Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Energia. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Energia. Pokaż wszystkie posty

sobota, 12 września 2015

Budowa mostu energetycznego Polska-Litwa

Most energetyczny


Oddano do użytku dwie stacje energetyczne wchodzące w skład mostu energetycznego między Polska a Litwą. To zmodernizowana stacja Ostrołęka oraz nowo wybudowana stacja Stanisławów. most energetyczny Polska-Litwa to połączenie o strategicznym zasięgu, który umożliwi wymianę połączeń energetycznych między krajami bałtyckimi. Zapewni to bezpieczeństwo dostaw, ale i nowe możliwości handlowe.

Inwestycje


Inwestycja szacowana jest na około 1,8 mld złotych, a Unia Europejska uznała ją za priorytetową. Unijne dofinansowanie wynosi około 725 mln zł, natomiast inwestorami są operatorzy systemów przesyłowych obu krajów: PSE i Litgrid. Modernizacja stacji Ostrołęka trwała 35 miesięcy, jej koszt wynosił 190 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej liczyło 94,9 mln. Natomiast stacja w Stanisławowie jest zupełnie nowa. Ma zapewnić bezpieczny przesył energii na wschód w kierunku Białegostoku oraz na północ w kierunku Ostrołęki. Od momentu zawarcia umowy aż do początku eksploatacji stacji minęło 35 miesięcy. koszt budowy stacji to około 59 mln złotych, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło około 33,55 mln złotych.

Bezpieczeństwo energetyczne


Wiceszef Ministerstwa Gospodarki, Jerzy Pietrewicz, mówił, że obie stacje mają bardzo ważne znaczenie dla krajowego systemu energetycznego. "Ich znaczenie ma wymiar zarówno krajowy jak i regionalny. Poprzez wzmocnienie i rozbudowę sieci daje szanse na stabilizację energetyczną Polski północno-wschodniej. "To jest bardzo ważne w tym relatywnie mniej uzbrojonym infrastrukturalnie regionie Polski" - dodał Pietrewicz. 

Źródło: wnp.pl

środa, 19 sierpnia 2015

Ministerstwo Gospodarki przedstawia projekt polityki energetycznej

Energetyka do 2050 roku


Ministerstwo Gospodarki opublikowało projekt Polityki Energetycznej Polski do 2050 roku. Ma on ukazać finalny kształt polskiej wizji dotyczącej energetyki. Konsultacje międzyresortowe i społeczne mają potrwać około miesiąca. Ostateczna wersja dokumentu ma zostać przyjęta 18 września, choć będzie to w głównej mierze zależne od ilości uwag dotyczących projektu.

Projekt z wizją


Podkreśla się fakt, że projekt polityki energetycznej do 2050 roku jest bardzo istotnym dokumentem. ma on jednak wciąż bardziej charakter opisowy niż konkretny, nie ma w nim zbyt wielu cyfr, ponieważ polski rząd dopiero zamówił prognozę na zapotrzebowanie na energię i paliwo do 2050 roku. Pod znakiem zapytania stoi też stosunek do projektu następnego rządu. Być może zmiany w parlamencie przyniosą też zmiany w polityce energetycznej. Zdaniem specjalistów, Polska pragnie zrealizować wszystkie trendy dotyczące polityki energetycznej. Najważniejsze z nich to: szybki rozwój i osiąganie konkurencyjności ekonomicznej odnawialnych źródeł energii, rozwój mikroinstalacji, wzrost znaczenia samochodów elektrycznych i magazynowania energii, rozwój sieci inteligentnych, liberalizację handlu gazem dzięki transportowi LNG drogą morską oraz ograniczanie wpływu energetyki węglowej na środowisko i klimat. 

Źródło: wnp.pl

sobota, 7 marca 2015

Luty bez drastycznych wzrostów cen energii

W styczniu produkcja energii z wiatraków była wyjątkowo wysoka, a jej cena wynosiła 145 zł za MWh za bazę. Natomiast przewidywana cena za luty wynosiła 163 zł za produkt bazowy. Przewidywano chłodniejszy i wietrzny miesiąc oraz powrót do poziomu cen z roku 2014, jednak do tego nie doszło. Pierwszy tydzień lutego był najzimniejszy, temperatury w ciągu dnia wynosiły około 0 stopni, a w nocy dochodziły do -6 stopni, co sprawiło, że w tym okresie ceny były dość wysokie, wahając się od 159 zł za MWh do 199 zł za MWh. W tym okresie również zapotrzebowanie na energię było najwyższe w całym miesiącu. Wzrastające temperatury w dalszym okresie wiązały się ze stopniowym spadkiem zapotrzebowania na energię. W trzecim tygodniu lutego ceny były najniższe od 147 zł do 172 zł.
Podobna sytuacja utrzymywała się również pod koniec miesiąca, co było częściowo spowodowane przez temperaturę wyższą od tej przewidywanej. Także na rynku niemieckim panowała podobna sytuacja cenowa związana z nietypowymi temperaturami.


Źródło: wnp.pl


sobota, 31 stycznia 2015

Styczeń kończy się z niskimi cenami zielonych certyfikatów

Czym są zielone certyfikaty?


System zielonych certyfikatów jest głównym mechanizmem wspierającym produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Przedsiębiorstwa energetyczne mają obowiązek przedstawienia do umorzenia Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki określonej ilości świadectw, które dotyczą pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej ze źródeł odnawialnych. Alternatywą dla przedstawienia świadectwa jest uiszczenie opłaty zastępczej.

Spadek cen certyfikatów

 

Indeks zielonych certyfikatów w grudniu 2014 roku, który uwzględnia obrót sesyjny, plasował się na poziomie 154 zł/MWh. Natomiast indeks uwzględniający obrót pozasesyjny utrzymywał się na poziomie 185 zł/MWh. Sytuacja ta w styczniu niewiele się zmieniła. Indeks tychże świadectw uwzględniający obrót sesyjny rozpoczął styczeń na poziomie 154 zł/MWh, a kończy go na poziomie trochę ponad 155 zł/MWh. Jeśli chodzi o indeks zielonych certyfikatów, który uwzględnia obrót pozasesyjny to zaczął on na poziomie około 210,50 zł/MWh, by pod koniec miesiąca spaść do poziomu nieco ponad 189 zł/MWh. Według danych Towarowej Giełdy Energii na rynku wciąż utrzymuje się wysoka podaż zielonych certyfikatów. Stan na 25 stycznia br. pokazuje, że zielone certyfikaty opiewały na około 15,936 TWh. Z tej sumy do umorzenia zablokowane były certyfikaty na trochę ponad 1,352 TWh.

Źródło: wnp.pl, gepsa.pl

piątek, 9 stycznia 2015

Plan konsolidacji energetyki ma się ukazać do końca stycznia

Minister zapowiada zmiany


Minister skarbu państwa, Włodzimierz Karpiński, powiedział, że prace dotyczące planu konsolidacji polskiego przemysłu energetycznego powoli dobiegają końca. Wyniki mają zostać przedstawione do końca stycznia. W komunikacie prasowym minister podkreśla, że celem konsolidacji jest zwiększenie znaczenia polskiej energetyki na rynku europejskim. Chodzi o możliwość konsolidacji spółek, które nadzorowane są przez ministra skarbu, czyli PGE, Enea, Tauron czy Energia.

Konsolidacja szansą na nowe inwestycje


Jak twierdzi minister Karpiński, konsolidacja energetyki to głównie szansa na zwiększenie możliwości inwestycyjnych. Ponadto zapewnia, że jedynie firmy posiadające odpowiedni kapitał i możliwość pozyskania tańszego kredytu mogą zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski. Dlatego na krajowym rynku powinny działać firmy, które mogą sprostać konkurencji.
– Przyszłość energii to konkurencja w wymiarze europejskim, gdzie liczy się skala działania i duże możliwości. Dzisiaj polskie firmy energetyczne są małe w porównaniu do największych graczy europejskich – dodaje minister.

Źródło: wnp.pl