Pokazywanie postów oznaczonych etykietą biopaliwa. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą biopaliwa. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 9 września 2014

Polska jednym z czołowych wytwórców biomasy

Raport UE Biopaliwa 2014 autorstwa Komisji Europejskiej przedstawia, że Polska jest siódmym co do wielkości wytwórcą biomasy w skali Unii Europejskiej. Zdaniem autorów dokumentu w 2020 roku ciepłownictwo i produkcja elektryczności z biomasy, będzie stanowić 45 proc. całości potencjału odnawialnych źródeł energii (OZE), na rynku unijnym. Eksperci sugerują, że import pelletu drzewnego z USA w 2020 roku osiągnie wartość miliarda dolarów. Konsumpcja pelletu w Unii Europejskiej rośnie z roku na rok. W bieżącym roku zapotrzebowanie na pellet powinno zatrzymać się na 20 mln ton, w porównaniu do 17,5 mln ton z minionego roku. Europejska produkcja pelletu drzewnego w 2014 roku według szacunków będzie równała się 12,5 mln ton, co stanowi 62,5 proc. tegorocznego zapotrzebowania. Popyt na pellet drzewny w 2015 roku ma wynieść 21 mln ton. Największy odbiorcą pelletu w Unii Europejskiej jest Wielka Brytania, która w obecnym roku skonsumuje 5 mln ton. Pozostałymi, dużymi odbiorcami są Włochy, Dania, Niemcy i Szwecja. Bieżący import względem 2013 roku wzrośnie o 20 proc. i będzie wynosić 7,5 mln ton. Największymi dostawcami pelletu drzewnego spoza Unii Europejskiej są Stany Zjednoczone (2,77 mln ton), Kanada (1,92 mln) i Rosja (702 tys. ton). 

Źródło: wnp.pl.

środa, 13 sierpnia 2014

Energetyczne sorgo nową nadzieją biopaliw

NexSteppe to przedsiębiorstwo ze Stanów Zjednoczonych, specjalizujące się w skalowalnych i efektywnych kosztowo rozwiązaniach surowcowych, związanych z biopaliwami i energetyką opartą o płody rolne. Amerykańska spółka przed paroma dniami zaprezentowała nową odmianę sorgo, która zdaniem firmy może skutecznie konkurować z kukurydzą, w przypadku produkcji biopaliw. Sorgo cechuje się wieloma zaletami, takimi jak niewielkie wymagania względem jakości gleby, także odporność na trudne warunki i szybki wzrost. Na chwilę obecną nowy wariant sorgo jest hodowany w Brazyli, ale firma zapowiada, że jest gotowa z uruchomieniem upraw w 15 kolejnych krajach. Ze szczególnym uwzględnieniem Chin, Indii, Niemiec, RPA, Kanady i USA. Głównym mankamentem biopaliw jest to, że do produkcji paliwa z dodatkiem roślinnym, często wykorzystywane są rośliny spożywcze, bądź areał ziemi jest specjalnie przeznaczany na rośliny z których wytwarza się biopaliwa, ponieważ często jest to bardziej opłacalne, m.in. ze względu na dopłaty, ale odbywa się to kosztem wzrostu cen żywności. Dlatego właśnie w energetycznym sorgo pokłada się nadzieje, by wyparło ono z wyrobu biopaliw zboża. NexSteppe zgłosiło dwa patenty opisujące nowe odmiany sorgo. Odmiana „Malibu” została zaprojektowana do wytwarzania paliw płynnych, a „Palo Alto” jako opał dla budynków.

Źródło: wnp.pl.

środa, 16 lipca 2014

Spółdzielcze biogazownie na Zamojszczyźnie

Pierwsza polska spółdzielnia energetyczna, Spółdzielnia Nasza Energia, rozpoczyna inwestycje związane z budową biogazowni na Zamojszczyźnie. Na obszarze gmin Sitno, Komarów-Osada, Skierbieszów i Łabunie, powstanie od 12 do 15 biogazowni rolniczych. Koszt projektu jest szacowany na 150 milionów złotych. Projekt opiera się na węzłach energetycznych, z których każdy liczy po trzy obiekty wytwarzające elektryczność, następnie całość jest połączona siecią przewodową (mosty kablowe). Całokształt koncepcji przebiegu mostów kablowych został pomyślany w ten sposób, by konsumenci prądu elektrycznego znajdowali się na trasie sieci przesyłowej i mogli zostać z łatwością przyłączeni. Środki finansowe potrzebne na sfinalizowanie inwestycji pochodzą częściową z własnego budżetu spółdzielni, jednakże większość zostanie pozyskana z dotacji unijnych. Przedsięwzięcie zostanie wykonane w czterech fazach, każdy etap to jeden węzeł energetyczny. Pierwsze prace powinny rozpocząć się już w 2015 roku. 


Źródło: wnp.pl.