Pokazywanie postów oznaczonych etykietą negocjacje. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą negocjacje. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 20 sierpnia 2015

Konflikt o kopalnie Brzeszcze

Międzynarodowy spór


Do trwających od kilku miesięcy negocjacji dotyczących przejęcia kopalni Brzeszcze przez koncern Tauron doszedł jeszcze jeden element, czyli spór związkowców. Związkowcy należący do grupy Tauron wspierają zarząd grupy w sprawie zasad przejęcia kopalni Brzeszcze. Jednak związkowcy z Brzeszcz wyraźnie przeciwko tym warunkom protestują. W związku z tym związkowcy wysłali pismo do wiceministra skarbu i pełnomocnika rządy do spraw górnictwa. Domagają się w nim obecności wiceministra podczas rozmów.

Podczas takiego potencjalnego spotkania nastąpiłoby podpisanie warunków, które musiałby spełnić potencjalny nabywca kopalni. Związkowcy jak na razie nie zgadzają się na nabycie kopali w formie przetargu, a taki pomysł wysunęli przedstawiciele Tauronu. Jak zapewnia koncern, Tauron niedługo będzie gotowy do złożenia ostatecznej oferty, jednak warunkiem koniecznym jest ogłoszenie przetargu na kopalnię przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Jak twierdzą przedstawiciele koncernu Tauron, są głęboko zaniepokojeni rozwojem negocjacji, ale mają nadzieję na pomyślne rozwiązanie sporu. Wszyscy liczą, że kwestię przetargu i przejęcia kopalni uda się rozwiązać do końca września

Źródło: wnp.pl

sobota, 11 lipca 2015

Rozmowy z Iranem potrwają jeszcze przez weekend

Negocjacje kontynuowane


Choć w rozmowach z Iranem na temat jego planu atomowego widoczne są postępy, rozmowy zostają przedłużone i najprawdopodobniej będą trwać jeszcze w weekend. Szef irańskiej dyplomacji zakomunikował, że zostały poczynione pewne postępy, jednak nie osiągnięto jeszcze ostatecznego porozumienia. W związku z tym tymczasowe porozumienie z Iranem będzie przedłużone do poniedziałku. Tymczasowe porozumienie oznacza ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części międzynarodowych sankcji gospodarczych oraz niewprowadzanie nowych przez sześć miesięcy.

Wielka niewiadoma


Sekretarz stanu John Kerry ogłosił, że jeśli w najbliższym czasie trudne decyzje nie zostaną podjęte, być może strony będą zmuszone do zerwania rozmów. Nikt nie chce czekać w nieskończoność. Jednak sekretarz stanu wyraził nadzieję, że jakieś decyzje w końcu zostaną podjęte. Ostateczne porozumienie ma być gwarancją, że rozwój atomowy Iranu ma tylko i wyłącznie charakter cywilny, co pozwoli mocarstwom na zdjęcie sankcji nałożonej na państwo irańskie.

Źródło: wnp.pl

poniedziałek, 29 czerwca 2015

Porozumienie atomowe z Iranem jest wciąż możliwe

Szefowa dyplomacji Unii Europejskiej, Federica Migherini, stwierdziła, że wciąż istnieje szansa na porozumienie z Iranem ws. ich programu nuklearnego. Porozumienie to miałoby zapaść między Iran a inne światowe mocarstwa, ale wszystko zależy od "woli politycznej" stron. Negocjacje odbywają się w Wiedniu i stamtąd na Twitterze szefowa dyplomacji UE skomentowała obecny stan rozmów.

Natomiast szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif uda się jeszcze w niedzielę z Wiednia do Teheranu, aby skonsultować się w sprawie negocjacji. Te prowadzone są już od 20 miesięcy z tzw. grupą 5+1, czyli z USA, Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Rosją i Chinami. Dotyczą one irańskiego programu nuklearnego, który, według zachodnich państwa, nie służy tylko celom cywilnym.

Ostateczne porozumienie najprawdopodobniej ma zapaść 30 czerwca, jeśli Teheran zapewni, że program atomowy rozwijany jest tylko dla celów cywilnych, nie wojskowych. Gdy to nastąpi, dla Iranu zostaną zniesione uciążliwe sankcje gospodarcze.

Dyplomaci jednak oceniają, że termin może zostać przesunięty na 9 lipca, co będzie związane ze zgodą amerykańskiego Senatu na ostateczny kształt porozumienia.


Żródło: wnp.pl

piątek, 1 maja 2015

Wznowienie negocjacji z Iranem

Negocjacje zostają wznowione

 

Unijni przedstawiciele dyplomacji ogłosili, że już 2 maja mają zostać wznowione negocjacje pomiędzy przedstawicielami Unii Europejskiej a Iranu w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Natomiast trzy dni później do rozmów dołączą jeszcze przedstawiciele sześciu mocarstw, czyli Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Chin i Niemiec.

Sankcje dla Iranu


Rozmowy były prowadzone już wcześniej. Na początku kwietnia w Lozannie osiągnięto ramowe porozumienie w sprawie irańskiego program nuklearnego, który ma zawierać kluczowe ustalenia. Cały plan ma zostać uzgodniony do 30 czerwca. Celem ostatecznego porozumienia ma być ograniczenie potencjału nuklearnego Iranu, a dokładniej – o pozbawienie zdolności wyprodukowania broni jądrowej. Zachód podejrzewa, że Teheran wciąż podejmuje konkretne działania w tym kierunku. W zamian przedstawiciele mocarstw proponują władzom Iranu złagodzenie sankcji, które negatywnie wpływają na irańską gospodarkę, hamując jej rozwój.

Źródło: wnp.pl