Pokazywanie postów oznaczonych etykietą USA. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą USA. Pokaż wszystkie posty

piątek, 1 maja 2015

Wznowienie negocjacji z Iranem

Negocjacje zostają wznowione

 

Unijni przedstawiciele dyplomacji ogłosili, że już 2 maja mają zostać wznowione negocjacje pomiędzy przedstawicielami Unii Europejskiej a Iranu w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Natomiast trzy dni później do rozmów dołączą jeszcze przedstawiciele sześciu mocarstw, czyli Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Chin i Niemiec.

Sankcje dla Iranu


Rozmowy były prowadzone już wcześniej. Na początku kwietnia w Lozannie osiągnięto ramowe porozumienie w sprawie irańskiego program nuklearnego, który ma zawierać kluczowe ustalenia. Cały plan ma zostać uzgodniony do 30 czerwca. Celem ostatecznego porozumienia ma być ograniczenie potencjału nuklearnego Iranu, a dokładniej – o pozbawienie zdolności wyprodukowania broni jądrowej. Zachód podejrzewa, że Teheran wciąż podejmuje konkretne działania w tym kierunku. W zamian przedstawiciele mocarstw proponują władzom Iranu złagodzenie sankcji, które negatywnie wpływają na irańską gospodarkę, hamując jej rozwój.

Źródło: wnp.pl

piątek, 17 kwietnia 2015

Gaz najważniejszy w negocjacjach UE z USA

Umowa handlowa między potęgami


Możliwość importu gazu z USA to dla Polski najważniejsza cześć w TTIP, czyli w umowie handlowej pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Według wiceministra gospodarki, Andrzeja Dychy, ma to duży wpływ na konkurencyjność naszego przemysłu chemicznego. Najistotniejsze są kwestie związane z energią, a dokładniej – z możliwością odblokowania eksportu amerykańskiego gazu do Europy. Jest on znacznie tańszy, głównie dzięki rosnącej popularności gazu łupkowego. Polsce zależy na zniesiony blokad administracyjnych, które blokują eksport z USA. Nie ma obecnie globalnego rynku gazu, jednak umowa TTIP może to zmienić.

Negocjacje i protesty


Od czerwca 2013 roku odbyło się już osiem rund negocjacji, a kolejna ma się odbyć w tym miesiącu w Waszyngtonie. Jednak nie wszyscy popierają umowę TTIPo wolnym handlu. 18 kwietnia mają się odbyć protesty, w których wezmą udział także organizacje z Polski. Główna polska demonstracja odbędzie się w Warszawie pod przedstawicielstwem Komisji Europejskiej.

Źródło: wnp.pl

wtorek, 16 grudnia 2014

Rośnie popyt na węgiel

Według danych zaprezentowanych przez Międzynarodową Agencję Energii (MAE), popyt na węgiel będzie stale rósł, a w roku 2019 ma osiągnąć on nadzwyczajny poziom 9 mld ton. Zdaniem ekspertów MAE, za zwiększone zapotrzebowanie na węgiel mają odpowiadać rozwijające się państwa azjatyckie, na czele z Chinami. Wzrost sprzedaży węgla w latach 2015-2019 wyniesie ok. 2,1 proc rocznie, w porównaniu do 3,3 proc. w przedziale czasowym 2010-2013. W 2019 roku Państwo Środka zgodnie z wyliczeniami będzie konsumować 60 proc. światowego wydobycia węgla. Malejące zamówienia w Europie i w Stanach Zjednoczonych, z nawiązką zostaną pokryte ekspansją na nowych rynkach zbytu. Nowe ustawodawstwo związane z ochroną środowiska naturalnego, nie spowoduje zatrzymania produkcji i użycia węgla w przemyśle. Węgiel jest istotnym elementem ogólnie pojętego bezpieczeństwa energetycznego. Jak twierdzi dyrektor wykonawczy MAE Maria van der Hoeven, problemem nie jest samo wykorzystanie węgla w gospodarkach poszczególnych państw, ale sposób w jaki węgiel jest stosowany. Dlatego należy przeznaczyć środki finansowe na opracowanie i wdrożenie technologii przemysłowego wychwytywania i sekwestracji CO2. Ponadto obecnie funkcjonujące elektrownie węglowe muszą być zmodernizowane, przede wszystkim w krajach rozwijających się.

Źródło: wnp.pl.

piątek, 12 września 2014

Zeroemisyjna elektrownia węglowa w USA

Amerykańskie przedsiębiorstwo FutureGen Alliance otrzymało pozwolenie od Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, na podziemne przechowywanie gazów cieplarnianych. Pozwoli to na wybudowanie pierwszej tego typu elektrowni w USA, w Illinois, jaka będzie wykorzystywała węgiel do wytwarzania energii elektrycznej. Gazy cieplarniane pochodzące ze spalania węgla będą natychmiastowo przechwytywane i odkładane w specjalnym składowisku, ulokowanym pod ziemię. Przedsięwzięcie polega na przeprojektowaniu obecnie funkcjonujących elektrowni w Meredosiya, w zachodnim Illinois, a następnie wokół nich zostaną zamontowane specjalne instalacje, które za pomocą rurociągu będą pompowały dwutlenek węgla do czterech studni znajdujących się pod ziemią. Rocznie umożliwi to zmagazynowanie 1,1 mln ton dwutlenku węgla. Koszt inwestycji oceniono na 1,65 mld dolarów. Firma cały czas stara się o dofinansowanie z Departamentu Energii, w wysokości 1 mld dolarów.

Źródło: wnp.pl.

wtorek, 9 września 2014

Polska jednym z czołowych wytwórców biomasy

Raport UE Biopaliwa 2014 autorstwa Komisji Europejskiej przedstawia, że Polska jest siódmym co do wielkości wytwórcą biomasy w skali Unii Europejskiej. Zdaniem autorów dokumentu w 2020 roku ciepłownictwo i produkcja elektryczności z biomasy, będzie stanowić 45 proc. całości potencjału odnawialnych źródeł energii (OZE), na rynku unijnym. Eksperci sugerują, że import pelletu drzewnego z USA w 2020 roku osiągnie wartość miliarda dolarów. Konsumpcja pelletu w Unii Europejskiej rośnie z roku na rok. W bieżącym roku zapotrzebowanie na pellet powinno zatrzymać się na 20 mln ton, w porównaniu do 17,5 mln ton z minionego roku. Europejska produkcja pelletu drzewnego w 2014 roku według szacunków będzie równała się 12,5 mln ton, co stanowi 62,5 proc. tegorocznego zapotrzebowania. Popyt na pellet drzewny w 2015 roku ma wynieść 21 mln ton. Największy odbiorcą pelletu w Unii Europejskiej jest Wielka Brytania, która w obecnym roku skonsumuje 5 mln ton. Pozostałymi, dużymi odbiorcami są Włochy, Dania, Niemcy i Szwecja. Bieżący import względem 2013 roku wzrośnie o 20 proc. i będzie wynosić 7,5 mln ton. Największymi dostawcami pelletu drzewnego spoza Unii Europejskiej są Stany Zjednoczone (2,77 mln ton), Kanada (1,92 mln) i Rosja (702 tys. ton). 

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Popyt na LNG rośnie

Rynki finansowe spodziewają się, że w nadciągających latach, popyt na skroplony gaz ziemny (LNG) powinien stale rosnąć. Jest to spowodowane dynamicznym rozwojem państw azjatyckich. Przykładowo w Chinach konsumpcja płynnego błękitnego paliwa wzrosła o 27 proc. w 2013 r. względem 2012 r. Głównym eksporterem LNG jest Katar, ale na rynek dystrybucji LNG zaczynają wkraczać USA i Kanada, w jakich budowane są nowe terminale, będące w stanie obsłużyć dystrybucję skroplonego gazu ziemnego i dodatkowo zamawiane są kolejne tankowce. Rosną też udziały Australii. Według danych International Group of LNG Importers (GIIGNL ), to właśnie Azja konsumuje 75 proc. światowych dostaw LNG. Niedawno do głównych importerów LNG dołączyła Japonia, w celu dywersyfikacji metod wytwarzania elektryczności. Jest to efektem wyłączenia elektrowni atomowej w Fukushimie, w następstwie awarii do jakiej tam doszło. Na drugim biegunie globalnych obrotów LNG znajduje się Europa, w której spada konsumpcja LNG, ze względu na wysokie ceny energii elektrycznej i osłabiające się euro.

Źródło: wnp.pl.

środa, 13 sierpnia 2014

Energetyczne sorgo nową nadzieją biopaliw

NexSteppe to przedsiębiorstwo ze Stanów Zjednoczonych, specjalizujące się w skalowalnych i efektywnych kosztowo rozwiązaniach surowcowych, związanych z biopaliwami i energetyką opartą o płody rolne. Amerykańska spółka przed paroma dniami zaprezentowała nową odmianę sorgo, która zdaniem firmy może skutecznie konkurować z kukurydzą, w przypadku produkcji biopaliw. Sorgo cechuje się wieloma zaletami, takimi jak niewielkie wymagania względem jakości gleby, także odporność na trudne warunki i szybki wzrost. Na chwilę obecną nowy wariant sorgo jest hodowany w Brazyli, ale firma zapowiada, że jest gotowa z uruchomieniem upraw w 15 kolejnych krajach. Ze szczególnym uwzględnieniem Chin, Indii, Niemiec, RPA, Kanady i USA. Głównym mankamentem biopaliw jest to, że do produkcji paliwa z dodatkiem roślinnym, często wykorzystywane są rośliny spożywcze, bądź areał ziemi jest specjalnie przeznaczany na rośliny z których wytwarza się biopaliwa, ponieważ często jest to bardziej opłacalne, m.in. ze względu na dopłaty, ale odbywa się to kosztem wzrostu cen żywności. Dlatego właśnie w energetycznym sorgo pokłada się nadzieje, by wyparło ono z wyrobu biopaliw zboża. NexSteppe zgłosiło dwa patenty opisujące nowe odmiany sorgo. Odmiana „Malibu” została zaprojektowana do wytwarzania paliw płynnych, a „Palo Alto” jako opał dla budynków.

Źródło: wnp.pl.

środa, 21 maja 2014

Uruchomiono w USA doświadczalny zakład gromadzenia energii elektrycznej

Francuski koncern Areva we współpracy z laboratorium Sandia National Laboratories, uruchomił w Arbuquerque (Nowy Meksyk, USA) demonstracyjny zakład służący gromadzeniu energii elektrycznej. Przedsięwzięcie korzysta z innowacyjnej metody magazynowania elektryczności w stopionej soli, a w ramach projektu zintegrowano technologię Compact Linear Fresnel Reflector (CLFR). Inwestycja została częściowo sfinansowana przez Departament Energii (DoE). Instalacja umożliwi korzystanie z energii elektrycznej pozyskanej z paneli fotowoltaicznych, nawet po zachodzie słońca.


CLFR to technologia bazująca na zwierciadłach, jakie gromadzą ciepło pochodzące z promieni słonecznych, następnie skumulowana energia podgrzewa stopioną sól, która w obiegu zamkniętym krąży pomiędzy zbiornikami. Wpierw urządzenie czerpie stopioną sól z chłodniejszego zbiornika, gdzie sól ma temperaturę 290 stopni Celsjusza, następnie wędruje do kolejnego zbiornika, w jakim jest podgrzewana do temperatury 550 stopni Celsjusza, wtedy jest ostatecznie przekazywana do trzeciego zbiornika. Później wymiennik ciepła wyzwala ze stopionej soli parę wodną służącą do wytworzenia energii elektrycznej. Finalnie ciecz wraca do zimnego zbiornika. Według szacunków Departamentu Energii, zintegrowana metoda CLFR i stopionej soli, powinna obniżyć cenę wytworzenia kilowatogodziny z fotowoltaiki o 6 centów.

Źródło: wnp.pl.

środa, 9 kwietnia 2014

Sukces w sprawie ograniczenia irańskiego programu atomowego

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif, obwieścił, że osiągnięto porozumienie w 60 proc. postanowień dotyczących ograniczenia irańskiego programu atomowego, pomiędzy Iranem a państwami Zachodu. Zainteresowane strony negocjacji powrócą do kolejnych rozmów, już 13 maja br. Odbędą się one w Wiedniu, zgodnie ze słowami Catherine Ashton, szefowej dyplomacji Unii Europejskiej. Minister Zarif i przedstawiciel Chin są zdania, że rozmowy będą mogły z powodzeniem zakończyć się już 20 lipca. Odmienną opinię wyraził negocjator ze Stanów Zjednoczonych sugerując, że są spore rozbieżności w poglądach pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami, a Iranem. Teheran zobowiązał się do zaprzestania wzbogacania uranu powyżej 5 proc. i zredukowania zapasów już wzbogaconego uranu do 20 proc. Ponadto Iran zobligował się do niemontowania kolejnych wirówek służących do wzbogacania uranu i zapewni dostęp niezależnym ekspertom z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). W zamian za osłabienie sankcji gospodarczych.

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 10 marca 2014

Państwa z Grupy Wyszehradzkiej apelują do Kongresu USA o ułatwienia w eksporcie LNG

Kryzys dyplomatyczny na Ukrainie, aneksja Krymu przez Rosję i eskalacja przemocy pomiędzy wojskami rządowymi a wspieranymi przez Rosję separatystami, odbija się echem w światowej opinii publicznej i powoduje chęć poprawy niezależności energetycznej sąsiadów Rosji i państw Unii Europejskiej, ze względu na import rosyjskiego gazu ziemnego. Brak dywersyfikacji źródeł z których pozyskiwane są paliwa na potrzeby wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, przekłada się na dyplomację która ulega naciskom.

Jednym z elementów nowej polityki energetycznej, jest wspólna deklaracja państw Grupy Wyszehradzkiej, w której zadeklarowano chęć rozmów z nowymi dostawcami. Ambasadorowie Polski, Czech, Słowacji i Węgier, wystosowali wspólny list intencjonalny w którym apelują do Kongresu Stanów Zjednoczonych, o umożliwienie importu węglowodorów z Ameryki. Petycja została przyjęta przez republikańskiego kongresmena Johna Boehnera, oraz demokratycznego senatora Harry’ego Reida. Niedawno John Boehner wzywał administrację prezydenta Baracka Obamy, by przygotowała ułatwienia w wydawaniu zezwoleń na eksport gazu ziemnego do państw, które nie mają podpisanej umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi, a są zagrożone rosyjską polityką. Jednym z możliwych rozwiązań są zmiany w amerykańskim prawie, zapewniające eksport do wszystkich krajów które są członkami NATO. Drugi sposób opiera się na umowie o wolnym handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską, nazywanej Transatlantyckim Parterstwem w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP), o której podpisanie zabiega amerykańska dyplomacja, ponieważ usunie ona wiele barier dla biznesu z USA na unijnym rynku.

Źródło: gazlupkowy.pl

poniedziałek, 17 lutego 2014

Gigantyczna elektrownia słoneczna w Kalifornii

Przedsiębiorstwa NRG, Google i BrightSource Energy oddały do użytku nową elektrownię słoneczną - Ivanpah Solar Electric Generating, o deklarowanej mocy 329 MW. Farma słoneczna została ulokowana w Kalifornii i zajmuje obszar ok 1300 ha. Na trzech 140 metrowych wieżach zainstalowano zwierciadła, które skupiają światło słoneczne i ciepłem napędzają turbiny w celu wytworzenia energii elektrycznej. Na sfinansowanie przedsięwzięcia korporacje pozyskały, zapewnioną wcześniej, pożyczkę z Departamentu Energetyki USA, w wysokości 1,6 mld dolarów amerykańskich, a całkowity koszt projektu wyniósł 2,2 mld dolarów. Długoterminowymi odbiorcami, po wcześniejszych negocjacjach między firmami, zostały Pacific Gas & Electric i Southern California Edison. Uzyskana moc pozwoli zasilić 140 tys. klientów indywidualnych z gospodarstw domowych i obniży emisję CO2 do atmosfery, o 400 tys. ton rocznie.


Niezamierzonym, negatywnym efektem nowej elektrowni słonecznej, jest jej śmiercionośny wpływ na gatunki ptaków jakie przelatują nad farmą słoneczną i się smażą w locie, z powodu nagromadzenia się znacznej ilości ciepła. Jest to spowodowane najprawdopodobniej tym, że dla owadów którymi żywią się ptaki, jaśniejszy teren jest atrakcyjniejszy. Ponieważ wydaje się im, że są to promienie słoneczne odbijane od roślin będących składnikiem ich diety. Prawdopodobnie problem zostanie rozwiązany przy pomocy radarów wykrywających ptaki, jakie są wykorzystywane m.in. przez cywilne i wojskowe lotniska, by oszacować ryzyko zderzeń ptaków z samolotami, wespół z tzw. działami sonicznymi, które będą wstanie wytworzyć fale dźwiękowe nieprzyjemne dla ptaków, aby zmodyfikowały one drogę swoich migracji. Ze względu na ekologię, już raz zostały wstrzymane prace budowlane, na wskutek podejrzenia szkodliwości nowej budowli dla lokalnych gatunków żółwi pustynnych, jakie pojawiło się na wiosnę 2011 roku. Wybudowano wtedy specjalne ogrodzenie w celu ochrony dzikich gatunków.

Źródło: ise.pl, Wikipedia.

wtorek, 4 lutego 2014

Iran odebrał pierwszą ratę za złagodzenie programu atomowego


Zgodnie z porozumieniami z listopada 2013 r. pomiędzy Iranem a sześcioma państwami, tj. USA, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami - które wiązały się m.in. z wpuszczeniem międzynarodowych obserwatorów do ośrodków przemysłowych. Iran otrzymał pierwszą ratę w wysokości 550 mln dolarów, w zamian za ograniczenie własnego programu atomowego do zastosowań cywilnych. Pieniądze zaczęto przelewać na konto Banku Centralnego Iranu w Szwajcarii, już 31 stycznia br. Cała operacja powinna zająć siedem dni. Pieniądze pochodzą z wpływów ze sprzedaży ropy jakie zamrożono w wyniku sankcji nałożonych na Iran. Władze Iranu od lat utrzymują, że ich program nuklearny służy wyłącznie do produkcji elektrycznej i pozyskania izotopów na potrzeby medycyny.

Źródło: cire.pl (PAP).