Pokazywanie postów oznaczonych etykietą NexSteppe. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą NexSteppe. Pokaż wszystkie posty

środa, 13 sierpnia 2014

Energetyczne sorgo nową nadzieją biopaliw

NexSteppe to przedsiębiorstwo ze Stanów Zjednoczonych, specjalizujące się w skalowalnych i efektywnych kosztowo rozwiązaniach surowcowych, związanych z biopaliwami i energetyką opartą o płody rolne. Amerykańska spółka przed paroma dniami zaprezentowała nową odmianę sorgo, która zdaniem firmy może skutecznie konkurować z kukurydzą, w przypadku produkcji biopaliw. Sorgo cechuje się wieloma zaletami, takimi jak niewielkie wymagania względem jakości gleby, także odporność na trudne warunki i szybki wzrost. Na chwilę obecną nowy wariant sorgo jest hodowany w Brazyli, ale firma zapowiada, że jest gotowa z uruchomieniem upraw w 15 kolejnych krajach. Ze szczególnym uwzględnieniem Chin, Indii, Niemiec, RPA, Kanady i USA. Głównym mankamentem biopaliw jest to, że do produkcji paliwa z dodatkiem roślinnym, często wykorzystywane są rośliny spożywcze, bądź areał ziemi jest specjalnie przeznaczany na rośliny z których wytwarza się biopaliwa, ponieważ często jest to bardziej opłacalne, m.in. ze względu na dopłaty, ale odbywa się to kosztem wzrostu cen żywności. Dlatego właśnie w energetycznym sorgo pokłada się nadzieje, by wyparło ono z wyrobu biopaliw zboża. NexSteppe zgłosiło dwa patenty opisujące nowe odmiany sorgo. Odmiana „Malibu” została zaprojektowana do wytwarzania paliw płynnych, a „Palo Alto” jako opał dla budynków.

Źródło: wnp.pl.