Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Tauron Polska Energia. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Tauron Polska Energia. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 20 sierpnia 2015

Konflikt o kopalnie Brzeszcze

Międzynarodowy spór


Do trwających od kilku miesięcy negocjacji dotyczących przejęcia kopalni Brzeszcze przez koncern Tauron doszedł jeszcze jeden element, czyli spór związkowców. Związkowcy należący do grupy Tauron wspierają zarząd grupy w sprawie zasad przejęcia kopalni Brzeszcze. Jednak związkowcy z Brzeszcz wyraźnie przeciwko tym warunkom protestują. W związku z tym związkowcy wysłali pismo do wiceministra skarbu i pełnomocnika rządy do spraw górnictwa. Domagają się w nim obecności wiceministra podczas rozmów.

Podczas takiego potencjalnego spotkania nastąpiłoby podpisanie warunków, które musiałby spełnić potencjalny nabywca kopalni. Związkowcy jak na razie nie zgadzają się na nabycie kopali w formie przetargu, a taki pomysł wysunęli przedstawiciele Tauronu. Jak zapewnia koncern, Tauron niedługo będzie gotowy do złożenia ostatecznej oferty, jednak warunkiem koniecznym jest ogłoszenie przetargu na kopalnię przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Jak twierdzą przedstawiciele koncernu Tauron, są głęboko zaniepokojeni rozwojem negocjacji, ale mają nadzieję na pomyślne rozwiązanie sporu. Wszyscy liczą, że kwestię przetargu i przejęcia kopalni uda się rozwiązać do końca września

Źródło: wnp.pl

sobota, 21 marca 2015

Tauron wypowiada umowy na zakup energii i zielonych certyfikatów

Spółka zrywa umowę


Spółka z grupy Tauron, Polska Energia – Pierwsza Kompania Handlowa, 18 marca wypowiedziała dwunastu spółkom długoterminowe umowy na zakup energii elektrycznej, a także i praw majątkowych, które pochodziły ze świadectw o energii ze źródeł odnawialnych. 
 
Sytuacja ta dotyczy umów zawartych w latach 2009-2010 z następującymi kontrahentami, do których należą farmy wiatrakowe: in.ventus Mogilno I; in.ventus Mogilno II; in.ventus Mogilno III; in.ventus Mogilno IV; in.ventus Mogilno V oraz in.ventus Mogilno VI. Umowy zostały wypowiedziane również takim spółkom, jak Amon; Talia; Dobiesław Wind Invest; Gorzyca Wind Invest; Pękanino Wind Invest oraz Nowy Jarosław Wind Invest. 

Brak współpracy pomiędzy stronami


Polska Energia – Pierwsza Kompania Handlowa tłumaczy swoją decyzję faktem, że kontrahenci zaprzeczali istnieniu przesłanek do renegocjacji umów. Właściciele farm wiatrowych nie zgodzili się na renegocjację umów. We wszystkich zawartych umowach długoterminowych z kontrahentami znajdowały się odpowiednie klauzule zakładające możliwość aktualizacji umów i adaptacji ich do nowych warunków prawnych. W przypadku zmiany prawa wszystkie strony miał w dobrej wierze podjąć się renegocjacji umów. Jednak kontrahenci spółki z grupy Tauron zanegowali konieczność renegocjacji warunków umowy, pomimo znaczących zmian legislacyjnych.
Brak chęci współpracy oraz nawiązania dialogu ze strony kontrahentów zmusił PE PKH do podjęcia decyzji o wypowiedzeniu umowy i zakończeniu współpracy. 

Źródło: wnp.pl

czwartek, 4 grudnia 2014

Energetyka gazowa w Polsce

W Polsce trwają obecnie masowej inwestycje w energetykę gazową. Planowane przedsięwzięcia związane z elektrowniami i elektrociepłowniami, posiadają łączną moc ok. 5729 MW. Eksperci komentujący zjawisko ostatnich inwestycji oceniają, że realną wartością jest ukończeniu projektów o całkowitej mocy ok. 4083,6 MW.
 
 
W Stalowej Woli Tauron Polska Energia i PGNiG wspólnie finansują uruchomienie bloku gazowo-parowego o deklarowanej mocy 450 MWe i 240 MWt. Następny blok gazowo-parowy powstaje we Włocławku, z inicjatywy PKN Orlen, posiada on moc 463 MW. Ponadto PKN Orlen zawiązał umowę z konsorcjum Siemens AG i Siemens sp. z o.o. na dostarczenie bloku gazowo-parowego dla elektrociepłowni w Płocku i jego kompleksową obsługę, przez okres 12 lat. Powyższe bloki gazowo-parowe zostaną oddane do użytku w 2015 roku. W listopadzie tego roku, Tauron Wytwarzanie ogłosiło przetarg na wykonawcę nowoczesnego bloku gazowo-parowego w Elektrowni Łagisza, znajdującej się w Będzinie. Nowy blok powinien cechować się wydajnością na poziomie 400 - 500 MWe i ok. 250 MWt. Prognozuje się, że zostanie on uruchomiony w 2017 roku. Analogicznie PGNiG Termika szuka dostawcy bloku gazowo-parowego dla Elektrociepłowni Żerań w Warszawie, o mocy 420-490 MWe i 250 MWt.
 
Jest to tylko część trwających i planowanych inwestycji w polską energetykę gazową, jednakże wymienione przykłady oddają swym opisem skalę podjętych przedsięwzięć, dotyczących rozwoju i modernizacji krajowej energetyki.
 
Urząd Regulacji Energetyki (URE) informuje, że na podstawie istniejących planów i prognoz, w latach 2014-2028, zostaną oddane do użytku instalacje gazowe o łącznej mocy 4083,6 MW. Koszt inwestycji będzie wynosił ok. 13,44 mld zł.

Źródło: wnp.pl.