Pokazywanie postów oznaczonych etykietą energetyka wiatrowa. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą energetyka wiatrowa. Pokaż wszystkie posty

środa, 2 września 2015

Nowe turbiny wiatrowe pod Wrocławiem

Prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu Aleksander Marek Skorupa podpisał umowę na udzielenie preferencyjnej pożyczki z właścicielami firmy Promet Plast, Elżbietą i Andrzejem Jeżewskim. Wartość tego przedsięwzięcia może wynieść około 47 mln złotych.

Prace budowlane już się rozpoczęły i trwają. W podwrocławskim Gaju Oławskim mają powstać dwie turbiny wiatrowe o mocy 3 MW każda. Nowa inwestycje w odnawialne, ekologiczne źródła energii będzie również możliwa dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu w wysokości ponad 35 mln złotych.

Turbiny będą miały wysokość 200 metrów. Inwestorzy podają, że dzięki tym turbinom i nowym instalacjom będzie w stanie wyprodukować około 19 tysięcy MWh ekologicznej energii rocznie. Inwestorzy planują zakończyć instalacje turbin do listopada bieżącego roku. Jak na razie w Gaju Oławskim pracują już cztery turbiny o mocy 3,4 MW, koszt ich budowy wyniósł około 18 mln, z czego 11 mln pochodziło ze wsparcia finansowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Źródło: wnp.pl

poniedziałek, 29 czerwca 2015

Druga największa farma wiatrakowa na świecie ruszyła!

Nowa farma wiatrakowa


18 czerwca premier Walii Carwyn Jones dokonał otwarcia parku wiatrowego Gwynt y Môr położonego 8 mil od wybrzeża północnej Walii. A Gwynt y Môr to druga co do wielkości morska farma wiatrowa na świecie o mocy zainstalowanej 576 MW. Park wiatrakowy ma około 80 km2 powierzchni. Składa sie na niego 160 turbin Siemensa o mocy 3,6 MW każda i 160 jednopalowych fundamentów stalowych, z których niektóre ważą do 700 ton, które zainstalowano na głębokości do 28 metrów. Turbiny mogą wznosić się na wysokość nawet 150 metrów.

Ekologiczny inwestor 


Z zaprezentowanego przez RWE Polska studium wynika, że inwestowanie w innowacyjne rozwiązania obniżą koszty wytwarzanej energii. To zaś w przyszłości może przełożyć się na większe zainteresowanie w odnawialne źródła energii . RWE inwestuje także na terenie Polski i rozwija projekty wiatrakowe. To czyni go największym inwestorem w odnawialne źródła energii na terenie Polski. Obecnie posiadają sześć lądowych parków wiatrowych o zainstalowanej mocy 197 MW. Na początku 2015 roku rozpoczęli budowę jednej nowej farmy i rozbudowę projektu Nowy Staw. Dzięki temu do końca roku zwiększą moc do 242 MW. To oznacza, że będą w stanie zasilić 250 000 polskich gospodarstw domowych energią elektryczną wyprodukowaną z odnawialnych źródeł.

Źródło: wnp.pl

sobota, 7 marca 2015

Luty bez drastycznych wzrostów cen energii

W styczniu produkcja energii z wiatraków była wyjątkowo wysoka, a jej cena wynosiła 145 zł za MWh za bazę. Natomiast przewidywana cena za luty wynosiła 163 zł za produkt bazowy. Przewidywano chłodniejszy i wietrzny miesiąc oraz powrót do poziomu cen z roku 2014, jednak do tego nie doszło. Pierwszy tydzień lutego był najzimniejszy, temperatury w ciągu dnia wynosiły około 0 stopni, a w nocy dochodziły do -6 stopni, co sprawiło, że w tym okresie ceny były dość wysokie, wahając się od 159 zł za MWh do 199 zł za MWh. W tym okresie również zapotrzebowanie na energię było najwyższe w całym miesiącu. Wzrastające temperatury w dalszym okresie wiązały się ze stopniowym spadkiem zapotrzebowania na energię. W trzecim tygodniu lutego ceny były najniższe od 147 zł do 172 zł.
Podobna sytuacja utrzymywała się również pod koniec miesiąca, co było częściowo spowodowane przez temperaturę wyższą od tej przewidywanej. Także na rynku niemieckim panowała podobna sytuacja cenowa związana z nietypowymi temperaturami.


Źródło: wnp.pl


sobota, 22 listopada 2014

Przyszłość energetyki we Francji

Aktualnie we Francji parlament zajmuje się rządowym programem przekształcenia narodowej energetyki. Nowe rozwiązania prawne powinny stać się obowiązujące, w drugim półroczu 2015 roku. Przyszła polityka energetyczna Francji definiuję maksymalną moc uzyskiwaną z energetyki jądrowej na 62,3 GW (jest to obecna wartość), a przede wszystkim zakłada poprawę efektywności energetycznej dzisiejszych rozwiązań i wzrost udziału odnawialnych źródeł energii (OZE), w krajowym bilansie energetycznym. Ponadto udział energetyki atomowej musi zostać obniżony z 75 proc. do 50 proc. całkowitego udziały w wytwórczości elektryczności. Nie oznacza to, że elektrownie atomowe zostaną wyłączone, ale zwiększy się udział OZE w krajowej produkcji prądu elektrycznego. Zapowiadany stan powinien zostać osiągnięty do 2025 roku. Głównym emitentem gazów cieplarnianych we Francji jest ruch samochodowy i ciepłownictwo dla potrzeb mieszkalnych. Dlatego Francuzi kładą silny nacisk na zwiększenie efektywności samochodów elektrycznych, by z czasem zaczęły one wypierać z użycia tradycyjne, spalinowe pojazdy mechaniczne. Dodatkowo priorytetowe stają się technologie mające wpływ na polepszenie zdolności magazynowania energii, by energia pozyskana z OZE mogła posłużyć w okresie zimowym do ogrzewania budynków mieszkalnych.

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 8 września 2014

W 2020 r. 7,5 tys. MW wiatrowej energii elektrycznej w Polsce

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) prognozuje, że w 2020 roku będzie w Polsce wytwarzanych 7,5 tys. MW energii elektrycznej, za sprawą energetyki wiatrowej. Przewidywanie ekspertów z PSEW wydaje się być realistyczne, ponieważ w czerwcu bieżącego roku, wytwórczość elektryczności z farm wiatrowych wynosiła 3,7 tys. MW. Wiąże się to przede wszystkim z polityką wydawania zielonych certyfikatów. Jeśli nowa i publicznie dyskutowana ustawa dotycząca odnawialnych źródeł energii (OZE) wejdzie w życie w 2016 roku, to będzie to oznaczało, że część zielonych certyfikatów przeznaczonych dla energetyki wodnej, zostanie przetransferowana do innych przedsięwzięć związanych z odnawialną energetyką (nadwyżka certyfikatów wyniosłaby 10 TWh). Zielony certyfikaty są o tyle istotne, że wymuszają na operatorach sieci przesyłowych zakup elektryczności pochodzących z OZE. A to przekłada się na pewność inwestycji, dzięki gwarantowanym przez państwo cenom i obowiązkowi skupu. 
 
Źródło: wnp.pl.

wtorek, 29 lipca 2014

Inwestycje w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku

Przedsiębiorstwo Polish Energy Partners (PEP) ogłosiło, że z bliżej niesprecyzowanym inwestorem z branży energetyki morskiej, zamierzają przedsięwziąć budowę wiatrowych elektrowni morskich na Bałtyku. Łączna moc farm wiatrowych na pełnym morzu, ma wynieść 1200 MW. Inwestycja została zaprezentowana na specjalnym pokazie dla inwestorów, zorganizowanym z okazji nabycia aktywów Polenergii Holding i wyemitowania akcji dla funduszu CEE Equity Partners. Pierwsza elektrownia wiatrowa ma być zbudowana na koncesji Bałtyk Środkowy III, znajdować się 22 km od polskiego wybrzeża, osiągnąć szczytową moc 600 MW i będzie kosztować 2,46 mld euro. Turbiny wiatrowe zostaną ulokowane na obszarze 116,6 km2. Druga morska farma wiatrowa znajdzie się 37 km od brzegu, będzie miała powierzchnię 122 km2 (koncesja Bałtyk Środkowy II), z podobną mocą 600 MW. Koszt instalacji oceniono na 2,35 mld euro. Pozwolenia z oceną ryzyka dla środowiska, powinny zostać wydane przez stosowne instytucje, do końca trzeciego kwartału 2016 roku. W każdej z elektrowni wiatrowych znajdzie się ok. 100 turbin. Spodziewa się, że pierwsza elektrownia zostanie uruchomiona w 2022 r. a druga w 2026 r.

Źródło: wnp.pl.

środa, 19 lutego 2014

Niemieckie inwestycje w mongolskie farmy wiatrowe


Niemieckie przedsiębiorstwo Ferrostaal Industrial Projects GmbH, wybuduje w Mongolii farmę wiatrową. Nowa elektrownia zostanie ulokowana w Sainshand, leżącym na pustyni Gobi, i będzie miała moc 52 MW – co powinno przełożyć się na 190 GWh w ciągu roku. Koszt przedsięwzięcia określono na 120 mln dolarów amerykańskich. Prace budowlane i podłączenie do krajowej sieci przesyłowej, powinny zakończyć się pod koniec 2015 roku

Mongolia zamierza zwiększyć udział energii wiatrowej w krajowej produkcji energii elektrycznej, ponieważ lokalne możliwości środowiskowe, zapewniają optymalne warunki dla obrotów śmigieł w wiatrakach – tj. średnio od 7,5 do 8,5 metra na sekundę. Jedną z perspektyw jest zyskowna sprzedaż energii elektrycznej do pobliskich Chin, których ciągle rosnący rynek, staje się bardziej energochłonny. W 2005 r. przyjęto w Mongolii Narodowy Plan dla Energii Odnawialnej. Zgodnie z nim do 2020 r. powinien zostać osiągnięty pułap 20-25 proc. udziału odnawialnych źródeł energii w rodzimej produkcji elektryczności. W 2007 r. mongolski parlament przyjął nowe prawo o energii odnawialnej, w którym określono zasady dla niezależnych producentów elektryczności. W wyniku czego, od 2012 podpisano szereg umów dotyczących inwestycji w energetykę wiatrową, skutkujących docelowym powstaniem farm wiatrowych o łącznej mocy 500 MW.