Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Ministerstwo Gospodarki. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Ministerstwo Gospodarki. Pokaż wszystkie posty

środa, 13 maja 2015

Zapasy węgla ciągle powyżej normy

Przekroczenie norm


Urząd Regulacji Energetyki (URE) porównywał wyniki badań zapasów węgla kamiennego, skupiając się na dużych przedsiębiorstwach energetycznych. Porównywali oni stan na dzień 24 lutego 2014 roku i 19 marca 2015 roku, ponieważ daty te zostały uznane za najbardziej analogiczne. Okazało się, że zapasy węgla zarówno w pierwszym, jak i drugim roku były porównywalne – 6,857 mln ton w 2014 roku i niewiele ponad 6,645 mln ton w 2015 roku. Są to jednak ilości znacznie większe od obowiązkowych norm. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej obowiązkowa ilość zapasów paliw w firmach energetycznych ma wynosić 3,340 mln ton w 2014 roku i trochę ponad 2, 595 mln ton w 2015. Oznacza to, że w 2014 roku przekroczono normę o około 105 procent, a w 2015 – o około 156 procent.

Mniejsze przedsiębiorstwa, mniejsze zapasy


Ta tendencja dotyczy jednak przede wszystkim wielkich przedsiębiorstw, mniejsze firmy nie przechowują aż tak dużych zapasów węgla. Analogiczne badania dotyczące małych koncernów wykazywały, że zapasy węgla były o około 87 procent wyższe w 2014 roku i o około 95 procent o 2015 roku.

Źródło: wnp.pl

poniedziałek, 26 stycznia 2015

IX Forum Energetyczne już za nami

Kolejna edycja Forum Energetycznego


W dniach 22-24 stycznia w Karpaczu odbyło się IX Forum Energetyczne. Otworzyła go sesja plenarna: „Wspólna polityka energetyczna Unii Europejskiej: Marzenie czy realna szansa?”, po której rozpoczęły się panele dyskusyjne. Forum zostało podzielone na trzy grupy tematyczne:
  1. Wydobycie/transport/przerób węglowodorów
  2. Produkcja i dystrybucja energii elektrycznej/inwestycje w energetykę
  3. OZE/Polityka klimatyczna/Ekologia i ochrona środowiska
Dyskusje dotyczyły rozmaitych zagadnień, m.in. kierunku bezpieczeństwa energetycznego w Europie, potencjału wydobycia gazu łupkowego, energetyki nuklearnej w Europie czy perspektyw rozwoju technologii czystego węgla. 

Międzynarodowi przedstawiciele
  
W wydarzeniu brali udział przedstawiciele sektora energetycznego, wiodący eksperci zarówno z Polski, jak i z krajów UE, USA, Rosji, Ukrainy czy Azji Centralnej. Obecni byli też politycy reprezentujący najwyższe stanowiska państwowe, m.in. wicepremier i minister gospodarki, Janusz Piechociński.

Źródło: forum-ekonomiczne.pl

piątek, 9 stycznia 2015

Zmiany prawne w energetyce w 2015 roku

Nowe projekty ustaw



Nadchodzący rok powinien być pełen zmian prawnych w energetyce, ponieważ w planach znajduje się wiele projektów ustaw, dyrektyw czy rozporządzeń. Jednak tegoroczne wybory parlamentarne zmniejszają szanse na wprowadzenie wielu znaczących ulepszeń.
Najważniejsza ustawa o OZE, czyli Odnawialnych Źródłach Energii, ma szansę na uchwalenie. Komisja Nadzwyczajna ds. Energetyki i Surowców Energetycznych ma jeszcze raz rozpatrzyć zgłoszone poprawki.
Rozpatrzone zostaną także projekty ustaw dotyczących ograniczenia lokowania farm wiatrakowych. Ukazały się jak dotąd cztery projekty ustaw, pierwsza została przedstawiona przez PiS jeszcze w 2012 roku. Jednak nad ustawami wciąż trwają prace, dlatego ich szybkie wejście w życie stoi pod znakiem zapytania.
Na etapie prac rządowych znajduje się również projekt ustawy o efektywności energetycznej, który został znacznie uproszczony. Nie zawiera już m.in. mechanizmu opłaty zastępczej, jednak ta zmiana została skrytykowana przez resort skarbu.

Zmiany w polityce energetycznej Polski



W tym roku ministerstwo gospodarki planuje zakończyć prace związane z nową polityką energetyczną kraju. Negocjacje trwają, jednak jej przyjęcie nowej polityki komplikuje sytuacja na rynku węgla kamiennego, a także nowy pakiet energetyczno-klimatyczny Unii Europejskiej. Oprócz tego, resort gospodarki zapowiada prace nad m.in. planem postępowania z odpadami promieniotwórczymi, programem rozwoju górnictwa węgla kamiennego czy planem rozwoju ludzkich zasobów na potrzeby energetyki jądrowej.

Źródło: wysokienapiecie.pl



poniedziałek, 24 listopada 2014

Niemcy zamkną małe elektrociepłownie węglowe

Ambitne plany niemieckiego Ministerstwa Gospodarki związane z redukcją emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. by osiągnąć poziom z 1990 r. w 2020 r. Będą wiązały się z likwidacją małych i nieefektywnych elektrociepłowni opalanych węglem. Wymiernym efektem tak radykalnego kroku będzie zmniejszenie rocznej emisji CO2 o 20 mln ton. Aktualnie wskazano już 50 tego typu obiektów do zamknięcia. Niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel będzie rozmawiał w tej sprawie z krajowymi przedsiębiorstwami energetycznymi. Jeżeli nowe prawo stanie się obowiązujące, wymusi to duże nakłady finansowe na firmach i instytucjach, jakie będą musiały być zainwestowane w nowoczesne ciepłownictwo. Najprawdopodobniej w miejsce starych elektrociepłowni zostaną zastosowane nowoczesne bloki gazowe, bądź źródła ciepła oparte o odnawialną energię (OZE). Niemiecka administracja w dalekosiężnych planach przewiduje, że do 2025 r. od 45 do 50 proc. energii elektrycznej będzie uzyskiwanych z OZE. A dekadę później od 55 do 60 proc. Najprawdopodobniej niemieckie państwo będzie zmuszone do wypłacenia rekompensat.

Źródło: wnp.pl.