Pokazywanie postów oznaczonych etykietą technologie niskoemisyjne. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą technologie niskoemisyjne. Pokaż wszystkie posty

piątek, 12 września 2014

Zeroemisyjna elektrownia węglowa w USA

Amerykańskie przedsiębiorstwo FutureGen Alliance otrzymało pozwolenie od Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, na podziemne przechowywanie gazów cieplarnianych. Pozwoli to na wybudowanie pierwszej tego typu elektrowni w USA, w Illinois, jaka będzie wykorzystywała węgiel do wytwarzania energii elektrycznej. Gazy cieplarniane pochodzące ze spalania węgla będą natychmiastowo przechwytywane i odkładane w specjalnym składowisku, ulokowanym pod ziemię. Przedsięwzięcie polega na przeprojektowaniu obecnie funkcjonujących elektrowni w Meredosiya, w zachodnim Illinois, a następnie wokół nich zostaną zamontowane specjalne instalacje, które za pomocą rurociągu będą pompowały dwutlenek węgla do czterech studni znajdujących się pod ziemią. Rocznie umożliwi to zmagazynowanie 1,1 mln ton dwutlenku węgla. Koszt inwestycji oceniono na 1,65 mld dolarów. Firma cały czas stara się o dofinansowanie z Departamentu Energii, w wysokości 1 mld dolarów.

Źródło: wnp.pl.

piątek, 15 sierpnia 2014

1 GW mocy ze spalania drewna w Wielkiej Brytanii


Brytyjskie Renewable Energy Association (REA), podało w oficjalnym komunikacie, że w Wielkiej Brytanii uzyskuje się już 1 GW mocy ze spalania drewna w celach ciepłowniczych. Stało się to możliwe dzięki opracowaniu w 2011 roku strategii Renewable Heat Incentive (RHI), która polega na dofinansowaniu branży ciepłowniczej, by mogła ona skorzystać z odnawialnych źródeł energii. Po trzech latach sukcesywnych inwestycji, w sierpniu 2014 roku, funkcjonuje już 4926 instalacji zasilanych drewnem. Jest to 56 proc. całkowitych inwestycji w odnawialne źródła energii, a także 90 proc. wytwarzanego tym sposobem ciepła, w latach 2010-2012. Według REA jest to najbardziej opłacalna metoda ogrzewania budynków, powyżej instalacji o mocy 1 MW. Tego typu instalacje ciepłownicze są montowane przede wszystkim w fabrykach, domach opieki, hotelach, kościołach i na farmach. Ponadto w Wielkiej Brytanii działalność gospodarczą związaną z dystrybucją drewna dla ciepłownictwa, prowadzi już ponad 500 podmiotów, a przychody za lata 2012-2013 wyniosły 600 mln funtów.

Źródło: wnp.pl.

środa, 2 lipca 2014

Nowe, energetyczne wytyczne dla budownictwa od Unii Europejskiej

Komisja Europejska 2 lipca bieżącego roku, uchwaliła nowe wytyczne i zalecenia dla budownictwa, mające na celu poprawę energooszczędności, by zmniejszyć wpływ człowieka na środowisko. Wolą Komisji Europejskiej jest racjonalniejsze zarządzanie zasobami i oszczędności w eksploatacji nowo powstałych i remontowanych budynków. Ocenia się, że ponad 30 proc. wody i 50 proc. wydobytych surowców i energii końcowej na terenie Unii Europejskiej, tj. zużywanej do ogrzewania, klimatyzowania i przygotowania ciepłej wody, jest konsumowanych przez budownictwo i użytkowanie budynków. Według danych unijnych instytucji, sektor budowlany generuje 10 proc. PKB państw zrzeszonych w Unii Europejskiej i zapewnia pracę dla 20 mln osób. Opracowanie nowych wytycznych umożliwi instytucjom publicznym i prywatnemu biznesowi, prawidłowe przeprowadzanie inwestycji, aby więcej budynków mogło uzyskać zielone certyfikaty świadczące o energooszczędności.

Źródło: wnp.pl.

piątek, 20 czerwca 2014

44 miliony euro na program LIFE

Unia Europejska w ramach programu LIFE wyasygnuje ok. 44 miliony euro w 2014 roku, na dofinansowanie firm, które są zainteresowane rozwojem technologii związanych z poprawą negatywnego wpływu człowieka na klimat, w tym technologie niskoemisyjne. Dodatkowym celem unijnej inicjatywy, jest zwiększenie skali wykorzystania dotychczasowych technologii w działalności prywatnego biznesu. Ostateczny termin na złożenie wniosków przez przedsiębiorstwa upływa 16 października br. W latach 2014-2020 unijne instytucje zamierzają przeznaczyć ok. 864 milionów euro, na przedsięwzięcia mające na celu rozwój zielonych technologii, jakie złagodzą oddziaływanie gospodarek państw zrzeszonych w Unii Europejskiej, na klimat Ziemi. Firmy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów demonstracyjnych i pilotażowych, także rozwiązań poprawiających świadomość niebezpieczeństw zmian klimatycznych u przedsiębiorców. Program LIFE funkcjonuje od 1992 roku i w jego ramach przeznaczono środki pieniężne, na wdrożenie ponad 4000 innowacyjnych projektów klimatycznych.


Źródło: wnp.pl.