Pokazywanie postów oznaczonych etykietą konflikt. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą konflikt. Pokaż wszystkie posty

sobota, 21 marca 2015

Tauron wypowiada umowy na zakup energii i zielonych certyfikatów

Spółka zrywa umowę


Spółka z grupy Tauron, Polska Energia – Pierwsza Kompania Handlowa, 18 marca wypowiedziała dwunastu spółkom długoterminowe umowy na zakup energii elektrycznej, a także i praw majątkowych, które pochodziły ze świadectw o energii ze źródeł odnawialnych. 
 
Sytuacja ta dotyczy umów zawartych w latach 2009-2010 z następującymi kontrahentami, do których należą farmy wiatrakowe: in.ventus Mogilno I; in.ventus Mogilno II; in.ventus Mogilno III; in.ventus Mogilno IV; in.ventus Mogilno V oraz in.ventus Mogilno VI. Umowy zostały wypowiedziane również takim spółkom, jak Amon; Talia; Dobiesław Wind Invest; Gorzyca Wind Invest; Pękanino Wind Invest oraz Nowy Jarosław Wind Invest. 

Brak współpracy pomiędzy stronami


Polska Energia – Pierwsza Kompania Handlowa tłumaczy swoją decyzję faktem, że kontrahenci zaprzeczali istnieniu przesłanek do renegocjacji umów. Właściciele farm wiatrowych nie zgodzili się na renegocjację umów. We wszystkich zawartych umowach długoterminowych z kontrahentami znajdowały się odpowiednie klauzule zakładające możliwość aktualizacji umów i adaptacji ich do nowych warunków prawnych. W przypadku zmiany prawa wszystkie strony miał w dobrej wierze podjąć się renegocjacji umów. Jednak kontrahenci spółki z grupy Tauron zanegowali konieczność renegocjacji warunków umowy, pomimo znaczących zmian legislacyjnych.
Brak chęci współpracy oraz nawiązania dialogu ze strony kontrahentów zmusił PE PKH do podjęcia decyzji o wypowiedzeniu umowy i zakończeniu współpracy. 

Źródło: wnp.pl

piątek, 27 lutego 2015

Konflikt Rosji i Ukrainy o gaz

Naftohaz oskarża Gazprom


Ukraiński koncern Naftohaz poinformował, że skierował do rosyjskiego koncernu Gazprom list. Dotyczył on naruszenia kontraktu oraz trójstronnych porozumień w sprawie gazu, które zostały zawarte w Brukseli. Przede wszystkim chodzi o porozumienie związane z dostawą rosyjskiego gazu na tereny Ukrainy, trwające przez okres zimowy do marca 2015 roku. Ustalono wysokość cen, a także warunek, że Ukraina musi dokonywać przedpłat umożliwiających odebranie i gazu. Jednak koncern Naftohaz zaznaczył w liście, że Gazprom nie wywiązuje się z umowy, ponieważ realizuje dostawy gazu jedynie w 40 procentach. Gazprom zobowiązany jest do dostarczania całego opłaconego gazu, pomimo że Ukraina sama może decydować o terminu dokonywania przedpłat.

Sprzeczne informacje


Wyjaśniano, że gaz wysyłany przez rosyjski koncern nie może być odebrany na dwóch ukraińskich stacjach, Prochorowka i Płatowo, które obecnie leżą na terenach niekontrolowanych przez władze Ukrainy, ponieważ znajdują się tam grupy separatystyczne. Jednak Naftohaz zaprzecza, twierdząc, że dostawy gazu nigdy nie przechodziły przez wspomniane stacje. Gazprom jednak ostrzega, że konflikt z Naftohazem może zaburzyć regularne dostawy gazu na Ukrainę, a dalej – także na tereny Unii Europejskiej. 

Źródło: tvn24bis.pl