Pokazywanie postów oznaczonych etykietą zbiornik nadziemny. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą zbiornik nadziemny. Pokaż wszystkie posty

środa, 26 sierpnia 2015

Gaz płynny ze zbiornika - jak go zdobyć?

Instrukcja zakładania gazu


Gdy podejmiemy już decyzję o ogrzewaniu domu gazem płynnym, warto sprawdzić, jak cały proces będzie przebiegał. Instalacja gazowa musi spełniać szereg określonych warunków. To właśnie dzięki nim zostanie zachowane bezpieczeństwo domowników. Oto, jak przebiega zakładanie gazu krok po kroku.

Jakie są zadania klienta, czyli przyszłego użytkownika gazu: 

- zlecenie wykonania projektu technicznego instalacji gazowej, który może wykonać tylko osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia
- zgłoszenie zamiaru budowy instalacji w starostwie
- wykonanie wykopu w miejscu, gdzie ma się znajdować instalacja gazowa
- wykonanie płyty fundamentowej pod zbiornik na gaz
- zlecenie wykonania wewnętrznej instalacji gazowej

Po wykonaniu tych czynności, następują etapy, za które odpowiedzialny jest dostawca gazu:

- dostarczenie i zamontowanie zbiornika oraz wykonanie instalacji gazowej. Wielu dostawców pozwala na kupno lub dzierżawę zbiornika, np. firma Bałtykgaz
- zorganizowanie odbioru instalacji oraz sprawdzenia jej przez inspektora Urzędu Dozoru Technicznego
- poinformowanie klienta o zasadach BHP, ochronie przeciwpożarowej oraz sposobie eksploatacji i użytkowania instalacji
- napełnienie zbiornika i uruchomienie instalacji

Źródło: muratordom.pl



piątek, 5 czerwca 2015

Gaz płynny - zbiornik nad czy pod ziemią?

Wybór zbiornika

 
Jeśli ktoś zdecyduje się już na konkretny sposób ogrzewania, i jest nim gaz płynny w przydomowym zbiorniku, to staje przed kolejną decyzją: czy zbiornik powinien znajdować się nad ziemią czy też pod? Czy jednej jest lepszy od drugiego? Jakie znaczenie ma wybór?

Za i przeciw


Zbiornik podziemny -  jest estetyczniejszy od zbiornika nadziemnego, zajmuje mniej miejsca i normy pozwalają go umieścić bliżej domu, co również jest ważne w przypadku niewielkich działek. Jest jednak niestety droższy od zbiornika naziemnego. Co kilka lat wymagana jest kontrola wnętrza zbiornika, co oznacza dodatkowe kłopoty z wykopywaniem go i niszczeniem ogrodu.

Zbiornik nadziemny - jest tańszy od zbiornika podziemnego i jego użytkowanie nie wymaga rozkopywania ogrodu. Zajmuje jednak więcej miejsca, co może stanowić problem przy niewielkich działkach, i musi być postawiony w większej odległości według norm. Obniża też znacznie estetykę ogrodu. jednak dostęp do niego jest łatwiejszy w przypadku nieprzewidzianych awarii.

Warto rozważyć obie opcje i sprawdzić, która będzie najlepsza oraz najbardziej komfortowa. Dostawcy dysponują zwykle zarówno zbiornikiem nadziemnym, jak i podziemnym.