Pokazywanie postów oznaczonych etykietą zbiornik. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą zbiornik. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 3 września 2015

Montaż przydomowego zbiornika cz. 1

Montaż przydomowego zbiornika może wydawać się rzeczą skomplikowaną oraz trudną do osiągnięcia, skomplikowane wydają się też kwestia prawne. Nie jest to jednak do końca prawda. Znając krok po kroku działania, które należy podjąć, można szybko i bezpiecznie zainstalować przydomowy zbiornik.

Zgodnie z art. 29 ust 1. pkt 19 Prawa budowlanego budowa instalacji na gaz płynny, która ma pojedynczy zbiornik o pojemności do 7 metrów sześciennych i jest przeznaczona do ogrzewania domu jednorodzinnego nie wymaga pozwolenia na budowę. Jednak niezbędne jest zgłoszenie inwestycji w starostwie powiatowym (na formularzu, który można pobrać w urzędzie lub z jego strony internetowej). Trzeba pamiętać o formalnościach oraz legalnej budowie instalacji tego typu, ponieważ legalizacja takiej samowoli budowlanej kosztuje około 5 tysięcy złotych.

Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a także projekt zagospodarowania działki wraz z opisem technicznym instalacji wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane. Projekt musi być uzgodniony z rzeczoznawcą. Ich wykaz można znaleźć tu. Musimy również zlecić geodecie wykonanie odpowiedniej mapy do celów projektowych. Wiele informacji można także znaleźć na stronach dostawców, np. Bałtykgazu, gdzie istnieje także baza wiedzy.

Źródło: muratordom.pl

środa, 26 sierpnia 2015

Gaz płynny ze zbiornika - jak go zdobyć?

Instrukcja zakładania gazu


Gdy podejmiemy już decyzję o ogrzewaniu domu gazem płynnym, warto sprawdzić, jak cały proces będzie przebiegał. Instalacja gazowa musi spełniać szereg określonych warunków. To właśnie dzięki nim zostanie zachowane bezpieczeństwo domowników. Oto, jak przebiega zakładanie gazu krok po kroku.

Jakie są zadania klienta, czyli przyszłego użytkownika gazu: 

- zlecenie wykonania projektu technicznego instalacji gazowej, który może wykonać tylko osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia
- zgłoszenie zamiaru budowy instalacji w starostwie
- wykonanie wykopu w miejscu, gdzie ma się znajdować instalacja gazowa
- wykonanie płyty fundamentowej pod zbiornik na gaz
- zlecenie wykonania wewnętrznej instalacji gazowej

Po wykonaniu tych czynności, następują etapy, za które odpowiedzialny jest dostawca gazu:

- dostarczenie i zamontowanie zbiornika oraz wykonanie instalacji gazowej. Wielu dostawców pozwala na kupno lub dzierżawę zbiornika, np. firma Bałtykgaz
- zorganizowanie odbioru instalacji oraz sprawdzenia jej przez inspektora Urzędu Dozoru Technicznego
- poinformowanie klienta o zasadach BHP, ochronie przeciwpożarowej oraz sposobie eksploatacji i użytkowania instalacji
- napełnienie zbiornika i uruchomienie instalacji

Źródło: muratordom.pl



piątek, 5 czerwca 2015

Gaz płynny - zbiornik nad czy pod ziemią?

Wybór zbiornika

 
Jeśli ktoś zdecyduje się już na konkretny sposób ogrzewania, i jest nim gaz płynny w przydomowym zbiorniku, to staje przed kolejną decyzją: czy zbiornik powinien znajdować się nad ziemią czy też pod? Czy jednej jest lepszy od drugiego? Jakie znaczenie ma wybór?

Za i przeciw


Zbiornik podziemny -  jest estetyczniejszy od zbiornika nadziemnego, zajmuje mniej miejsca i normy pozwalają go umieścić bliżej domu, co również jest ważne w przypadku niewielkich działek. Jest jednak niestety droższy od zbiornika naziemnego. Co kilka lat wymagana jest kontrola wnętrza zbiornika, co oznacza dodatkowe kłopoty z wykopywaniem go i niszczeniem ogrodu.

Zbiornik nadziemny - jest tańszy od zbiornika podziemnego i jego użytkowanie nie wymaga rozkopywania ogrodu. Zajmuje jednak więcej miejsca, co może stanowić problem przy niewielkich działkach, i musi być postawiony w większej odległości według norm. Obniża też znacznie estetykę ogrodu. jednak dostęp do niego jest łatwiejszy w przypadku nieprzewidzianych awarii.

Warto rozważyć obie opcje i sprawdzić, która będzie najlepsza oraz najbardziej komfortowa. Dostawcy dysponują zwykle zarówno zbiornikiem nadziemnym, jak i podziemnym.


sobota, 23 maja 2015

Olej opałowy a gaz płynny

Obecnie podczas nowych inwestycji rośnie popularność niektórych sposobów ogrzewania. Surowce "czystsze" i wygodniejsze w użyciu stają się coraz powszechniej używane. Przykładowymi surowcami mogą być: olej opałowy oraz gaz płynny. Ten drugi jest w pewnym sensie bardziej uniwersalny w porównaniu do gazu ziemnego, ponieważ nie jest uzależniony od sieci gazowej, a inwestor potrzebuje jedynie kupić zbiornik, bez potrzeby podpinania się do sieci gazowej. Gaz płynny zdaje się posiadać również przewagę nad olejem opałowym. Oto jedne z jego zalet, dzięki którym warto rozważyć instalację zbiornika gazowego, nie zaś pieca na olej opałowy:

- gaz płynny jest bardziej ekologiczny, nietoksyczny oraz bezpieczny dla środowiska
- jest także paliwem bardziej wszechstronnym, które może być używane również w kuchni (olej opałowy nie ma takiego zastosowania)
- gaz płynny spala się cicho i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, co czyni go bardziej komfortowym w przeciwieństwie do oleju opałowego
- gaz płynny wymaga odpowiednich certyfikatów, które zapewniają dostawcy. Instalacja zbiornika wymaga również pozwolenia. To sprawia, że cała inwestycja jest bezpieczniejsza, a pewne normy muszą być przestrzegane. To zmniejsza ryzyko niepożądanych awarii.
- na budowę kotłowni na olej opałowy muszą być przeznaczone dodatkowe fundusze. Olej płynny można przechowywać w zbiorniku podziemnym lub naziemnym, co nie generuje dodatkowych kosztów budowy, a także może pomóc zachować estetykę otoczenia
- gaz płynny posiada lepszą wartość kaloryczną
- gaz płynny nie wymaga opłat środowiskowych, a olej opałowy tak, co tworzy dodatkowe koszty

Warto rozważyć instalację zbiornika na gaz płynny, zwłaszcza w miesiącach letnich, gdzie wielu dostawców organizuje atrakcyjne zniżki i promocje.

Źródło: chemgaz.pl

wtorek, 17 marca 2015

Zbiorniki gazowe – jak o nie dbać?

Bezpieczeństwo użytkowania


Podczas rozważania instalacji zbiornika na gaz płynny mogą pojawić się różne wątpliwości dotyczące jego użytkowania, a także bezpieczeństwa całego przedsięwzięcia. 
Czy korzystanie z urządzeń gazowych jest całkowicie bezpieczne? Firma Bałtykgaz zapewnia, że używanie tego typu urządzeń jest bezpieczne i nie niesie ze sobą ryzyka. Jednak warunkiem jest prawidłowe użytkowanie urządzeń, a więc zgodne z instrukcją, przepisami i zaleceniami producenta. Niewłaściwe wykorzystanie jakiegokolwiek sprzętu może być obarczone poważnymi konsekwencjami. Zalecane są regularne przeglądy oraz dbanie o dobry stan techniczny obiektów. Warto też pamiętać o systematycznej wentylacji pomieszczeń i dostarczaniu odpowiedniej ilość powietrza do prawidłowego spalania. Nie wolno zatykać kratek wentylacji wywiewnej, co mogłoby zaburzyć przepływ powietrza. Ostrożne i rozważne przestrzeganie zasad powinno zapewnić spokojne korzystanie ze zbiornika.

Zbiornik pod nadzorem



Warto również wiedzieć, że bezpieczeństwo eksploatacji gazowej instalacji wymaga napełniania jej do odpowiedniego poziomu. Maksymalnie może to być 85% objętości zbiornika. Powinien on być wypełniany przez przedsiębiorcę, który dostarczył gaz i zbiornik. Wypełnianie go przez użytkownika może grozić wybuchem bądź pożarem. Jak dodaje Bałtykgaz – ewentualne przeglądy, badania, kontrole czy naprawy wykonuje specjalny serwis firmowy. Ponadto, zbiornik jest urządzeniem ciśnieniowym, a więc podlega kontroli okresowej Urzędu Dozoru Technicznego.


Źródło: baltykgaz.pl