Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Pokaż wszystkie posty

środa, 17 grudnia 2014

Polski reaktor jądrowy „Maria” obchodzi 40 urodziny

17 grudnia przypadły 40 urodziny polskiego reaktora jądrowego „Maria”. Jedyny taki reaktor w kraju znajduje się w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), w Świerku. Jądrowy reaktor badawczy „Maria” osiągnął stan krytyczny (normalne warunki pracy reaktora) 17 grudnia 1974 roku. I ten dzień uznaje się za chwilę jego uruchomienia. Pierwotnie reaktor miał służyć polskim naukowcom i inżynierom, do badań niezbędnych dla budowy niepowstałej elektrowni atomowej w Żarnowcu. Pomimo tego reaktor znajduje wiele zastosowań. Ośrodek w Świerku słynie na międzynarodowej arenie z produkcji izotopów dla zastosowań medycznych. Pracownicy NCBJ naświetlają tarcze uranowe aby uzyskać stosowne izotopy. Pozyskuję się m.in. molibden 99 który jest niezbędny w terapiach onkologicznych. NCBJ był w minionym roku odpowiedzialny za 18 proc. globalnych dostaw tego radioizotopu. Wystarczy 7 dni funkcjonowania polskiego reaktora, aby pomóc 100 000 pacjentów. Aktualnie reaktor jest też pomocny fizykom dzięki temu, że jest źródłem wysokich strumieni neutronów.

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 1 grudnia 2014

Nowe leki na raka opracowane w NCBJ

Polskie Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), może poszczycić się wynalezieniem nowych lekarstw na raka, jakie posłużą na krajowych oddziałach onkologicznych. Prace nad lekami ItraPol i LutaPol trwały od 2007 roku. Naukowcy z NCBJ w pełni samodzielnie opracowali lekarstwa pomagające chorym na raka i pierwsze partie są już wykorzystywane w szpitalach. ItraPol i LutaPol są preparatami izotopowymi i kiedy znajdą się we krwiobiegu, to lgną do receptorów określonych komórek rakowych (guzy neuroendokrynne), jakie zostają następnie zniszczone. Nowe lekarstwa są w pełni bezpieczne dla zdrowia pacjentów. Ponadto zaprezentowano, że izotopy otrzymywane w niewielkich ilościach w eksperymentalnych reaktorach izotopowych, wspólnie ze substancją czynną mogą stanowić bardzo skuteczne lekarstwa. Prace nad projektem medycznym trwały trzy lata i kosztowały 7,8 mln zł. Badania otrzymały dofinansowanie z Programu Innowacyjna Gospodarka Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 29 września 2014

Francuskie standardy atomistyczne dla polskich instytucji

Polskie instytucje odpowiadające z bezpieczeństwo i nadzór energetyczny, otrzymały w Ambasadzie Francji od swoich francuskich odpowiedników, szereg dokumentów opisujących budowę, funkcjonowanie i nadzór elektrowni jądrowych. Stanowi to cenny prezent ponieważ Francja posiada wieloletnie doświadczenie związane z energetyką jądrową i znacząco podniesie to jakość polskich procedur. Uroczyste przekazanie dokumentacji ze strony Francji dokonało przedstawicielstwo AFCEN, które gromadzi francuskie instytucje i firmy odpowiadające za działalność energetyki jądrowej. Beneficjentami zostały: Ministerstwo Gospodarki, Państwowa Agencja Atomistyki, Politechnika Warszawska, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, Instytut Spawalnictwa i PGE EJ1 – przedsiębiorstwo jakie jest odpowiedzialne za budowę pierwszej, polskiej elektrowni atomowej. Dokumentacja uwzględnia nie tylko parametry techniczne niezbędne do bezpiecznego operowania elektrownią atomową, ale też stosowną metodykę, która tłumaczy w jaki sposób to osiągnąć. Polska posiada własne prawo związane z energetyką jądrową, a polscy inżynierowie władają wiedzą niezbędna do budowy instalacji atomowych, lecz w Polsce nikt nie posiada stosownego doświadczenia. Francuskie kodeksy dostarczają szczegółowe informacje, dzięki czemu ta luka zostanie wypełniona. Przewiduje się, że prace budowlane zostaną rozpoczęte w 2020 roku, a pierwszy blok polskiej elektrowni atomowej zacznie pracować w 2024 roku. Polska w 2030 roku powinna posiadać dwie elektrownie jądrowe.

Źródło: wnp.pl.

piątek, 13 czerwca 2014

Mobilny system badania jakości powietrza

Pracownicy Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), opracowali nowatorskie, mobilne laboratorium służące badaniu jakości powietrza. Laboratorium zostało umieszczone w specjalnym kontenerze. W skład wyposażenia wchodzi aparatura wykorzystywana w Wojewódzkich Inspektoratach Ochrony Środowiska, w tym grawimetryczne poborniki pyłów, różnego rodzaju analizatory najnowszej generacji, jak i zestawy do badania zawartości gazowych zanieczyszczeń w powietrzu, takich jak tlenki azotu i węgla. Ponadto mobilne laboratorium będzie też doposażone w stację meteorologiczną z 10 metrowym masztem. W Polsce jest niewiele tego typu systemów umożliwiających kompleksowe analizy zanieczyszczeń w powietrzu. Nowe laboratorium będzie w stanie wykryć cząstki nawet o rozmiarze 20 nanometrów. Aby to lepiej zobrazować, pyłek rozmiaru 20 nanometrów, jest 2000 razy mniejszy od średnicy ludzkiego włosa. Zawiesiny obecne w powietrzu mają negatywny wpływ na ludzkie zdrowie, m.in. powodują nowotwory. Laboratorium mieści się na powierzchni 5,5 metrów kwadratowych i może zostać z łatwością doczepione do samochodu osobowego.

Źródło: wnp.pl.

sobota, 25 stycznia 2014

Superkomputer w Świerku

W Centrum Informatycznym Świerk uruchomiono instalację pierwszych elementów nowego i najpotężniejszego w Polsce superkomputera. Będzie on przeznaczony do badań związanych z potrzebami krajowej energetyki, w tym obliczeń jądrowych. Korzystać z niego będą przede wszystkim pracownicy Narodowego Centrum Badań Jądrowych, obok naukowców współpracujących z instytutem. Docelowo moc obliczeniowa wyniesie 500 teraflopów i dzięki temu komputer ze Świerka znajdzie się w TOP100 najszybszych superkomputerów świata. W skład specyfikacji będzie wchodzić 20 tys. rdzeni Intel Xeon E5-2680v2, 130 terabajtów pamięci RAM i 3200 terabajtów pamięci masowej, w tym dyski SSD firmy Intel. Całość zostanie schłodzona metodą gorącej wody, która od lat jest wykorzystywana w reaktorach jądrowych typu PWR.

Fotografia na licencji Creative Commons (CC BY 3.0) - OSWorld.pl

Koszt projektu budowy superkomputera w Świerku wyniesie 100 mln zł, z czego 85% sumy zostanie pokryte dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Reszta kwoty została wyasygnowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Źródło: OSWorld.pl, cire.pl (PAP).