Pokazywanie postów oznaczonych etykietą energia elektryczna. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą energia elektryczna. Pokaż wszystkie posty

środa, 2 września 2015

Nowe turbiny wiatrowe pod Wrocławiem

Prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu Aleksander Marek Skorupa podpisał umowę na udzielenie preferencyjnej pożyczki z właścicielami firmy Promet Plast, Elżbietą i Andrzejem Jeżewskim. Wartość tego przedsięwzięcia może wynieść około 47 mln złotych.

Prace budowlane już się rozpoczęły i trwają. W podwrocławskim Gaju Oławskim mają powstać dwie turbiny wiatrowe o mocy 3 MW każda. Nowa inwestycje w odnawialne, ekologiczne źródła energii będzie również możliwa dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu w wysokości ponad 35 mln złotych.

Turbiny będą miały wysokość 200 metrów. Inwestorzy podają, że dzięki tym turbinom i nowym instalacjom będzie w stanie wyprodukować około 19 tysięcy MWh ekologicznej energii rocznie. Inwestorzy planują zakończyć instalacje turbin do listopada bieżącego roku. Jak na razie w Gaju Oławskim pracują już cztery turbiny o mocy 3,4 MW, koszt ich budowy wyniósł około 18 mln, z czego 11 mln pochodziło ze wsparcia finansowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Źródło: wnp.pl

środa, 19 sierpnia 2015

Ministerstwo Gospodarki przedstawia projekt polityki energetycznej

Energetyka do 2050 roku


Ministerstwo Gospodarki opublikowało projekt Polityki Energetycznej Polski do 2050 roku. Ma on ukazać finalny kształt polskiej wizji dotyczącej energetyki. Konsultacje międzyresortowe i społeczne mają potrwać około miesiąca. Ostateczna wersja dokumentu ma zostać przyjęta 18 września, choć będzie to w głównej mierze zależne od ilości uwag dotyczących projektu.

Projekt z wizją


Podkreśla się fakt, że projekt polityki energetycznej do 2050 roku jest bardzo istotnym dokumentem. ma on jednak wciąż bardziej charakter opisowy niż konkretny, nie ma w nim zbyt wielu cyfr, ponieważ polski rząd dopiero zamówił prognozę na zapotrzebowanie na energię i paliwo do 2050 roku. Pod znakiem zapytania stoi też stosunek do projektu następnego rządu. Być może zmiany w parlamencie przyniosą też zmiany w polityce energetycznej. Zdaniem specjalistów, Polska pragnie zrealizować wszystkie trendy dotyczące polityki energetycznej. Najważniejsze z nich to: szybki rozwój i osiąganie konkurencyjności ekonomicznej odnawialnych źródeł energii, rozwój mikroinstalacji, wzrost znaczenia samochodów elektrycznych i magazynowania energii, rozwój sieci inteligentnych, liberalizację handlu gazem dzięki transportowi LNG drogą morską oraz ograniczanie wpływu energetyki węglowej na środowisko i klimat. 

Źródło: wnp.pl

czwartek, 23 kwietnia 2015

Druga edycja kampanii o energii elektrycznej

Kampania rozpoczęta


Rusza kolejna edycja kampanii edukacyjno-informatycznej skierowana do odbiorców energii elektrycznej. Została ona zorganizowana przez Towarzystwo Obrotu Energią, które chce, by konsumenci byli świadomi swoich praw. Pragnie też promować uczciwe zasady biznesowe i ma nadzieję, że ta kampania przyczyni się do większej świadomości użytkowników energii elektrycznej. Patronat honorowy objął Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
  

Najważniejsi są odbiorcy i ich prawa


Kampania ma także na celu propagowanie wiedzy o rynku energii elektrycznej, zwiększanie świadomości o mechanizmach rządzących firmami, budowanie konkurencyjnego rynku energii elektrycznej na zasadach fair play. Twórcy kampanii pragną, by odbiorcy podejmowali świadome decyzje, które uchronią ich przed podpisywaniem niechcianych umów. Ma w tym pomóc poszerzenie wiedzy o ich prawach. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości powinni oni o wszystko pytać i szczegółowo omówić umowę z przedstawicielem handlowym.

Kampania ma się pojawić w prasie lokalnej i ogólnokrajowej, a także w radiu i Internecie. Jest ona wspierana przez takie firmy, jak Enea, Energa, Multimedia Polska, Polkomtel, PGE Polska Grupa Energetyczna, Tauron Polska Energia i RWE Polska. Ci dostawcy posiadają Certyfikat TOE i przystąpili do Kodeksu Dobrych Praktyk Sprzedawców Energii Elektrycznej.

Źródło: wnp.pl