Pokazywanie postów oznaczonych etykietą laboratorium. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą laboratorium. Pokaż wszystkie posty

piątek, 13 czerwca 2014

Mobilny system badania jakości powietrza

Pracownicy Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), opracowali nowatorskie, mobilne laboratorium służące badaniu jakości powietrza. Laboratorium zostało umieszczone w specjalnym kontenerze. W skład wyposażenia wchodzi aparatura wykorzystywana w Wojewódzkich Inspektoratach Ochrony Środowiska, w tym grawimetryczne poborniki pyłów, różnego rodzaju analizatory najnowszej generacji, jak i zestawy do badania zawartości gazowych zanieczyszczeń w powietrzu, takich jak tlenki azotu i węgla. Ponadto mobilne laboratorium będzie też doposażone w stację meteorologiczną z 10 metrowym masztem. W Polsce jest niewiele tego typu systemów umożliwiających kompleksowe analizy zanieczyszczeń w powietrzu. Nowe laboratorium będzie w stanie wykryć cząstki nawet o rozmiarze 20 nanometrów. Aby to lepiej zobrazować, pyłek rozmiaru 20 nanometrów, jest 2000 razy mniejszy od średnicy ludzkiego włosa. Zawiesiny obecne w powietrzu mają negatywny wpływ na ludzkie zdrowie, m.in. powodują nowotwory. Laboratorium mieści się na powierzchni 5,5 metrów kwadratowych i może zostać z łatwością doczepione do samochodu osobowego.

Źródło: wnp.pl.