Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Komisja Europejska. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Komisja Europejska. Pokaż wszystkie posty

sobota, 28 lutego 2015

Stan rynku CO2 w lutym

Zmiany na rynku carbon


Dom maklerski Consus poinformował w komentarzu dotyczącym rynku carbon, że w tym miesiącu ceny transakcyjne uprawnień do emisji CO2 (EUA) zmieniały się w przedziale 4,06-5,17 euro na rynkach spotowych. Najniższe wartości zostały odnotowane na początku miesiąca, najwyższe zaś w połowie miesiąca. Wolumen handlowanych jednostek wyniósł 67,05 mln, co jest wynikiem wyższym o 12 procent w porównaniu do stycznia 2013 roku. 


Niepewność wpłynęła za wzrost cen


Głównym czynnikiem cenotwórczym była niepewność na rynku związana z pomysłem wycofania części uprawnień z rynku. To spowodowało wzrost zakupów dokonywanych przez użytkowników, którzy chcieli się w ten sposób zabezpieczyć przed możliwym dynamicznym wzrostem wartości jednostek. Napięcie rosło w miarę zbliżania się terminu rozmów Komisji ds. Środowiska. Jednak obecnie już wiadomo, że wycofanie uprawnień może zostać zrealizowane jedynie po aprobacie trzech instytucji: Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz Rady Europejskiej. Te mogą mieć jednak problemy z dojściem do pełnego porozumienia.

Źródło: wnp.pl

czwartek, 26 lutego 2015

Komisja Europejska zatwierdza unię energetyczną

Integracja rynku europejskiego


Komisja Europejska przyjęła strategię budowy unii energetycznej, która ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne krajów Unii Europejskiej. Oznacza to też większą solidarność pomiędzy państwami oraz bardziej zintegrowany rynek i przejrzyste umowy. To porozumienie traktowane jest za jedno z najbardziej istotnych od czasów utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Całkowita integracja wszystkich krajów w jeden system energetyczny powinna się stać się faktem do końca kadencji obecnej Komisji Europejskiej.


Korzyści z unii energetycznej


Strategia integracji obejmuje bardzo konkretne działania, m.in. budowę połączeń energetycznych, dywersyfikację źródeł energii i drogi przesyłuopracowanie planów europejskich i regionalnych na wypadek kryzysu energetycznego, zmianę zasad dotyczących zawarcia umów z dostawcami energii. Ponadto, ma zostać zwiększona przejrzystość kontraktów komercyjnych.
Zapowiedziano też opracowanie planu strategicznego dotyczącego gazu LNG (czyli gazu skroplonego), co ułatwiłoby dostawy tego surowca do krajów Unii. Pozwoliłoby to na obniżenie cen. Komisja Europejska pragnie też współpracować z państwami członkowskimi nad umożliwieniem dostępu do alternatywnych dostawców. Takie państwa, jak Algieria, Turcja, Azerbejdżan, a także kraje Afryki i Bliskiego Wschodu miałyby szansę stać się partnerami energetycznymi Unii Europejskiej. Podkreślono także potrzebę stopniowej rezygnacji z węgla w sektorze transportowym i zwiększenie wykorzystania alternatywnego paliwaJeszcze w tym roku Komisja Europejska ma zamiar przedstawić raport dotyczący postępu nad pracami. Kolejne raporty mają się ukazywać co 12 miesięcy. 

Źródło: wpolityce.pl