Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Niemcy. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Niemcy. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 24 listopada 2014

Niemcy zamkną małe elektrociepłownie węglowe

Ambitne plany niemieckiego Ministerstwa Gospodarki związane z redukcją emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. by osiągnąć poziom z 1990 r. w 2020 r. Będą wiązały się z likwidacją małych i nieefektywnych elektrociepłowni opalanych węglem. Wymiernym efektem tak radykalnego kroku będzie zmniejszenie rocznej emisji CO2 o 20 mln ton. Aktualnie wskazano już 50 tego typu obiektów do zamknięcia. Niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel będzie rozmawiał w tej sprawie z krajowymi przedsiębiorstwami energetycznymi. Jeżeli nowe prawo stanie się obowiązujące, wymusi to duże nakłady finansowe na firmach i instytucjach, jakie będą musiały być zainwestowane w nowoczesne ciepłownictwo. Najprawdopodobniej w miejsce starych elektrociepłowni zostaną zastosowane nowoczesne bloki gazowe, bądź źródła ciepła oparte o odnawialną energię (OZE). Niemiecka administracja w dalekosiężnych planach przewiduje, że do 2025 r. od 45 do 50 proc. energii elektrycznej będzie uzyskiwanych z OZE. A dekadę później od 55 do 60 proc. Najprawdopodobniej niemieckie państwo będzie zmuszone do wypłacenia rekompensat.

Źródło: wnp.pl.

wtorek, 28 października 2014

Najniższy poziom emisji CO2 od 1990 r. w UE

Raport Komisji Europejskiej zaświadcza, że w 2013 r. poziom emisji gazów cieplarnianych z terytorium Unii Europejskiej, był najniższy od 1990 r. Względem ubiegłego roku udało obniżyć się emisję gazów cieplarnianych o 1,8 proc. Przy czym kraje takie jak Niemcy, Polska i Luksemburg wyemitowały więcej gazów cieplarnianych niż przewidywały cele dla tych państw. Unia Europejska ambitnie planuje, by w 2020 r. poziom emisji gazów cieplarnianych był niższy o 20 proc. w porównaniu do roku 1990. Kolejny plan zakłada analogiczną redukcję o 40 proc. w 2030 r. Ponadto aukcje w Europejskim Systemie Handlu Emisjami (ETS), przyniosły budżetom państw członkowskich, całkowity przychód na poziomie 3,6 mld euro. Z czego 800 mln euro zarobiły Niemcy. Polska jest na piątym miejscu, z przychodem równym 250 mln euro. Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) szacuje, że powinno udać się osiągnąć zamierzany cel w 2020 r. Ze względu na to, że już w 2012 r. Unia Europejska uzyskiwała z odnawialnych źródeł energii (OZE), 14 proc. energii.

Źródło: wnp.pl.

wtorek, 9 września 2014

Polska jednym z czołowych wytwórców biomasy

Raport UE Biopaliwa 2014 autorstwa Komisji Europejskiej przedstawia, że Polska jest siódmym co do wielkości wytwórcą biomasy w skali Unii Europejskiej. Zdaniem autorów dokumentu w 2020 roku ciepłownictwo i produkcja elektryczności z biomasy, będzie stanowić 45 proc. całości potencjału odnawialnych źródeł energii (OZE), na rynku unijnym. Eksperci sugerują, że import pelletu drzewnego z USA w 2020 roku osiągnie wartość miliarda dolarów. Konsumpcja pelletu w Unii Europejskiej rośnie z roku na rok. W bieżącym roku zapotrzebowanie na pellet powinno zatrzymać się na 20 mln ton, w porównaniu do 17,5 mln ton z minionego roku. Europejska produkcja pelletu drzewnego w 2014 roku według szacunków będzie równała się 12,5 mln ton, co stanowi 62,5 proc. tegorocznego zapotrzebowania. Popyt na pellet drzewny w 2015 roku ma wynieść 21 mln ton. Największy odbiorcą pelletu w Unii Europejskiej jest Wielka Brytania, która w obecnym roku skonsumuje 5 mln ton. Pozostałymi, dużymi odbiorcami są Włochy, Dania, Niemcy i Szwecja. Bieżący import względem 2013 roku wzrośnie o 20 proc. i będzie wynosić 7,5 mln ton. Największymi dostawcami pelletu drzewnego spoza Unii Europejskiej są Stany Zjednoczone (2,77 mln ton), Kanada (1,92 mln) i Rosja (702 tys. ton). 

Źródło: wnp.pl.

środa, 9 kwietnia 2014

Sukces w sprawie ograniczenia irańskiego programu atomowego

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif, obwieścił, że osiągnięto porozumienie w 60 proc. postanowień dotyczących ograniczenia irańskiego programu atomowego, pomiędzy Iranem a państwami Zachodu. Zainteresowane strony negocjacji powrócą do kolejnych rozmów, już 13 maja br. Odbędą się one w Wiedniu, zgodnie ze słowami Catherine Ashton, szefowej dyplomacji Unii Europejskiej. Minister Zarif i przedstawiciel Chin są zdania, że rozmowy będą mogły z powodzeniem zakończyć się już 20 lipca. Odmienną opinię wyraził negocjator ze Stanów Zjednoczonych sugerując, że są spore rozbieżności w poglądach pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami, a Iranem. Teheran zobowiązał się do zaprzestania wzbogacania uranu powyżej 5 proc. i zredukowania zapasów już wzbogaconego uranu do 20 proc. Ponadto Iran zobligował się do niemontowania kolejnych wirówek służących do wzbogacania uranu i zapewni dostęp niezależnym ekspertom z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). W zamian za osłabienie sankcji gospodarczych.

Źródło: wnp.pl.

środa, 19 lutego 2014

Niemieckie inwestycje w mongolskie farmy wiatrowe


Niemieckie przedsiębiorstwo Ferrostaal Industrial Projects GmbH, wybuduje w Mongolii farmę wiatrową. Nowa elektrownia zostanie ulokowana w Sainshand, leżącym na pustyni Gobi, i będzie miała moc 52 MW – co powinno przełożyć się na 190 GWh w ciągu roku. Koszt przedsięwzięcia określono na 120 mln dolarów amerykańskich. Prace budowlane i podłączenie do krajowej sieci przesyłowej, powinny zakończyć się pod koniec 2015 roku

Mongolia zamierza zwiększyć udział energii wiatrowej w krajowej produkcji energii elektrycznej, ponieważ lokalne możliwości środowiskowe, zapewniają optymalne warunki dla obrotów śmigieł w wiatrakach – tj. średnio od 7,5 do 8,5 metra na sekundę. Jedną z perspektyw jest zyskowna sprzedaż energii elektrycznej do pobliskich Chin, których ciągle rosnący rynek, staje się bardziej energochłonny. W 2005 r. przyjęto w Mongolii Narodowy Plan dla Energii Odnawialnej. Zgodnie z nim do 2020 r. powinien zostać osiągnięty pułap 20-25 proc. udziału odnawialnych źródeł energii w rodzimej produkcji elektryczności. W 2007 r. mongolski parlament przyjął nowe prawo o energii odnawialnej, w którym określono zasady dla niezależnych producentów elektryczności. W wyniku czego, od 2012 podpisano szereg umów dotyczących inwestycji w energetykę wiatrową, skutkujących docelowym powstaniem farm wiatrowych o łącznej mocy 500 MW.

wtorek, 4 lutego 2014

Iran odebrał pierwszą ratę za złagodzenie programu atomowego


Zgodnie z porozumieniami z listopada 2013 r. pomiędzy Iranem a sześcioma państwami, tj. USA, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami - które wiązały się m.in. z wpuszczeniem międzynarodowych obserwatorów do ośrodków przemysłowych. Iran otrzymał pierwszą ratę w wysokości 550 mln dolarów, w zamian za ograniczenie własnego programu atomowego do zastosowań cywilnych. Pieniądze zaczęto przelewać na konto Banku Centralnego Iranu w Szwajcarii, już 31 stycznia br. Cała operacja powinna zająć siedem dni. Pieniądze pochodzą z wpływów ze sprzedaży ropy jakie zamrożono w wyniku sankcji nałożonych na Iran. Władze Iranu od lat utrzymują, że ich program nuklearny służy wyłącznie do produkcji elektrycznej i pozyskania izotopów na potrzeby medycyny.

Źródło: cire.pl (PAP).