Pokazywanie postów oznaczonych etykietą alternatywne źródła energii. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą alternatywne źródła energii. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 2 sierpnia 2015

Francja inwestuje w OZE

Obecnie Francja 75 procent energii produkuje w elektrowniach atomowych, 17 procent ze źródeł odnawialnych i 8 procent ze źródeł kopalnych, jednak wkrótce te dane mogą się zmienić. Planuje się zmniejszenie pozyskiwanej energii atomowej do 50 procent, a zwiększenie energii ze źródeł odnawialnych aż do 40 procent. Francja stara sie mocniej inwestować w OZE.

Oznacza to również, że w Unii Europejskiej rośnie liczba krajów zorientowanych na odnawialne źródła energii, a Francja dołącza do takich krajów, jak Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania czy Dania. Cel do 2030 roku, jaki postawiły sobie państwa UE - by 27 procent pozyskiwanej energii pochodziło z odnawialnych źródeł energii. Jednak nie ma jednoznacznych wytycznych, co ta liczba oznacza dla poszczególnych państw członkowskich.

Francja przygotowuje szereg konkretnych działań mających wspierać rozwój OZE. Jednymi z nich są: promocja wspierania odnawialnych źródeł energii, wspieranie zakupów samochodów elektrycznych w kwocie 10 tys. euro (przy wymianie starego diesla) czy stosowanie ulg podatkowych dla inwestujących w stacje ładowania samochodów elektrycznych. W ramach dalszego rozwoju, przewiduje się także wprowadzenie uproszczonych zezwoleń na wytwarzanie energii z wiatru, wody i biogazu. Planuje się też wsparcie dla stworzenia 1500 biogazowni w ciągu 3 lat. Francja przewiduje też instalację inteligentnych liczników gazowych i elektrycznych we francuskich domach. Chce także wspierać gospodarstwa domowe o najniższych dochodach, które będą mogły płacić czekami za energię elektryczną. 30 procent przychodów z certyfikatów efektywności energetycznej ma być przeznaczona na odnawianie budynków rodzin o najniższych dochodach, co daje do 50 000 domów rocznie. Ciekawym kryterium pomocy będzie model zużycia energii w domach, który będzie sprawdzany z pomocą inteligentnych liczników. To oznacza, że tylko domy racjonalnie wykorzystujące energię będą mogły uzyskać wsparcie finansowe.

Źródło: wnp.pl

wtorek, 17 marca 2015

Europa traci zainteresowanie rosyjskim gazem

Koniec dominacji rosyjskiego gazu


Do nie tak dawna wydawało się, że gaz sprowadzany z Rosji jest najlepszą „czystą” alternatywą dla Unii Europejskiej. Tymczasem Unia Europejska coraz bardziej skłania się ku odnawialnym źródłom energii (OZE), jednocześnie rezygnując ze współpracy z Rosją.
Gaz niewątpliwie posiada wiele zalet, zwłaszcza w porównaniu z węglem. Jego dostawa przez gazociąg jest czystsza i łatwiejsza, dodatkowo emituje dużo mniej zanieczyszczeń. Surowiec ten bardzo odpowiadał Unii Europejskiej i jej polityce klimatycznej. Jedynym mankamentem jest kwestia dostaw – ponad połowa całego wykorzystywanego gazu pochodzi z importu. Największym dostawcą jest Rosja, inni ważni importerzy to Norwegia, kraje arabskie i te znajdujące się na terenie Północnej Afryki.
Jednak dostawy z Rosji są ściśle powiązane ze strategią polityczną tego państwa, a wpływ stosunków unijno-rosyjskich wpływa w pewnej części na bezpieczeństwo gazowe Unii.

Po narastającym konflikcie na Ukrainie coraz wyraźniej można usłyszeć głosy domagające się uniezależnienia od rosyjskiego gazu. Komisja Europejska zaproponowała, by każdy dostawca gazu korzystał z co najmniej trzech źródeł, żadne nie powinno mieć więcej niż 50 procent udziału. Dywersyfikacja dostawców ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne krajów, może też korzystnie wpłynąć na obniżenie cen surowca. 

Wzrost zainteresowania OZE


Znaczenie odnawialnych źródeł energii wzrasta, w Niemczech odpowiadały one za 25,8 procent dostaw, czyli o 2 procent więcej w porównaniu do roku 2013. W tym samym czasie można zauważyć spadek znaczenia dostaw gazu: z 10,7 procent w 2013 roku do 9,6 procent w 2014. To wskazuje na tendencję rezygnacji z dostaw rosyjskiego gazu. Zmiany te mogą się pogłębiać wraz z rozwojem alternatywnych źródeł energii. 

Źródło: wnp.pl