Montaż przydomowego zbiornika może wydawać się rzeczą skomplikowaną oraz trudną do osiągnięcia, skomplikowane wydają się też kwestia prawne. Nie jest to jednak do końca prawda. Znając krok po kroku działania, które należy podjąć, można szybko i bezpiecznie zainstalować przydomowy zbiornik.
Zgodnie z art. 29 ust 1. pkt 19 Prawa budowlanego budowa instalacji na gaz płynny, która ma pojedynczy zbiornik o pojemności do 7 metrów sześciennych i jest przeznaczona do ogrzewania domu jednorodzinnego nie wymaga pozwolenia
na budowę. Jednak niezbędne jest zgłoszenie inwestycji w starostwie
powiatowym (na formularzu, który można pobrać w urzędzie lub z jego strony
internetowej). Trzeba pamiętać o formalnościach oraz legalnej budowie instalacji tego typu, ponieważ legalizacja takiej samowoli budowlanej kosztuje około 5 tysięcy złotych.
Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a także projekt zagospodarowania działki wraz z opisem technicznym
instalacji wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie
uprawnienia budowlane. Projekt musi być uzgodniony z rzeczoznawcą. Ich wykaz można znaleźć tu. Musimy również zlecić geodecie wykonanie odpowiedniej mapy do celów projektowych. Wiele informacji można także znaleźć na stronach dostawców, np. Bałtykgazu, gdzie istnieje także baza wiedzy.
Źródło: muratordom.pl
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą zbiornik. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą zbiornik. Pokaż wszystkie posty
czwartek, 3 września 2015
środa, 26 sierpnia 2015
Gaz płynny ze zbiornika - jak go zdobyć?
Instrukcja zakładania gazu
Gdy podejmiemy już decyzję o ogrzewaniu domu gazem płynnym, warto sprawdzić, jak cały proces będzie przebiegał. Instalacja gazowa musi spełniać szereg określonych warunków. To właśnie dzięki nim zostanie zachowane bezpieczeństwo domowników. Oto, jak przebiega zakładanie gazu krok po kroku.
Jakie są zadania klienta, czyli przyszłego użytkownika gazu:
- zlecenie wykonania projektu technicznego instalacji gazowej, który może wykonać tylko osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia
- zgłoszenie zamiaru budowy instalacji w starostwie
- wykonanie wykopu w miejscu, gdzie ma się znajdować instalacja gazowa
- wykonanie płyty fundamentowej pod zbiornik na gaz
- zlecenie wykonania wewnętrznej instalacji gazowej
Po wykonaniu tych czynności, następują etapy, za które odpowiedzialny jest dostawca gazu:
- dostarczenie i zamontowanie zbiornika oraz wykonanie instalacji gazowej. Wielu dostawców pozwala na kupno lub dzierżawę zbiornika, np. firma Bałtykgaz
- zorganizowanie odbioru instalacji oraz sprawdzenia jej przez inspektora Urzędu Dozoru Technicznego
- poinformowanie klienta o zasadach BHP, ochronie przeciwpożarowej oraz sposobie eksploatacji i użytkowania instalacji
- napełnienie zbiornika i uruchomienie instalacji
Źródło: muratordom.pl
piątek, 5 czerwca 2015
Gaz płynny - zbiornik nad czy pod ziemią?
Wybór zbiornika
Jeśli ktoś zdecyduje się już na konkretny sposób ogrzewania, i jest nim gaz płynny w przydomowym zbiorniku, to staje przed kolejną decyzją: czy zbiornik powinien znajdować się nad ziemią czy też pod? Czy jednej jest lepszy od drugiego? Jakie znaczenie ma wybór?
Za i przeciw
Zbiornik podziemny - jest estetyczniejszy od zbiornika nadziemnego, zajmuje mniej miejsca i normy pozwalają go umieścić bliżej domu, co również jest ważne w przypadku niewielkich działek. Jest jednak niestety droższy od zbiornika naziemnego. Co kilka lat wymagana jest kontrola wnętrza zbiornika, co oznacza dodatkowe kłopoty z wykopywaniem go i niszczeniem ogrodu.
Zbiornik nadziemny - jest tańszy od zbiornika podziemnego i jego użytkowanie nie wymaga rozkopywania ogrodu. Zajmuje jednak więcej miejsca, co może stanowić problem przy niewielkich działkach, i musi być postawiony w większej odległości według norm. Obniża też znacznie estetykę ogrodu. jednak dostęp do niego jest łatwiejszy w przypadku nieprzewidzianych awarii.
Warto rozważyć obie opcje i sprawdzić, która będzie najlepsza oraz najbardziej komfortowa. Dostawcy dysponują zwykle zarówno zbiornikiem nadziemnym, jak i podziemnym.
sobota, 23 maja 2015
Olej opałowy a gaz płynny
Obecnie podczas nowych inwestycji rośnie popularność niektórych sposobów ogrzewania. Surowce "czystsze" i wygodniejsze w użyciu stają się coraz powszechniej używane. Przykładowymi surowcami mogą być: olej opałowy oraz gaz płynny. Ten drugi jest w pewnym sensie bardziej uniwersalny w porównaniu do gazu ziemnego, ponieważ nie jest uzależniony od sieci gazowej, a inwestor potrzebuje jedynie kupić zbiornik, bez potrzeby podpinania się do sieci gazowej. Gaz płynny zdaje się posiadać również przewagę nad olejem opałowym. Oto jedne z jego zalet, dzięki którym warto rozważyć instalację zbiornika gazowego, nie zaś pieca na olej opałowy:
- gaz płynny jest bardziej ekologiczny, nietoksyczny oraz bezpieczny dla środowiska
- jest także paliwem bardziej wszechstronnym, które może być używane również w kuchni (olej opałowy nie ma takiego zastosowania)
- gaz płynny spala się cicho i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, co czyni go bardziej komfortowym w przeciwieństwie do oleju opałowego
- gaz płynny wymaga odpowiednich certyfikatów, które zapewniają dostawcy. Instalacja zbiornika wymaga również pozwolenia. To sprawia, że cała inwestycja jest bezpieczniejsza, a pewne normy muszą być przestrzegane. To zmniejsza ryzyko niepożądanych awarii.
- na budowę kotłowni na olej opałowy muszą być przeznaczone dodatkowe fundusze. Olej płynny można przechowywać w zbiorniku podziemnym lub naziemnym, co nie generuje dodatkowych kosztów budowy, a także może pomóc zachować estetykę otoczenia
- gaz płynny posiada lepszą wartość kaloryczną
- gaz płynny nie wymaga opłat środowiskowych, a olej opałowy tak, co tworzy dodatkowe koszty
Warto rozważyć instalację zbiornika na gaz płynny, zwłaszcza w miesiącach letnich, gdzie wielu dostawców organizuje atrakcyjne zniżki i promocje.
Źródło: chemgaz.pl
wtorek, 17 marca 2015
Zbiorniki gazowe – jak o nie dbać?
Bezpieczeństwo użytkowania
Podczas
rozważania instalacji zbiornika na gaz płynny mogą pojawić się
różne wątpliwości dotyczące jego użytkowania, a także
bezpieczeństwa całego przedsięwzięcia.
Czy korzystanie z urządzeń gazowych jest
całkowicie bezpieczne? Firma Bałtykgaz zapewnia, że używanie tego
typu urządzeń jest bezpieczne i nie niesie ze sobą ryzyka. Jednak
warunkiem jest prawidłowe użytkowanie urządzeń, a więc zgodne z
instrukcją, przepisami i zaleceniami producenta. Niewłaściwe
wykorzystanie jakiegokolwiek sprzętu może być obarczone poważnymi konsekwencjami. Zalecane są regularne przeglądy oraz dbanie o dobry
stan techniczny obiektów. Warto też pamiętać o systematycznej
wentylacji pomieszczeń i dostarczaniu odpowiedniej ilość powietrza
do prawidłowego spalania. Nie wolno zatykać kratek wentylacji
wywiewnej, co mogłoby zaburzyć przepływ powietrza. Ostrożne i
rozważne przestrzeganie zasad powinno zapewnić spokojne korzystanie
ze zbiornika.
Zbiornik pod nadzorem
Warto
również wiedzieć, że bezpieczeństwo eksploatacji
gazowej instalacji wymaga napełniania jej do odpowiedniego poziomu. Maksymalnie może to
być 85% objętości zbiornika. Powinien on być wypełniany przez
przedsiębiorcę, który dostarczył gaz i zbiornik. Wypełnianie
go przez użytkownika może grozić wybuchem bądź pożarem. Jak
dodaje Bałtykgaz – ewentualne przeglądy, badania, kontrole czy
naprawy wykonuje specjalny serwis firmowy. Ponadto, zbiornik jest
urządzeniem ciśnieniowym, a więc podlega kontroli okresowej Urzędu
Dozoru Technicznego.
Źródło: baltykgaz.pl
Subskrybuj:
Posty (Atom)


