Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ropa naftowa. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ropa naftowa. Pokaż wszystkie posty

środa, 1 lipca 2015

Ile powinien kosztować gaz dla Polski?

Kalkulacje Rosjan


Rosjanie obliczyli, ile powinno kosztować 1000m3 gazu dla Ukrainy. Według nich cena powinna wynosić około 247 dolarów. Jest to ważna informacja, ponieważ sugeruje, ile za gaz powinna płacić Polska. 
PGNiG pozostaje w sporze o ceny z Gazpromem. Rosjanie zwlekali z wyjaśnieniem sprawy, dlatego sprawa skończyła się w Sztokholmie. PGNiG domaga się obniżenia cen gazu, co spotkało się ze sprzeciwem Gazpromu. PGNiG pomimo duzych zakupów gazu, jest zmuszone płacić więcej w porównaniu do zachodnich odbiorców gazu z Gazpromu. niedawno prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, powiedział że Ukraina powinna płacić za gaz tyle co Polska. A cena dla Kijowa to bez dyskonta 287,15 dolarów.

Ropa wpływa na ceny gazu


Problemy oraz spory z cenami gazu maja swoje źródło w spadku cen ropy. W ubiegłym roku baryłka surowca (159 litrów) potaniała z ponad 100 do mniej niż 50 dolarów. Ropa znacznie potania w porównaniu do cen z przeszłości. Natomiast ceny gazu indeksowane są według cen ropy, dlatego polski koncern domaga się obniżenia ceny gazu. Rosja jednak gra na czas, ponieważ obniżenie cen dla Polski znacznie ugodziłoby w rosyjski rynek. To również w pewnej części wpłynęło na decyzje o budowie gazoportu. Jego rozbudowa równocześnie umacnia pozycję Polski w sporze z Rosją.

Źródło: wnp.pl

środa, 12 listopada 2014

Spadek znaczenia ropy naftowej, w dłuższej perspektywie czasowej

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE), w swoim corocznym raporcie World Energy Outlook 2014, ocenia, że do 2040 roku znaczenie ropy naftowej w globalnej gospodarce będzie maleć. Obecnie państwa kładą duży nacisk, aby zdywersyfikować własne źródła pozyskiwania energii. Człowiek wciąż będzie posługiwał się ropą naftową w celach energetycznych, ale nafta będzie musiała ustąpić pola gazowi ziemnemu, energetyce jądrowej, niskoemisyjnemu spalaniu węgla i odnawialnym źródłom energii, w globalnym bilansie wytwórczości energii elektrycznej. W 2040 roku znaczenie różnych paliw ma być równoważne. Ponadto popyt na energię pierwotną, tj. zawartą w samych zasobach naturalnych, wzrośnie o 37 proc. Zapotrzebowanie na ropę naftową w perspektywie 26 lat zwiększy się o 15,5 proc. do wartości 104 mln baryłek dziennie. Według MAE popyt na ropę naftową w okolicach roku 2040 ustabilizuje się i przestanie rosnąć, a najwięksi obecni importerzy mogą zacząć zmniejszać niezbędne dostawy, z powodu lepszego zracjonalizowania wykorzystywanych zasobów i pojawienia się nowych technologii. Długoterminowo Bliski Wschód ma pozostać głównym eksporterem węglowodorów. Za to świetlana przyszłość maluje się przed krajami posiadającymi bogate pokłady gazu ziemnego. W 2040 roku konsumpcja błękitnego paliwa ma wzrosnąć o połowę względem teraźniejszości. Zgodnie z przewidywaniami popyt na gaz ziemny będzie stale rósł. 
 
Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 5 maja 2014

W Wielkiej Brytanii zamykają ostatnią elektrownię wykorzystującą ropę naftową

Ostatnia brytyjska elektrownia z serii Littlebrook wytwarzająca prąd z ropy naftowej, zostanie zamknięta w marcu 2015 roku. Pierwotnie elektrownia miała działać do końca 2015 roku, ale przedsiębiorstwo RWE Generation zdecydowała się na krótszy okres jej funkcjonowania, z powodu wysokich kosztów jej użytkowania. Łącznie powstały cztery obiekty typu Littlebrook, w okolicach Dartford w hrabstwie Kent.


We wstępnych planach spółki RWE Generation, zamknięcie elektrowni miało odbyć się jeszcze w 2014 roku, ale zdecydowano się na jej dłuższe operowanie, by utrzymać wyższą podaż produkcji elektryczności, w kolejnym sezonie zimowym. W minionych latach elektrownia była uruchamiana tylko podczas zim, kiedy występuje sezonowe zwiększenie zużycia energii elektrycznej. Niedawnym tego typu zdarzeniem, kiedy wymagane było wznowienie wytwarzania prądu w elektrowni Littlebrook, był listopad 2013 roku, w jakim doszło do spadku wytwórczości elektryczności w farmach wiatrowych.

Źródło: wnp.pl.

środa, 26 lutego 2014

Światowe rezerwy ropy naftowej a rosnąca demografia

Eksperci z ExxonMobil oszacowali, że prawdopodobny wzrost globalnej populacji z 7 do 9 mld ludzi do czwartej dekady XXI wieku, przełoży się na 35 proc. wzrost użycia energii elektrycznej. Ale nie należy obawiać się wyczerpania surowców (tzw. peak oil). Pozyskiwanie węglowodorów z niekonwencjonalnych źródeł m.in. z łupków, może tylko rosnąć, ze względu na prognozy dotyczące zasobów w krajach takich jak Rosja, Algieria, Argentyna i kilkunastu innych spoza Ameryki Północnej, których zasobność złóż została oszacowana przez przedsiębiorstwo analityczne IHS, na 175 mld baryłek. 
 

Pracownicy ExxonMobil sugerują, że w ciągu najbliższych 30 lat, samo wydobycie ropy naftowej w USA powinno wzrosnąć o 40 proc. W Ameryce Południowej dwukrotnie, ze szczególnym uwzględnieniem Wenezueli i Brazylii. Afryka może spodziewać się 10 proc. wzrostu, jeżeli sięgnie się do zasobów głębinowych. Bliski Wschód dzięki polom naftowym Iraku i kolejnym inwestycjom w wydobycie gazu ziemnego, powinien zaliczyć 35 proc. przyrost eksploatacji. Świetlana przyszłość maluje się też Kazachstanowi, za sprawą obfitego w węglowodory pola Kashagan. Jego ostateczne wyzyskanie spowoduje zwiększenie wydobycia w 2020 r. do 120 mln ton rocznie.

Źródło: cire.pl (BiznesAlert).