Pokazywanie postów oznaczonych etykietą energetyka. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą energetyka. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 1 czerwca 2015

Wsparcie dla nowych technologii

Rozwój nowych technologii


PGE i Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU podjęły decyzje o wspólnym wsparciu dla projektów rozwijających nowe technologie. Z tego powodu pod koniec maja podpisali list intencyjny, w którym oświadczają gotowość wsparcia dla projektów. Wynika ona z potrzeby poparcia dla konkurencyjności oraz polskiej innowacyjności, aby Polska mogła być konkurencyjna na tle innych państw.

Wybór najlepszych projektów


PGE deklaruje wsparcie na polu energetyki, gdzie jest jednym z liderów. Wraz z PZU mają zamiar rozważyć nowe, obiecujące projekty, które potem mogą zostać wprowadzone na rynek. Ważne jest, iż PGE posiada konkretne kompetencje, które pomogą w wyborze najlepszych innowacji. Obie spółki mają zamiar inwestować w najciekawsze propozycje.

 Źródło: wnp.pl

niedziela, 1 lutego 2015

Brak cła na gaz LPG z Rosji

Jeden z największych spadków stawki za cło


Na początku lutego stawka cła na gaz płynny z Rosji wyniesie wartość zerową. Będzie to równoznaczne z ponownym spadkiem cen autogazu na stacjach paliwowych. 
Zgodnie z taryfikatorem podatek akcyzowy spadnie do zera, ponieważ w przypadku cen niższych niż 490 dolarów za tonę nie jest on naliczany.
Według doniesień rosyjskich mediów w chwili obecnej średnia cena gazu płynnego wynosi 385 dolarów za tonę. Jest to największy jak dotąd spadek stawki za cła na gaz płynny z Rosji. Ostatni tak niski poziom pojawił się w listopadzie 2009 roku.

Spadek notowań gazu LPG


Brak akcyzy spowodowany jest głównie gwałtownym spadkiem notowań gazu LPG na rynku międzynarodowym. Z pewnością wpłynie to znacznie na ceny autogazu na stacjach. Można spodziewać się utrzymania się niskich cen, a nawet dalszej tendencji zniżkowej.
Obecnie z Rosji pochodzi aż 59,3 procent importowanego gazu płynnego. 

Źródło: unimot.pl

poniedziałek, 22 grudnia 2014

Elektrociepłownia w Uniejowie

W Uniejowie, w województwie łódzkim, uruchomiono prace budowlane nad nowoczesną elektrociepłownią hybrydową. Elektrociepłownia będzie posiadała moc 2,4 MW, zostanie zasilona gazem, biomasą, a także skorzysta z wód termalnych. Przedsięwzięcie władz miasta wyceniono na 20 mln zł, a rozpoczęcie działalności zakładu przewiduje się na czerwiec 2015 roku. Ukończenie inwestycji pozwoli miastu na niezależność względem wahań cen ciepła i elektryczności na rynku. Wody termalne zostaną pozyskane z odwiertów wykonanych na głębokości 2 tys. metrów. Dzięki temu wzrośnie temperatura wody służącej do ogrzewania budynków, przede wszystkim tych należących do miasta, z obecnych 60 st. C. do 90 st. C. Jeżeli miasto zdecyduje się na kolejny odwiert i sięgnie on 2,8 tys. metrów, to wtedy rurociągami popłynie woda o temperaturze 100 st. C. i pozwoli to na wytwarzanie energii tylko w ten sposób. Następną inicjatywą miejskiej administracji powinna być własna biogazownia, co zdaniem Józefa Kaczmarka, burmistrza Uniejowa, pozwoli na uniezależnienie się od dostaw gazu z zewnątrz, na potrzeby elektrociepłowni.

Źródło: wnp.pl.

czwartek, 4 grudnia 2014

Energetyka gazowa w Polsce

W Polsce trwają obecnie masowej inwestycje w energetykę gazową. Planowane przedsięwzięcia związane z elektrowniami i elektrociepłowniami, posiadają łączną moc ok. 5729 MW. Eksperci komentujący zjawisko ostatnich inwestycji oceniają, że realną wartością jest ukończeniu projektów o całkowitej mocy ok. 4083,6 MW.
 
 
W Stalowej Woli Tauron Polska Energia i PGNiG wspólnie finansują uruchomienie bloku gazowo-parowego o deklarowanej mocy 450 MWe i 240 MWt. Następny blok gazowo-parowy powstaje we Włocławku, z inicjatywy PKN Orlen, posiada on moc 463 MW. Ponadto PKN Orlen zawiązał umowę z konsorcjum Siemens AG i Siemens sp. z o.o. na dostarczenie bloku gazowo-parowego dla elektrociepłowni w Płocku i jego kompleksową obsługę, przez okres 12 lat. Powyższe bloki gazowo-parowe zostaną oddane do użytku w 2015 roku. W listopadzie tego roku, Tauron Wytwarzanie ogłosiło przetarg na wykonawcę nowoczesnego bloku gazowo-parowego w Elektrowni Łagisza, znajdującej się w Będzinie. Nowy blok powinien cechować się wydajnością na poziomie 400 - 500 MWe i ok. 250 MWt. Prognozuje się, że zostanie on uruchomiony w 2017 roku. Analogicznie PGNiG Termika szuka dostawcy bloku gazowo-parowego dla Elektrociepłowni Żerań w Warszawie, o mocy 420-490 MWe i 250 MWt.
 
Jest to tylko część trwających i planowanych inwestycji w polską energetykę gazową, jednakże wymienione przykłady oddają swym opisem skalę podjętych przedsięwzięć, dotyczących rozwoju i modernizacji krajowej energetyki.
 
Urząd Regulacji Energetyki (URE) informuje, że na podstawie istniejących planów i prognoz, w latach 2014-2028, zostaną oddane do użytku instalacje gazowe o łącznej mocy 4083,6 MW. Koszt inwestycji będzie wynosił ok. 13,44 mld zł.

Źródło: wnp.pl.

sobota, 22 listopada 2014

Przyszłość energetyki we Francji

Aktualnie we Francji parlament zajmuje się rządowym programem przekształcenia narodowej energetyki. Nowe rozwiązania prawne powinny stać się obowiązujące, w drugim półroczu 2015 roku. Przyszła polityka energetyczna Francji definiuję maksymalną moc uzyskiwaną z energetyki jądrowej na 62,3 GW (jest to obecna wartość), a przede wszystkim zakłada poprawę efektywności energetycznej dzisiejszych rozwiązań i wzrost udziału odnawialnych źródeł energii (OZE), w krajowym bilansie energetycznym. Ponadto udział energetyki atomowej musi zostać obniżony z 75 proc. do 50 proc. całkowitego udziały w wytwórczości elektryczności. Nie oznacza to, że elektrownie atomowe zostaną wyłączone, ale zwiększy się udział OZE w krajowej produkcji prądu elektrycznego. Zapowiadany stan powinien zostać osiągnięty do 2025 roku. Głównym emitentem gazów cieplarnianych we Francji jest ruch samochodowy i ciepłownictwo dla potrzeb mieszkalnych. Dlatego Francuzi kładą silny nacisk na zwiększenie efektywności samochodów elektrycznych, by z czasem zaczęły one wypierać z użycia tradycyjne, spalinowe pojazdy mechaniczne. Dodatkowo priorytetowe stają się technologie mające wpływ na polepszenie zdolności magazynowania energii, by energia pozyskana z OZE mogła posłużyć w okresie zimowym do ogrzewania budynków mieszkalnych.

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 10 listopada 2014

Amerykański Departament Energii współpracuje z przemysłem

Amerykański Departament Energii (DoE) współpracuje z przemysłem w celu opracowania nowych technologii związanych z gazyfikacją węgla, aby go przetworzyć w chemikalia i paliwa, w tym wodór, niezbędne dla przemysłu. Wraz z produkcją energii elektrycznej, w trakcie trwania procesu syntezy. W ramach rządowego przedsięwzięcie, DoE rozdysponuje 16 mln dolarów pomiędzy przedsiębiorstwa, chcące rozwijać niskoemisyjne i wysokowydajne metody syntezy węgla. Głównym celem DoE jest zwiększenie innowacyjności amerykańskiej gospodarki i przemysłowe wykorzystanie węgla, bez obciążeń dla środowiska naturalnego. Zdaniem DoE dzięki montażowi instalacji wychwytu CO2 i gazyfikacji, zredukuje się emisję CO2 pochodzącego ze spalania węgla, o nawet 90 proc. Departament Energii kładzie szczególny nacisk na obniżenie rynkowej ceny gazu syntetycznego. Priorytetowe są też technologie umożliwiające uzyskanie paliw płynnych z syntezy węgla. Stany Zjednoczone od 2009 r. kierują się ambicją zredukowania emisji gazów cieplarnianych, przy czym nie nakładają na siebie obligatoryjnych postanowień tak, jak to czyni Europa. Lecz USA dzięki zastąpieniu węgla tanim gazem pochodzącym m.in. z łupków, osiąga lepsze wyniki na tym polu od Unii Europejskiej. Ponadto DoE finansuje przedsięwzięcia służące wychwytywaniu i magazynowaniu CO2, jaki później jest stosowany do przepełniania wyczerpujących się pokładów ropy naftowej. Powoduje to radykalny wzrost wydajności pola naftowego.

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 8 września 2014

W 2020 r. 7,5 tys. MW wiatrowej energii elektrycznej w Polsce

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) prognozuje, że w 2020 roku będzie w Polsce wytwarzanych 7,5 tys. MW energii elektrycznej, za sprawą energetyki wiatrowej. Przewidywanie ekspertów z PSEW wydaje się być realistyczne, ponieważ w czerwcu bieżącego roku, wytwórczość elektryczności z farm wiatrowych wynosiła 3,7 tys. MW. Wiąże się to przede wszystkim z polityką wydawania zielonych certyfikatów. Jeśli nowa i publicznie dyskutowana ustawa dotycząca odnawialnych źródeł energii (OZE) wejdzie w życie w 2016 roku, to będzie to oznaczało, że część zielonych certyfikatów przeznaczonych dla energetyki wodnej, zostanie przetransferowana do innych przedsięwzięć związanych z odnawialną energetyką (nadwyżka certyfikatów wyniosłaby 10 TWh). Zielony certyfikaty są o tyle istotne, że wymuszają na operatorach sieci przesyłowych zakup elektryczności pochodzących z OZE. A to przekłada się na pewność inwestycji, dzięki gwarantowanym przez państwo cenom i obowiązkowi skupu. 
 
Źródło: wnp.pl.

czwartek, 14 sierpnia 2014

Nowa, polska metoda spawania hybrydowego

Katowickie przedsiębiorstwo Energoinstal pozyskało patent ważny na terenie Unii Europejskiej, dotyczący, laserowego - hybrydowego spawania ścian szczelnych kotłów energetycznych. Nową technologię opracowano w Centrum Innowacyjnych Technologii Laserowych, w Porębie koło Zawiercia, w województwie śląskim. Nowa metoda spawania hybrydowego pozwala połączyć w całość wszystkie fragmenty o odmiennej wielkości, zgodnie zachowaniem reżimów technologicznych. W efekcie uzyskuje się kotły piecowe o wyższej sprawności energetycznej, przy ich mniejszych rozmiarach, nawet do 30 proc. Co przekłada się na oszczędności związane z nabyciem materiałów niezbędnych do produkcji. Ponadto tempo spawania wzrosło o 300 proc. z 1 metra na minutę, do wartości 4 metrów na minutę. Nowatorska procedura spawalnicza jest już wykorzystywana na skalę przemysłową, przy wyrobie ciśnieniowych kotłów energetycznych. Kwota przeznaczona na inwestycję wyniosła 32 mln złotych, z czego 10 mln złotych wydatkowano z unijnego programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka”.

Źródło: wnp.pl.

piątek, 8 sierpnia 2014

Mali dostawcy energii w Wielkiej Brytanii

Wzrost konkurencyjności na brytyjskim rynku energetycznym, przekłada się na większą liczbę indywidualnych odbiorców z gospodarstw domowych, korzystających z usług małych firm dostarczających elektryczność. Zdaniem przedsiębiorstwa Elactralink, obecnie ponad 2 mln konsumentów jest obsługiwanych przez małych operatorów, z czego milion dołączył w przeciągu ostatniego roku. Z danych firmy Elactralink wynika, że miesięcznie 225 tys. brytyjskich klientów zmienia swojego dostawcę, a 100 tys. z nich wybiera niewielkie przedsiębiorstwo. Aktualnie w Wielkiej Brytanii prosperuje 25 różnych operatorów, a 19 z nich posiada w swojej ofercie usługę „dual fuel”, która polega na możliwości dostarczenia przez jedną i tą samą firmę, elektryczności i gazu do obiektów mieszkalnych. Z kolei dane firmy Cornwall Energy przedstawiają, że sześć największych, brytyjskich dostawców dzierży obecnie 92 proc. rynku „dual fuel”. Procedura przejścia do innego dostawcy trwa w Wielkiej Brytanii 5 tygodni, z czego klient ma 2 tygodnie na zmianę decyzji. Brytyjski urząd regulujący branżę gazu i energii, Ofgem, postawił sobie ambitny cel, by już w 2018 r. taka procedura trwała tylko jeden dzień.

Źródło: wnp.pl.

wtorek, 29 lipca 2014

Inwestycje w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku

Przedsiębiorstwo Polish Energy Partners (PEP) ogłosiło, że z bliżej niesprecyzowanym inwestorem z branży energetyki morskiej, zamierzają przedsięwziąć budowę wiatrowych elektrowni morskich na Bałtyku. Łączna moc farm wiatrowych na pełnym morzu, ma wynieść 1200 MW. Inwestycja została zaprezentowana na specjalnym pokazie dla inwestorów, zorganizowanym z okazji nabycia aktywów Polenergii Holding i wyemitowania akcji dla funduszu CEE Equity Partners. Pierwsza elektrownia wiatrowa ma być zbudowana na koncesji Bałtyk Środkowy III, znajdować się 22 km od polskiego wybrzeża, osiągnąć szczytową moc 600 MW i będzie kosztować 2,46 mld euro. Turbiny wiatrowe zostaną ulokowane na obszarze 116,6 km2. Druga morska farma wiatrowa znajdzie się 37 km od brzegu, będzie miała powierzchnię 122 km2 (koncesja Bałtyk Środkowy II), z podobną mocą 600 MW. Koszt instalacji oceniono na 2,35 mld euro. Pozwolenia z oceną ryzyka dla środowiska, powinny zostać wydane przez stosowne instytucje, do końca trzeciego kwartału 2016 roku. W każdej z elektrowni wiatrowych znajdzie się ok. 100 turbin. Spodziewa się, że pierwsza elektrownia zostanie uruchomiona w 2022 r. a druga w 2026 r.

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 28 lipca 2014

Wartość rynku energetyki słonecznej w 2013 r.

Globalny rynek fotowoltaiki w 2013 r. był wart 59,84 mld dolarów, jak wynika z analizy firmy konsultingowej Frost & Sullivan. Z raportu wynika, że w 2014 r. światowa energetyka słoneczna przyniesie przychody na poziomie 74,79 mld dolarów. W 2020 r. wartość rynku energetyki solarnej może wzrosnąć nawet do 137,02 mld dolarów. Zdaniem pracowników Frost & Sullivan, niebagatelny wpływ na rozwój wykorzystania energii słonecznej, będzie zależał od decyzji polityków w poszczególnych krajach. W skali globu rynek fotowoltaiki mocno zależy od różnych, rządowych programów wsparcia typu subsydiowanie, zielone certyfikaty energetyczne dla budynków i gwarantowanych cen za kilowat energii elektrycznej. Ze względu na wysokie koszty montażu instalacji fotowoltaicznych i utrzymane ich w należytej kondycji technicznej. Obecnie najwyższy popyt na energię elektryczną czerpaną z promieni słonecznych, jest notowany na rynkach azjatyckich i w obszarze Oceanu Spokojnego.

Źródło: wnp.pl.

wtorek, 22 lipca 2014

Słaba jakość sieci przesyłowej na polskiej wsi

Tereny wiejskie w Polsce, cechują się słabej jakości elektryczną siecią przesyłową. Obecny stan linii energetycznych odpowiada za częste przerwy w dostawie elektryczności do gospodarstw domowych i lokalnych podmiotów gospodarczych. Braki w dostawach prądu elektrycznego, negatywnie odbijają się na rolnictwie, ze względu na zaprzestanie prac polowych i przetwórstwa, na okres naprawy awarii. W ciągu siedmiu następnych latach, na inwestycje związane z modernizacją sieci przesyłowej, zostanie wydanych 8 miliardów złotych. Niektóre linie niskiego napięcia i transformatory, powstały 30 lat temu i obecnie znajdują się granicy technicznej eksploatacji. Zdaniem posła Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Polsce potrzebny jest narodowy program odbudowy, który udźwignąłby ogrom zadania jaki stoi przed krajową energetyką, a niedostateczny potencjał energetyczny terenów wiejskich, blokuje oczekiwane inwestycje na polskiej prowincji. Dodatkowo pozostaje nierozstrzygnięta kwestia słupów, jakie znajdują się na ziemi będącej własnością rolników. W niektórych przypadkach ich zlokalizowanie uniemożliwia przeprowadzenie stosownych prac polowych.

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 7 lipca 2014

80 miliardów straty w skali globu, z powodu pozostawiania urządzeń w trybie czuwania

Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energii (MAE), typowe urządzenie korzystające z elektryczności, a będące podpięte do sieci elektrycznej i pozostawione w trybie czuwania, zużywa rocznie prąd elektryczny o wartości ok. 6 dolarów amerykańskich. Takich urządzeń w skali globu jest ok. 14 miliardów, przez co całkowite, roczne straty z tego tytułu wynoszą ok 80 miliardów dolarów amerykańskich. MAE w najnowszym raporcie ocenia, że jeśli nie poprawi się energooszczędności, to z powodu urządzeń stale podłączonych do sieci internetowej, roczne straty wyniosą nawet 120 miliardów dolarów amerykańskich, już w 2020 roku. Obecnie jedynie urządzenia typu modem, router, komputer i konsola gier są na ogół stale podpięte do sieci elektrycznej. Najnowsze trendy i skala upowszechnienia tzw. urządzeń inteligentnych, czyli m.in. korzystających z internetu, rozszerza się na lodówki, pralki i oświetlenie mieszkań. Straty wynikają z przekonania konsumentów, że w trybie czuwania urządzenia elektryczne pobierają minimalne ilości prądu. Nieefektywna technologia przekłada się na koszty jakie ponoszą klienci indywidualni, a w szerszej perspektywie na kosztowną budowę dodatkowych elektrowni i rozbudowę infrastruktury przesyłowej.

Źródło: wnp.pl.

wtorek, 1 lipca 2014

Tauron finansuje program edukacyjny dla dzieci

Od września 2013 r. do czerwca 2014 r. trwał program edukacyjny „Bezpieczniki Taurona - Włącz dla dobra dziecka”, jaki został sfinansowany przez przedsiębiorstwo energetyczne Tauron Dystrybucja. Celem programu było zwiększenie świadomości, pośród dzieci i młodzieży szkolnej, niebezpieczeństw jakie niesie za sobą energia elektryczna. Program zajęć objął przede wszystkim zagadnienia bezpiecznego użytkowania urządzeń korzystających z elektryczności. Ponadto uwzględniono kwestie oszczędzania prądu elektrycznego w codziennych czynnościach, jakie mają miejsce w domach. Następnie poruszono problem niebezpiecznych zachowań w pobliżu infrastruktury elektrycznej, takich jak wspinanie się na linie wysokiego napięcia. Edukacja uczniów odbywała się na specjalnych spotkaniach organizowanych w szkołach i była prowadzona przez oddelegowanych pracowników Tauron Dystrybucja. Program objął 50000 dzieci w 530 szkołach. Odbyło się łącznie 1800 zajęć w mijającym roku szkolnym.

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 30 czerwca 2014

Największa elektrownia w Europie powstanie w Wielkiej Brytanii

Toshiba Corporation i GDF Suez zawiązały ostateczną umowę dotyczącą budowy największej w Europie elektrowni atomowej, która zostanie ulokowana w Wielkiej Brytanii, w Morrside na wybrzeżu Kumbrii. Jest to największy tego typu projekt jaki zostanie sfinansowany samodzielnie, bez wsparcia instytucji centralnych. Budową trzech reaktorów Westinghouse AP1000 zajmie się spółka NuGeneration Ltd (NuGen), w jakiej 40 proc. udziałów posiada GDF Suez, a 60 proc. Toshiba Corporation. Budowa jednego reaktora zajmie cztery lata, sama elektrownia powinna zacząć operować w 2024 roku i być wstanie wytworzyć 3,4 GW mocy. Zapewni to elektryczność dla sześciu milionów budynków mieszkalnych i pokryje zapotrzebowanie Wielkiej Brytanii na 7 proc. całkowitej konsumpcji prądu elektrycznego. Budowa nowej elektrowni atomowej wpisuje się w chęć ograniczenia emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych do atmosfery. W myśl której elektrownie starszych generacji zostają wycofane z użytku i zastąpione nowoczesnymi obiektami.

Źródło: wnp.pl.

środa, 4 czerwca 2014

Łączna moc elektrowni słonecznych w Polsce wynosi 6,6 MWp

Instytut Energii Odnawialnej (IEO) poinformował w oficjalnym komunikacie, że z początkiem czerwca 2014 roku, łączna moc elektrowni słonecznych w Polsce wynosi 6,6 MWp. 1 stycznia 2014 roku było to jeszcze 4,2 MWp. Oznacza to, że przez prawie sześć miesięcy br. wybudowano instalacje fotowoltaiczne o całkowitej mocy 2,4 MWp, przy czym w 2013 roku oddano do użytku tylko 0,6 MWp energii elektrycznej pochodzącej z farm słonecznych. 85 proc. instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest typu on grid, a to oznacza, że zostały podłączone do krajowej sieci przesyłowej. Ponadto polska gospodarka w 2013 roku wyeksportowała na rynki europejskie panele fotowoltaiczne, o mocy ogólnej 24 MWp. Jest to wzrost w porównaniu do 2012 roku, kiedy eksport paneli słonecznych wyniósł 22 MWp. Głównymi odbiorcami są Niemcy, Francja, Włochy i Czechy. Według danych IEO w Polsce operuje 14 fabryk zajmujących się wytwarzaniem paneli słonecznych, których wydajność produkcji wynosi 600 MW rocznie. Polski biznes fotowoltaiczny, spodziewa się, że w 2014 roku, łączna sprzedaż wyniesie 50 MWp.


Źródło: wnp.pl.

środa, 12 marca 2014

430 mln zł zysku na węglu kamiennym w polskim górnictwie za 2013 rok

Agencja Rozwoju Przemysłu obwieściła, że w 2013 roku sprzedaż węgla kamiennego przez polskie kompanie węglowe, przyniosła 430 mln zł zysku. W 2012 roku zysk wyniósł 1,6 mld zł. Nastąpiło zwiększenie sprzedaży przy mniejszym wydobyciu, co pozwoliło na handel węglem zalegającym na zwałach. W 2012 roku zmagazynowano 8,8 mln ton węgla kamiennego, rok później w zapasach trzymano już tylko 6,6 mln ton.

W 2013 roku zanotowano obniżenie cen węgla na światowych rynkach, spowodowało to zmniejszenie przychodów o 1,7 mld zł względem 24,4 mld zł z 2012 roku, czyli 22,7 mld zł. Koszta wzrosły o 2,2 mld zł w porównaniu do poprzedniego okresu. Negatywnie wpłynęło to na kondycję polskich przedsiębiorstw węglowych.
 
Głównym konsumentem węgla kamiennego była energetyka. Elektrownie kupiły 1,1 mln ton surowca więcej względem 2012 roku, tj. 38,2 mln ton węgla i wytworzyły dzięki temu 84,6 TWh energii elektrycznej. Zgromadzono 7,6 mln ton rezerw kopalin, co pozwoli na 60 dni produkcji elektryczności.

Źródło: cire.pl (PAP).