Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Iran. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Iran. Pokaż wszystkie posty

sobota, 11 lipca 2015

Rozmowy z Iranem potrwają jeszcze przez weekend

Negocjacje kontynuowane


Choć w rozmowach z Iranem na temat jego planu atomowego widoczne są postępy, rozmowy zostają przedłużone i najprawdopodobniej będą trwać jeszcze w weekend. Szef irańskiej dyplomacji zakomunikował, że zostały poczynione pewne postępy, jednak nie osiągnięto jeszcze ostatecznego porozumienia. W związku z tym tymczasowe porozumienie z Iranem będzie przedłużone do poniedziałku. Tymczasowe porozumienie oznacza ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części międzynarodowych sankcji gospodarczych oraz niewprowadzanie nowych przez sześć miesięcy.

Wielka niewiadoma


Sekretarz stanu John Kerry ogłosił, że jeśli w najbliższym czasie trudne decyzje nie zostaną podjęte, być może strony będą zmuszone do zerwania rozmów. Nikt nie chce czekać w nieskończoność. Jednak sekretarz stanu wyraził nadzieję, że jakieś decyzje w końcu zostaną podjęte. Ostateczne porozumienie ma być gwarancją, że rozwój atomowy Iranu ma tylko i wyłącznie charakter cywilny, co pozwoli mocarstwom na zdjęcie sankcji nałożonej na państwo irańskie.

Źródło: wnp.pl

poniedziałek, 29 czerwca 2015

Porozumienie atomowe z Iranem jest wciąż możliwe

Szefowa dyplomacji Unii Europejskiej, Federica Migherini, stwierdziła, że wciąż istnieje szansa na porozumienie z Iranem ws. ich programu nuklearnego. Porozumienie to miałoby zapaść między Iran a inne światowe mocarstwa, ale wszystko zależy od "woli politycznej" stron. Negocjacje odbywają się w Wiedniu i stamtąd na Twitterze szefowa dyplomacji UE skomentowała obecny stan rozmów.

Natomiast szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif uda się jeszcze w niedzielę z Wiednia do Teheranu, aby skonsultować się w sprawie negocjacji. Te prowadzone są już od 20 miesięcy z tzw. grupą 5+1, czyli z USA, Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Rosją i Chinami. Dotyczą one irańskiego programu nuklearnego, który, według zachodnich państwa, nie służy tylko celom cywilnym.

Ostateczne porozumienie najprawdopodobniej ma zapaść 30 czerwca, jeśli Teheran zapewni, że program atomowy rozwijany jest tylko dla celów cywilnych, nie wojskowych. Gdy to nastąpi, dla Iranu zostaną zniesione uciążliwe sankcje gospodarcze.

Dyplomaci jednak oceniają, że termin może zostać przesunięty na 9 lipca, co będzie związane ze zgodą amerykańskiego Senatu na ostateczny kształt porozumienia.


Żródło: wnp.pl

piątek, 1 maja 2015

Wznowienie negocjacji z Iranem

Negocjacje zostają wznowione

 

Unijni przedstawiciele dyplomacji ogłosili, że już 2 maja mają zostać wznowione negocjacje pomiędzy przedstawicielami Unii Europejskiej a Iranu w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Natomiast trzy dni później do rozmów dołączą jeszcze przedstawiciele sześciu mocarstw, czyli Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Chin i Niemiec.

Sankcje dla Iranu


Rozmowy były prowadzone już wcześniej. Na początku kwietnia w Lozannie osiągnięto ramowe porozumienie w sprawie irańskiego program nuklearnego, który ma zawierać kluczowe ustalenia. Cały plan ma zostać uzgodniony do 30 czerwca. Celem ostatecznego porozumienia ma być ograniczenie potencjału nuklearnego Iranu, a dokładniej – o pozbawienie zdolności wyprodukowania broni jądrowej. Zachód podejrzewa, że Teheran wciąż podejmuje konkretne działania w tym kierunku. W zamian przedstawiciele mocarstw proponują władzom Iranu złagodzenie sankcji, które negatywnie wpływają na irańską gospodarkę, hamując jej rozwój.

Źródło: wnp.pl

środa, 9 kwietnia 2014

Sukces w sprawie ograniczenia irańskiego programu atomowego

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif, obwieścił, że osiągnięto porozumienie w 60 proc. postanowień dotyczących ograniczenia irańskiego programu atomowego, pomiędzy Iranem a państwami Zachodu. Zainteresowane strony negocjacji powrócą do kolejnych rozmów, już 13 maja br. Odbędą się one w Wiedniu, zgodnie ze słowami Catherine Ashton, szefowej dyplomacji Unii Europejskiej. Minister Zarif i przedstawiciel Chin są zdania, że rozmowy będą mogły z powodzeniem zakończyć się już 20 lipca. Odmienną opinię wyraził negocjator ze Stanów Zjednoczonych sugerując, że są spore rozbieżności w poglądach pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami, a Iranem. Teheran zobowiązał się do zaprzestania wzbogacania uranu powyżej 5 proc. i zredukowania zapasów już wzbogaconego uranu do 20 proc. Ponadto Iran zobligował się do niemontowania kolejnych wirówek służących do wzbogacania uranu i zapewni dostęp niezależnym ekspertom z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). W zamian za osłabienie sankcji gospodarczych.

Źródło: wnp.pl.

wtorek, 4 lutego 2014

Iran odebrał pierwszą ratę za złagodzenie programu atomowego


Zgodnie z porozumieniami z listopada 2013 r. pomiędzy Iranem a sześcioma państwami, tj. USA, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami - które wiązały się m.in. z wpuszczeniem międzynarodowych obserwatorów do ośrodków przemysłowych. Iran otrzymał pierwszą ratę w wysokości 550 mln dolarów, w zamian za ograniczenie własnego programu atomowego do zastosowań cywilnych. Pieniądze zaczęto przelewać na konto Banku Centralnego Iranu w Szwajcarii, już 31 stycznia br. Cała operacja powinna zająć siedem dni. Pieniądze pochodzą z wpływów ze sprzedaży ropy jakie zamrożono w wyniku sankcji nałożonych na Iran. Władze Iranu od lat utrzymują, że ich program nuklearny służy wyłącznie do produkcji elektrycznej i pozyskania izotopów na potrzeby medycyny.

Źródło: cire.pl (PAP).