Pokazywanie postów oznaczonych etykietą elektrociepłownie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą elektrociepłownie. Pokaż wszystkie posty

środa, 29 lipca 2015

Modernizacja elektrociepłowni w Krakowie

Elektrociepłownia, należąca do francuskiej grupy EDF, kończy inwestycje, które pozwolą jej spełnić nowe, wyostrzone wymogi środowiskowe dotyczące emisji do atmosfery. Niedawno odbyły się testy nowej instalacji mającej za zadanie odsiarczać spaliny. Testy instalacji maja trwać, z różnym natężeniem, do końca tego roku.

Instalacja najpewniej pozwoli zmniejszyć emisję tlenu siarki pięciokrotnie, a tlenku azotu - trzykrotnie. Ma to znacząco wpłynąć na jakość powietrza oraz zapewni długoterminowe bezpieczeństwo dostaw energii na terenie Małopolski.

Krakowski oddział EDF Polska SA to największy producent ciepła i energii elektrycznej dla miasta. Z roczną produkcją 7230 TJ ciepła i 1600 GWh energii elektrycznej zaspokaja on ponad 60 proent potrzeb mieszkańców oraz krakowskich firm i instytucji.

Źródło: wnp.pl

poniedziałek, 22 grudnia 2014

Elektrociepłownia w Uniejowie

W Uniejowie, w województwie łódzkim, uruchomiono prace budowlane nad nowoczesną elektrociepłownią hybrydową. Elektrociepłownia będzie posiadała moc 2,4 MW, zostanie zasilona gazem, biomasą, a także skorzysta z wód termalnych. Przedsięwzięcie władz miasta wyceniono na 20 mln zł, a rozpoczęcie działalności zakładu przewiduje się na czerwiec 2015 roku. Ukończenie inwestycji pozwoli miastu na niezależność względem wahań cen ciepła i elektryczności na rynku. Wody termalne zostaną pozyskane z odwiertów wykonanych na głębokości 2 tys. metrów. Dzięki temu wzrośnie temperatura wody służącej do ogrzewania budynków, przede wszystkim tych należących do miasta, z obecnych 60 st. C. do 90 st. C. Jeżeli miasto zdecyduje się na kolejny odwiert i sięgnie on 2,8 tys. metrów, to wtedy rurociągami popłynie woda o temperaturze 100 st. C. i pozwoli to na wytwarzanie energii tylko w ten sposób. Następną inicjatywą miejskiej administracji powinna być własna biogazownia, co zdaniem Józefa Kaczmarka, burmistrza Uniejowa, pozwoli na uniezależnienie się od dostaw gazu z zewnątrz, na potrzeby elektrociepłowni.

Źródło: wnp.pl.

czwartek, 4 grudnia 2014

Energetyka gazowa w Polsce

W Polsce trwają obecnie masowej inwestycje w energetykę gazową. Planowane przedsięwzięcia związane z elektrowniami i elektrociepłowniami, posiadają łączną moc ok. 5729 MW. Eksperci komentujący zjawisko ostatnich inwestycji oceniają, że realną wartością jest ukończeniu projektów o całkowitej mocy ok. 4083,6 MW.
 
 
W Stalowej Woli Tauron Polska Energia i PGNiG wspólnie finansują uruchomienie bloku gazowo-parowego o deklarowanej mocy 450 MWe i 240 MWt. Następny blok gazowo-parowy powstaje we Włocławku, z inicjatywy PKN Orlen, posiada on moc 463 MW. Ponadto PKN Orlen zawiązał umowę z konsorcjum Siemens AG i Siemens sp. z o.o. na dostarczenie bloku gazowo-parowego dla elektrociepłowni w Płocku i jego kompleksową obsługę, przez okres 12 lat. Powyższe bloki gazowo-parowe zostaną oddane do użytku w 2015 roku. W listopadzie tego roku, Tauron Wytwarzanie ogłosiło przetarg na wykonawcę nowoczesnego bloku gazowo-parowego w Elektrowni Łagisza, znajdującej się w Będzinie. Nowy blok powinien cechować się wydajnością na poziomie 400 - 500 MWe i ok. 250 MWt. Prognozuje się, że zostanie on uruchomiony w 2017 roku. Analogicznie PGNiG Termika szuka dostawcy bloku gazowo-parowego dla Elektrociepłowni Żerań w Warszawie, o mocy 420-490 MWe i 250 MWt.
 
Jest to tylko część trwających i planowanych inwestycji w polską energetykę gazową, jednakże wymienione przykłady oddają swym opisem skalę podjętych przedsięwzięć, dotyczących rozwoju i modernizacji krajowej energetyki.
 
Urząd Regulacji Energetyki (URE) informuje, że na podstawie istniejących planów i prognoz, w latach 2014-2028, zostaną oddane do użytku instalacje gazowe o łącznej mocy 4083,6 MW. Koszt inwestycji będzie wynosił ok. 13,44 mld zł.

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 24 listopada 2014

Niemcy zamkną małe elektrociepłownie węglowe

Ambitne plany niemieckiego Ministerstwa Gospodarki związane z redukcją emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. by osiągnąć poziom z 1990 r. w 2020 r. Będą wiązały się z likwidacją małych i nieefektywnych elektrociepłowni opalanych węglem. Wymiernym efektem tak radykalnego kroku będzie zmniejszenie rocznej emisji CO2 o 20 mln ton. Aktualnie wskazano już 50 tego typu obiektów do zamknięcia. Niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel będzie rozmawiał w tej sprawie z krajowymi przedsiębiorstwami energetycznymi. Jeżeli nowe prawo stanie się obowiązujące, wymusi to duże nakłady finansowe na firmach i instytucjach, jakie będą musiały być zainwestowane w nowoczesne ciepłownictwo. Najprawdopodobniej w miejsce starych elektrociepłowni zostaną zastosowane nowoczesne bloki gazowe, bądź źródła ciepła oparte o odnawialną energię (OZE). Niemiecka administracja w dalekosiężnych planach przewiduje, że do 2025 r. od 45 do 50 proc. energii elektrycznej będzie uzyskiwanych z OZE. A dekadę później od 55 do 60 proc. Najprawdopodobniej niemieckie państwo będzie zmuszone do wypłacenia rekompensat.

Źródło: wnp.pl.