Pokazywanie postów oznaczonych etykietą sankcje. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą sankcje. Pokaż wszystkie posty

sobota, 11 lipca 2015

Rozmowy z Iranem potrwają jeszcze przez weekend

Negocjacje kontynuowane


Choć w rozmowach z Iranem na temat jego planu atomowego widoczne są postępy, rozmowy zostają przedłużone i najprawdopodobniej będą trwać jeszcze w weekend. Szef irańskiej dyplomacji zakomunikował, że zostały poczynione pewne postępy, jednak nie osiągnięto jeszcze ostatecznego porozumienia. W związku z tym tymczasowe porozumienie z Iranem będzie przedłużone do poniedziałku. Tymczasowe porozumienie oznacza ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części międzynarodowych sankcji gospodarczych oraz niewprowadzanie nowych przez sześć miesięcy.

Wielka niewiadoma


Sekretarz stanu John Kerry ogłosił, że jeśli w najbliższym czasie trudne decyzje nie zostaną podjęte, być może strony będą zmuszone do zerwania rozmów. Nikt nie chce czekać w nieskończoność. Jednak sekretarz stanu wyraził nadzieję, że jakieś decyzje w końcu zostaną podjęte. Ostateczne porozumienie ma być gwarancją, że rozwój atomowy Iranu ma tylko i wyłącznie charakter cywilny, co pozwoli mocarstwom na zdjęcie sankcji nałożonej na państwo irańskie.

Źródło: wnp.pl

wtorek, 4 lutego 2014

Iran odebrał pierwszą ratę za złagodzenie programu atomowego


Zgodnie z porozumieniami z listopada 2013 r. pomiędzy Iranem a sześcioma państwami, tj. USA, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami - które wiązały się m.in. z wpuszczeniem międzynarodowych obserwatorów do ośrodków przemysłowych. Iran otrzymał pierwszą ratę w wysokości 550 mln dolarów, w zamian za ograniczenie własnego programu atomowego do zastosowań cywilnych. Pieniądze zaczęto przelewać na konto Banku Centralnego Iranu w Szwajcarii, już 31 stycznia br. Cała operacja powinna zająć siedem dni. Pieniądze pochodzą z wpływów ze sprzedaży ropy jakie zamrożono w wyniku sankcji nałożonych na Iran. Władze Iranu od lat utrzymują, że ich program nuklearny służy wyłącznie do produkcji elektrycznej i pozyskania izotopów na potrzeby medycyny.

Źródło: cire.pl (PAP).