Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dofinansowanie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dofinansowanie. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 10 lutego 2015

Suszarnie ogrzewane gazem stają się coraz bardziej popularne

Kolejna szansa na dofinansowanie z UE


W latach 2014-2020 rolnicy mają szansę otrzymać dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Tyczy się to zwłaszcza tych rolników, którzy planują zakup suszarni zbóż. Takie wsparcie oznacza zwiększenie zysku ze sprzedaży zboża, dlatego popyt na suszarnie wzrasta. Zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza te ogrzewane gazemWiele rolników decyduje się na wykorzystanie gazu LPG (czyli gazu płynnego) z powodu łatwiejszej instalacji zbiornika. – Nie wszędzie możemy podpiąć się do rurociągu gazu ziemnego – podkreśla przedstawiciel firmy BAŁTYKGAZ. Ponadto dodaje, że zbiorniki instalowane są często na koszt jego firmy, nie zaś kupującego. Dzięki temu zakupowi rolnicy odnoszą korzyści finansowe, ale także ekologiczne.


Wsparcie w zasięgu ręki 

O pomoc i dotacje będą mogły ubiegać się gospodarstwa średnie o wielkości ekonomicznej od 6 do 150 tysięcy euro. Warunkiem jest przedstawienie koncepcji restrukturyzacji gospodarstwa. Wsparcie może wynieść nawet 60 tysięcy złotych. Fundusze te mogą być przeznaczone na rozmaite cele, takie jak zakup maszyn rolniczych, urządzeń do przetwórstwa rolnego oraz właśnie suszarni zbóż.

Źródło: uprawypolowe.pl

środa, 8 października 2014

10 mld zł z NFOŚiGW na inwestycje do 2020 r.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), przedstawił projekt finansowania inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE). Zgodnie z nowym planem do 2020 roku, ma zostać wydatkowane 10 mld zł. NFOŚiGW 3,7 mld zł przeznaczy na dotacje, a 6,3 mld zł będzie przekazanych w ramach niskoprocentowych kredytów. O finansowanie będą mogły starać się wszelkie podmioty gospodarcze i samorządy, mające na celu proekologiczne przedsięwzięcia. Fundusz będzie wspierał projekty takie jak gospodarka wodnokanalizacyjna, zwiększenie jakości powietrza, budownictwo energooszczędne, odnawialne źródła energii (OZE), przeciwdziałanie klęskom żywiołowym, recykling i utylizacja odpadów, szeroko pojęta ochrona środowiska. Korzystne warunki przy składaniu wniosków otrzymają gminy, których co najmniej połowa obszaru posiada atrakcyjne walory przyrodnicze, jakie są chronione przez prawo tzn. parki narodowe i tereny objęte programem Natura 2000. Urzędnicy z NFOŚiGW obiecują polepszenie komunikacji z wnioskodawcami i dogłębne usprawnienie całej procedury związanej z oceną ryzyka i przekazywaniem środków.

Źródło: wnp.pl.

piątek, 3 października 2014

Samochody elektryczne w Polsce

Przez 2013 rok i połowę 2014 roku, w Polsce sprzedano zaledwie 63 samochody z napędem elektrycznym. Przy czym w samym 2013 roku z salonów wyjechało 35 samochodów elektrycznych, a do jesieni 2014 roku, 28 tego typu pojazdów. Pomimo tego, że koszt przejechania 100 km bywa mniejszy nawet 7 razy i oscyluje w przedziale 6-10 zł, w porównaniu do samochodów z silnikami konwencjonalnymi, to główną przeszkodą w ich upowszechnieniu się w Polsce, jest słabo rozwinięta infrastruktura. W obecnej technologi przeciętny samochód elektryczny posiada niski zasięg, średnio do 150 km na pełnym akumulatorze. Wymaga to rozbudowanej sieci stacji ładowania i miejskich punktów z ładowarkami, by mobilność była w odpowiedni sposób zapewniona. Obecnie takich punktów w skali kraju jest tylko kilka, znajdują się one wyłącznie w większych miastach. Sytuację może poprawić pojawienie się krajowego programu, mającego na celu promocję samochodów elektrycznych, m.in. dzięki systemowi dopłat dla zakupu pojazdów mechanicznych z elektryczną jednostką napędową.

Źródło: wnp.pl.

piątek, 15 sierpnia 2014

1 GW mocy ze spalania drewna w Wielkiej Brytanii


Brytyjskie Renewable Energy Association (REA), podało w oficjalnym komunikacie, że w Wielkiej Brytanii uzyskuje się już 1 GW mocy ze spalania drewna w celach ciepłowniczych. Stało się to możliwe dzięki opracowaniu w 2011 roku strategii Renewable Heat Incentive (RHI), która polega na dofinansowaniu branży ciepłowniczej, by mogła ona skorzystać z odnawialnych źródeł energii. Po trzech latach sukcesywnych inwestycji, w sierpniu 2014 roku, funkcjonuje już 4926 instalacji zasilanych drewnem. Jest to 56 proc. całkowitych inwestycji w odnawialne źródła energii, a także 90 proc. wytwarzanego tym sposobem ciepła, w latach 2010-2012. Według REA jest to najbardziej opłacalna metoda ogrzewania budynków, powyżej instalacji o mocy 1 MW. Tego typu instalacje ciepłownicze są montowane przede wszystkim w fabrykach, domach opieki, hotelach, kościołach i na farmach. Ponadto w Wielkiej Brytanii działalność gospodarczą związaną z dystrybucją drewna dla ciepłownictwa, prowadzi już ponad 500 podmiotów, a przychody za lata 2012-2013 wyniosły 600 mln funtów.

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 11 sierpnia 2014

60 mln zł na dotacje z NFOŚiGW


Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), posiada 60 mln zł do rozdysponowania na dotacje dla przedsiębiorstw, chcących inwestować w zielone technologie energetyczne i w energooszczędność urządzeń. NFOŚiGW zawiązał umowy z czterema bankami: Bankiem Ochrony Środowiska, BNP Paribas, IDEA Bank oraz Bankiem Polskiej Spółdzielczości, na dofinansowanie spłaty zaciągniętych kredytów w ramach „Poprawa efektywności energetycznej Część 4) Inwestycje energooszczędne w małych i średnich przedsiębiorstwach”. Polega to na zaciągnięciu kredytu przez firmę chcącą rozwinąć własne linie technologiczne i oferować energooszczędne produkty, bądź poprawić sprawność energetyczną w istniejących budynkach instytucji publicznych, lub będących w rękach prywatnych. Kredyt z dotacją pokryje 100 proc. kosztów kwalifikowanych (są to koszty refundowane z funduszów unijnych), ale nie może przekroczyć 1 mln euro. Dotacja nie przekroczy 15 proc. wartości zaciągniętego kredytu. Pieniądze zostaną wypłacone przez Fundusz za pomocą wzmiankowanych banków. Zainteresowane podmioty gospodarcze muszą podpisać umowy do 31 grudnia 2015 r. a dopłaty będą zużytkowane do 31 grudnia 2016 r. 

Źródło: wnp.pl.

środa, 2 lipca 2014

Nowe, energetyczne wytyczne dla budownictwa od Unii Europejskiej

Komisja Europejska 2 lipca bieżącego roku, uchwaliła nowe wytyczne i zalecenia dla budownictwa, mające na celu poprawę energooszczędności, by zmniejszyć wpływ człowieka na środowisko. Wolą Komisji Europejskiej jest racjonalniejsze zarządzanie zasobami i oszczędności w eksploatacji nowo powstałych i remontowanych budynków. Ocenia się, że ponad 30 proc. wody i 50 proc. wydobytych surowców i energii końcowej na terenie Unii Europejskiej, tj. zużywanej do ogrzewania, klimatyzowania i przygotowania ciepłej wody, jest konsumowanych przez budownictwo i użytkowanie budynków. Według danych unijnych instytucji, sektor budowlany generuje 10 proc. PKB państw zrzeszonych w Unii Europejskiej i zapewnia pracę dla 20 mln osób. Opracowanie nowych wytycznych umożliwi instytucjom publicznym i prywatnemu biznesowi, prawidłowe przeprowadzanie inwestycji, aby więcej budynków mogło uzyskać zielone certyfikaty świadczące o energooszczędności.

Źródło: wnp.pl.

piątek, 20 czerwca 2014

44 miliony euro na program LIFE

Unia Europejska w ramach programu LIFE wyasygnuje ok. 44 miliony euro w 2014 roku, na dofinansowanie firm, które są zainteresowane rozwojem technologii związanych z poprawą negatywnego wpływu człowieka na klimat, w tym technologie niskoemisyjne. Dodatkowym celem unijnej inicjatywy, jest zwiększenie skali wykorzystania dotychczasowych technologii w działalności prywatnego biznesu. Ostateczny termin na złożenie wniosków przez przedsiębiorstwa upływa 16 października br. W latach 2014-2020 unijne instytucje zamierzają przeznaczyć ok. 864 milionów euro, na przedsięwzięcia mające na celu rozwój zielonych technologii, jakie złagodzą oddziaływanie gospodarek państw zrzeszonych w Unii Europejskiej, na klimat Ziemi. Firmy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów demonstracyjnych i pilotażowych, także rozwiązań poprawiających świadomość niebezpieczeństw zmian klimatycznych u przedsiębiorców. Program LIFE funkcjonuje od 1992 roku i w jego ramach przeznaczono środki pieniężne, na wdrożenie ponad 4000 innowacyjnych projektów klimatycznych.


Źródło: wnp.pl.