Pokazywanie postów oznaczonych etykietą węgiel. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą węgiel. Pokaż wszystkie posty

środa, 13 maja 2015

Zapasy węgla ciągle powyżej normy

Przekroczenie norm


Urząd Regulacji Energetyki (URE) porównywał wyniki badań zapasów węgla kamiennego, skupiając się na dużych przedsiębiorstwach energetycznych. Porównywali oni stan na dzień 24 lutego 2014 roku i 19 marca 2015 roku, ponieważ daty te zostały uznane za najbardziej analogiczne. Okazało się, że zapasy węgla zarówno w pierwszym, jak i drugim roku były porównywalne – 6,857 mln ton w 2014 roku i niewiele ponad 6,645 mln ton w 2015 roku. Są to jednak ilości znacznie większe od obowiązkowych norm. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej obowiązkowa ilość zapasów paliw w firmach energetycznych ma wynosić 3,340 mln ton w 2014 roku i trochę ponad 2, 595 mln ton w 2015. Oznacza to, że w 2014 roku przekroczono normę o około 105 procent, a w 2015 – o około 156 procent.

Mniejsze przedsiębiorstwa, mniejsze zapasy


Ta tendencja dotyczy jednak przede wszystkim wielkich przedsiębiorstw, mniejsze firmy nie przechowują aż tak dużych zapasów węgla. Analogiczne badania dotyczące małych koncernów wykazywały, że zapasy węgla były o około 87 procent wyższe w 2014 roku i o około 95 procent o 2015 roku.

Źródło: wnp.pl

piątek, 6 marca 2015

Sposoby ogrzewania domu – wady i zalety

Technologia ogrzewania


Rośnie ilość sposobów ogrzewania budynków. Nowoczesne technologie są stopniowo rozwijane i wdrażane, nie ograniczają się jednak tylko do dużych przedsiębiorstw, ale coraz częściej trafiają do prywatnych użytkowników. Ci dbają przede wszystkim o korzyści ekonomiczne. Ceny zależą od rodzaju zużytego paliwa, jednak niekiedy droga z początku inwestycja może okazać się bardziej opłacalna w prognozie długoterminowej od tymczasowo tańszych rozwiązań.
Jednym z wciąż popularnych i rozprzestrzenionych sposobów opalania domów jest węgiel. Główną zaletą jest niska cena tego surowca. Wadą jest jego zróżnicowana jakość – im mniejsza wartość opałowa, tym większą ilość węgla trzeba spalić, by ogrzać dom lub mieszkanie. Problematyczne może się okazać przechowywanie i uzupełnianie zapasów węgla. Znany jest również jego negatywny wpływ na środowisko.

Nie tylko węgiel


Alternatywą dla węgla jest przede wszystkim gaz. Jest on łatwiejszy w przechowywaniu, ponadto emituje znacznie mniej zanieczyszczeń w porównaniu do węgla. Można wyróżnić dwa rodzaje gazu: ziemny i płynny. Ten pierwszy jest tańszy, zwykle opłaty wynoszą około 0,24 zł za 1 kWh. Obecnie dominującym dystrybutorem gazu ziemnego w Polsce jest PGNiG, wydobywający go z własnych źródeł. Z kolei gaz płynny jest nieco droższym rozwiązaniem, ale i stosunkowo wygodnym. Pozwala na zainstalowanie własnego zbiornika, dzięki czemu może być używany przy braku sieci gazowej, które nie wszędzie są dostępne. Firmy dostarczające gaz, np. BAŁTYKGAZ Sp. z o.o. oferują także instalację bądź dzierżawę zbiornika. Cena za 1 kWh wynosi około 0,5 zł. Jego wartość opałowa jest wyższa od wartości opałowej gazu ziemnego. Innym rozwiązaniem jest olej opałowy, 1 kWh może kosztować około 0,4 zł


Źródło: equi-therm.com

sobota, 28 lutego 2015

Stan rynku CO2 w lutym

Zmiany na rynku carbon


Dom maklerski Consus poinformował w komentarzu dotyczącym rynku carbon, że w tym miesiącu ceny transakcyjne uprawnień do emisji CO2 (EUA) zmieniały się w przedziale 4,06-5,17 euro na rynkach spotowych. Najniższe wartości zostały odnotowane na początku miesiąca, najwyższe zaś w połowie miesiąca. Wolumen handlowanych jednostek wyniósł 67,05 mln, co jest wynikiem wyższym o 12 procent w porównaniu do stycznia 2013 roku. 


Niepewność wpłynęła za wzrost cen


Głównym czynnikiem cenotwórczym była niepewność na rynku związana z pomysłem wycofania części uprawnień z rynku. To spowodowało wzrost zakupów dokonywanych przez użytkowników, którzy chcieli się w ten sposób zabezpieczyć przed możliwym dynamicznym wzrostem wartości jednostek. Napięcie rosło w miarę zbliżania się terminu rozmów Komisji ds. Środowiska. Jednak obecnie już wiadomo, że wycofanie uprawnień może zostać zrealizowane jedynie po aprobacie trzech instytucji: Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz Rady Europejskiej. Te mogą mieć jednak problemy z dojściem do pełnego porozumienia.

Źródło: wnp.pl

wtorek, 16 grudnia 2014

Rośnie popyt na węgiel

Według danych zaprezentowanych przez Międzynarodową Agencję Energii (MAE), popyt na węgiel będzie stale rósł, a w roku 2019 ma osiągnąć on nadzwyczajny poziom 9 mld ton. Zdaniem ekspertów MAE, za zwiększone zapotrzebowanie na węgiel mają odpowiadać rozwijające się państwa azjatyckie, na czele z Chinami. Wzrost sprzedaży węgla w latach 2015-2019 wyniesie ok. 2,1 proc rocznie, w porównaniu do 3,3 proc. w przedziale czasowym 2010-2013. W 2019 roku Państwo Środka zgodnie z wyliczeniami będzie konsumować 60 proc. światowego wydobycia węgla. Malejące zamówienia w Europie i w Stanach Zjednoczonych, z nawiązką zostaną pokryte ekspansją na nowych rynkach zbytu. Nowe ustawodawstwo związane z ochroną środowiska naturalnego, nie spowoduje zatrzymania produkcji i użycia węgla w przemyśle. Węgiel jest istotnym elementem ogólnie pojętego bezpieczeństwa energetycznego. Jak twierdzi dyrektor wykonawczy MAE Maria van der Hoeven, problemem nie jest samo wykorzystanie węgla w gospodarkach poszczególnych państw, ale sposób w jaki węgiel jest stosowany. Dlatego należy przeznaczyć środki finansowe na opracowanie i wdrożenie technologii przemysłowego wychwytywania i sekwestracji CO2. Ponadto obecnie funkcjonujące elektrownie węglowe muszą być zmodernizowane, przede wszystkim w krajach rozwijających się.

Źródło: wnp.pl.

środa, 12 listopada 2014

Spadek znaczenia ropy naftowej, w dłuższej perspektywie czasowej

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE), w swoim corocznym raporcie World Energy Outlook 2014, ocenia, że do 2040 roku znaczenie ropy naftowej w globalnej gospodarce będzie maleć. Obecnie państwa kładą duży nacisk, aby zdywersyfikować własne źródła pozyskiwania energii. Człowiek wciąż będzie posługiwał się ropą naftową w celach energetycznych, ale nafta będzie musiała ustąpić pola gazowi ziemnemu, energetyce jądrowej, niskoemisyjnemu spalaniu węgla i odnawialnym źródłom energii, w globalnym bilansie wytwórczości energii elektrycznej. W 2040 roku znaczenie różnych paliw ma być równoważne. Ponadto popyt na energię pierwotną, tj. zawartą w samych zasobach naturalnych, wzrośnie o 37 proc. Zapotrzebowanie na ropę naftową w perspektywie 26 lat zwiększy się o 15,5 proc. do wartości 104 mln baryłek dziennie. Według MAE popyt na ropę naftową w okolicach roku 2040 ustabilizuje się i przestanie rosnąć, a najwięksi obecni importerzy mogą zacząć zmniejszać niezbędne dostawy, z powodu lepszego zracjonalizowania wykorzystywanych zasobów i pojawienia się nowych technologii. Długoterminowo Bliski Wschód ma pozostać głównym eksporterem węglowodorów. Za to świetlana przyszłość maluje się przed krajami posiadającymi bogate pokłady gazu ziemnego. W 2040 roku konsumpcja błękitnego paliwa ma wzrosnąć o połowę względem teraźniejszości. Zgodnie z przewidywaniami popyt na gaz ziemny będzie stale rósł. 
 
Źródło: wnp.pl.

środa, 12 marca 2014

430 mln zł zysku na węglu kamiennym w polskim górnictwie za 2013 rok

Agencja Rozwoju Przemysłu obwieściła, że w 2013 roku sprzedaż węgla kamiennego przez polskie kompanie węglowe, przyniosła 430 mln zł zysku. W 2012 roku zysk wyniósł 1,6 mld zł. Nastąpiło zwiększenie sprzedaży przy mniejszym wydobyciu, co pozwoliło na handel węglem zalegającym na zwałach. W 2012 roku zmagazynowano 8,8 mln ton węgla kamiennego, rok później w zapasach trzymano już tylko 6,6 mln ton.

W 2013 roku zanotowano obniżenie cen węgla na światowych rynkach, spowodowało to zmniejszenie przychodów o 1,7 mld zł względem 24,4 mld zł z 2012 roku, czyli 22,7 mld zł. Koszta wzrosły o 2,2 mld zł w porównaniu do poprzedniego okresu. Negatywnie wpłynęło to na kondycję polskich przedsiębiorstw węglowych.
 
Głównym konsumentem węgla kamiennego była energetyka. Elektrownie kupiły 1,1 mln ton surowca więcej względem 2012 roku, tj. 38,2 mln ton węgla i wytworzyły dzięki temu 84,6 TWh energii elektrycznej. Zgromadzono 7,6 mln ton rezerw kopalin, co pozwoli na 60 dni produkcji elektryczności.

Źródło: cire.pl (PAP).