Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dekarbonizacja. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dekarbonizacja. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 26 lutego 2015

Komisja Europejska zatwierdza unię energetyczną

Integracja rynku europejskiego


Komisja Europejska przyjęła strategię budowy unii energetycznej, która ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne krajów Unii Europejskiej. Oznacza to też większą solidarność pomiędzy państwami oraz bardziej zintegrowany rynek i przejrzyste umowy. To porozumienie traktowane jest za jedno z najbardziej istotnych od czasów utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Całkowita integracja wszystkich krajów w jeden system energetyczny powinna się stać się faktem do końca kadencji obecnej Komisji Europejskiej.


Korzyści z unii energetycznej


Strategia integracji obejmuje bardzo konkretne działania, m.in. budowę połączeń energetycznych, dywersyfikację źródeł energii i drogi przesyłuopracowanie planów europejskich i regionalnych na wypadek kryzysu energetycznego, zmianę zasad dotyczących zawarcia umów z dostawcami energii. Ponadto, ma zostać zwiększona przejrzystość kontraktów komercyjnych.
Zapowiedziano też opracowanie planu strategicznego dotyczącego gazu LNG (czyli gazu skroplonego), co ułatwiłoby dostawy tego surowca do krajów Unii. Pozwoliłoby to na obniżenie cen. Komisja Europejska pragnie też współpracować z państwami członkowskimi nad umożliwieniem dostępu do alternatywnych dostawców. Takie państwa, jak Algieria, Turcja, Azerbejdżan, a także kraje Afryki i Bliskiego Wschodu miałyby szansę stać się partnerami energetycznymi Unii Europejskiej. Podkreślono także potrzebę stopniowej rezygnacji z węgla w sektorze transportowym i zwiększenie wykorzystania alternatywnego paliwaJeszcze w tym roku Komisja Europejska ma zamiar przedstawić raport dotyczący postępu nad pracami. Kolejne raporty mają się ukazywać co 12 miesięcy. 

Źródło: wpolityce.pl

piątek, 11 lipca 2014

Gaz łupkowy ważny dla brytyjskiej gospodarki


Brytyjski operator National Grid szacuje, że gaz łupkowy będzie wstanie zaspokoić popyt brytyjskiej gospodarki na gaz ziemny, nawet w 41 proc. Ocenia się, że wartość ta zostanie osiągnięta do 2035 roku. W raporcie pracownicy National Grid ocenili, że jeżeli prace poszukiwawcze krajowych złóż gazu ziemnego i łupkowego nie będą satysfakcjonujące, to w 2035 roku uzależnienie od importu błękitnego paliwa, może wynieść nawet 91 proc. konsumowanych zasobów. Następnie w analizie przedstawiono, że w 2035 roku po brytyjskich drogach może jeździć nawet 5 milionów samochodów z napędem elektrycznym. W dalszej perspektywie już wszystkie samochody mają posiadać silnik elektryczny bądź hybrydowy. Miałoby to mieć miejsce w 2050 roku. Autorzy dokumentu sugerują też, że do 2030 roku, sześć milionów gospodarstw domowych ma być samowystarczalnych pod względem wytwarzania energii cieplnej, za sprawą upowszechnienia się pomp ciepła. Jest to związane z planami dekarbonizacji gospodarki, czyli porzucenie wykorzystywania węgla na potrzeby energetyki, czego symbolem ma być zamknięcie ostatnich elektrowni węglowych już w 2023 roku.
Źródło: wnp.pl.