Pokazywanie postów oznaczonych etykietą medycyna. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą medycyna. Pokaż wszystkie posty

środa, 17 grudnia 2014

Polski reaktor jądrowy „Maria” obchodzi 40 urodziny

17 grudnia przypadły 40 urodziny polskiego reaktora jądrowego „Maria”. Jedyny taki reaktor w kraju znajduje się w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), w Świerku. Jądrowy reaktor badawczy „Maria” osiągnął stan krytyczny (normalne warunki pracy reaktora) 17 grudnia 1974 roku. I ten dzień uznaje się za chwilę jego uruchomienia. Pierwotnie reaktor miał służyć polskim naukowcom i inżynierom, do badań niezbędnych dla budowy niepowstałej elektrowni atomowej w Żarnowcu. Pomimo tego reaktor znajduje wiele zastosowań. Ośrodek w Świerku słynie na międzynarodowej arenie z produkcji izotopów dla zastosowań medycznych. Pracownicy NCBJ naświetlają tarcze uranowe aby uzyskać stosowne izotopy. Pozyskuję się m.in. molibden 99 który jest niezbędny w terapiach onkologicznych. NCBJ był w minionym roku odpowiedzialny za 18 proc. globalnych dostaw tego radioizotopu. Wystarczy 7 dni funkcjonowania polskiego reaktora, aby pomóc 100 000 pacjentów. Aktualnie reaktor jest też pomocny fizykom dzięki temu, że jest źródłem wysokich strumieni neutronów.

Źródło: wnp.pl.