Pokazywanie postów oznaczonych etykietą energooszczędność. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą energooszczędność. Pokaż wszystkie posty

piątek, 24 października 2014

Setki tysięcy złotych oszczędności w Kętrzynie dzięki wymianie oświetlenia

W Kętrzynie, w województwie warmińsko-mazurskim, zmodernizowano 80 proc. oświetlenia ulicznego. Stare lampy zostały zastąpione 1155 oprawami Selenium LED firmy Philips. Pozwoliło to na zredukowanie zużycia energii elektrycznej o 55 proc. Przełożyło się to bezpośrednio na 345 tys. zł rocznych oszczędności z tytułu opłat za elektryczność. Nowy system oświetlenia został opracowany i wytworzony w lokalnej fabryce Philipsa. Nowa iluminacja miasta może być sterowana i poziom oświetlenia będzie dostosowywał się do ruchu ulicznego. Moc elektryczna oświetlenia została obniżona z 217,8 kW do 117,7 kW. Ponadto zmniejszono także koszt obsługi iluminacji o 18 tys. zł. Poza tym emisja dwutlenku węgla do atmosfery spadnie o 550 ton rocznie. Dodatkowym atutem jest zwiększenie widzialności ludzkich twarzy i kolorów po zmroku, o ok. 20- 30 proc. przez co polepszy się wydajność miejskiego monitoringu.

Źródło: wnp.pl.

środa, 10 września 2014

Globalne oszczędności dzięki oświetleniu LED

Zdaniem ekspertów z korporacji Philips, globalne upowszechnienie się oświetlenia korzystającego z diod LED, będzie mogło oszczędzić prąd generowany nawet z 640 typowych elektrowni. Oświetlenie obejmuje ok. 19 proc. globalnego zużycia elektryczności. Specjaliści z Philipsa szacują w swoim raporcie, że jeśli zastosowanie oświetlenia LED rozpropaguje się, to konsumpcja energii elektrycznej przypadająca na oświetlenie obniży się o 30 proc. w 2020 roku. Będzie to oznaczało, że emisja gazów cieplarnianych do atmosfery spadnie o 515 mln ton.

Joost Leeflang będący dyrektorem generalnym w Philipsie jest zdania, że jeżeli oświetlenie LED stanie się normą, to nie tylko poprawi to jakość środowiska i obetnie koszty związane z utrzymywaniem iluminacji na terenach zurbanizowanych, ale też sprawi, że zaoszczędzone zasoby finansowe będą mogły być przeznaczone na inwestycje, co korzystnie przełoży się na budżety i gospodarki poszczególnych państw. Gdyby zmienić całe oświetlenie na świecie w perspektywie 15 lat, to zapewniłoby to 40 proc. oszczędności, jakie wiążą się z zasilaniem w prąd elektryczny istniejących instalacji oświetleniowych. W przybliżeniu odpowiadałoby to 130 mld euro, które można by wygospodarować na uruchomienie innych przedsięwzięć.

Źródło: wnp.pl.

poniedziałek, 7 lipca 2014

80 miliardów straty w skali globu, z powodu pozostawiania urządzeń w trybie czuwania

Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energii (MAE), typowe urządzenie korzystające z elektryczności, a będące podpięte do sieci elektrycznej i pozostawione w trybie czuwania, zużywa rocznie prąd elektryczny o wartości ok. 6 dolarów amerykańskich. Takich urządzeń w skali globu jest ok. 14 miliardów, przez co całkowite, roczne straty z tego tytułu wynoszą ok 80 miliardów dolarów amerykańskich. MAE w najnowszym raporcie ocenia, że jeśli nie poprawi się energooszczędności, to z powodu urządzeń stale podłączonych do sieci internetowej, roczne straty wyniosą nawet 120 miliardów dolarów amerykańskich, już w 2020 roku. Obecnie jedynie urządzenia typu modem, router, komputer i konsola gier są na ogół stale podpięte do sieci elektrycznej. Najnowsze trendy i skala upowszechnienia tzw. urządzeń inteligentnych, czyli m.in. korzystających z internetu, rozszerza się na lodówki, pralki i oświetlenie mieszkań. Straty wynikają z przekonania konsumentów, że w trybie czuwania urządzenia elektryczne pobierają minimalne ilości prądu. Nieefektywna technologia przekłada się na koszty jakie ponoszą klienci indywidualni, a w szerszej perspektywie na kosztowną budowę dodatkowych elektrowni i rozbudowę infrastruktury przesyłowej.

Źródło: wnp.pl.