Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Naftohaz. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Naftohaz. Pokaż wszystkie posty

piątek, 27 lutego 2015

Konflikt Rosji i Ukrainy o gaz

Naftohaz oskarża Gazprom


Ukraiński koncern Naftohaz poinformował, że skierował do rosyjskiego koncernu Gazprom list. Dotyczył on naruszenia kontraktu oraz trójstronnych porozumień w sprawie gazu, które zostały zawarte w Brukseli. Przede wszystkim chodzi o porozumienie związane z dostawą rosyjskiego gazu na tereny Ukrainy, trwające przez okres zimowy do marca 2015 roku. Ustalono wysokość cen, a także warunek, że Ukraina musi dokonywać przedpłat umożliwiających odebranie i gazu. Jednak koncern Naftohaz zaznaczył w liście, że Gazprom nie wywiązuje się z umowy, ponieważ realizuje dostawy gazu jedynie w 40 procentach. Gazprom zobowiązany jest do dostarczania całego opłaconego gazu, pomimo że Ukraina sama może decydować o terminu dokonywania przedpłat.

Sprzeczne informacje


Wyjaśniano, że gaz wysyłany przez rosyjski koncern nie może być odebrany na dwóch ukraińskich stacjach, Prochorowka i Płatowo, które obecnie leżą na terenach niekontrolowanych przez władze Ukrainy, ponieważ znajdują się tam grupy separatystyczne. Jednak Naftohaz zaprzecza, twierdząc, że dostawy gazu nigdy nie przechodziły przez wspomniane stacje. Gazprom jednak ostrzega, że konflikt z Naftohazem może zaburzyć regularne dostawy gazu na Ukrainę, a dalej – także na tereny Unii Europejskiej. 

Źródło: tvn24bis.pl

niedziela, 22 lutego 2015

Ukrainę czeka energetyczna rewolucja

Ukraina zapłaci więcej


W marcu Ukraińcy zapłacą aż o 40 procent więcej za dostawy prądu, wzrosną także ceny gazu i ogrzewania. Związane jest to ze zmianami i reformami w sektorze paliwo-energetycznym, które zwiększą niezależność zewnętrznych dostawców. Jednak można się także spodziewać zwolnień, np. w kopalniach.


Plany ukraińskiego ministerstwa energetyki


Minister energetyki, Wołodymyr Demczyszyn, wyjaśnia, że te zmiany wynikają z porozumienia między Ukrainą a Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Za najważniejsze zadanie uważa się reformę państwowej spółki Naftohaz; ma dojść do rozdzielenia funkcji Naftohazu i obwodowych operatorów gazowych. Celem tego jest zwiększenie konkurencyjności rynku. Minister dodał, że równie istotnym celem jest uniezależnienie Ukrainy od dostawy rosyjskiego gazu. Ukraina planuje zwiększenie wydobycia własnego gazu – z obecnie wydobywanych 20 mld metrów sześciennych do 25 mldPodwyżki stawek mają wchodzić stopniowo w marcu, ale i w kwietniu po zakończeniu sezonu grzewczego. Pozwoli to ludziom na przygotowanie się do następnej zimy.

Źródło: tvn24bis.pl