretarz stanu John Kerry ogłosił, że jeśli w najbliższym czasie trudne decyzje nie zostaną podjęte, być może strony będą zmuszone do zerwania rozmów. Nikt nie chce czekać w nieskończoność. Jednak sekretarz stanu wyraził nadzieję, że jakieś decyzje w końcu zostaną podjęte. Ostateczne porozumienie ma być gwarancją, że rozwój atomowy Iranu ma tylko i wyłącznie charakter cywilny, co pozwoli mocarstwom na zdjęcie sankcji nałożonej na państwo irańskie.

Źródło: wnp.pl

wtorek, 17 marca 2015

Europa traci zainteresowanie rosyjskim gazem

Koniec dominacji rosyjskiego gazu


Do nie tak dawna wydawało się, że gaz sprowadzany z Rosji jest najlepszą „czystą” alternatywą dla Unii Europejskiej. Tymczasem Unia Europejska coraz bardziej skłania się ku odnawialnym źródłom energii (OZE), jednocześnie rezygnując ze współpracy z Rosją.
Gaz niewątpliwie posiada wiele zalet, zwłaszcza w porównaniu z węglem. Jego dostawa przez gazociąg jest czystsza i łatwiejsza, dodatkowo emituje dużo mniej zanieczyszczeń. Surowiec ten bardzo odpowiadał Unii Europejskiej i jej polityce klimatycznej. Jedynym mankamentem jest kwestia dostaw – ponad połowa całego wykorzystywanego gazu pochodzi z importu. Największym dostawcą jest Rosja, inni ważni importerzy to Norwegia, kraje arabskie i te znajdujące się na terenie Północnej Afryki.
Jednak dostawy z Rosji są ściśle powiązane ze strategią polityczną tego państwa, a wpływ stosunków unijno-rosyjskich wpływa w pewnej części na bezpieczeństwo gazowe Unii.

Po narastającym konflikcie na Ukrainie coraz wyraźniej można usłyszeć głosy domagające się uniezależnienia od rosyjskiego gazu. Komisja Europejska zaproponowała, by każdy dostawca gazu korzystał z co najmniej trzech źródeł, żadne nie powinno mieć więcej niż 50 procent udziału. Dywersyfikacja dostawców ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne krajów, może też korzystnie wpłynąć na obniżenie cen surowca. 

Wzrost zainteresowania OZE


Znaczenie odnawialnych źródeł energii wzrasta, w Niemczech odpowiadały one za 25,8 procent dostaw, czyli o 2 procent więcej w porównaniu do roku 2013. W tym samym czasie można zauważyć spadek znaczenia dostaw gazu: z 10,7 procent w 2013 roku do 9,6 procent w 2014. To wskazuje na tendencję rezygnacji z dostaw rosyjskiego gazu. Zmiany te mogą się pogłębiać wraz z rozwojem alternatywnych źródeł energii. 

Źródło: wnp.pl