Pokazywanie postów oznaczonych etykietą farma słoneczna. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą farma słoneczna. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 30 września 2014

Farma słoneczna w Gubinie

Przedsiębiorstwo Energetyczne Gubin (PEG) ogłosiło w oficjalnym komunikacie, że największa polska i kosztująca 10 mln zł farma słoneczna, została uruchomiona w Gubinie. Nowa elektrownia fotowoltaiczna została ulokowana na obszarze 2,6 ha i jej moc będzie wynosić 1,5 MW. Na chwilę obecną farma słoneczna zasila w elektryczność ok. 800 gospodarstw domowych. Docelowo powierzchnia elektrowni wyniesie 7 ha i zapewni 4 MW produkcji prądu elektrycznego. Sprzedaż elektryczności na wolnym rynku energii nie nastąpi przed zakończeniem inwestycji. Do tego momentu odbiorcą pozostanie firma Enea. Analogiczna elektrownia korzystająca z paliw kopalnych, wyemitowałaby do atmosfery ok. 3,5 tys. ton dwutlenku węgla rocznie. Ponadto PEG ma w planach budowę kopalni węgla brunatnego i uruchomienie konwencjonalnej elektrowni węglowej. Farmę słoneczną wybudowano w ramach poprawy wizerunku i dowiedzenia opinii publicznej, że dla lokalnego samorządu i PEG, bardzo ważne jest dbanie o środowisko naturalne.

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 28 lipca 2014

Wartość rynku energetyki słonecznej w 2013 r.

Globalny rynek fotowoltaiki w 2013 r. był wart 59,84 mld dolarów, jak wynika z analizy firmy konsultingowej Frost & Sullivan. Z raportu wynika, że w 2014 r. światowa energetyka słoneczna przyniesie przychody na poziomie 74,79 mld dolarów. W 2020 r. wartość rynku energetyki solarnej może wzrosnąć nawet do 137,02 mld dolarów. Zdaniem pracowników Frost & Sullivan, niebagatelny wpływ na rozwój wykorzystania energii słonecznej, będzie zależał od decyzji polityków w poszczególnych krajach. W skali globu rynek fotowoltaiki mocno zależy od różnych, rządowych programów wsparcia typu subsydiowanie, zielone certyfikaty energetyczne dla budynków i gwarantowanych cen za kilowat energii elektrycznej. Ze względu na wysokie koszty montażu instalacji fotowoltaicznych i utrzymane ich w należytej kondycji technicznej. Obecnie najwyższy popyt na energię elektryczną czerpaną z promieni słonecznych, jest notowany na rynkach azjatyckich i w obszarze Oceanu Spokojnego.

Źródło: wnp.pl.

środa, 4 czerwca 2014

Łączna moc elektrowni słonecznych w Polsce wynosi 6,6 MWp

Instytut Energii Odnawialnej (IEO) poinformował w oficjalnym komunikacie, że z początkiem czerwca 2014 roku, łączna moc elektrowni słonecznych w Polsce wynosi 6,6 MWp. 1 stycznia 2014 roku było to jeszcze 4,2 MWp. Oznacza to, że przez prawie sześć miesięcy br. wybudowano instalacje fotowoltaiczne o całkowitej mocy 2,4 MWp, przy czym w 2013 roku oddano do użytku tylko 0,6 MWp energii elektrycznej pochodzącej z farm słonecznych. 85 proc. instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest typu on grid, a to oznacza, że zostały podłączone do krajowej sieci przesyłowej. Ponadto polska gospodarka w 2013 roku wyeksportowała na rynki europejskie panele fotowoltaiczne, o mocy ogólnej 24 MWp. Jest to wzrost w porównaniu do 2012 roku, kiedy eksport paneli słonecznych wyniósł 22 MWp. Głównymi odbiorcami są Niemcy, Francja, Włochy i Czechy. Według danych IEO w Polsce operuje 14 fabryk zajmujących się wytwarzaniem paneli słonecznych, których wydajność produkcji wynosi 600 MW rocznie. Polski biznes fotowoltaiczny, spodziewa się, że w 2014 roku, łączna sprzedaż wyniesie 50 MWp.


Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 17 lutego 2014

Gigantyczna elektrownia słoneczna w Kalifornii

Przedsiębiorstwa NRG, Google i BrightSource Energy oddały do użytku nową elektrownię słoneczną - Ivanpah Solar Electric Generating, o deklarowanej mocy 329 MW. Farma słoneczna została ulokowana w Kalifornii i zajmuje obszar ok 1300 ha. Na trzech 140 metrowych wieżach zainstalowano zwierciadła, które skupiają światło słoneczne i ciepłem napędzają turbiny w celu wytworzenia energii elektrycznej. Na sfinansowanie przedsięwzięcia korporacje pozyskały, zapewnioną wcześniej, pożyczkę z Departamentu Energetyki USA, w wysokości 1,6 mld dolarów amerykańskich, a całkowity koszt projektu wyniósł 2,2 mld dolarów. Długoterminowymi odbiorcami, po wcześniejszych negocjacjach między firmami, zostały Pacific Gas & Electric i Southern California Edison. Uzyskana moc pozwoli zasilić 140 tys. klientów indywidualnych z gospodarstw domowych i obniży emisję CO2 do atmosfery, o 400 tys. ton rocznie.


Niezamierzonym, negatywnym efektem nowej elektrowni słonecznej, jest jej śmiercionośny wpływ na gatunki ptaków jakie przelatują nad farmą słoneczną i się smażą w locie, z powodu nagromadzenia się znacznej ilości ciepła. Jest to spowodowane najprawdopodobniej tym, że dla owadów którymi żywią się ptaki, jaśniejszy teren jest atrakcyjniejszy. Ponieważ wydaje się im, że są to promienie słoneczne odbijane od roślin będących składnikiem ich diety. Prawdopodobnie problem zostanie rozwiązany przy pomocy radarów wykrywających ptaki, jakie są wykorzystywane m.in. przez cywilne i wojskowe lotniska, by oszacować ryzyko zderzeń ptaków z samolotami, wespół z tzw. działami sonicznymi, które będą wstanie wytworzyć fale dźwiękowe nieprzyjemne dla ptaków, aby zmodyfikowały one drogę swoich migracji. Ze względu na ekologię, już raz zostały wstrzymane prace budowlane, na wskutek podejrzenia szkodliwości nowej budowli dla lokalnych gatunków żółwi pustynnych, jakie pojawiło się na wiosnę 2011 roku. Wybudowano wtedy specjalne ogrodzenie w celu ochrony dzikich gatunków.

Źródło: ise.pl, Wikipedia.