Pokazywanie postów oznaczonych etykietą innowacje. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą innowacje. Pokaż wszystkie posty

środa, 2 września 2015

Nowe turbiny wiatrowe pod Wrocławiem

Prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu Aleksander Marek Skorupa podpisał umowę na udzielenie preferencyjnej pożyczki z właścicielami firmy Promet Plast, Elżbietą i Andrzejem Jeżewskim. Wartość tego przedsięwzięcia może wynieść około 47 mln złotych.

Prace budowlane już się rozpoczęły i trwają. W podwrocławskim Gaju Oławskim mają powstać dwie turbiny wiatrowe o mocy 3 MW każda. Nowa inwestycje w odnawialne, ekologiczne źródła energii będzie również możliwa dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu w wysokości ponad 35 mln złotych.

Turbiny będą miały wysokość 200 metrów. Inwestorzy podają, że dzięki tym turbinom i nowym instalacjom będzie w stanie wyprodukować około 19 tysięcy MWh ekologicznej energii rocznie. Inwestorzy planują zakończyć instalacje turbin do listopada bieżącego roku. Jak na razie w Gaju Oławskim pracują już cztery turbiny o mocy 3,4 MW, koszt ich budowy wyniósł około 18 mln, z czego 11 mln pochodziło ze wsparcia finansowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Źródło: wnp.pl

poniedziałek, 1 czerwca 2015

Wsparcie dla nowych technologii

Rozwój nowych technologii


PGE i Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU podjęły decyzje o wspólnym wsparciu dla projektów rozwijających nowe technologie. Z tego powodu pod koniec maja podpisali list intencyjny, w którym oświadczają gotowość wsparcia dla projektów. Wynika ona z potrzeby poparcia dla konkurencyjności oraz polskiej innowacyjności, aby Polska mogła być konkurencyjna na tle innych państw.

Wybór najlepszych projektów


PGE deklaruje wsparcie na polu energetyki, gdzie jest jednym z liderów. Wraz z PZU mają zamiar rozważyć nowe, obiecujące projekty, które potem mogą zostać wprowadzone na rynek. Ważne jest, iż PGE posiada konkretne kompetencje, które pomogą w wyborze najlepszych innowacji. Obie spółki mają zamiar inwestować w najciekawsze propozycje.

 Źródło: wnp.pl

wtorek, 10 marca 2015

Pierwszy samolot zasilany energią słoneczną wystartował

Historyczny lot


Rozpoczął się pierwszy lot dookoła świata samolotem, który zasilany jest wyłącznie za pomocą energii słonecznej. Solar Impulse, bo tak nazwano samolot, wystartował 9 marca z lotniska w Abu Dabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To osiągnięcie jest efektem współpracy innowacyjno-technologicznej ABB i Solar Impulse. Inżynierowie ABB dostarczają niezbędną wiedzę technologiczną – pomagają zwiększyć energetyczną wydajność, niezawodność systemu sterowania itp. Maszyna zasilana jest 17 248 ogniwami solarnymi, ma możliwość lecieć na wysokości wyższej niż Mount Everest i ładować w tym czasie baterie, by móc lecieć także nocą. Solar Impulse posiada skrzydła o rozpiętości 72 metrów i waży 2,3 tony. Jego prędkość maksymalna to 140 km/h, a pułap praktyczny – 8500 metrów.

Piloci i specjaliści


Solar Impulse po starcie z Abu Dabi skieruje się do Maskat w Omanie. Według planu ma lądować kolejno w Indiach, Birmie, Chinach, Stanach Zjednoczonych, by potem przelecieć nad Atlantykiem i znowu dotrzeć do Abu Dabi w połowie tego roku. Najtrudniejszym etapem będzie przelot między Chinami a Hawajami, który ma trwać pięć dni i nocy bez przerwy.

Lot nieustannie monitoruje dwudziestu inżynierów i specjalistów. Natomiast sam samolot pilotują na zmianę Bertrand Piccard oraz Andre Borschberg. Od 2010 rok mężczyźni ustanowili osiem międzynarodowych rekordów w dziedzinie lotnictwa, m.in. pod względem trwania lotu, wysokości i dystansu za pomocą prototypowego samolotu napędzanego energią słoneczną.

Źródło: wnp.pl