Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Ukraina. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Ukraina. Pokaż wszystkie posty

piątek, 27 lutego 2015

Konflikt Rosji i Ukrainy o gaz

Naftohaz oskarża Gazprom


Ukraiński koncern Naftohaz poinformował, że skierował do rosyjskiego koncernu Gazprom list. Dotyczył on naruszenia kontraktu oraz trójstronnych porozumień w sprawie gazu, które zostały zawarte w Brukseli. Przede wszystkim chodzi o porozumienie związane z dostawą rosyjskiego gazu na tereny Ukrainy, trwające przez okres zimowy do marca 2015 roku. Ustalono wysokość cen, a także warunek, że Ukraina musi dokonywać przedpłat umożliwiających odebranie i gazu. Jednak koncern Naftohaz zaznaczył w liście, że Gazprom nie wywiązuje się z umowy, ponieważ realizuje dostawy gazu jedynie w 40 procentach. Gazprom zobowiązany jest do dostarczania całego opłaconego gazu, pomimo że Ukraina sama może decydować o terminu dokonywania przedpłat.

Sprzeczne informacje


Wyjaśniano, że gaz wysyłany przez rosyjski koncern nie może być odebrany na dwóch ukraińskich stacjach, Prochorowka i Płatowo, które obecnie leżą na terenach niekontrolowanych przez władze Ukrainy, ponieważ znajdują się tam grupy separatystyczne. Jednak Naftohaz zaprzecza, twierdząc, że dostawy gazu nigdy nie przechodziły przez wspomniane stacje. Gazprom jednak ostrzega, że konflikt z Naftohazem może zaburzyć regularne dostawy gazu na Ukrainę, a dalej – także na tereny Unii Europejskiej. 

Źródło: tvn24bis.pl

niedziela, 22 lutego 2015

Ukrainę czeka energetyczna rewolucja

Ukraina zapłaci więcej


W marcu Ukraińcy zapłacą aż o 40 procent więcej za dostawy prądu, wzrosną także ceny gazu i ogrzewania. Związane jest to ze zmianami i reformami w sektorze paliwo-energetycznym, które zwiększą niezależność zewnętrznych dostawców. Jednak można się także spodziewać zwolnień, np. w kopalniach.


Plany ukraińskiego ministerstwa energetyki


Minister energetyki, Wołodymyr Demczyszyn, wyjaśnia, że te zmiany wynikają z porozumienia między Ukrainą a Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Za najważniejsze zadanie uważa się reformę państwowej spółki Naftohaz; ma dojść do rozdzielenia funkcji Naftohazu i obwodowych operatorów gazowych. Celem tego jest zwiększenie konkurencyjności rynku. Minister dodał, że równie istotnym celem jest uniezależnienie Ukrainy od dostawy rosyjskiego gazu. Ukraina planuje zwiększenie wydobycia własnego gazu – z obecnie wydobywanych 20 mld metrów sześciennych do 25 mldPodwyżki stawek mają wchodzić stopniowo w marcu, ale i w kwietniu po zakończeniu sezonu grzewczego. Pozwoli to ludziom na przygotowanie się do następnej zimy.

Źródło: tvn24bis.pl

poniedziałek, 10 marca 2014

Państwa z Grupy Wyszehradzkiej apelują do Kongresu USA o ułatwienia w eksporcie LNG

Kryzys dyplomatyczny na Ukrainie, aneksja Krymu przez Rosję i eskalacja przemocy pomiędzy wojskami rządowymi a wspieranymi przez Rosję separatystami, odbija się echem w światowej opinii publicznej i powoduje chęć poprawy niezależności energetycznej sąsiadów Rosji i państw Unii Europejskiej, ze względu na import rosyjskiego gazu ziemnego. Brak dywersyfikacji źródeł z których pozyskiwane są paliwa na potrzeby wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, przekłada się na dyplomację która ulega naciskom.

Jednym z elementów nowej polityki energetycznej, jest wspólna deklaracja państw Grupy Wyszehradzkiej, w której zadeklarowano chęć rozmów z nowymi dostawcami. Ambasadorowie Polski, Czech, Słowacji i Węgier, wystosowali wspólny list intencjonalny w którym apelują do Kongresu Stanów Zjednoczonych, o umożliwienie importu węglowodorów z Ameryki. Petycja została przyjęta przez republikańskiego kongresmena Johna Boehnera, oraz demokratycznego senatora Harry’ego Reida. Niedawno John Boehner wzywał administrację prezydenta Baracka Obamy, by przygotowała ułatwienia w wydawaniu zezwoleń na eksport gazu ziemnego do państw, które nie mają podpisanej umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi, a są zagrożone rosyjską polityką. Jednym z możliwych rozwiązań są zmiany w amerykańskim prawie, zapewniające eksport do wszystkich krajów które są członkami NATO. Drugi sposób opiera się na umowie o wolnym handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską, nazywanej Transatlantyckim Parterstwem w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP), o której podpisanie zabiega amerykańska dyplomacja, ponieważ usunie ona wiele barier dla biznesu z USA na unijnym rynku.

Źródło: gazlupkowy.pl