Pokazywanie postów oznaczonych etykietą zgazowanie węgla. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą zgazowanie węgla. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 10 listopada 2014

Amerykański Departament Energii współpracuje z przemysłem

Amerykański Departament Energii (DoE) współpracuje z przemysłem w celu opracowania nowych technologii związanych z gazyfikacją węgla, aby go przetworzyć w chemikalia i paliwa, w tym wodór, niezbędne dla przemysłu. Wraz z produkcją energii elektrycznej, w trakcie trwania procesu syntezy. W ramach rządowego przedsięwzięcie, DoE rozdysponuje 16 mln dolarów pomiędzy przedsiębiorstwa, chcące rozwijać niskoemisyjne i wysokowydajne metody syntezy węgla. Głównym celem DoE jest zwiększenie innowacyjności amerykańskiej gospodarki i przemysłowe wykorzystanie węgla, bez obciążeń dla środowiska naturalnego. Zdaniem DoE dzięki montażowi instalacji wychwytu CO2 i gazyfikacji, zredukuje się emisję CO2 pochodzącego ze spalania węgla, o nawet 90 proc. Departament Energii kładzie szczególny nacisk na obniżenie rynkowej ceny gazu syntetycznego. Priorytetowe są też technologie umożliwiające uzyskanie paliw płynnych z syntezy węgla. Stany Zjednoczone od 2009 r. kierują się ambicją zredukowania emisji gazów cieplarnianych, przy czym nie nakładają na siebie obligatoryjnych postanowień tak, jak to czyni Europa. Lecz USA dzięki zastąpieniu węgla tanim gazem pochodzącym m.in. z łupków, osiąga lepsze wyniki na tym polu od Unii Europejskiej. Ponadto DoE finansuje przedsięwzięcia służące wychwytywaniu i magazynowaniu CO2, jaki później jest stosowany do przepełniania wyczerpujących się pokładów ropy naftowej. Powoduje to radykalny wzrost wydajności pola naftowego.

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Inwestycje w podmorskie zgazowanie węgla

Brytyjskie przedsiębiorstwo Five Quarter ubiega się o państwowe dotacje, do projektu związanego z podmorskim zgazowaniem węgla na Morzu Połónocnym. Przedsięwzięcie oszacowano na 1,2 mld funtów. Firma stara się też pozyskać inwestorów z zewnątrz, w tym zainteresować odbiorców gazu.

Podmorskie zgazowanie węgla opiera się na dokonaniu odwiertu, na podmorskich złożach węgla i wpuszczeniu w odwiert tlenu i pary wodnej. W wyniku reakcji chemicznych zostają uwolnione gazy, które po oczyszczeniu będą mogły być przekazane do odbiorców przemysłowych, z branży chemicznej.
 
W listopadzie 2013 roku inne przedsiębiorstwo - Cluff Natural Resources, ogłosiło, że w planach spółki jest pozyskiwanie gazu z podmorskich złóż węgla w tej samej technologii. Firma posiada pięć koncesji na wodach wokół wybrzeży Wielkiej Brytanii. Brytyjska administracja przy udzielaniu zezwoleń zastrzega sobie, że podczas wydobycia ma zostać zastosowana technologia sekwestracji dwutlenku węgla (CCS), w celu nieuwalniania tego gazu cieplarnianego do atmosfery. Cluff Natural Resources także zabiega o rządowe dotacje i stara się przyciągnąć inwestorów.

Źródło: wnp.pl.