Pokazywanie postów oznaczonych etykietą bezpieczeństwo. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą bezpieczeństwo. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 29 czerwca 2015

Porozumienie atomowe z Iranem jest wciąż możliwe

Szefowa dyplomacji Unii Europejskiej, Federica Migherini, stwierdziła, że wciąż istnieje szansa na porozumienie z Iranem ws. ich programu nuklearnego. Porozumienie to miałoby zapaść między Iran a inne światowe mocarstwa, ale wszystko zależy od "woli politycznej" stron. Negocjacje odbywają się w Wiedniu i stamtąd na Twitterze szefowa dyplomacji UE skomentowała obecny stan rozmów.

Natomiast szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif uda się jeszcze w niedzielę z Wiednia do Teheranu, aby skonsultować się w sprawie negocjacji. Te prowadzone są już od 20 miesięcy z tzw. grupą 5+1, czyli z USA, Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Rosją i Chinami. Dotyczą one irańskiego programu nuklearnego, który, według zachodnich państwa, nie służy tylko celom cywilnym.

Ostateczne porozumienie najprawdopodobniej ma zapaść 30 czerwca, jeśli Teheran zapewni, że program atomowy rozwijany jest tylko dla celów cywilnych, nie wojskowych. Gdy to nastąpi, dla Iranu zostaną zniesione uciążliwe sankcje gospodarcze.

Dyplomaci jednak oceniają, że termin może zostać przesunięty na 9 lipca, co będzie związane ze zgodą amerykańskiego Senatu na ostateczny kształt porozumienia.


Żródło: wnp.pl

poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Co zrobić w przypadku awarii zbiornika na gaz płynny?

Wsparcie serwisu technicznego


Pomimo zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa, niestety, zawsze istnieje ryzyko awarii lub wycieku. Dlatego warto być przygotowanym także na taką ewentualność. Specjalistyczne serwisy są dostępne zwykle o każdej porze, tak jak w przypadku firmy Bałtykgaz. Każde centrum serwisowe dysponuje odpowiednio wyposażonym samochodem do usuwania awarii zbiornika. Personel jest odpowiednio przeszkolony i wie, jak reagować w takich sytuacjach. Jednak warto pamiętać, jakie działania przedsięwziąć przed pojawieniem się serwisanta.

Gdy pojawi się wyciek


Przede wszystkim nie należy naprawiać urządzeń samodzielnie. Na początku trzeba zamknąć zawór zbiornika i wywietrzyć pomieszczenie (gaz będzie się ulatniał). Potem wskazane jest, by zlokalizować miejsce wycieku, ustalić jego przyczynę oraz wielkość, co pomoże w ocenie sytuacji. Jeśli jest to możliwe, można spróbować zlikwidować wyciek lub ograniczyć przepływ gazu. Gaz może się zapalić, dlatego trzeba usunąć wszelkie obiekty narażone na działanie ognia, np. zbiorniki, instalacje, butle czy inne urządzenia. Jeśli ich usunięcie jest niemożliwe, powinno się je schładzać zimną wodą, by nie dopuścić do ich nagrzania. Po opanowaniu sytuacji należy poczekać na rozproszenie się pary gazu, co można przyśpieszyć strumieniem wody. Gaz płynny nie jest toksyczny, jednak nie jest też całkowicie bezpieczny – jego nadmierne wdychanie może powodować bóle głowy, nudności, w dużych stężeniach prowadzi do omdlenia, a nawet uduszenia. Ponadto, zetknięcie się formy ciekłej gazu ze skórą może prowadzić do jej odmrożenia.
Najważniejsze jest trafne ocenienie sytuacji. W przypadku poważnego zagrożenia, trzeba natychmiast powiadomić straż pożarną oraz dostawcę gazu.

Źródło: baltykgaz.pl

czwartek, 19 marca 2015

Pozytywne opinie NIK o polskich gazociągach

NIK i kontrola


Pojawił się raport NIK poświęcony bezpieczeństwu polskiej sieci gazowej. W raporcie NIK można przeczytać, że spółka Gaz-System prawidłowo nadzoruje system zapewniania bezpieczeństwa dla eksploatowanych gazociągów. Wszelkie zasady prowadzenia nowych inwestycji sieciowych są w spółce uregulowane odpowiednimi procedurami. Sprawdzona została także liczba awarii w sieci wykorzystywanej przez Gaz-System; wynosiła ona około trzydziestu awarii rocznie, które nie były bezpośrednio związane z użytkowaniem gazociągów.

Ryzyko uchybień wciąż jest obecne


Pomimo ściśle sprawowanego nadzoru, podczas budowy gazociągów wciąż istniało pewne ryzyko wystąpienia awarii, stosowania nieodpowiednich technologii bądź nieprzestrzegania zasad realizacji robót. Błędy dotyczyły jednak głównie niepełnego dokumentowania czynności, co nie powodowało bezpośredniego obniżenia bezpieczeństwa gazociągów.
Jednak jakiekolwiek uchybienie skutkowało bardzo poważnymi konsekwencjami, czego przykładem może być awaria z 2013 roku, która miała miejsce podczas budowy gazociągu w okolicach Jankowa Przygodzkiego. Jednak Gaz-System potraktowała sprawę priorytetowo, podejmując wszelkie możliwe działania w celu ustalenia przyczyny kryzysu. Raporty kontrolne wykazały naruszenie reguł przez wykonawcę.

NIK poparła też wydanie przez Ministra Gospodarki nowego rozporządzenia dotyczącego warunków technicznych sieci gazowych i ich lokacji. Zdaniem NIK część wprowadzonych zmian znacznie poprawi bezpieczeństwo i eksploatację zarówno istniejących, jak i powstających gazociągów. 

Źródło: wnp.pl

wtorek, 17 marca 2015

Zbiorniki gazowe – jak o nie dbać?

Bezpieczeństwo użytkowania


Podczas rozważania instalacji zbiornika na gaz płynny mogą pojawić się różne wątpliwości dotyczące jego użytkowania, a także bezpieczeństwa całego przedsięwzięcia. 
Czy korzystanie z urządzeń gazowych jest całkowicie bezpieczne? Firma Bałtykgaz zapewnia, że używanie tego typu urządzeń jest bezpieczne i nie niesie ze sobą ryzyka. Jednak warunkiem jest prawidłowe użytkowanie urządzeń, a więc zgodne z instrukcją, przepisami i zaleceniami producenta. Niewłaściwe wykorzystanie jakiegokolwiek sprzętu może być obarczone poważnymi konsekwencjami. Zalecane są regularne przeglądy oraz dbanie o dobry stan techniczny obiektów. Warto też pamiętać o systematycznej wentylacji pomieszczeń i dostarczaniu odpowiedniej ilość powietrza do prawidłowego spalania. Nie wolno zatykać kratek wentylacji wywiewnej, co mogłoby zaburzyć przepływ powietrza. Ostrożne i rozważne przestrzeganie zasad powinno zapewnić spokojne korzystanie ze zbiornika.

Zbiornik pod nadzorem



Warto również wiedzieć, że bezpieczeństwo eksploatacji gazowej instalacji wymaga napełniania jej do odpowiedniego poziomu. Maksymalnie może to być 85% objętości zbiornika. Powinien on być wypełniany przez przedsiębiorcę, który dostarczył gaz i zbiornik. Wypełnianie go przez użytkownika może grozić wybuchem bądź pożarem. Jak dodaje Bałtykgaz – ewentualne przeglądy, badania, kontrole czy naprawy wykonuje specjalny serwis firmowy. Ponadto, zbiornik jest urządzeniem ciśnieniowym, a więc podlega kontroli okresowej Urzędu Dozoru Technicznego.


Źródło: baltykgaz.pl