Pokazywanie postów oznaczonych etykietą CO2. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą CO2. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 30 grudnia 2014

Nowe prawo o ochronie środowiska w Chinach

Chiny zamierzają wprowadzić nowe, zaostrzone prawo związane z ochroną środowiska naturalnego. Wolą ustawodawcy jest zrównoważony rozwój Chin, z uwzględnieniem dbałości nie tylko o środowisko i krajobraz Państwa Środka, ale też wzgląd na klimat Ziemi. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku. Będą to bardziej rygorystyczne normy i kary dotyczące emisji gazów cieplarnianych i pyłów. Kolejne przepisy zajmują się też zanieczyszczaniem wód, także gromadzeniem i recyklingiem odpadów budowlanych. Przemysł stalowy szacuje, że dostosowanie się do nowego prawodawstwa pochłonie miliardy. Zdaniem China Metallurgical Industry Planning and Research Institute, reforma będzie wiązała się z kosztem 90 - 110 miliardów juanów (14 - 18 mld dolarów), jaki jest niezbędny, by dopasować do wymogów prawa obecnie prosperujące zakłady produkujące stal. Za łamanie ustaw chroniących środowisko naturalne, przewidziane są nie tylko sankcje ekonomiczne, ale nawet nacjonalizacja i likwidacja przedsiębiorstwa.

Źródło: wnp.pl.

wtorek, 16 grudnia 2014

Rośnie popyt na węgiel

Według danych zaprezentowanych przez Międzynarodową Agencję Energii (MAE), popyt na węgiel będzie stale rósł, a w roku 2019 ma osiągnąć on nadzwyczajny poziom 9 mld ton. Zdaniem ekspertów MAE, za zwiększone zapotrzebowanie na węgiel mają odpowiadać rozwijające się państwa azjatyckie, na czele z Chinami. Wzrost sprzedaży węgla w latach 2015-2019 wyniesie ok. 2,1 proc rocznie, w porównaniu do 3,3 proc. w przedziale czasowym 2010-2013. W 2019 roku Państwo Środka zgodnie z wyliczeniami będzie konsumować 60 proc. światowego wydobycia węgla. Malejące zamówienia w Europie i w Stanach Zjednoczonych, z nawiązką zostaną pokryte ekspansją na nowych rynkach zbytu. Nowe ustawodawstwo związane z ochroną środowiska naturalnego, nie spowoduje zatrzymania produkcji i użycia węgla w przemyśle. Węgiel jest istotnym elementem ogólnie pojętego bezpieczeństwa energetycznego. Jak twierdzi dyrektor wykonawczy MAE Maria van der Hoeven, problemem nie jest samo wykorzystanie węgla w gospodarkach poszczególnych państw, ale sposób w jaki węgiel jest stosowany. Dlatego należy przeznaczyć środki finansowe na opracowanie i wdrożenie technologii przemysłowego wychwytywania i sekwestracji CO2. Ponadto obecnie funkcjonujące elektrownie węglowe muszą być zmodernizowane, przede wszystkim w krajach rozwijających się.

Źródło: wnp.pl.

wtorek, 9 grudnia 2014

Polska obecnie jest zieloną gospodarką

Według danych Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE), Polska zajmuje 10 miejsce pod względem emisji gazów cieplarnianych, w przeliczeniu na obywatela. Ponadto stale zwiększa się liczba krajowych, odnawialnych źródeł energii (OZE) i zmniejsza się emisyjność polskiego przemysłu i energetyki. Komitet informuje też, że w latach 2009-2013, o 100 proc. wzrosła zainstalowana moc uzyskiwana z OZE. Przez ostatnie ćwierć wieku Polska obniżyła emitowanie CO2 o 30 proc. Ponadto zdaniem ekspertów PKEE Polska jest niezależna energetycznie, jedynie 30 proc. krajowej produkcji energetycznej musi być pokrywane z importu spoza Unii Europejskiej. Polska odpowiada za 9 proc. unijnej emisji CO2, a udział sektora energetycznego wynosi 3 proc. W opinii PKEE polska emisja gazów cieplarnianych w skali globu jest szczątkowa, a wdrażanie kolejnych programów klimatycznych będzie dla Polski kosztowne. PKEE zwraca także uwagę, że nowoczesne bloki energetyczne opalane węglem brunatnym, cechują się o 25 proc. mniejszą emisyjnością, a rodzime firmy energetyczne stale inwestuję w nowoczesne rozwiązania.

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 24 listopada 2014

Niemcy zamkną małe elektrociepłownie węglowe

Ambitne plany niemieckiego Ministerstwa Gospodarki związane z redukcją emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. by osiągnąć poziom z 1990 r. w 2020 r. Będą wiązały się z likwidacją małych i nieefektywnych elektrociepłowni opalanych węglem. Wymiernym efektem tak radykalnego kroku będzie zmniejszenie rocznej emisji CO2 o 20 mln ton. Aktualnie wskazano już 50 tego typu obiektów do zamknięcia. Niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel będzie rozmawiał w tej sprawie z krajowymi przedsiębiorstwami energetycznymi. Jeżeli nowe prawo stanie się obowiązujące, wymusi to duże nakłady finansowe na firmach i instytucjach, jakie będą musiały być zainwestowane w nowoczesne ciepłownictwo. Najprawdopodobniej w miejsce starych elektrociepłowni zostaną zastosowane nowoczesne bloki gazowe, bądź źródła ciepła oparte o odnawialną energię (OZE). Niemiecka administracja w dalekosiężnych planach przewiduje, że do 2025 r. od 45 do 50 proc. energii elektrycznej będzie uzyskiwanych z OZE. A dekadę później od 55 do 60 proc. Najprawdopodobniej niemieckie państwo będzie zmuszone do wypłacenia rekompensat.

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 10 listopada 2014

Amerykański Departament Energii współpracuje z przemysłem

Amerykański Departament Energii (DoE) współpracuje z przemysłem w celu opracowania nowych technologii związanych z gazyfikacją węgla, aby go przetworzyć w chemikalia i paliwa, w tym wodór, niezbędne dla przemysłu. Wraz z produkcją energii elektrycznej, w trakcie trwania procesu syntezy. W ramach rządowego przedsięwzięcie, DoE rozdysponuje 16 mln dolarów pomiędzy przedsiębiorstwa, chcące rozwijać niskoemisyjne i wysokowydajne metody syntezy węgla. Głównym celem DoE jest zwiększenie innowacyjności amerykańskiej gospodarki i przemysłowe wykorzystanie węgla, bez obciążeń dla środowiska naturalnego. Zdaniem DoE dzięki montażowi instalacji wychwytu CO2 i gazyfikacji, zredukuje się emisję CO2 pochodzącego ze spalania węgla, o nawet 90 proc. Departament Energii kładzie szczególny nacisk na obniżenie rynkowej ceny gazu syntetycznego. Priorytetowe są też technologie umożliwiające uzyskanie paliw płynnych z syntezy węgla. Stany Zjednoczone od 2009 r. kierują się ambicją zredukowania emisji gazów cieplarnianych, przy czym nie nakładają na siebie obligatoryjnych postanowień tak, jak to czyni Europa. Lecz USA dzięki zastąpieniu węgla tanim gazem pochodzącym m.in. z łupków, osiąga lepsze wyniki na tym polu od Unii Europejskiej. Ponadto DoE finansuje przedsięwzięcia służące wychwytywaniu i magazynowaniu CO2, jaki później jest stosowany do przepełniania wyczerpujących się pokładów ropy naftowej. Powoduje to radykalny wzrost wydajności pola naftowego.

Źródło: wnp.pl.

sobota, 25 października 2014

Przemysłowa instalacja wychwytu CO2

Instalacja służąca do wychwytu i przetwórstwa CO2 - SkyMine, zbudowana przez amerykańskie przedsiębiorstwo Skyonic, w cementowni Capitol w San Antonio, w stanie Teksas (USA). Jest tego typu pierwszą instalacją na świecie, potrafiącą przerabiać CO2 na skalę przemysłową. Wartość przedsięwzięcia wyniosła 40 mln dolarów. Projekt otrzymał dofinansowanie z Departamentu Energii w wysokości 28 mln dolarów. Instalacja SkyMine cechuje się wydajnością wychwytywania CO2 na poziomie 75 tys. ton rocznie Zgromadzony dwutlenek węgla posłuży do wytwarzania wodorowęglanu sodu (soda oczyszczona), wybielaczy, wapieni, bądź kwas solnego. Ponadto niwelacji będą podlegać tlenki siarki i azotu, także metale ciężkie. Technologia jest efektem wieloletniej współpracy Skyonic z Departamentem Energii. Skyonic spodziewa się rocznych przychodów z instalacji w okoli 48 mln dolarów rocznie. Zysk ma wynieść 28 mln dolarów. Technlogia SykMine jest w stanie wychwycić 90% emitowanego CO2. Ponadto w Skyonic trwają eksperymenty związane z wychwytem CO2, tak by przechwycony gaz cieplarniany mógł posłużyć do wzrostu alg, w celu produkcji biopaliw. Komisja Europejska od lat finansowała rozwój technologii jaka podobnie służy do wychwytywania i gromadzenia CO2, tj. sekwestracji dwutlenku węgla (CCS). Niestety technologia okazała się zbyt kosztowna i większość prywatnych podmiotów już wycofała się ze współpracy, nie licząc niewielkich przedsięwzięć demonstracyjnych. Sektor prywatny szacuje, że technologia CCS stanie się opłacalna dopiero, jak certyfikat uprawniający do emisji CO2 będzie kosztował 60 euro za sztukę. Obecnie cena nie przekracza kilku euro.

Źródło: wnp.pl.

piątek, 12 września 2014

Zeroemisyjna elektrownia węglowa w USA

Amerykańskie przedsiębiorstwo FutureGen Alliance otrzymało pozwolenie od Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, na podziemne przechowywanie gazów cieplarnianych. Pozwoli to na wybudowanie pierwszej tego typu elektrowni w USA, w Illinois, jaka będzie wykorzystywała węgiel do wytwarzania energii elektrycznej. Gazy cieplarniane pochodzące ze spalania węgla będą natychmiastowo przechwytywane i odkładane w specjalnym składowisku, ulokowanym pod ziemię. Przedsięwzięcie polega na przeprojektowaniu obecnie funkcjonujących elektrowni w Meredosiya, w zachodnim Illinois, a następnie wokół nich zostaną zamontowane specjalne instalacje, które za pomocą rurociągu będą pompowały dwutlenek węgla do czterech studni znajdujących się pod ziemią. Rocznie umożliwi to zmagazynowanie 1,1 mln ton dwutlenku węgla. Koszt inwestycji oceniono na 1,65 mld dolarów. Firma cały czas stara się o dofinansowanie z Departamentu Energii, w wysokości 1 mld dolarów.

Źródło: wnp.pl.

środa, 5 marca 2014

Europejscy politycy o przyszłości unijnego przemysłu

Brak implementacji w skali świata globalnej umowy o redukcji emisji CO2, może negatywnie odbić się na unijnych gospodarkach, jeżeli europejskie prawodawstwo będzie ciągle zaostrzane, zdaniem komisarza Unii Europejskiej ds. przemysłu Antonio Tajaniego. Jerzy Buzek, m.in. eurodeputowany i przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, określił obecną politykę jako nierealistyczną.


Zdaniem polityków nie powinno wycofywać się kolejnych paliw z rynku, ale zacząć mocniej finansować opracowanie nowych i zielonych technologii wykorzystania obecnych paliw. Przemysł obawia się, że chęć poprawy czystości środowiska i przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu może sprawić, że krajowe gospodarki Unii Europejskiej będą niekonkurencyjne, ze względu na koszty wdrażania kolejnych dyrektyw i w efekcie przedsiębiorstwa przeniosą swoją produkcję do państw o liberalniejszej polityce ekologicznej, co jedynie zwiększy emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń do atmosfery. Politycy zapewniają o przeznaczeniu następnych środków finansowych na cel poprawy efektywności europejskiej energetyki, w tym technologie związane z niską emisją toksycznych substancji związanych ze spalaniem węgla, a także z wydobyciem gazu z łupków. W budżecie Unii Europejskiej przewidziano na lata 2014-2020 6 mld euro, na nowoczesne przedsięwzięcia energetyczne.

Źródło: cire.pl (PAP), wnp.pl.

środa, 8 stycznia 2014

Odroczono licytację 900 mln zezwoleń na emisję CO2


W środę 8 stycznia przegłosowano odroczenie licytacji kolejnych tj. 900 mln zezwoleń na emisję CO2, przez gospodarki państw członkowskich Unii Europejskiej. Głównym powodem jest wola zachęcenia przedsiębiorstw, do zwiększenia inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE), za pomocą zawyżenia ceny pozwoleń będących już w obiegu. Jeżeli Parlament i Rada Unii Europejskiej nie złożą sprzeciwu, to aukcja zostanie przesunięta z lat 2014-2016 na okres 2019-2020. Takie działanie zwane backloadingiem, zapewnia załącznik do Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (UE ETS), jaki został przyjęty przez instytucje unijne w 2013 r. W kuluarach mówi się o tym, że jedynym państwem które zagłosowało przeciw była Polska.

Źródło: Rzeczpospolita (PAP).