Pokazywanie postów oznaczonych etykietą fotowoltaika. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą fotowoltaika. Pokaż wszystkie posty

piątek, 3 października 2014

Samochody elektryczne w Polsce

Przez 2013 rok i połowę 2014 roku, w Polsce sprzedano zaledwie 63 samochody z napędem elektrycznym. Przy czym w samym 2013 roku z salonów wyjechało 35 samochodów elektrycznych, a do jesieni 2014 roku, 28 tego typu pojazdów. Pomimo tego, że koszt przejechania 100 km bywa mniejszy nawet 7 razy i oscyluje w przedziale 6-10 zł, w porównaniu do samochodów z silnikami konwencjonalnymi, to główną przeszkodą w ich upowszechnieniu się w Polsce, jest słabo rozwinięta infrastruktura. W obecnej technologi przeciętny samochód elektryczny posiada niski zasięg, średnio do 150 km na pełnym akumulatorze. Wymaga to rozbudowanej sieci stacji ładowania i miejskich punktów z ładowarkami, by mobilność była w odpowiedni sposób zapewniona. Obecnie takich punktów w skali kraju jest tylko kilka, znajdują się one wyłącznie w większych miastach. Sytuację może poprawić pojawienie się krajowego programu, mającego na celu promocję samochodów elektrycznych, m.in. dzięki systemowi dopłat dla zakupu pojazdów mechanicznych z elektryczną jednostką napędową.

Źródło: wnp.pl.

wtorek, 30 września 2014

Farma słoneczna w Gubinie

Przedsiębiorstwo Energetyczne Gubin (PEG) ogłosiło w oficjalnym komunikacie, że największa polska i kosztująca 10 mln zł farma słoneczna, została uruchomiona w Gubinie. Nowa elektrownia fotowoltaiczna została ulokowana na obszarze 2,6 ha i jej moc będzie wynosić 1,5 MW. Na chwilę obecną farma słoneczna zasila w elektryczność ok. 800 gospodarstw domowych. Docelowo powierzchnia elektrowni wyniesie 7 ha i zapewni 4 MW produkcji prądu elektrycznego. Sprzedaż elektryczności na wolnym rynku energii nie nastąpi przed zakończeniem inwestycji. Do tego momentu odbiorcą pozostanie firma Enea. Analogiczna elektrownia korzystająca z paliw kopalnych, wyemitowałaby do atmosfery ok. 3,5 tys. ton dwutlenku węgla rocznie. Ponadto PEG ma w planach budowę kopalni węgla brunatnego i uruchomienie konwencjonalnej elektrowni węglowej. Farmę słoneczną wybudowano w ramach poprawy wizerunku i dowiedzenia opinii publicznej, że dla lokalnego samorządu i PEG, bardzo ważne jest dbanie o środowisko naturalne.

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 28 lipca 2014

Wartość rynku energetyki słonecznej w 2013 r.

Globalny rynek fotowoltaiki w 2013 r. był wart 59,84 mld dolarów, jak wynika z analizy firmy konsultingowej Frost & Sullivan. Z raportu wynika, że w 2014 r. światowa energetyka słoneczna przyniesie przychody na poziomie 74,79 mld dolarów. W 2020 r. wartość rynku energetyki solarnej może wzrosnąć nawet do 137,02 mld dolarów. Zdaniem pracowników Frost & Sullivan, niebagatelny wpływ na rozwój wykorzystania energii słonecznej, będzie zależał od decyzji polityków w poszczególnych krajach. W skali globu rynek fotowoltaiki mocno zależy od różnych, rządowych programów wsparcia typu subsydiowanie, zielone certyfikaty energetyczne dla budynków i gwarantowanych cen za kilowat energii elektrycznej. Ze względu na wysokie koszty montażu instalacji fotowoltaicznych i utrzymane ich w należytej kondycji technicznej. Obecnie najwyższy popyt na energię elektryczną czerpaną z promieni słonecznych, jest notowany na rynkach azjatyckich i w obszarze Oceanu Spokojnego.

Źródło: wnp.pl.

środa, 4 czerwca 2014

Łączna moc elektrowni słonecznych w Polsce wynosi 6,6 MWp

Instytut Energii Odnawialnej (IEO) poinformował w oficjalnym komunikacie, że z początkiem czerwca 2014 roku, łączna moc elektrowni słonecznych w Polsce wynosi 6,6 MWp. 1 stycznia 2014 roku było to jeszcze 4,2 MWp. Oznacza to, że przez prawie sześć miesięcy br. wybudowano instalacje fotowoltaiczne o całkowitej mocy 2,4 MWp, przy czym w 2013 roku oddano do użytku tylko 0,6 MWp energii elektrycznej pochodzącej z farm słonecznych. 85 proc. instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest typu on grid, a to oznacza, że zostały podłączone do krajowej sieci przesyłowej. Ponadto polska gospodarka w 2013 roku wyeksportowała na rynki europejskie panele fotowoltaiczne, o mocy ogólnej 24 MWp. Jest to wzrost w porównaniu do 2012 roku, kiedy eksport paneli słonecznych wyniósł 22 MWp. Głównymi odbiorcami są Niemcy, Francja, Włochy i Czechy. Według danych IEO w Polsce operuje 14 fabryk zajmujących się wytwarzaniem paneli słonecznych, których wydajność produkcji wynosi 600 MW rocznie. Polski biznes fotowoltaiczny, spodziewa się, że w 2014 roku, łączna sprzedaż wyniesie 50 MWp.


Źródło: wnp.pl.

środa, 21 maja 2014

Uruchomiono w USA doświadczalny zakład gromadzenia energii elektrycznej

Francuski koncern Areva we współpracy z laboratorium Sandia National Laboratories, uruchomił w Arbuquerque (Nowy Meksyk, USA) demonstracyjny zakład służący gromadzeniu energii elektrycznej. Przedsięwzięcie korzysta z innowacyjnej metody magazynowania elektryczności w stopionej soli, a w ramach projektu zintegrowano technologię Compact Linear Fresnel Reflector (CLFR). Inwestycja została częściowo sfinansowana przez Departament Energii (DoE). Instalacja umożliwi korzystanie z energii elektrycznej pozyskanej z paneli fotowoltaicznych, nawet po zachodzie słońca.


CLFR to technologia bazująca na zwierciadłach, jakie gromadzą ciepło pochodzące z promieni słonecznych, następnie skumulowana energia podgrzewa stopioną sól, która w obiegu zamkniętym krąży pomiędzy zbiornikami. Wpierw urządzenie czerpie stopioną sól z chłodniejszego zbiornika, gdzie sól ma temperaturę 290 stopni Celsjusza, następnie wędruje do kolejnego zbiornika, w jakim jest podgrzewana do temperatury 550 stopni Celsjusza, wtedy jest ostatecznie przekazywana do trzeciego zbiornika. Później wymiennik ciepła wyzwala ze stopionej soli parę wodną służącą do wytworzenia energii elektrycznej. Finalnie ciecz wraca do zimnego zbiornika. Według szacunków Departamentu Energii, zintegrowana metoda CLFR i stopionej soli, powinna obniżyć cenę wytworzenia kilowatogodziny z fotowoltaiki o 6 centów.

Źródło: wnp.pl.

wtorek, 11 marca 2014

37 GW więcej mocy elektrycznej w 2013 r. dzięki fotowoltaice

W komunikacie Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Fotowoltaicznego (EPIA) podano, że w ubiegłym roku, w skali globu, przybyło 37 GW więcej mocy elektrycznej dzięki farmom słonecznym i panelom czerpiących energię ze Słońca, montowanych przez klientów indywidualnych m.in. na dachach domów. Na całym świecie pozyskuje się już 136,7 GW energii elektrycznej za sprawą fotowoltaiki. Jest to 35 proc. wzrost w porównaniu do 2012 r. Rozwój nastąpił przede wszystkim w Azji. W 2013 r. w samych Chinach zainstalowano paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 11,3 GW. Na drugim miejscu uplasowała się Japonia, z wynikiem 6,9 GW. W Europie nastąpiło spowolnienie dynamiki wobec lat ubiegłych. Jeszcze w 2011 r. 70 proc. globalnej fotowoltaiki zostało umieszczone w Europie. W 2012 było to już 59 proc. W 2013 r. w Europie wytworzono 10 GW energii więcej ze światła słonecznego, co odpowiadaj za 28 proc. globalnego udziału. W 2008 r. fotowoltaika pokrywała tylko 0,8 proc. europejskiego zapotrzebowania na prąd, a w 2013 r. było to już 3 proc.

Źródło: reo.pl.

poniedziałek, 17 lutego 2014

Gigantyczna elektrownia słoneczna w Kalifornii

Przedsiębiorstwa NRG, Google i BrightSource Energy oddały do użytku nową elektrownię słoneczną - Ivanpah Solar Electric Generating, o deklarowanej mocy 329 MW. Farma słoneczna została ulokowana w Kalifornii i zajmuje obszar ok 1300 ha. Na trzech 140 metrowych wieżach zainstalowano zwierciadła, które skupiają światło słoneczne i ciepłem napędzają turbiny w celu wytworzenia energii elektrycznej. Na sfinansowanie przedsięwzięcia korporacje pozyskały, zapewnioną wcześniej, pożyczkę z Departamentu Energetyki USA, w wysokości 1,6 mld dolarów amerykańskich, a całkowity koszt projektu wyniósł 2,2 mld dolarów. Długoterminowymi odbiorcami, po wcześniejszych negocjacjach między firmami, zostały Pacific Gas & Electric i Southern California Edison. Uzyskana moc pozwoli zasilić 140 tys. klientów indywidualnych z gospodarstw domowych i obniży emisję CO2 do atmosfery, o 400 tys. ton rocznie.


Niezamierzonym, negatywnym efektem nowej elektrowni słonecznej, jest jej śmiercionośny wpływ na gatunki ptaków jakie przelatują nad farmą słoneczną i się smażą w locie, z powodu nagromadzenia się znacznej ilości ciepła. Jest to spowodowane najprawdopodobniej tym, że dla owadów którymi żywią się ptaki, jaśniejszy teren jest atrakcyjniejszy. Ponieważ wydaje się im, że są to promienie słoneczne odbijane od roślin będących składnikiem ich diety. Prawdopodobnie problem zostanie rozwiązany przy pomocy radarów wykrywających ptaki, jakie są wykorzystywane m.in. przez cywilne i wojskowe lotniska, by oszacować ryzyko zderzeń ptaków z samolotami, wespół z tzw. działami sonicznymi, które będą wstanie wytworzyć fale dźwiękowe nieprzyjemne dla ptaków, aby zmodyfikowały one drogę swoich migracji. Ze względu na ekologię, już raz zostały wstrzymane prace budowlane, na wskutek podejrzenia szkodliwości nowej budowli dla lokalnych gatunków żółwi pustynnych, jakie pojawiło się na wiosnę 2011 roku. Wybudowano wtedy specjalne ogrodzenie w celu ochrony dzikich gatunków.

Źródło: ise.pl, Wikipedia.