Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ochrona środowiska. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ochrona środowiska. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 27 sierpnia 2015

Nowa Zelandia kończy z węglem

 Zmiany w Nowej Zelandii


Nowozelandzka firma Genesis Energy zapowiedziała wycofanie z produkcji energii dwóch bloków, które są zasilane węglem. Wycofanie ich ma nastąpić do końca 2018 roku. Może to oznaczać wielka energetyczną rewolucję w Nowej Zelandii. Według zapowiedzi, to państwo planuje aż 90 procent energii pozyskiwać z odnawialnych źródeł do 2025 roku.

Przewaga OZE


Nowozelandzka energetyka zwykle było dość mocno uzależniona od węgla i to było główne źródło pozyskiwania energii, zwłaszcza w okresach suszy. Jednak przez ostatnie lata dość mocno rozwija się energia odnawialna, która stopniowo zdaje się wypierać tradycyjne źródła energii. Geotermalna produkcja energii w Nowej Zelandii podwoiła się w ciągu ostatniej dekady i w 2014 po raz pierwszy od 40 lat dała więcej energii niż źródła wykorzystujące gaz ziemny. Energetyka geotermalna i wiatrowa to obecnie najbardziej perspektywiczne źródła energii w Nowej Zelandii. 
W Nowej Zelandii szacuje się, że malejące koszty energetyki odnawialnej przy niskim wzroście zapotrzebowania na energię ze strony przemysłu czy indywidualnych konsumentów mogą przynieść nawet oszczędności. Ocenia się, że wynosiłyby one od 20 do 25 mln dolarów rocznie.

Źródło: wnp.pl

niedziela, 2 sierpnia 2015

Francja inwestuje w OZE

Obecnie Francja 75 procent energii produkuje w elektrowniach atomowych, 17 procent ze źródeł odnawialnych i 8 procent ze źródeł kopalnych, jednak wkrótce te dane mogą się zmienić. Planuje się zmniejszenie pozyskiwanej energii atomowej do 50 procent, a zwiększenie energii ze źródeł odnawialnych aż do 40 procent. Francja stara sie mocniej inwestować w OZE.

Oznacza to również, że w Unii Europejskiej rośnie liczba krajów zorientowanych na odnawialne źródła energii, a Francja dołącza do takich krajów, jak Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania czy Dania. Cel do 2030 roku, jaki postawiły sobie państwa UE - by 27 procent pozyskiwanej energii pochodziło z odnawialnych źródeł energii. Jednak nie ma jednoznacznych wytycznych, co ta liczba oznacza dla poszczególnych państw członkowskich.

Francja przygotowuje szereg konkretnych działań mających wspierać rozwój OZE. Jednymi z nich są: promocja wspierania odnawialnych źródeł energii, wspieranie zakupów samochodów elektrycznych w kwocie 10 tys. euro (przy wymianie starego diesla) czy stosowanie ulg podatkowych dla inwestujących w stacje ładowania samochodów elektrycznych. W ramach dalszego rozwoju, przewiduje się także wprowadzenie uproszczonych zezwoleń na wytwarzanie energii z wiatru, wody i biogazu. Planuje się też wsparcie dla stworzenia 1500 biogazowni w ciągu 3 lat. Francja przewiduje też instalację inteligentnych liczników gazowych i elektrycznych we francuskich domach. Chce także wspierać gospodarstwa domowe o najniższych dochodach, które będą mogły płacić czekami za energię elektryczną. 30 procent przychodów z certyfikatów efektywności energetycznej ma być przeznaczona na odnawianie budynków rodzin o najniższych dochodach, co daje do 50 000 domów rocznie. Ciekawym kryterium pomocy będzie model zużycia energii w domach, który będzie sprawdzany z pomocą inteligentnych liczników. To oznacza, że tylko domy racjonalnie wykorzystujące energię będą mogły uzyskać wsparcie finansowe.

Źródło: wnp.pl

środa, 29 lipca 2015

Modernizacja elektrociepłowni w Krakowie

Elektrociepłownia, należąca do francuskiej grupy EDF, kończy inwestycje, które pozwolą jej spełnić nowe, wyostrzone wymogi środowiskowe dotyczące emisji do atmosfery. Niedawno odbyły się testy nowej instalacji mającej za zadanie odsiarczać spaliny. Testy instalacji maja trwać, z różnym natężeniem, do końca tego roku.

Instalacja najpewniej pozwoli zmniejszyć emisję tlenu siarki pięciokrotnie, a tlenku azotu - trzykrotnie. Ma to znacząco wpłynąć na jakość powietrza oraz zapewni długoterminowe bezpieczeństwo dostaw energii na terenie Małopolski.

Krakowski oddział EDF Polska SA to największy producent ciepła i energii elektrycznej dla miasta. Z roczną produkcją 7230 TJ ciepła i 1600 GWh energii elektrycznej zaspokaja on ponad 60 proent potrzeb mieszkańców oraz krakowskich firm i instytucji.

Źródło: wnp.pl

poniedziałek, 29 czerwca 2015

Druga największa farma wiatrakowa na świecie ruszyła!

Nowa farma wiatrakowa


18 czerwca premier Walii Carwyn Jones dokonał otwarcia parku wiatrowego Gwynt y Môr położonego 8 mil od wybrzeża północnej Walii. A Gwynt y Môr to druga co do wielkości morska farma wiatrowa na świecie o mocy zainstalowanej 576 MW. Park wiatrakowy ma około 80 km2 powierzchni. Składa sie na niego 160 turbin Siemensa o mocy 3,6 MW każda i 160 jednopalowych fundamentów stalowych, z których niektóre ważą do 700 ton, które zainstalowano na głębokości do 28 metrów. Turbiny mogą wznosić się na wysokość nawet 150 metrów.

Ekologiczny inwestor 


Z zaprezentowanego przez RWE Polska studium wynika, że inwestowanie w innowacyjne rozwiązania obniżą koszty wytwarzanej energii. To zaś w przyszłości może przełożyć się na większe zainteresowanie w odnawialne źródła energii . RWE inwestuje także na terenie Polski i rozwija projekty wiatrakowe. To czyni go największym inwestorem w odnawialne źródła energii na terenie Polski. Obecnie posiadają sześć lądowych parków wiatrowych o zainstalowanej mocy 197 MW. Na początku 2015 roku rozpoczęli budowę jednej nowej farmy i rozbudowę projektu Nowy Staw. Dzięki temu do końca roku zwiększą moc do 242 MW. To oznacza, że będą w stanie zasilić 250 000 polskich gospodarstw domowych energią elektryczną wyprodukowaną z odnawialnych źródeł.

Źródło: wnp.pl

piątek, 12 czerwca 2015

Chiny zmniejszają emisję gazów cieplarnianych

Zmiana na lepsze


London School of Economics ogłosił w poniedziałek raport, w którym twierdzi, że Chiny w ciągu 10 lat, a więc o 5 lat wcześniej niż przewidywano. Powodami tych dobrych zmian jest zaangażowanie się chińskich władz w rozwój energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych czy zastępowanie starych elektrowni węglowych nowszymi, które są bardziej przyjazne środowisku. Wiele inicjatyw zostało podjętych z powodu ogromnego zanieczyszczenia kraju.

Raport w sprawie Chin 


Jak podkreślają autorzy raportu -"Tegoroczna konferencja klimatyczna ONZ w Paryżu odniesie większy sukces, jeśli wszystkie rządy pojmą skalę zmian zachodzących w Chinach i ich skutki dla globalnej emisji (gazów cieplarniach). Chiński przywódca, Xi Jinping, podczas spotkania z amerykańskim prezydentem, Barackiem Obamą, zapewnił, że do 2030 roku Chiny znacząco obniżą emisję gazów cieplarnianych. Byłoby to znaczące osiągnięcie, ponieważ Chiny i USA emitują najwięcej szkodliwych dla środowiska gazów na świecie. Jednak twórcy raportu ostrzegają, by nie popaść w przesadny entuzjazm. Zmiany na lepsze, aby zatrzymać globalne ocieplenie, muszą wejść w życie w ciągu najbliższych 20 lat, a inicjatywy muszą być podejmowane globalnie. 

Źródło: wnp.pl

piątek, 23 stycznia 2015

Gaz wciąż lepszą opcją niż olej i węgiel

Gaz płynny lepszą alternatywą



Raport Europejskiej Agencji Środowiska, który ukazał się pod koniec grudnia 2014 roku, wskazuje, że Polska wciąż zajmuje wysokie miejsce na liście państw z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej. Jednak problem nie dotyczy tylko mieszkań i domów wykorzystujących węgiel lub paliwo olejowe, ale i gospodarstw rolnych. Do ogrzewania drobiu i trzody również wykorzystywane są te nieekologiczne źródła energii. Rozwiązaniem może być przejście na ekologiczny gaz płynny bądź skorzystanie z sieci gazu ziemnego. Innowacje te są wspierane również przez samorządy.


Jakie są jego zalety?



Zmiana z ogrzewania węglowego na gazowe jest nie tylko korzystna dla środowiska, ale również i dla oszczędności właścicieli gospodarstw i mieszkańców. Gaz płynny (LPG) jest energetycznie podobny do gazu ziemnego, jednak nie jest limitowany przez zasięg rurociągów, ponieważ przechowywany jest w specjalnych zbiornikach.
LPG wytwarza znacznie mniej zanieczyszczeń niż olej napędowy, olej opałowy, drewno i węgiel. To paliwo ekologiczne i nietoksyczne. Ponadto bardziej efektywne energetycznie od paliw tradycyjnych – stwierdza Karol Gieras, dyrektor regionalny BAŁTYKGAZ Sp. z o.o., firmy dystrybuującej gaz płynny.
Kolejnym plusem jest także szybki montaż instalacji zbiornikowych. Istnieje też możliwość wykorzystania istniejącej już instalacji. Jak dodaje dyrektor regionalny BAŁTYKGAZ Sp. z o.o., gaz płynny powinien szczególnie zainteresować rolników. Łatwiej go dostarczyć na tereny, gdzie ciężko byłoby skorzystać z gazu ziemnego. Ponadto spala się bezwonnie, bez dumy i w szybkim tempie, nie emitując przy tym trujących substancji. Dzięki temu może być stosowany także w gospodarstwach ekologicznych.


Źródło: raportrolny.pl



wtorek, 30 grudnia 2014

Nowe prawo o ochronie środowiska w Chinach

Chiny zamierzają wprowadzić nowe, zaostrzone prawo związane z ochroną środowiska naturalnego. Wolą ustawodawcy jest zrównoważony rozwój Chin, z uwzględnieniem dbałości nie tylko o środowisko i krajobraz Państwa Środka, ale też wzgląd na klimat Ziemi. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku. Będą to bardziej rygorystyczne normy i kary dotyczące emisji gazów cieplarnianych i pyłów. Kolejne przepisy zajmują się też zanieczyszczaniem wód, także gromadzeniem i recyklingiem odpadów budowlanych. Przemysł stalowy szacuje, że dostosowanie się do nowego prawodawstwa pochłonie miliardy. Zdaniem China Metallurgical Industry Planning and Research Institute, reforma będzie wiązała się z kosztem 90 - 110 miliardów juanów (14 - 18 mld dolarów), jaki jest niezbędny, by dopasować do wymogów prawa obecnie prosperujące zakłady produkujące stal. Za łamanie ustaw chroniących środowisko naturalne, przewidziane są nie tylko sankcje ekonomiczne, ale nawet nacjonalizacja i likwidacja przedsiębiorstwa.

Źródło: wnp.pl.

piątek, 19 września 2014

Nowe prawo w Chinach dotyczące ochrony środowiska

Na antenie chińskiej telewizji CCTV poinformowano, że w 2015 roku zostanie zaostrzone prawo związane z emisją gazów cieplarnianych i zatruwaniem środowiska przez przemysł w Chinach. Głównym powodem zmian prawnych jest chęć nakłonienia prywatnych firm do przestrzegania norm i przeznaczenia nakładów na inwestycje związane z przedsięwzięciami ekologicznymi, a nie wybieranie w miejscu tego płacenia niskich kar za ich przekraczanie i łamanie. Szczególną ochroną zostaną objęte rejony Pekinu, Tianjin i delty rzeki Jangcy. Nowe przepisy podniosą kary finansowe i umożliwią przejmowanie mienia przedsiębiorstw przez państwo, w razie niedostosowania się do zmian przez prywatne podmioty gospodarcze. Nowe prawo nie pozostanie bez skutku dla wielu gałęzi chińskiego przemysłu, takich jak papiernictwo, metalurgia, branża cementowa i energetyka. Chińscy oficjele zapewniają o swoich staraniach mających poprawić katastrofalną sytuację z emisją gazów cieplarnianych w Państwie Środka, przy czym przypominają jednak, że Chiny wciąż są krajem rozwijającym się.

Źródło: wnp.pl.