Pokazywanie postów oznaczonych etykietą elektrownia jądrowa. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą elektrownia jądrowa. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 16 kwietnia 2015

Pierwsza elektrownia atomowa w Turcji

Turecki program jądrowy


Na południu Turcji, w Akkuyu w prowincji Mersin, powstaje pierwsza elektrownia atomowa. Projekt wart jest 19 mld euro i ma być realizowany przez rosyjskich wykonawców. Centrala ma zacząć działać już w 2020 roku. Pierwsza turecka elektrownia ma składać się z czterech reaktorów, prawdopodobnie o mocy 1200 megawatów każdy. Turecki minister energetyki, Taner Yildiz, i szef Agencji Energii Atomowej Rosji (Rosatom), Siergiej Kirijenko, podłożyli już kamień węgielny pod budowę. Elektrownia jest częścią tureckiego programu jądrowego, którego celem jest energetyczne uniezależnienie się od dostaw z Rosji czy Iranu. Według programu do roku 2030 mają powstać trzy elektrownie. Druga elektrownia ma powstać w prowincji Sinop, na północy, nad Morzem Czarnym. Ten kolejny projekt ma kosztować około 15 mld euro i być realizowany przez turecką firmę EUAS, japońskie Mitsubishi i Itochu oraz francuski GDF Suez. 

Sprzeciw ekologów

 
Jednak projekt oprócz entuzjazmu wzbudza także sprzeciw. Ekolodzy skrytykowali inwestycję, twierdząc, że może ona być niebezpieczna dla środowiska. Ponadto elektrownia w Akkuyu ma stanąć w strefie sejsmicznej i będzie narażona na trzęsienie ziemi. Władze odpierają atak, uważając, że centrala będzie w stanie wytrzymać trzęsienie ziemi o 9 w skali Richtera. 

Źródło: wnp.pl

środa, 17 grudnia 2014

Polski reaktor jądrowy „Maria” obchodzi 40 urodziny

17 grudnia przypadły 40 urodziny polskiego reaktora jądrowego „Maria”. Jedyny taki reaktor w kraju znajduje się w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), w Świerku. Jądrowy reaktor badawczy „Maria” osiągnął stan krytyczny (normalne warunki pracy reaktora) 17 grudnia 1974 roku. I ten dzień uznaje się za chwilę jego uruchomienia. Pierwotnie reaktor miał służyć polskim naukowcom i inżynierom, do badań niezbędnych dla budowy niepowstałej elektrowni atomowej w Żarnowcu. Pomimo tego reaktor znajduje wiele zastosowań. Ośrodek w Świerku słynie na międzynarodowej arenie z produkcji izotopów dla zastosowań medycznych. Pracownicy NCBJ naświetlają tarcze uranowe aby uzyskać stosowne izotopy. Pozyskuję się m.in. molibden 99 który jest niezbędny w terapiach onkologicznych. NCBJ był w minionym roku odpowiedzialny za 18 proc. globalnych dostaw tego radioizotopu. Wystarczy 7 dni funkcjonowania polskiego reaktora, aby pomóc 100 000 pacjentów. Aktualnie reaktor jest też pomocny fizykom dzięki temu, że jest źródłem wysokich strumieni neutronów.

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 30 czerwca 2014

Największa elektrownia w Europie powstanie w Wielkiej Brytanii

Toshiba Corporation i GDF Suez zawiązały ostateczną umowę dotyczącą budowy największej w Europie elektrowni atomowej, która zostanie ulokowana w Wielkiej Brytanii, w Morrside na wybrzeżu Kumbrii. Jest to największy tego typu projekt jaki zostanie sfinansowany samodzielnie, bez wsparcia instytucji centralnych. Budową trzech reaktorów Westinghouse AP1000 zajmie się spółka NuGeneration Ltd (NuGen), w jakiej 40 proc. udziałów posiada GDF Suez, a 60 proc. Toshiba Corporation. Budowa jednego reaktora zajmie cztery lata, sama elektrownia powinna zacząć operować w 2024 roku i być wstanie wytworzyć 3,4 GW mocy. Zapewni to elektryczność dla sześciu milionów budynków mieszkalnych i pokryje zapotrzebowanie Wielkiej Brytanii na 7 proc. całkowitej konsumpcji prądu elektrycznego. Budowa nowej elektrowni atomowej wpisuje się w chęć ograniczenia emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych do atmosfery. W myśl której elektrownie starszych generacji zostają wycofane z użytku i zastąpione nowoczesnymi obiektami.

Źródło: wnp.pl.

czwartek, 24 kwietnia 2014

Skarga na program rozwoju energetyki jądrowej w Polsce

Prawnicy organizacji ekologicznej Greenpeace, złożyli u premiera Donalda Tuska oficjalną skargę na Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Zdaniem aktywistów ekologicznych PPEJ, przyjęty przez polski rząd 28 stycznia br., stoi w sprzeczności z polskim i międzynarodowym prawem, nie bierze pod uwagę uwarunkowań mogących mieć wpływ na środowisko naturalne. Czynnikami takimi mają być, m.in. brak pełniejszych analiz stawiających energetykę jądrową w porównaniu do innych metod wytwarzania energii elektrycznej, takich jak odnawialne źródła energii (OZE). Dodatkowo zwrócono uwagę na przyjęcie założenia, że poważny wyciek substancji radioaktywnych nie może wystąpić. Ekologowie sugerują też, że w projekcie zawyżono koszt uzyskania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii o 35 proc. Koszt wytworzenia prądu w elektrowni atomowej ma być zaniżony o 40 proc. Ponadto w dokumentach związanych z PPEJ, miano niewystarczająco opisać w jaki sposób będą przechowywane i utylizowane odpady radioaktywne. Greenpeace stara się wymóc na rządzie unieważnienie dotychczasowej polityki związanej z energetyką jądrową w Polsce i by opracowano nową ocenę ryzyka wybudowania elektrowni atomowej. Rząd w terminie 30 dnia od wpłynięcia skargi powinien ustosunkować się do postulatów ekologów.
 
Źródło: wnp.pl.