Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Chiny. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Chiny. Pokaż wszystkie posty

piątek, 12 czerwca 2015

Chiny zmniejszają emisję gazów cieplarnianych

Zmiana na lepsze


London School of Economics ogłosił w poniedziałek raport, w którym twierdzi, że Chiny w ciągu 10 lat, a więc o 5 lat wcześniej niż przewidywano. Powodami tych dobrych zmian jest zaangażowanie się chińskich władz w rozwój energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych czy zastępowanie starych elektrowni węglowych nowszymi, które są bardziej przyjazne środowisku. Wiele inicjatyw zostało podjętych z powodu ogromnego zanieczyszczenia kraju.

Raport w sprawie Chin 


Jak podkreślają autorzy raportu -"Tegoroczna konferencja klimatyczna ONZ w Paryżu odniesie większy sukces, jeśli wszystkie rządy pojmą skalę zmian zachodzących w Chinach i ich skutki dla globalnej emisji (gazów cieplarniach). Chiński przywódca, Xi Jinping, podczas spotkania z amerykańskim prezydentem, Barackiem Obamą, zapewnił, że do 2030 roku Chiny znacząco obniżą emisję gazów cieplarnianych. Byłoby to znaczące osiągnięcie, ponieważ Chiny i USA emitują najwięcej szkodliwych dla środowiska gazów na świecie. Jednak twórcy raportu ostrzegają, by nie popaść w przesadny entuzjazm. Zmiany na lepsze, aby zatrzymać globalne ocieplenie, muszą wejść w życie w ciągu najbliższych 20 lat, a inicjatywy muszą być podejmowane globalnie. 

Źródło: wnp.pl

czwartek, 28 maja 2015

Chiny i Rosja osiągnęły porozumienie w sprawie gazu

Podpisanie umowy


Przedstawiciele Rosji ostatecznie zatwierdzili porozumienie w sprawie dostaw gazy do Chin przez tzw. drogę wschodnią
Pierwszy transport przewidywany jest na koniec roku 2018. Gazociąg początkowo będzie mógł przesyłać około 5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Jednak wraz z jego rozbudową, ilość gazu może wzrosnąć aż do 38 mld metrów sześciennych. Natomiast bazę dostaw gazu będą stanowić dwa syberyjskie złoża.

„Siła Syberii”


Jeśli chodzi o samo porozumienie to zostało ono podpisane 13 października 2014 roku i określa ono podstawowe warunki współpracy, projekt, budowę i eksploatację. Po rosyjskiej stronie odpowiedzialność za gazociąg ponosi Gazprom, a po chińskiej – chiński koncern CNPC. Umowa na dostawy gazu gazociągiem „Siła Syberii” będzie ważna 30 lat; szacuje się, że wartość tego porozumienia będzie wynosić około 400 mld dolarów.
Dla Rosji jest to niezwykle ważna inwestycja ze względu na spadająca sprzedaż gazu na tereny Unii Europejskiej. Jednak zdobycie rynku i zdominowanie konkurencji nie będzie łatwym zadaniem, ponieważ Chiny są zainteresowane także innymi dostawcami gazu. Oprócz drogi wschodniej planowana jest również druga trasa dostaw, szczegóły jednak nie są jeszcze znane, a rozmowy dopiero trwają.

Źródło: wnp.pl

wtorek, 30 grudnia 2014

Nowe prawo o ochronie środowiska w Chinach

Chiny zamierzają wprowadzić nowe, zaostrzone prawo związane z ochroną środowiska naturalnego. Wolą ustawodawcy jest zrównoważony rozwój Chin, z uwzględnieniem dbałości nie tylko o środowisko i krajobraz Państwa Środka, ale też wzgląd na klimat Ziemi. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku. Będą to bardziej rygorystyczne normy i kary dotyczące emisji gazów cieplarnianych i pyłów. Kolejne przepisy zajmują się też zanieczyszczaniem wód, także gromadzeniem i recyklingiem odpadów budowlanych. Przemysł stalowy szacuje, że dostosowanie się do nowego prawodawstwa pochłonie miliardy. Zdaniem China Metallurgical Industry Planning and Research Institute, reforma będzie wiązała się z kosztem 90 - 110 miliardów juanów (14 - 18 mld dolarów), jaki jest niezbędny, by dopasować do wymogów prawa obecnie prosperujące zakłady produkujące stal. Za łamanie ustaw chroniących środowisko naturalne, przewidziane są nie tylko sankcje ekonomiczne, ale nawet nacjonalizacja i likwidacja przedsiębiorstwa.

Źródło: wnp.pl.

wtorek, 16 grudnia 2014

Rośnie popyt na węgiel

Według danych zaprezentowanych przez Międzynarodową Agencję Energii (MAE), popyt na węgiel będzie stale rósł, a w roku 2019 ma osiągnąć on nadzwyczajny poziom 9 mld ton. Zdaniem ekspertów MAE, za zwiększone zapotrzebowanie na węgiel mają odpowiadać rozwijające się państwa azjatyckie, na czele z Chinami. Wzrost sprzedaży węgla w latach 2015-2019 wyniesie ok. 2,1 proc rocznie, w porównaniu do 3,3 proc. w przedziale czasowym 2010-2013. W 2019 roku Państwo Środka zgodnie z wyliczeniami będzie konsumować 60 proc. światowego wydobycia węgla. Malejące zamówienia w Europie i w Stanach Zjednoczonych, z nawiązką zostaną pokryte ekspansją na nowych rynkach zbytu. Nowe ustawodawstwo związane z ochroną środowiska naturalnego, nie spowoduje zatrzymania produkcji i użycia węgla w przemyśle. Węgiel jest istotnym elementem ogólnie pojętego bezpieczeństwa energetycznego. Jak twierdzi dyrektor wykonawczy MAE Maria van der Hoeven, problemem nie jest samo wykorzystanie węgla w gospodarkach poszczególnych państw, ale sposób w jaki węgiel jest stosowany. Dlatego należy przeznaczyć środki finansowe na opracowanie i wdrożenie technologii przemysłowego wychwytywania i sekwestracji CO2. Ponadto obecnie funkcjonujące elektrownie węglowe muszą być zmodernizowane, przede wszystkim w krajach rozwijających się.

Źródło: wnp.pl.

piątek, 19 września 2014

Nowe prawo w Chinach dotyczące ochrony środowiska

Na antenie chińskiej telewizji CCTV poinformowano, że w 2015 roku zostanie zaostrzone prawo związane z emisją gazów cieplarnianych i zatruwaniem środowiska przez przemysł w Chinach. Głównym powodem zmian prawnych jest chęć nakłonienia prywatnych firm do przestrzegania norm i przeznaczenia nakładów na inwestycje związane z przedsięwzięciami ekologicznymi, a nie wybieranie w miejscu tego płacenia niskich kar za ich przekraczanie i łamanie. Szczególną ochroną zostaną objęte rejony Pekinu, Tianjin i delty rzeki Jangcy. Nowe przepisy podniosą kary finansowe i umożliwią przejmowanie mienia przedsiębiorstw przez państwo, w razie niedostosowania się do zmian przez prywatne podmioty gospodarcze. Nowe prawo nie pozostanie bez skutku dla wielu gałęzi chińskiego przemysłu, takich jak papiernictwo, metalurgia, branża cementowa i energetyka. Chińscy oficjele zapewniają o swoich staraniach mających poprawić katastrofalną sytuację z emisją gazów cieplarnianych w Państwie Środka, przy czym przypominają jednak, że Chiny wciąż są krajem rozwijającym się.

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Popyt na LNG rośnie

Rynki finansowe spodziewają się, że w nadciągających latach, popyt na skroplony gaz ziemny (LNG) powinien stale rosnąć. Jest to spowodowane dynamicznym rozwojem państw azjatyckich. Przykładowo w Chinach konsumpcja płynnego błękitnego paliwa wzrosła o 27 proc. w 2013 r. względem 2012 r. Głównym eksporterem LNG jest Katar, ale na rynek dystrybucji LNG zaczynają wkraczać USA i Kanada, w jakich budowane są nowe terminale, będące w stanie obsłużyć dystrybucję skroplonego gazu ziemnego i dodatkowo zamawiane są kolejne tankowce. Rosną też udziały Australii. Według danych International Group of LNG Importers (GIIGNL ), to właśnie Azja konsumuje 75 proc. światowych dostaw LNG. Niedawno do głównych importerów LNG dołączyła Japonia, w celu dywersyfikacji metod wytwarzania elektryczności. Jest to efektem wyłączenia elektrowni atomowej w Fukushimie, w następstwie awarii do jakiej tam doszło. Na drugim biegunie globalnych obrotów LNG znajduje się Europa, w której spada konsumpcja LNG, ze względu na wysokie ceny energii elektrycznej i osłabiające się euro.

Źródło: wnp.pl.

środa, 9 kwietnia 2014

Sukces w sprawie ograniczenia irańskiego programu atomowego

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif, obwieścił, że osiągnięto porozumienie w 60 proc. postanowień dotyczących ograniczenia irańskiego programu atomowego, pomiędzy Iranem a państwami Zachodu. Zainteresowane strony negocjacji powrócą do kolejnych rozmów, już 13 maja br. Odbędą się one w Wiedniu, zgodnie ze słowami Catherine Ashton, szefowej dyplomacji Unii Europejskiej. Minister Zarif i przedstawiciel Chin są zdania, że rozmowy będą mogły z powodzeniem zakończyć się już 20 lipca. Odmienną opinię wyraził negocjator ze Stanów Zjednoczonych sugerując, że są spore rozbieżności w poglądach pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami, a Iranem. Teheran zobowiązał się do zaprzestania wzbogacania uranu powyżej 5 proc. i zredukowania zapasów już wzbogaconego uranu do 20 proc. Ponadto Iran zobligował się do niemontowania kolejnych wirówek służących do wzbogacania uranu i zapewni dostęp niezależnym ekspertom z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). W zamian za osłabienie sankcji gospodarczych.

Źródło: wnp.pl.

środa, 19 marca 2014

Rozpoczęto odwierty gazu łupkowego w Syczuanie

China National Petroleum Corp. (CNPC) uruchomiło wstępne odwierty na Syczuanie, w południowo-zachodnich Chinach, gdzie spodziewane się bogate pokłady gazu łupkowego. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach joint venture powołanego w grudniu 2013 r. - Sichuan Changning Natural Gas Development Co, które składa się z krajowych firm takich jak CNPC, Sichuan Energy Investment Co, Yibin State Assets Operation Co i Pekińskiego Funduszu Inwestycyjnego. Oczekuje się, że wiercenia zajmą 70 dni.

CNPC zamierza dokonać 50 odwiertów na przestrzeni 2013 r. i wydobyć do końca 2015 r. 1 mld metrów sześc. gazu łupkowego z syczuańskiej koncesji. W ubiegłym roku całkowite, chińskie wydobycie gazu z łupków wyniosło 200 mln metrów sześc. Rząd chiński planuje zwiększyć rozmiar wydobycia w 2015 r. do poziomu 6,5 mld metrów sześc.  

W Chinach panuje przekonanie, że posiadają największe na świecie złoża gazu łupkowego, ale powtórzenie rewolucji łupkowej jaka nastąpiła w USA, jest trudne ze względu na geologię i braki w zasobach wody, niezbędnej do wykonania szczelinowania hydraulicznego.

Źródło: rigzone.com.

poniedziałek, 3 marca 2014

Chińskie inwestycje w łupki

Chiny cieszą się opinią kraju, w którym najprawdopodobniej znajdują się największe w skali globu pokłady gazu łupkowego, szacowane nawet na 134 mld metrów sześc. Z czego według chińskich badań do eksploatacji ma nadawać się 25 mld, a amerykańskie dane sugerują większą liczbę – 34 mld metrów sześc. Poważnym mankamentem jest geologia Państwa Środka i dostępna technologia dla tamtejszych przedsiębiorstw. Jeżeli chińskie starania o rodzime źródła dywersyfikacji dostaw gazu powiodą się, to można oczekiwać, że tamtejsze firmy będą chciały wejść z własnymi rozwiązaniami na zagraniczne rynki, w tym do Polski.


Chiny zmagają się z coraz większym, krajowym popytem na gaz. Dlatego przyjęto pięcioletni plan w którym określono, że w latach 2011–2015 nastąpi rozwój w wydobyciu gazu łupkowego, by w roku 2015 osiągnąć wartość rzędu 6,5 mld metrów sześc. Współcześnie chińska gospodarka konsumuje 130 mld metrów sześc. gazu ziemnego w skali roku, a przewiduje się, że do 2035 roku zużycie pogłębi się do 545 mld metrów sześc. Chińscy planiści zakładają, że roczne wydobycie gazu łupkowego w Chinach, w roku 2020 wyniesie już 60 mld metrów sześc.
 

czwartek, 6 lutego 2014

Nowy ośrodek technologii energetycznych w Portugalii, dzięki chińskim inwestycjom


Główny dostawca energii elektrycznej w Portugalii - Energias de Portugal (EDP), zawarł umowę z chińskim przedsiębiorstwem China Three Gorges (CTG), na mocy której Chińczycy zainwestują w budowę ośrodka nowych technologii energetycznych. Przedsięwzięcie biznesowe będzie służyć zwiększeniu wydajności portugalskiej energetyki, także opracowaniu innowacji, w tym związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE).


W grudniu 2011 roku CTG kupiło 21,35 proc. udziałów w EDP. Oba przedsiębiorstwa będą wspólnie inwestować w Brazylii i byłych portugalskich koloniach w Afryce. Pakiet akcji nabyto za kwotę 2,7 mld euro. Wspólne projekty obejmą postawienie nowych farm wiatrowych w Brazylii, rozwój fotowoltaiki, a w Afryce budowę elektrowni wodnych. CTG prowadzi już dwa przedsięwzięcia w Mozambiku, wraz z Portugalczykami zamierzają wkroczyć na rynek w Angoli. Na rzecz samej Portugalii zostały przewidziane nakłady związane z OZE.


Korporacja China Three Gorges jest chińską państwową firmą zajmująca się wytwarzaniem energii elektrycznej. Została założona 27 września 1993 roku, w celu budowy największej zapory świata - Tamy Trzech Przełomów na rzece Jangcy.

Źródło: cire.pl (PAP), Wikipedia.


wtorek, 4 lutego 2014

Iran odebrał pierwszą ratę za złagodzenie programu atomowego


Zgodnie z porozumieniami z listopada 2013 r. pomiędzy Iranem a sześcioma państwami, tj. USA, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami - które wiązały się m.in. z wpuszczeniem międzynarodowych obserwatorów do ośrodków przemysłowych. Iran otrzymał pierwszą ratę w wysokości 550 mln dolarów, w zamian za ograniczenie własnego programu atomowego do zastosowań cywilnych. Pieniądze zaczęto przelewać na konto Banku Centralnego Iranu w Szwajcarii, już 31 stycznia br. Cała operacja powinna zająć siedem dni. Pieniądze pochodzą z wpływów ze sprzedaży ropy jakie zamrożono w wyniku sankcji nałożonych na Iran. Władze Iranu od lat utrzymują, że ich program nuklearny służy wyłącznie do produkcji elektrycznej i pozyskania izotopów na potrzeby medycyny.

Źródło: cire.pl (PAP).

czwartek, 2 stycznia 2014

Chińskie inwestycje w polskie OZE

W Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) wyrażono zainteresowanie przeprowadzeniem inwestycji w Polsce, związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE). Na przeszkodzie stoi jednak brak stosownych regulacji prawnych, wymaganych przez Unię Europejską. Zwłoka polskich legislatorów może zakończyć się nałożeniem kary finansowej na Polskę, przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, w wysokości 130 tys. euro za każdy dzień opóźnienia w wejściu ustawy w życie.


ICBC jest największym na świecie bankiem, licząc aktywa ogółem. I jednym z czterech największych chińskich banków komercyjnych kontrolowanych przez państwo. W 2008 r. ICBC został pierwszym bankiem w Chinach, który zaadaptował międzynarodowy standard instytucji finansowych Equator Principles, mający na celu wkalkulowanie w koszty działalności, wydatków związanych z ochroną środowiska i zabezpieczeniami socjalnymi.

Źródła: Wprost, Newseria, Wikipedia.